Odnawialne źródła energii - jakiego rodzaju OZE znamy

 Stilo Energy  |  3
Odnawialne źródła energii - jakiego rodzaju OZE znamy
Odnawialne źródła energii - jakiego rodzaju OZE znamy
Fot. Stilo Energy

Z odnawialnych źródeł energii da się korzystać bez nadmiernego eksploatowania naszej planety. Korzyścią jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Gdy zastanawiamy się, jakie są sposoby na ochronę atmosfery, czy też jak zapobiec globalnemu ociepleniu, nie musimy wcale szukać daleko. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakie rodzaje energii są w naszym zasięgu i które z nich stanowią źródła energii odnawialnej? Czy węgiel należy do OZE? Nie, ponieważ wcześniej czy później go zabraknie. Podobnie wygląda sytuacja z ropą naftową czy innymi energetycznymi kopalinami. Dodatkowo, pożytkując te surowce, emitujemy do atmosfery szkodliwe związki, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Jakie więc znamy rodzaje odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii, czyli…

Słońce, wiatr, energia pozyskiwana z ruchu wody lub źródła geotermalne. Najprościej mówiąc takie, które nigdy się nie kończą. W przeciwieństwie do ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego oraz energii atomowej, które raz "zużyte" nie odnawiają się. Dodatkowym plusem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest znikoma inwazyjność owego procesu. Wszelkie ruchy związane z korzystaniem z zasobów nieodnawialnych wpływają niekorzystnie na kondycję ekologiczną naszej planety. Wyżej wymienione rodzaje odnawialnych źródeł energii to nie wszystko. Możemy także korzystać z biomasy, brykietu drzewnego, palet drzewnych, biogazu i biopaliwa. 

Jak wykorzystać energię ze słońca?

Odpowiedź tak naprawdę zna każdy i nie chodzi tu o szybkie suszenie prania latem. Energię słoneczną, mniej lub bardziej świadomie, wykorzystujemy na co dzień. Bez słońca nie byłoby życia na naszej planecie. Fotosynteza roślin czy wytwarzanie witaminy D w organizmie człowieka, ogrzewanie powierzchni Ziemi, wszelkie procesy związane z ruchem obiegowym. Brak słońca może wpływać na obniżenie nastroju, stąd depresyjny klimat jesieni i zimy.

To oczywiste, ale czy można potraktować słońce w sposób bardziej profesjonalny i przerobić pochodzące z niego światło na… prąd? Można i warto zaznaczyć, że nie tylko zaoszczędzimy na tym sporo pieniędzy, ale także korzystnie wpłyniemy na kondycję naszej planety niwelując skutki globalnego ocieplenia. Ergonomia, ekologia i ekonomia w jednym. Gdy więc zastanawiamy się, jakie są odnawialne źródła energii, przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o energii słonecznej. A jeśli chcemy ją przerobić na prąd, musimy wykorzystać ogniwa fotowoltaiczne.

Na czym polega działanie ogniw fotowoltaicznych?

Wynalazek ów potrafi zamieniać energię pochodzącą ze światła słonecznego na energię elektryczną. Stosuje się do tego specjalne instalacje, najczęściej umiejscawiane na dachach domów lub wolnych powierzchniach działek. Gdzie? Wybór należy do nas. Jeśli nie mamy ani porządnego dachu, ani wolnej działki, możemy taką konstrukcję umieścić na ścianie. Ważne, by miała dostęp do słońca i była pod odpowiednim kątem. Przy pomocy odpowiedniej konfiguracji owych instalacji i wykorzystaniu falownika (inna nazwa to "inwerter") zamieniamy prąd stały na zmienny, czyli identyczny jak ten występujący w naszych gniazdkach- 230/400V, 50 Hz.

A co się stanie jeśli wyprodukujemy owej energii za dużo? Możemy magazynować ją w specjalnych akumulatorach lub dzielić się nią z zakładem energetycznym, czerpiąc dodatkowe korzyści finansowe. Słońce świeci przynajmniej przez jedną trzecią doby, a nawet gdy chowa się za chmurami daje energię. W okresie wiosenno-letnim jest go znacznie więcej. Oferta rynkowa jest bogata, a jedną z najciekawszych i najbardziej sprawdzonych propozycji można znaleźć w ofercie STILO ENERGY.                                                  

Ogniwa fotowoltaiczne - czy warto?

Oczywiście, że warto. Rzecz jednak rozgrywa się nie tylko na poziomie opłacalności finansowej. Pytanie jakie często sobie zadajemy brzmi: czy baterie fotowoltaiczne mają pozytywny wpływ na ekologię? Odpowiedź jest oczywista. W porównaniu do tradycyjnych rodzajów źródeł energii wszelkie rodzaje energii odnawialnej są bardzo proekologiczne.

Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w równym stopniu przez firmy, jak i prywatne gospodarstwa domowe (o czym więcej tutaj). Według bardzo przybliżonych obliczeń koszt montażu zwraca się już po 8-10 latach. To sprawia, że instalacje cieszą się w naszym kraju ogromnym powodzeniem. Na chwilę obecną jest ich już prawie 15000! Jeśli więc chcemy w znaczący sposób zmniejszyć rachunki za prąd albo zredukować je niemal do zera, fotowoltaika będzie świetnym pomysłem.

Co należy wziąć pod uwagę przed montażem paneli fotowoltaicznych?

- Czy nie planujemy przeprowadzki w perspektywie krótszej niż 10 lat, przez wzgląd na zwrot inwestycji.

- Czy nie planujemy remontu dachu w najbliższym czasie? Wówczas na pewno warto się wstrzymać z montażem paneli, a wykonać go tuż po skończonym remoncie.

- Jakie są nasze rachunki za prąd? Gdy są znikome, bo korzystamy z niego w domku na działce, w trybie weekendowym, można zdecydować się na inne źródło energii odnawialnej. Jeśli jednak korzystamy z prądu całą rodziną, a co miesiąc do zapłaty mamy pokaźną kwotę, z pewnością inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna.

- Czy nasz dom stoi w cieniu drzew? Jeśli  nie - z pewnością należy rozważyć tę nowoczesną i sprytną metodę na pozyskiwanie prądu!

Stilo Energy logo

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

[stilo energy,fotowoltaika,energooszczędność,oze,energia odnawialna,odnawialne źródła energii,fotowoltaika,panele fotowoltaiczne]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Log / 03-03-2019, 22:07
ja znam fotowoltaike, sam mam juz jakiś czas ;) stawiała firma PV Projekt
narkis / 05-03-2019, 09:01
Ja postawiłem na elektrownię wiatrową, jestem na etapie załatwiania papierów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Skuteczne izolacje akustyczne ścian i podłóg »

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Słyszysz dokładnie co i kiedy robią sąsiedzi z góry?

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

Maryo3d  | 
14-07-2020, 12:54
 | 
1
janek32  | 
14-07-2020, 09:08
 | 
1
omnia  | 
13-07-2020, 17:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl