Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Przyklejanie styropianu w systemach ociepleń – na co należy zwracać uwagę

Fot. Baumit

Praca ze styropianem jest nieuciążliwa, technologicznie łatwa, a także bezpieczna.

Styropian nie stwarza zagrożeń dla zdrowia (nie trzeba przy nim stosować żadnych specjalnych środków ochrony typu rękawice, maski przeciwpyłowe, ubrania i okulary ochronne).

Jest ponadto miły w dotyku (nie wywołuje podrażnień skóry i błon śluzowych), a przy tym lekki, co wynika z jego struktury komórkowej, nadającej bardzo małą gęstość objętościową (w jednym metrze sześciennym znajduje się 3–6 mld zamkniętych komórek wypełnionych nieruchomym powietrzem).

Styropian do prac ociepleniowych dostępny jest w formie płyt o określonych wymiarach i gęstości (12–40 kg/m3); im większy wskaźnik jego gęstości, tym materiał lepiej izoluje. Standardowe wymiary liniowe płyt to najczęściej 1000×500 mm lub 1200×600 mm. Do każdego rozmiaru liniowego dochodzi jeszcze zróżnicowanie grubości (od 20 do 200 mm).

Oferty producentów urozmaicają ponadto płyty styropianowe o udoskonalonych geometriach krawędzi (frezowane na pióro i wpust), które ułatwiają montaż (lepsze dopasowanie krawędzi płyt) i poprawiają szczelność ich połączenia (przy dociskaniu płyt do podłoża przeciwdziałają przypadkowemu przedostawaniu się zaprawy klejowej do stref między płytami, co przy ujemnych temperaturach powietrza może prowadzić do niekorzystnego zjawisk tworzenia się w takich miejscach tzw. mostków cieplnych)

Montaż i obróbka płyt styropianowych nie wymagają specjalnego wysiłku. Można je łatwo przycinać na wymiar przy użyciu płatnicy (ręcznej piłki o drobnych zębach). Zwykle mocowane są do powierzchni metodą klejenia i/bądź kołkowania.

Do przyklejania stosowane są zalecane przez producentów zaprawy (masy) klejowe. Na pionowych powierzchniach można je dodatkowo kołkować przy użyciu specjalnych łączników kotwiących zaopatrzonych w tarcze dociskające.

Zobacz też: PRZEGLĄD MATERIAŁÓW DO OCIEPLEŃ

Do prac należy stosować płyty suche, bez spękań, wyszczerbionych krawędzi i jakichkolwiek ubytków na powierzchniach bocznych. Styropian jest materiałem delikatnym i podatnym na uszkodzenia, dlatego nie wolno nim rzucać, trzeba go kłaść na równej oraz pozamiatanej powierzchni, chronić przed bezpośrednim działaniem ognia, wysokich temperatur, długotrwałymi wpływami promieniowania UV, zabrudzeniami czynnikami organicznymi, które osłabiają przyczepność kleju, a także zabezpieczać przed oddziaływaniem rozpuszczalników organicznych.

Nie należy stawiać na nim przedmiotów o dużej sile punktowego nacisku i ostrych krawędziach. Płyty składowane w miejscach oświetlonych trzeba osłaniać brezentem lub ciemnymi foliami, a zamocowane na elewacjach muszą być w miarę szybko pocienione naklejoną warstwą siatki zbrojącej zatartą masą klejową.

Płyty bezpiecznie przykleja się przy pogodzie bezdeszczowej (temperatura powietrza +5°C – +25°C). Przystąpienie do prac poprzedza przygotowanie mas klejowych dokładnie według instrukcji producenta kleju/systemodawcy.

Decydując się na piankę PUR, należy przestrzegać czynności podanych w instrukcji. Przy klejeniu płyt należy zadbać o jakość podłoża: musi być nośne (bez luźnych cząstek, kurzu, wykwitów solnych lub osadów biologicznych), zneutralizowane od wpływu zatłuszczeń i zaoliwień oraz równe (bez większych ubytków, uskoków, załamań i grud).

Wcześniej należy sprawdzić stopień jego nasiąkliwości (powierzchnie chłonne należy zagruntować) oraz przeprowadzić test przyczepności płyt do podłoża z zastosowaniem kleju, który będzie wykorzystywany do mocowania systemu. Za jego pomocą w różnych miejscach elewacji nakleja się próbki styropianowe o wymiarach około 10×10 cm. Najwcześniej po upływie trzech dni wykonuje się próbę oderwania styropianu.

Podłoże uznaje się za nośne, jeżeli styropian rozrywa się w swojej warstwie. Jeśli próbka odrywa się razem z warstwą podłoża (np. tynku), to takie miejsca wymagają skucia i zaciągnięcia świeżą zaprawą cementowo-wapienną. Montaż płyty do słabego, osypującego się tynku zagraża jej odpadnięciem, nawet przy dodatkowym mocowaniu mechanicznym do podłoża.

Fazę przyklejania płyt poprzedza użycie tzw. listwy startowej (aluminiowego profilu), która ułatwia dokładne ułożenie odpowiednio wypoziomowanej pierwszej warstwy oraz chroni dół systemu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Płyty nakleja się w rzędach poziomych, dbając aby każdy następny rząd był układany na mijankę (spoiny pionowe między płytami w sąsiednich rzędach powinny się mijać).

Płyty najczęściej klei się techniką pasmowo-punktową (pasmo wzdłuż obwodu i równomiernie rozmieszczone punkty w strefie centralnej, co zapewnia efektywne pokrycie klejem 35–40% powierzchni płyty, gwarantując jej przyleganie do podłoża). Za pomocą łaty należy na bieżąco sprawdzać równość powierzchni płyt naklejonych w pionie i poziomie. Klej wydostający się poza obrys płyty należy zebrać kielnią.

Płyty muszą szczelnie do siebie przylegać (większe szczeliny wypełnia się skrawkami styropianu, w przypadku niewielkich szczelin warto skorzystać z pianki PUR). Nie powinno się takich spoin wypełniać masą szpachlową, bo w niesprzyjających warunkach temperatur tworzą się tam mostki termiczne, które dodatkowo na powierzchni wyprawy elewacyjnej mogą zostawiać trwałe odwzorowania.

Szczególnych zabiegów wymagają strefy otworów okiennych i drzwiowych. Dobrze jest pozostawiać niewielkie szczeliny dylatacyjne, które wypełni elastyczny kit uszczelniający, lub zastosować specjalne profile wykończeniowe, które montuje się w połączeniach systemów z różnymi elementami budowlanymi. Nie zaleca się dokładnego docinania płyt w fazie montażu (powinny one wystawać poza krawędzie, a docinanie można rozpocząć dopiero po związaniu kleju).

Po przyklejeniu płyt kolejne fazy docieplenia można prowadzić dopiero po całkowitym związaniu kleju (zazwyczaj po około 72 godzinach)

POLECAMY produkty firm
Alufox Foveo Tech Isobooster
IQ dOM Kamery IR Soudal

 

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Stanisław / 05-07-2014, 15:01

Bardzo ciekawy artykuł

Nowak / 07-10-2016, 09:34
Zgadzam się ze Stanisławem, ciekawy artykuł. Ale zamiast stosować zaprawy klejowe, które trzeba rozrabiać w wiadrze zdecydowanie lepiej przerzucić się na pianoklej. Klej w formie piany umieszcony jest w wygodnej tubie i robota leci, że ho ho.. :D
Ośka / 06-12-2016, 09:08
@Nowak - dokładnie, ja też jestem za pianoklejem, bo już nie raz go używałem w czasie montazu styropiano. Jest zdecydowanie wygodniejszy w użyciu, niż standardowy klej z worka.
   1 / 1   
powiązane produkty

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównianie Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Co jeśli na podłogę spadnie żelazko, nóż czy inny przedmiot? czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
30-03-2020, 14:23
 | 
1
pawelszabla  | 
30-03-2020, 12:19
 | 
1
blair2019  | 
30-03-2020, 10:02
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl