Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Budowa w czasach koronawirusa

Jak budować w czasach koronawirusa?
Jak budować w czasach koronawirusa?
Fot. T. Rybarczyk

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.

Budowa to miejsce pracy wykonawców, ale także przestrzeń, w której spotykają się osoby zaangażowane w budowę, czyli inwestor, kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony). Na budowę są realizowane transporty materiałów budowlanych, więc również od czasu do czasu ktoś musi te materiały dowieźć. To również miejsce, gdzie muszą chociaż na krótko pojawić się wykonawcy, którzy mają roboty na krótkoterminowe zlecenie (np. geodeta, operator koparki, ekipa montażowa).

Fot. T. Rybarczyk

Przy tak dużym ruchu i wymianie ludzi na budowie oraz w czasach, w których należy ograniczać kontakty, może się wydawać, że to niemożliwe, aby zachować bezpieczeństwo związane z koronawirusem. Jednak proces budowy i wszelkie roboty można zorganizować tak, aby zachować zasady bezpieczeństwa i nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i poważne podejście do tematu wszystkich zaangażowanych w realizację inwestycji.

Małe budowy mają przewagę

Ważnym elementem ograniczenia zarażania jest ograniczenie kontaktów. W tym kontekście niewielkie budowy, np. budynku jednorodzinnego, mają przewagę nad dużymi budowami.

Budowa domu jednorodzinnego jest realizowana najczęściej przez niewielkie ekipy budowlane. Nie ma możliwości wprowadzenia na budowę za wielu wykonawców, bo mogą oni sobie wzajemnie przeszkadzać, więc front robót na tego typu budowach jest dosyć wąski. W obecnych czasach to jest właśnie ich zaletą. Na niewielkich budowach, właśnie takich, jak budowa domu jednorodzinnego, roboty są wykonywane przez niewielkie ekipy wykonawcze. Ich prace najczęściej następują po sobie. Raczej rzadko się zdarza, że są od siebie zależne i muszą pracować w tym samym czasie na budowie. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć, ale w obecnym czasie jest to niewskazane i można tak rozdzielić roboty, aby wszystkie ekipy były odseparowane od siebie.

Najczęściej roboty na budowie są realizowane przez niewielkie ekipy wykonawcze, które realizują poszczególne etapy robót. Mogą to być ekipy wykonujące:

 • stan surowy wraz z konstrukcją dachu,
 • pokrycie dachu, obróbki blacharskie i orynnowanie,
 • instalację elektryczną,
 • instalację alarmową i monitoringu,
 • instalację wodno-kanalizacyjną,
 • instalację grzewczą,
 • instalację alternatywną (fotowoltaika, panele grzewcze),
 • montaż stolarki okiennej,
 • montaż stolarki drzwiowej,
 • montaż bramy garażowej,
 • podkłady podłogowe,
 • tynki wewnętrzne,
 • ocieplenie i wykończenie elewacji,
 • suchą zabudowę,
 • wykończenie wnętrz (malowanie, układanie płytek ceramicznych, montaż kominów),
 • zagospodarowanie terenu – zieleni,
 • ekipa montażowa, jeśli są przewidywane technologie zastosowania prefabrykatów (np. stropów albo wiązarów dachowych).
EKSPERT RADZI
 
Sylwia
Pałasz-Talarek, Marketing Communication Manager w firmie Uponor

Działania w czasie epidemii

Koronawirus, który z początkiem marca pojawił się w Polsce, spowodował szereg modyfikacji, ale także przyniósł ze sobą wiele znaków zapytania, które nie ominęły branży budowlanej. Wraz z wprowadzonym stanem pandemii obserwujemy zmiany w dynamice inwestycji.

Czas, w którym przyszło nam funkcjonować, jest trudny nie tylko dla producentów, ale przede wszystkim dla instalatorów i wykonawców, których obecna sytuacja nie zwalnia z obowiązujących terminów.

Uponor wiemy, jak ważna, szczególnie teraz, jest terminowość, dlatego dzięki wdrożonym na wczesnym etapie zaawansowanym środkom bezpieczeństwa wszystkie nasze fabryki pracują bez utrudnień, zapewniając pełną dostępność produktową. Dbając o zdrowie – pracowników, klientów i dostawców, wykorzystujemy dostępne metody komunikacji, przenosząc spotkania do świata online. Nowoczesne narzędzia, którymi dysponują nasi pracownicy, umożliwiają nam realizację codziennych obowiązków bez przeszkód. Pomimo okoliczności wspieramy naszych klientów i partnerów biznesowych – nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Jak widać z powyższego zestawienia, zakresy robót tych ekip wykonawczych są różne i mogą je one wykonywać autonomicznie, nie wchodząc sobie w drogę. Charakterystyczne dla każdej z takich ekip jest to, że są to zazwyczaj małe zespoły składające się z kilku osób, które cały czas ze sobą pracują. Zazwyczaj przebywają ze sobą nie tylko w pracy, ale również poza nią. Jeśli dojeżdżają do i z pracy, to również razem. Wykonawcy z zespołu – brygady często też ze sobą mieszkają, np. w przyczepach, kontenerach na budowie lub w pobliżu budowy wynajmują kwatery. Na budowie współpracują ze sobą. Zawsze zachodzi potrzeba przeniesienia czegoś wspólnie, przytrzymania, podania, asekurowania siebie, nie ma więc technicznej możliwości, aby zachowali między sobą odległość 1–2 metrów.

Czytaj też: Fundamenty – rodzaje, materiały, etapy prac >>>

Jeśli chodzi o zastosowanie środków zabezpieczających w postaci masek i rękawiczek gumowych, to w zasadzie jest to teoretycznie możliwe, jednak na budowie przy dużym wysiłku fizycznym nie jest możliwa praca na dłuższą metę w masce oraz w gumowych rękawiczkach. Pomimo tego, warto jednak podkreślić, że w trakcie pracy i poza pracą zespoły pracujące na budowie są zazwyczaj hermetyczne. Ważna jest na budowie dobra organizacja, aby nie prowadzić robót w tym samym czasie z innymi ekipami oraz wykluczyć bezpośrednie bliskie kontakty z osobami, które muszą się pojawić na budowie, a także poza budową. Na budowie takimi osobami mogą być inwestor, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz osoby przyjeżdżające zrealizować krótkoterminowe zlecenia.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
 • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
 • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

paulinabb  | 
27-05-2020, 08:02
 | 
1
tony1000  | 
26-05-2020, 13:19
 | 
4
Dagmara  | 
25-05-2020, 16:53
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl