Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Budowa w czasach koronawirusa

Jak budować w czasach koronawirusa?
Jak budować w czasach koronawirusa?
Fot. T. Rybarczyk

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.

Budowa to miejsce pracy wykonawców, ale także przestrzeń, w której spotykają się osoby zaangażowane w budowę, czyli inwestor, kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony). Na budowę są realizowane transporty materiałów budowlanych, więc również od czasu do czasu ktoś musi te materiały dowieźć. To również miejsce, gdzie muszą chociaż na krótko pojawić się wykonawcy, którzy mają roboty na krótkoterminowe zlecenie (np. geodeta, operator koparki, ekipa montażowa).

Fot. T. Rybarczyk

Przy tak dużym ruchu i wymianie ludzi na budowie oraz w czasach, w których należy ograniczać kontakty, może się wydawać, że to niemożliwe, aby zachować bezpieczeństwo związane z koronawirusem. Jednak proces budowy i wszelkie roboty można zorganizować tak, aby zachować zasady bezpieczeństwa i nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i poważne podejście do tematu wszystkich zaangażowanych w realizację inwestycji.

Małe budowy mają przewagę

Ważnym elementem ograniczenia zarażania jest ograniczenie kontaktów. W tym kontekście niewielkie budowy, np. budynku jednorodzinnego, mają przewagę nad dużymi budowami.

Budowa domu jednorodzinnego jest realizowana najczęściej przez niewielkie ekipy budowlane. Nie ma możliwości wprowadzenia na budowę za wielu wykonawców, bo mogą oni sobie wzajemnie przeszkadzać, więc front robót na tego typu budowach jest dosyć wąski. W obecnych czasach to jest właśnie ich zaletą. Na niewielkich budowach, właśnie takich, jak budowa domu jednorodzinnego, roboty są wykonywane przez niewielkie ekipy wykonawcze. Ich prace najczęściej następują po sobie. Raczej rzadko się zdarza, że są od siebie zależne i muszą pracować w tym samym czasie na budowie. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć, ale w obecnym czasie jest to niewskazane i można tak rozdzielić roboty, aby wszystkie ekipy były odseparowane od siebie.

Najczęściej roboty na budowie są realizowane przez niewielkie ekipy wykonawcze, które realizują poszczególne etapy robót. Mogą to być ekipy wykonujące:

 • stan surowy wraz z konstrukcją dachu,
 • pokrycie dachu, obróbki blacharskie i orynnowanie,
 • instalację elektryczną,
 • instalację alarmową i monitoringu,
 • instalację wodno-kanalizacyjną,
 • instalację grzewczą,
 • instalację alternatywną (fotowoltaika, panele grzewcze),
 • montaż stolarki okiennej,
 • montaż stolarki drzwiowej,
 • montaż bramy garażowej,
 • podkłady podłogowe,
 • tynki wewnętrzne,
 • ocieplenie i wykończenie elewacji,
 • suchą zabudowę,
 • wykończenie wnętrz (malowanie, układanie płytek ceramicznych, montaż kominów),
 • zagospodarowanie terenu – zieleni,
 • ekipa montażowa, jeśli są przewidywane technologie zastosowania prefabrykatów (np. stropów albo wiązarów dachowych).
EKSPERT RADZI
 
Sylwia
Pałasz-Talarek, Marketing Communication Manager w firmie Uponor

Działania w czasie epidemii

Koronawirus, który z początkiem marca pojawił się w Polsce, spowodował szereg modyfikacji, ale także przyniósł ze sobą wiele znaków zapytania, które nie ominęły branży budowlanej. Wraz z wprowadzonym stanem pandemii obserwujemy zmiany w dynamice inwestycji.

Czas, w którym przyszło nam funkcjonować, jest trudny nie tylko dla producentów, ale przede wszystkim dla instalatorów i wykonawców, których obecna sytuacja nie zwalnia z obowiązujących terminów.

Uponor wiemy, jak ważna, szczególnie teraz, jest terminowość, dlatego dzięki wdrożonym na wczesnym etapie zaawansowanym środkom bezpieczeństwa wszystkie nasze fabryki pracują bez utrudnień, zapewniając pełną dostępność produktową. Dbając o zdrowie – pracowników, klientów i dostawców, wykorzystujemy dostępne metody komunikacji, przenosząc spotkania do świata online. Nowoczesne narzędzia, którymi dysponują nasi pracownicy, umożliwiają nam realizację codziennych obowiązków bez przeszkód. Pomimo okoliczności wspieramy naszych klientów i partnerów biznesowych – nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Jak widać z powyższego zestawienia, zakresy robót tych ekip wykonawczych są różne i mogą je one wykonywać autonomicznie, nie wchodząc sobie w drogę. Charakterystyczne dla każdej z takich ekip jest to, że są to zazwyczaj małe zespoły składające się z kilku osób, które cały czas ze sobą pracują. Zazwyczaj przebywają ze sobą nie tylko w pracy, ale również poza nią. Jeśli dojeżdżają do i z pracy, to również razem. Wykonawcy z zespołu – brygady często też ze sobą mieszkają, np. w przyczepach, kontenerach na budowie lub w pobliżu budowy wynajmują kwatery. Na budowie współpracują ze sobą. Zawsze zachodzi potrzeba przeniesienia czegoś wspólnie, przytrzymania, podania, asekurowania siebie, nie ma więc technicznej możliwości, aby zachowali między sobą odległość 1–2 metrów.

Czytaj też: Fundamenty – rodzaje, materiały, etapy prac >>>

Jeśli chodzi o zastosowanie środków zabezpieczających w postaci masek i rękawiczek gumowych, to w zasadzie jest to teoretycznie możliwe, jednak na budowie przy dużym wysiłku fizycznym nie jest możliwa praca na dłuższą metę w masce oraz w gumowych rękawiczkach. Pomimo tego, warto jednak podkreślić, że w trakcie pracy i poza pracą zespoły pracujące na budowie są zazwyczaj hermetyczne. Ważna jest na budowie dobra organizacja, aby nie prowadzić robót w tym samym czasie z innymi ekipami oraz wykluczyć bezpośrednie bliskie kontakty z osobami, które muszą się pojawić na budowie, a także poza budową. Na budowie takimi osobami mogą być inwestor, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz osoby przyjeżdżające zrealizować krótkoterminowe zlecenia.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Chcesz uzyskać bezpłatną wycenę stropu?

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Na czym dokładnie polega udrażnianie rur?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » Niestety, awarie mogą zdarzyć się zawsze. Ich pojawieniu się każdorazowo towarzyszy napięcie i stres... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

janek3256665  | 
10-08-2020, 12:54
 | 
1
Filip_23  | 
07-08-2020, 16:55
 | 
1
seren  | 
07-08-2020, 13:02
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl