Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki

 Redakcja  |  3
Fot. ADPmedia

Wilgoć, wszechobecna w naszym otoczeniu, stanowi znaczące zagrożenie dla trwałości budynków. Ściany, fundamenty, dachy praktycznie przez cały czas są narażone na działanie wody zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Fot. ADPmedia

Od wewnątrz działa na ściany budynku wilgoć w postaci pary wodnej, powstająca w wyniku codziennych czynności: prania, mycia, oddychania, zmywania czy sytuacji wyjątkowych, jak zalanie czy awaria instalacji. Deszcz, śnieg, mgła oddziałują na budynek od zewnątrz.

Na fundamenty oddziałują dodatkowo wody gruntowe, które również mogą powodować zawilgocenie murów.

Dodatkowym problemem w naszych warunkach klimatycznych jest zamarzanie i rozmarzanie wody wewnątrz murów.

W zasadzie działanie wody nie jest niczym niezwykłym i są na nie narażone wszystkie budynki o każdej porze roku. Nie zawsze jednak obserwujemy negatywne skutki tego oddziaływania. Jeśli budynek został odpowiednio zabezpieczony, nie pojawią się problemy z zawilgoceniem murów.

Zła izolacja budynku i fundamentów, nieszczelność pokryć dachowych, zły system odprowadzania wód opadowych, braki w obróbkach blacharskich powodują, że woda i wilgoć przedostają się do wnętrza muru.

Przyczyną problemów z wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku jest głównie zła izolacja termiczna ścian, która powoduje gromadzenie się wilgoci i nieodprowadzanie jej na zewnątrz. Zimą na przemarzających ścianach skrapla się wilgoć pochodząca z cieplejszego powietrza wewnętrznego.

Podobnie zła wentylacja pomieszczeń może doprowadzić do zalegania w nich wilgoci. Powoduje to powstawanie nieprzyjemnego mikroklimatu, niezdrowego dla przebywających w pomieszczeniach ludzi.

Fot. ADPmedia

Zła izolacja fundamentów jest często przyczyną przenikania wilgoci w głąb murów. Dzieje się tak, gdy wody gruntowe lub opadowe, źle odprowadzane od budynku, przedostają się przez nieszczelności w izolacji poziomej lub pionowej. Mogą wystąpić zmiany poziomu wód gruntowych, podciąganie kapilarne wilgoci z gruntu, działanie bezpośrednie lub pośrednie wód opadowych.

Woda, jeśli już przedostanie się do wnętrza muru w zimnych miesiącach roku, zamarza, zwiększając swoją objętość. Powodować to może rozsadzanie fundamentów czy ścian. Woda na ogół nie jest obojętna chemicznie, znajdują się w niej rozpuszczone substancje (chlorki, siarczany i azotany), które mogą być agresywne chemiczne.

Woda z rozpuszczonymi w niej związkami w wyniku podciągania kapilarnego może przedostawać się do wyżej położonych fragmentów ściany i powodować powstawanie wykwitów solnych, przebarwień, łuszczenia się powłok malarskich czy odpadania tynku. Rozpuszczone w niej substancje chemiczne, pochodzące z gruntu lub np. z preparatów zabezpieczających więźby dachowej mogą powodować korozję chemiczną.

Równie niebezpieczna jest korozja biologiczna. Zawilgocone ściany (wewnątrz i na zewnątrz) są doskonałą pożywką dla rozwoju grzybów i pleśni.

Oprócz tego, że wyglądają nieestetycznie, mogą powodować niszczenie materiałów czyli tzw. biodeteriorację. Wówczas to materiał jest niszczony z racji na swoje wartości odżywcze - dotyczy to np. drewna, klejów, kitów, powłok malarskich - lub metabolity drobnoustrojów powodują degradację materiału - np. betonu, szkła, cegieł, zapraw.

Sytuacja taka nie jest obojętna dla zdrowia mieszkańców - pleśń i grzyb w domu mogą powodować alergię i choroby układu oddechowego.

Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi uwzględniać grubości muru i rodzaj materiału, z którego jest on zrobiony. Nie może narażać konstrukcji budynku. Zbyt gwałtowne osuszanie może powodować pękanie powłok elewacyjnych a w konsekwencji ich łuszczenie się i odpadanie.

Najprostszą i naturalną metodą osuszania jest wietrzenie. Jest ono jednak skuteczne tylko w przypadku niewielkiego zawilgocenia i osuszania niezbyt grubych przegród budowlanych, można ją stosować tylko przy ciepłej i suchej pogodzie. Do nieinwazyjnych metod osuszania należy: stosowanie nagrzewnic, metoda absorpcyjna i kondensacyjna, osuszanie mikrofalami.

Do inwazyjnych zalicza się wszelkie metody obniżania wilgoci, wiążące się z ingerencją w strukturę muru. Będą to: otwory Knapenna (zwykłe bądź z bruzdą grzejną), otwory z wprowadzanym środkiem higroskopijnym, aktywne ekrany wentylacyjne, elektroosmoza.

Do takich metod zaliczane sa także różnego typu iniekcje (pod niskim lub wysokim ciśnieniem), czyli wstrzykiwanie odpowiednich substancji w otwory wywiercone w murze. Niektóre substancje tworzą nieprzepuszczalne bariery dla wody, a niektóre mają za zadanie pochłanianie wody i jednocześnie zamykanie kapilar. Gdy do wywierconych otworów wtłacza się ogrzane i suche powietrze mamy do czynienia z termoiniekcją.

Do metod inwazyjnych zalicza się także wspomniane wcześniej sposoby zastosowania przegród, które służą w zasadzie wtórnemu izolowaniu murów, czyli zapobiegają zawilgoceniu (podcinanie muru, wstawianie barier metalowych czy płynnych).

Bardzo często zdarza się, że zawilgocony mur jest pokryty pleśnią czy grzybem. Aby je usunąć, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne. Do oczyszczenia ściany stosuje się środki pleśniobójcze.

Jeśli użycie takiego środka i oczyszczanie mechaniczne nie pomogą, należy liczyć się z konieczności skucia całego zapleśniałego tynku, z zapasem ok. pół metra z każdej strony, i przed ponownym położeniem zaprawy - pokrycia ściany impregnatem grzybobójczym. Najlepiej też użyć do pomalowania elewacji farby zabezpieczającej przed inwazją glonów, grzybów czy pleśni.

Można też zastosować odpowiednie szlachetne tynki renowacyjne, które ochronią mur przed zasoleniem. Użycie tych środków, osuszenie murów i odpowiednie zabezpieczenie przed wodą i wilgocią powinny skutecznie ochronić ściany przed ponownym ich zawilgoceniem.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Aga / 18-11-2014, 11:53
Nowym i łatwym sposobem jest osuszanie zawilgoconych ścian budynków samodzielnie korzystając z zestawu osuszającego. Jest to tania i prosta metoda osuszania osuszania murów od środka.Więcej informacji na stronie: http://www.suchydomek.pl
niahaha / 03-09-2016, 21:17
problem mam taki taki ze pustaki z muru mozna rwać jedną ręką a zaprawa wysypana w niektórych miejscach na wylot. do tego rysy od fundamentów. kierownik budowy sam sobie zrobil opinie ze sa kotwy wiec jest ok. tylko ze znam przypadek gdzie kotwy nic nie daly bo tak samo jak tu szczyt muru nie zabezpieczony przed deszczem i rysy od fundamentow stale sie poglebiaja. na innym budynku takie cos doprowadzilo do wyplukania pionowego zaprawy i osuniecia fragmentu muru. kierownik zaslania sie uprawnieniami i nie podejmuje tematu takiego uzytkowania budynku, w tym wplywu na zdrowie czlowieka. co robic? nadzor bud sie nie zna bo nic nie odpowiada...
Paweł / 04-02-2017, 21:02

Produkty marki WaterBlock radzą sobie z problemami wilgoci i wody. Dużym atutem j jest profesjonalna obsługa producenta. Szybko przesyłają zamówione towary i cechują się dużą wiedzą w temacie hydroizolacji . trafiłem do nich przez informację w branżowych gazetach

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl