EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud?

Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud?
Fot. Henkel Polska

Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud?


Fot. Henkel Polska

Mimo że elewacja stanowi kluczowy element w termoizolacji, często budując dom jednorodzinny, traktujemy ją po macoszemu. Wybierając ją dopiero w momencie wykańczania budynku, nierzadko oszczędzamy na jakości materiału. To błąd.

treść sponsorowana

Każdy budynek ze względu na usytuowanie i bryłę charakteryzuje się odmiennymi zagrożeniami, z jakimi musi zmierzyć się elewacja. Dlatego o tynk należy zatroszczyć się już na etapie projektu i wybrać nowoczesne rozwiązania gwarantujące dobry wygląd przez lata. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? 

Elewacja zapewnia budynkowi estetyczny wygląd i choć docelowo powinna pozostać w idealnym stanie przez wiele lat, niestety czyha na nią wiele zagrożeń. Zaliczają się do nich m.in.:

  • pył,
  • brud czy sadza, 
  • a także glony i grzyby.

Budynki usytuowane przy drodze w naturalny sposób mocniej narażone są na zanieczyszczenia pochodzące z ulicy i spaliny.

Poza tym fasada skazana jest na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy wiatr. Zdarza się też, że budynek z czasem zielenieje - to efekt wzrostu glonów i grzybów, którym wilgoć pokrywająca tynk stwarza optymalne środowisko do rozwoju. Wszystkie wspomniane czynniki prowadzą stopniowo do degradacji struktury elewacji i mogą doprowadzić do erozji głębszych warstw izolacji termicznej.

Tani tynk na elewację - czy warto? Pułapka niskiej ceny 

Dom będzie szczególnie narażony na takie zagrożenia, jeśli zostanie pokryty elewacją kiepskiej jakości. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy materiał tynkowy łatwo nasiąka wodą i nie przepuszcza pary wodnej.

Słabe jakościowo tynki charakteryzują się wysokim oporem dyfuzyjnym. Oznacza to, że gromadząca się w warstwie izolacji para wodna nie jest odprowadzana na zewnątrz. Prowadzi to do powstawania odspojeń i purchli w tynku, a także do jego pękania.

Traktowanie wyboru tynku po macoszemu i patrzenie głównie na cenę stanowi więc pułapkę.

Dlaczego nie warto oszczędzać na tynku zewnętrznym? Obejrzyj poniższy materiał wideo z testu tynków hydrofobowych:

Jaki tynk na elewację wybrać? Podwójna ochrona, czyli technologia Double Dry 

Dostępne obecnie technologie wykorzystują specjalne materiały tynkarskie, które łączą w sobie wszystkie pożądane cechy. Charakteryzują się wysoką dyfuzją (przepuszczaniem pary wodnej), wodoszczelnością i niską alkalicznością.

Prawdziwą innowację proponuje firma Ceresit oferująca tynki silikonowe z technologią Double Dry. Polega ona na zastosowaniu podwójnego mechanizmu ochronnego:

  • Po pierwsze hydrofobowe tynki są niezwykle odporne na wchłanianie wody, co zapewnia funkcjonalny mechanizm samoczyszczenia tynku.
  • Po drugie tynki w technologii Double Dry charakteryzują się szybkim wysychaniem, czemu sprzyja wysoki poziom paroprzepuszczalności. Wilgoć błyskawicznie przenosi się na zewnątrz z korzyścią dla kondycji i estetyki elewacji. Z kolei krople wody nie wnikają w głąb tynku, lecz zachowują okrągły kształt i spływają po elewacji, zabierając ze sobą brud.

Takie parametry elewacji osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, w tym kombinacji funkcjonalnych polimerów, dodatków hydrofobizujących i zmodyfikowanej mieszaniny nieabsorbujących spoiw krzemianowych.

Odporność na zabrudzenia przekłada się na długotrwałą stabilność koloru tynku. Elewacja jest także odporna na działanie czynników atmosferycznych i uderzenia. Dzięki ograniczonej ilości brudu i wilgoci na tynku nie tworzą się warunki sprzyjające rozwojowi glonów i grzybów. Tynki Double Dry wykazują najlepsze parametry na rynku (paroprzepuszczalności i nasiąkliwości - W3 i V1), a do tego są dostępne w ponad 500 wariantach kolorystycznych.

Nakladaniie tynku to nie lada wyzwanie sprawdź jak to robia fachowcy na kosbud.com.pl

Jaki tynk na ocieplenie domu - elewację ze styropianu w przypadku termomodernizacji budynku? 

Okazję do modernizacji warstwy izolacyjnej i tynków oferuje rządowy program "Czyste Powietrze". Prowadząc termomodernizację budynku, należy w pierwszej kolejności zająć się ociepleniem, a dopiero później wymianą pieca. Prowadzi to również do redukcji poziomu smogu, przez który według szacunków w Polsce umiera rocznie nawet 45 tysięcy osób. Planując termoizolację budynku jednorodzinnego, warto zainteresować się tynkami Ceresit Double Dry, dzięki którym inwestujemy nie tylko w jakość, lecz także w doskonały wygląd domu.

Komentarze

  • Jurek Jurek, 31.10.2021r., 08:59:49 Tynk najlepiej w systemie, wtedy mamy do siebie dopasowane materiały. Mi się dobrze pracuje na systemach Foveo-Tech. Są kompleksowe, mamy wszystko od gruntów po siatki, kleje, tynki. Systemy są różne, każdy znajdzie coś dla siebie. Z fajniejszych produktów na pewno samoczyszczący TN30 i modelowany TSS05.Tymi dwoma produktami w zasadzie można przygotować praktycznie każdą fasadę

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.