EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnuj trawnik z domitech!

Pięlęgnuj trawnik z domitech!

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

treść sponsorowana

Pielęgnacja trawnika

Sezon ogrodowy rozkwita na wiosnę, podobnie jak kwiaty drzew owocowych. To w tym okresie zaczynamy myśleć o ogrodzie. Jeżeli chcemy zadbać o wszystkie rośliny, powinniśmy także pomyśleć o trawniku. Pierwszym etapem prac jest pielęgnacja trawnika po zimie. Jednym z większych potentatów narzędzi ogrodowych jest firma Metabo. Mogą być one cennym wsparciem przy wykonaniu tego zadania.
Dowiedz się więcej >>

Wiele osób wychodzi z założenia, że po okresie zimowym trawnik pozostał w niezmienionym stanie. To błąd! Trawnik po zimie mógł ulec uszkodzeniom wynikającym np. z zamarzania oraz odmarzania wody znajdującej się pod darnią. Następstwem tego jest niewielkie unoszenie się darni nad poziomem ziemi oraz odrywanie się jej od korzeni. To prowadzi do uschnięcia uszkodzonej trawy.

Kolejnym problemem może okazać się występowanie śniegowej pleśni po okresie zimowym. Powstaje ona po tym, jak czapa śniegowa długo utrzymuje się na trawniku. Pleśń śniegowa ma słomkowy kolor lub występuje w postaci „białego baranka” na źdźbłach trawy.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnację trawnika na wiosnę należy zacząć w okolicy marca od grabienia. Brzmi to prozaicznie, ale jest bardzo potrzebne. Grabienie trawnika powinno odbywać się krzyżowo. Podczas tego procesu usuwane są resztki roślin oraz chwastów. Stare i suche źdźbła również zostają odseparowane od zdrowej rośliny. Dzięki temu pozbędziesz się siedliska chorób, pleśni i szkodników.

Kolejnym etapem jest obserwacja, czy na trawniku nie ma widocznych wybrzuszeń bądź nierówności, których nie było przed zimą. Takie zjawiska występują po wielokrotnym zamarzaniu i odmarzaniu wody. Jeśli wybrzuszenia bądź nierówności występują na Twoim trawniku, należy go zwałować. Wałowanie spowoduje, że korzenie wiszące w powietrzu zetkną się z glebą, dzięki czemu będą mogły czerpać wartości odżywcze z gleby. Nie należy jednak wałować gleby, która jest gliniasta, ciężka lub zbita.

Wertykulacja trawnika

Następnym krokiem w pielęgnacji darni jest wertykulacja. Proces ten polega na pionowym nacinaniu korzeni trawy. Ma to na celu odmłodzenie trawnika oraz pozbycie się nadmiaru mchu obrastającego źdźbła trawy. Trawnik po tym procesie może nie wygląda ładnie, ale efekty po wertykulacji widać bardzo szybko. Uwaga! Jeżeli Twój trawnik jest młody bądź przeprowadzone zostało wałowanie, należy z procesu wertykulacji zrezygnować, ponieważ może negatywnie wpłynąć na stan trawnika. Proces wertykulacji można wykonać zarówno wertykulatorem ręcznym, jak i elektrycznym.
Zdobądź niezbędne narzędzia >>

Aeracja trawnika

Odbywa się ona przy pomocy aeratora. Jest to narzędzie do pielęgnacji trawnika wyglądające jak ażurowy walec z kolcami. Zadaniem aeratora jest napowietrzenie gleby i korzeni prze wytworzenie w glebie małych dziur. Dzięki temu zabiegowi korzenie trawnika mają lepszy dostęp do powietrza, co prowadzi do większego ich dotlenienia, jak również do usprawnienia pobierania składników z gleby. Proces aeracji trawnika można wykonać przy pomocy aeratora ręcznego lub elektrycznego.

Nawożenie trawnika

Po wszystkich wyżej wymienionych czynnościach dobrze byłoby dostarczyć trawnikowi dodatkowej porcji składników odżywczych poprzez jego nawożenie. Trawnik można zasilić gotowym, granulowanym nawozem, który w swoim składzie zawiera m.in azot. Nawóz trzeba rozsypać równomiernie, dzięki czemu nie będzie miejsca gdzie, trawnik zostanie przenawożony. Do tego celu można posłużyć się tzw. siewnikiem ręcznym. Należy pamiętać, że nawożenie nie może odbywać się w momencie, kiedy trawa jest mokra lub nadmiernie sucha. W przypadku mokrej trawy granulki nawozu mogą przylepić się do źdźbeł trawy, przez co efektywność nawożenia będzie niska. Zbyt przesuszona trawa w procesie nawożenia jest narażona na tzw. popalenie trawy. Proces nawożenia najlepiej przeprowadzić w marcu/kwietniu, gdy trawa jest sucha, a ziemia wilgotna.

Pierwsze koszenie trawy

Gdy trawa urośnie do wysokości ~6–8 cm, można wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie. Do tego celu na pewno przyda się kosiarka do trawy. W zależności od pogody, trawa rośnie szybciej lub wolniej, dlatego też nie ma stałego terminu pierwszego koszenia. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, może się okazać, że trawnik będzie trzeba przyciąć już w marcu. Jeśli natomiast pogoda „nie będzie rozpieszczać”, wówczas pierwsze koszenie może zostać przeprowadzone dopiero w kwietniu. Należy pamiętać, że koszenie mokrej trawy nie jest wskazane. Mokre źdźbła trawy mogą przykleić się do trawy. Sklejone źdźbła połączone z wilgocią to prosta droga do rozwoju pleśni. Koszenie mokrej trawy może również spowodować oblepienie noża kosiarki i w skrajnych przypadkach doprowadzić do skorodowania noża bądź do jego uszkodzenia.

Podlewanie trawnika latem

W upalne letnie dni, gdy temperatura waha się w granicach 24–28°C, rośliny przydomowe, w tym również trawnik, potrzebują nawodnienia. Jeśli podlewasz rośliny w południe, to musisz wiedzieć, że takie podlewanie jest nieefektywne, ponieważ woda w 30 lub nawet 40% wyparuje. Głównie ze względu na padające promienie słoneczne oraz nagrzaną ziemię. Aby podlewanie było skuteczne, latem trawnik należy podlewać wcześnie rano bądź w godzinach wieczornych. Wówczas woda dotrze do systemu korzeniowego i nie będzie nadmiernie parować.

Pielęgnacja trawnika jesienią

Po okresie letnim, gdy przyrost trawy zmniejszy się, dobrze byłoby przygotować trawnik do zimy. Przede wszystkim należy zgrabić zalegające na nim liście. Gdy jest sucho, trawnik wypada okazjonalnie podlać. W początkowej fazie jesieni można również zasilić trawnik nawozem niezawierającym azotu. W celu maksymalnej pielęgnacji można również przeprowadzić po raz kolejny proces aeracji oraz wertykulacji. Przed zimą należy wykonać ostatnie koszenie z wysoko ustawionym nożem, tak aby ścięta trawa nie była za krótka.

Narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji trawnika

Aby ułatwić sobie pracę z trawnikiem, warto zaopatrzyć się w kilka narzędzi. Zaoszczędzimy wówczas czas oraz zminimalizujemy wysiłek podczas pielęgnacji. Do takich narzędzi ogrodniczych można zaliczyć:

  • grabie do liści
  • walec do trawy
  • wertykulator ręczny lub elektryczny
  • aerator ręczny lub elektryczny
  • siewnik ręczny
  • kosiarkę do trawy, np. Metabo RM 36-18 LTX BL 36
  • system nawadniający (wąż, zraszacz etc.)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Ogrodnik-oX2000 Ogrodnik-oX2000, 29.08.2023r., 11:03:26 Dobrze utrzymany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Rzetelne wskazówki odnośnie nawadniania i koszenia są nieocenione dla osób dbających o zieloną przestrzeń.

Powiązane

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną?

Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną? Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną?

Elektryczne pilarki łańcuchowe stają się coraz bardziej pożądanym sprzętem, którego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i ogrodowi majsterkowicze. W porównaniu do benzynowych odpowiedników są...

Elektryczne pilarki łańcuchowe stają się coraz bardziej pożądanym sprzętem, którego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i ogrodowi majsterkowicze. W porównaniu do benzynowych odpowiedników są znacznie łatwiejsze w obsłudze, cichsze, a także nie emitują żadnych szkodliwych spalin. Ważne jest jednak, by zakupić dobre urządzenie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią pilarkę elektryczną, i poznaj polecane przez fachowców modele.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować? Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.