1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
Produkty

Bejce, lakierobejce

Środki do ochrony drewna: Bejce, impregnaty, lakiery, lakierobejce, lazury, oleje, woski

Bejce

Jeśli chcemy zmienić kolor drewna, możemy poszukać odpowiedniego w niezwykle bogatej ofercie kolorystycznej bejc i lakierobejc. Zwykła bejca służy przede wszystkim do celów dekoracyjnych – wnika w drewno i barwi je. Aby zabezpieczyć pomalowane nią drewno przed wilgocią, trzeba je jeszcze pokryć lakierem.

Lakierobejce natomiast łączą cechy lakierów i bejc – nie trzeba ich więc dodatkowo zabezpieczać. Nie wnikają jednak zbyt głęboko w strukturę drewna, zatem w przypadku powierzchni drewnianych znajdujących się na zewnątrz, należy je przed barwieniem zabezpieczyć odpowiednio dobranym impregnatem.

Impregnaty

Impregnaty najnowszej generacji najczęściej zapewniają kompleksową ochronę drewna – np. przed wilgocią, czynnikami biologicznymi, działaniem słońca – i jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. Ze względu na rodzaj ochrony do dyspozycji mamy impregnaty:

• wodochronne – utrudniają przedostawanie się wody w głąb drewna, zmniejszając jego nasiąkliwość;
• ochrony biologicznej – zawierają substancje chemiczne (biocydy), zabezpieczające drewno przed działaniem grzybów, pleśni, owadów, glonów itp.;
• ochrony przeciwsłonecznej – chronią powierzchnię drewna przed promieniowaniem UV, powodującym jej płowienie, szarzenie i pękanie;
• ogniochronne – utrudniają zapalanie się drewna i hamują szybkość rozprzestrzeniania się płomieni.

Oddzielną grupę stanowią impregnaty lecznicze o długotrwałym działaniu, przeznaczone do doraźnego stosowania. Zwalczają grzyby i owady w drewnie już przez nie zaatakowanym. Ze względu na skład chemiczny impregnaty do zastosowań zewnętrznych dzieli się na:

• olejowe,
• rozpuszczalnikowe,
• solne,
• ochronno-dekoracyjne.

Lakiery

Lakiery tworzą twarde powłoki na zewnętrznej powierzchni drewnianej. Wybierając lakier do drewna, trzeba pamiętać, że różnią się one właściwościami, a tym samym przeznaczeniem. Nie ma lakierów uniwersalnych, nadających się zarówno do zabezpieczania np. boazerii czy podłóg, jak i ogrodzeń czy elewacji. Drewno na zewnątrz domu wymaga zwiększonej ochrony, ponieważ narażone jest na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, mrozu, wiatru i słońca oraz bardziej niż pod dachem na zniszczenie przez grzyby, pleśń i owady.

Lakiery tworzą na powierzchni drewna gładką, przezroczystą powłokę, uwydatniającą naturalny rysunek słojów drewna i podkreślającą jego dekoracyjne walory. Powłoki te są odporne na ścieranie, zwłaszcza te przeznaczone na podłogi. Jeśli chcemy drewno przyciemnić lub nadać mu inny kolor, wybierzmy lakierobejcę. Zabezpiecza ona drewno, podobnie jak lakier, przed wilgocią, ale jest mniej trwała i nie wszędzie można ją stosować.

Lakiery nie sprawdzą się w roli zabezpiecznia powierzchni drewnianych w takich pomieszczeniach, jak łazienki, gdzie musimy zadbać także o to, aby powierzchnia drewniania mogła pozbywać się nadmiernej wilgoci.

Lazury

Lazury to środki naśladujące działaniem takie znane preparaty, jak lakierobejce czy ompregnaty. To - obok zabezpieczania przed czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć i temperatura, promienie UV - preparaty, które zwalczają grzyby i owady, które działają w głąb drewna.

Oleje i woski do drewna

Nowoczesne preparaty olejowe do drewna to mieszanki różnych olejów roślinnych z dodatkiem rozcieńczalników, poprawiających ich właściwości. Preparaty te głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie wody, nie rozsycha się i nie pęka. Nie zatykają jednak porów, a na jego powierzchni nie powstaje tzw. film, czyli szczelna warstwa, którą tworzą lakiery i farby. Wszystko to sprawia, że drewno „oddycha” – wilgoć może z niego swobodnie wyparowywać.

Do wyboru są bezbarwne preparaty olejowe, niezmieniające naturalnej barwy drewna (choć nieco ją przyciemniają) oraz koloryzujące, które barwią go na różne pastelowe kolory. Niektóre są w postaci płynnej, inne w utwardzonej środkami chemicznymi.

Zabezpieczone nimi drewno ma jedwabiście gładką i lśniącą powierzchnię. Wosk nie wnika jednak głęboko w jego strukturę, a tylko tworzy na powierzchni cienką, elastyczną błonę, nieprzepuszczalną dla wody. Stosuje się go jako środek ochronny lub pielęgnacyjny, przede wszystkim do podłóg.

Na rynku dostępne są też mieszanki woskowo-olejowe, które – podobnie jak oleje – nanosi się na powierzchnię surowego drewna i wciera. Im więcej warstw wosku nałożymy na drewnianą podłogę, tym bardziej intensywne będzie jej zabarwienie i coraz mniej widoczny naturalny rysunek słojów drewna.

Sortuj wg:
Porównaj
Produkt

Środki do ochrony drewna: Bejca do drewna VIDARON

 • rodzaj: bejca
 • kolory: 13 gotowych kolorów
 • zastosowanie: dekoracyjne bejcowanie drewnianych elementów użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz (Bejcę należy zabezpieczyć odpowiednim lakierem ): parkiety, schody, meble, boazeria, antyki
Śnieżka / Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA/Vidaron

Bejca do drewna LuxDecor

 • rodzaj: bejca
 • kolory: biały, popielaty, kasztan, orzech, cedr, teak, dąb, ciemny orzech, mahoń, ciemna wiśnia, palisander, heban
 • zastosowanie: meble, okna, drzwi, boazeria i inne drewniane elementy
Unicell Poland Sp. z o.o.

Lakierobejca do drewna LuxDecor

 • rodzaj: lakierobejca
 • kolory: biały, bezbarwny, sosna, jasny dąb, dąb, teak, cedr, venge, mahoń, orzech, palisander
 • zastosowanie: meble, okna, drzwi, parapety i inne drewniane elementy wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń
Unicell Poland Sp. z o.o.

Środki do ochrony drewna: Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super VIDARON

 • stopień połysku: satynowy/jedwabisty połysk
 • kolory: 12 kolorów
 • zastosowanie: Przeznaczona jest do dekoracyjnego-ochronnego malowania przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz.
Śnieżka / Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA/Vidaron

Środki do ochrony drewna: Lakierobejca ochronna ultra trwała VIDARON

 • rodzaj: lakierobejca
 • zastosowanie: do dekoracyjno‐ochronnego malowania powierzchni drewnianych i materiałów drewnopochodnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Polecana jest do malowania elementów fasad, podbitek dachowych, altan, płotów oraz okien i drzwi. Nie stosować na egzotyczne gatunki drewna. W przypadku nietypowych zastosowań przed użyciem zawsze skonsultuj się z producentem. Produkt nie jest przeznaczony do impregnowania drewnianych podłóg, schodów i innych ciągów komunikacyjnych.
 • sposób nanoszenia: pędzel, wałek, tampon lub natrysk
Śnieżka / Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA/Vidaron

Środki do ochrony drewna: Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON

 • rodzaj: lakierobejca
 • stopień połysku: połysk
 • kolory: 15 kolorów
Śnieżka / Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA/Vidaron

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl