EkspertBudowlany.pl

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Polbruk | 2020-09-30

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

treść sponsorowana

We współczesnej architekturze domów jednorodzinnych niepodzielnie króluje styl nowoczesny. Zwykle na parterze mieści się przestronny, dobrze doświetlony salon z dużymi oknami i drzwiami przesuwnymi, który płynnie przechodzi w zewnętrzny taras, a dalej w ścieżki i ogród. Budowę otoczenia domu najczęściej zaczyna się od podstawy, którą jest nawierzchnia. To ona wyznacza kształt tarasu, ogrodowych alejek czy podjazdu i w pewien sposób narzuca stylistykę całości aranżacji. Najczęściej jest budowana z płyt betonowych lub kostki brukowej, do których dochodzą elementy małej architektury uzupełniające całość kompozycji, takie jak obrzeża, murki czy nawet schody. Stworzenie ciekawej aranżacji z użyciem tych elementów to często spore wyzwanie projektowe, ale szeroka oferta dostępna na rynku pozwala na dobór rozwiązań idealnie dopasowanych do potrzeb i preferencji. Dowiedz się więcej »

Płyty i kostki – ale jakie i gdzie?

Pierwszą istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy tarasu, ścieżek czy podjazdu, jest odpowiedni dobór elementów nawierzchni. Niezwykle istotna jest tu przede wszystkim grubość prefabrykatów. Reguła jest prosta – im większe przewidywane obciążenie na metr kwadratowy, tym większą grubość powinny mieć elementy nawierzchni.

Te przeznaczone do ruchu samochodów o masie do 3,5 tony powinny posiadać grubość minimum 6 cm, przy czym warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty o tej grubości zawsze są zalecane do ruchu samochodów do 3,5 tony. Zasada ta dotyczy kostek brukowych, ale w przypadku płyt o większym formacie lepiej sprawdzić ich przeznaczenie w Deklaracjach Właściwości Użytkowych lub skonsultować się ze sprzedawcą.

W miejscach o dużym natężeniu ruchu kołowego używa się natomiast betonowych prefabrykatów o grubości powyżej 8 cm. Z kolei tam, gdzie z zasady przewidziany jest ruch pieszy, wystarczy zastosować płyty i kostki tarasowe o grubości 4 do 6 cm (lub więcej). Po wyborze elementów odpowiedniej grubości, można przystąpić do projektowania aranżacji. 

Nowoczesny design tarasu i ogrodowych alejek

Zacznijmy od tarasu będącego przedłużeniem salonu na ogród. W stylu nowoczesnym bardzo często buduje się go z wielkoformatowych płyt utrzymanych w odcieniach szarości, beżu czy bieli, które stanowią naturalny kontrast dla zielonej roślinności. Zwykle posiadają one geometryczny, prostokątny kształt, choć czasem zdarzają się nieco bardziej ekstrawaganckie formy, np. wielokąty.

polbruk multicomplex

Polbruk Multicomplex

W tej kategorii na szczególną uwagę zasługują klasyczne w kształcie, prostokątne płyty tarasowe Polbruk Lamell i Multicomplex. Płyty Lamell znakomicie nadają się do projektowania dużych założeń architektonicznych. Mogą być wykorzystywane zarówno do wykończenia nawierzchni tarasu, jak i placyków oraz ścieżek w ogrodzie. Wyróżnia je duży format: 60x40 cm oraz niewielka grubość: 4,5 cm. Lamell występuje w dwóch fakturach – gładkiej i płukanej. Pierwsza posiada trzy wersje kolorystyczne – stalowy, nerino i fokstrot, druga natomiast występuje w ciemnej szarości ritmo_d. Postaw na oryginalne rozwiązania w swoim ogrodzie »

polbruk lamell

Polbruk Lamell

Ciekawą propozycją jest też płyta Multicomplex – dostępna w dwóch kolorach: nerino i latte oraz trzech rozmiarach: 20x40, 40x40 i 40x60 cm – stwarza większe możliwości aranżacyjne i pozwala na układanie elementów w różnych kompozycjach. Płyta Multicomplex doskonale nadaje się do budowy tarasu, ale także ogrodowych alejek i ścieżek. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem, które z pewnością docenią osoby szukające nietuzinkowych pomysłów, jest płyta tarasowa Polbruk Exa kształtem przypominająca plaster miodu.

polbruk exa

Polbruk Exa

Zdecydowanie wyróżnia ją to na tle typowych kostek i płyt w kształcie prostokątów i kwadratów, najczęściej wykorzystywanych do budowy nawierzchni. Płyta o wymiarach 56,3×43,2 cm i grubości 4,5 cm ma gładką fakturę. Exa występuje w kolorze taupe i folk. Może być wykorzystana do budowy tarasów, ścieżek i alejek. Poza dużymi płaszczyznami można ją układać metodą step-by-step, czyli stosować elementy pojedynczo, w równych odstępach i z delikatnym przesunięciem. Ze względu na swój niezwykle oryginalny kształt oraz coraz bardziej popularne bioniczne inspiracje Exa to doskonały pomysł na modną aranżację przydomowej przestrzeni.

Nowoczesna klasyka kontra futuryzm na podjeździe

Geometryzm i kolorystyka utrzymana w barwach szarości, beży i bieli to główne cechy stylu nowoczesnego, dlatego trzeba pamiętać o nich nie tylko przy projekcie nawierzchni i aranżacji tarasu, ale również przy budowie nawierzchni podjazdu czy placyków. Oprócz klasyków stylu nowoczesnego, takich jak melanżowa, wielkoformatowa i idealna do zastosowania na podjeździe płyta Magna o wymiarach 50x75 i 75x100 cm oraz grubości 8 i 10 cm, zdarzają się także wzory nieco bardziej odważne w formie, takie jak np. Extrano.

polbruk magna

Polbruk Magna

polbruk extrano

Polbruk Extrano

Płytę Polbruk Magna charakteryzuje ceniony przez architektów minimalizm. Stanowi ona doskonałe wykończenie nowoczesnych posesji. Dostępna jest w kolorach nerino, latte i korten, czyli kolorze rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji, nawiązującym do bardzo popularnej w architekturze cortenowskiej stali. Przestrzeń, którą można wykreować dzięki płytom Magna, zyskuje nowoczesny i ekskluzywny wymiar. Przykładem rozwiązania nieco bardziej odważnego w formie jest Polbruk Extrano. Ta płyta o wymiarze 50x50 cm ma regularne otwory przypominające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Zastosowana w większych założeniach architektonicznych, takich jak podjazdy czy place, nasuwa skojarzenia z pokładem futurystycznego statku kosmicznego.

Pomysł na stylowe ścieżki

Ciekawych rozwiązań jest naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się teraz tym przeznaczonym na alejki. Zasadniczo do ich budowy często możemy użyć tych samych elementów, co w przypadku tarasów czy podjazdów, ale zwykle przyjmuje się, iż najlepsze do tego celu są kostki o grubości około 6 cm przeznaczone do ruchu pieszego. I z tego powodu warto przyjrzeć się tegorocznej nowości w ofercie Polbruk – kostce Commix. Jest to niezwykle inspirująca propozycja, którą można wykorzystać zarówno do budowy alejek, jak i tarasu. Kostka ta jest dostępna aż w sześciu kolorach. Trzy z nich to różne odcienie modnych w nowoczesnej architekturze szarości.

Najjaśniejsza jest barwa nerino, pośredni – kolor taupe, a skalę zamykają grafitowe szarości. Pozostałe kolory, czyli latte, hawaii oraz boho prezentują się równie ciekawie. Atrakcyjne odcienie to jednak nie wszystko. Kostka posiada geometryczne kształty – prostokątów o wymiarach 10x20 cm i 20x30 cm oraz kwadratów o bokach 10x10 cm i 20x20 cm. Taka różnorodność barw i wymiarów stwarza bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Kolejnym interesującym pomysłem jest płyta Oland będąca kwintesencją nowoczesnego designu. Ze względu na grubość 6 cm, podobnie jak Commix, doskonale nadaje się na alejki oraz tarasy. Występuje w bardzo modnych we współczesnej architekturze, lekko melanżowych szarościach. Wśród nich są odcienie jasne – biały, nerino, stalowy, a także jeden o ciemnej tonacji – bazaltowy. Bardzo efektownie prezentuje się również kolor korten, o żywej i zdecydowanej barwie rdzawej blachy. Oland charakteryzuje się bogatą paletą kolorów i jest dostępny w trzech wymiarach: 14x28 cm, 14x42 cm i 14x56 cm. Kostkę można układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”.

Olbrzymie znaczenie detali. Obrzeża, murki i schody z betonu

Gama prefabrykatów betonowych, które można zastosować w otoczeniu domu, nie kończy się na nawierzchniach przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. Wśród nich są również obrzeża, stopnie schodowe czy murki. Te pierwsze stosuje się z powodzeniem jako granice pomiędzy alejkami czy tarasem a terenem zielonym. Ich drugą funkcją jest stabilizacja nawierzchni. Obrzeża mają również znaczenie jako elementy stricte dekoracyjne.

Dobrym przykładem może być tutaj obrzeże Polbruk Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”, dzięki czemu można umieścić w nim taśmę LED. Flesz nie tylko oświetli nocą ścieżkę, ale jeszcze doda jej magicznego, niecodziennego wyglądu i… idealnie wkomponuje się w styl nowoczesny. Ciekawie prezentuje się również kolejna tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, obrzeże Treo. Jego cechą wyróżniającą są pionowe fugi, które dodają obrzeżu optycznej lekkości i dynamizmu. Nie mniej znaczącymi prefabrykatami o wielu zastosowaniach są murki.

polbruk obrzeze treo

Polbruk Treo

polbruk obrzeze flesz 1

Polbruk Flesz

Mogą one pełnić funkcję użytkową, jako element zapobiegający osypywaniu się ziemi, ale można je też wykorzystać np. do budowy donic czy obudowy nowoczesnej fontanny. W styl nowoczesny idealnie wpasowuje się murek Polbruk Albero, który swoim wyglądem przypomina współczesną wersję układanych z kamieni polnych murków granicznych, tak dobrze znanych z krajobrazów Szkocji czy Włoch.

polbruk murek grando

Polbruk Grando

polbruk murek albero

Polbruk Albero

Ciekawym rozwiązaniem jest też Polbruk Grando. Murek ten buduje się z betonowych bloczków o łamanej fakturze i wymiarach: 25x30x15 cm oraz 25x60x15 cm. Projektując ogród w stylu nowoczesnym, należy pamiętać również o elementach, które mogą być przydatne przy niwelowaniu różnic wysokości, takich jak stopnie schodowe. Do stylu nowoczesnego znakomicie pasują wielkoformatowe stopnie Grando o gładkiej fakturze i wymiarach 46x100 cm oraz wysokości 15 cm. Są one nie tylko wygodne, lecz także łatwe w montażu.

Przy tak dużej liczbie produktów pasujacych do nowoczesnych kompozycji ogrodowych, liczba możliwych kombinacji jest praktycznie nieograniczona. Pamiętajmy jednak, że wszystkie elementy należy dobrać w taki sposób, aby stanowiły spójną całość, bo styl nowoczesny to przede wszystkim prostota i minimalizm, które przekładają się na unikatową, wręcz ascetyczną elegancję.

Komentarze

Powiązane

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest...

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest odpowiednia nawierzchnia, gdyż stanowi ona bazę całego projektu.

Nowoczesny i pomysłowy ogród

Nowoczesny i pomysłowy ogród Nowoczesny i pomysłowy ogród

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń...

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń tę trzeba zaprojektować niezwykle pomysłowo.

Wybrane dla Ciebie

Czego jeszcze nie wiesz o płytach warstwowych?

Czego jeszcze nie wiesz o płytach warstwowych? Czego jeszcze nie wiesz o płytach warstwowych?

Malowanie bez gruntowania? Sprawdź »

Malowanie bez gruntowania? Sprawdź » Malowanie bez gruntowania? Sprawdź »

Uzyskaj bezpłatną wycenę stropu »

Uzyskaj bezpłatną wycenę stropu » Uzyskaj bezpłatną wycenę stropu »

Szukasz narzędzi i materiałów? Zrób listę zakupów online!

Szukasz narzędzi i materiałów? Zrób listę zakupów online! Szukasz narzędzi i materiałów? Zrób listę zakupów online!

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu? Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Najmocniejsza automatyka do bram »

Najmocniejsza automatyka do bram » Najmocniejsza automatyka do bram »

Trudno dostępne okna? Jest na to sposób »

Trudno dostępne okna? Jest na to sposób » Trudno dostępne okna? Jest na to sposób »

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku? Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach?

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach? Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach?

Jaką farbą pomalować elewację?

Jaką farbą pomalować elewację? Jaką farbą pomalować elewację?

Systemy zamocowań najwyższej jakości »

Systemy zamocowań najwyższej jakości » Systemy zamocowań najwyższej jakości »

Ciepłe okna - czyli jakie?

Ciepłe okna - czyli jakie? Ciepłe okna - czyli jakie?

Czym uszczelnić obrzeże wanny?

Czym uszczelnić obrzeże wanny? Czym uszczelnić obrzeże wanny?

Skuteczna izolacja dachu płaskiego »

Skuteczna izolacja dachu płaskiego » Skuteczna izolacja dachu płaskiego »

Panele do łazienki - jakie wybrać?

Panele do łazienki - jakie wybrać? Panele do łazienki - jakie wybrać?

Sposób na szybkie uszczelnienia - sprawdź »

Sposób na szybkie uszczelnienia - sprawdź » Sposób na szybkie uszczelnienia - sprawdź »

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź »

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź »

3 zalety sufitów podwieszanych »

3 zalety sufitów podwieszanych » 3 zalety sufitów podwieszanych »

Najnowsze produkty i technologie

Nowa jakość w płaskim dachu

Nowa jakość w płaskim dachu Nowa jakość w płaskim dachu

Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...

Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.

Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu

Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu

Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...

Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować? Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...

Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.

Nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego na 2021 rok

Nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego na 2021 rok Nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego na 2021 rok

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.

Jak dobrać odpowiedni napęd do okna?

Jak dobrać odpowiedni napęd do okna? Jak dobrać odpowiedni napęd do okna?

Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...

Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.

Kaldewei – wanna do każdej łazienki

Kaldewei – wanna do każdej łazienki Kaldewei – wanna do każdej łazienki

Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom...

Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom rozkoszy i odrobiny luksusu. Kaldewei oferuje jeszcze więcej niż może dać Ci zwykła wanna. Już najwyższy czas skorzystać z najnowszych rozwiązań!

Bezpieczne drzwi do mieszkań

Bezpieczne drzwi do mieszkań Bezpieczne drzwi do mieszkań

Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw...

Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu.

Kolorowe grzejniki w dobrej cenie

Kolorowe grzejniki w dobrej cenie Kolorowe grzejniki w dobrej cenie

Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...

Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.

Wellisair – dezynfekujący oczyszczacz powietrza i powierzchni

Wellisair – dezynfekujący oczyszczacz powietrza i powierzchni Wellisair – dezynfekujący oczyszczacz powietrza i powierzchni

Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających...

Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających 99,9% wszystkich niebezpiecznych patogenów i może być wykorzystywane w wielu różnych sektorach budownictwa i przemysłu – bez przerwy. Jego zalety to bardzo niskie zużycie energii, intuicyjny panel sterowania ze wskaźnikami alarmu, a także funkcja cichej pracy w trybie nocnym.

Ocieplenie poddasza - czym jest skuteczna izolacja

Ocieplenie poddasza - czym jest skuteczna izolacja Ocieplenie poddasza - czym jest skuteczna izolacja

Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji....

Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji. Szczególnie dotyczy to izolacji, której podczas budowy poświęca się szczególną uwagę.

Odnawialne źródła energii – wady i zalety

Odnawialne źródła energii – wady i zalety Odnawialne źródła energii – wady i zalety

Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie...

Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie pomijamy tematu jej wad. Sprawdź, które cechy przeważają.

Grzejnik grzejnikowi nierówny

Grzejnik grzejnikowi nierówny Grzejnik grzejnikowi nierówny

Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa...

Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) – grzanie precyzyjne i efektywne.

Ocieplenie od wewnątrz – zwalczanie wilgoci i zagrzybienia

Ocieplenie od wewnątrz – zwalczanie wilgoci i zagrzybienia Ocieplenie od wewnątrz – zwalczanie wilgoci i zagrzybienia

Płyty perlitowe to naturalny materiał do izolacji wewnętrznej, zapewniający przyjemny klimat w pomieszczeniach, który reguluje wilgotność i chroni przed powstawaniem pleśni.

Płyty perlitowe to naturalny materiał do izolacji wewnętrznej, zapewniający przyjemny klimat w pomieszczeniach, który reguluje wilgotność i chroni przed powstawaniem pleśni.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.