EkspertBudowlany.pl

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Polbruk | 2020-09-30

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

treść sponsorowana

We współczesnej architekturze domów jednorodzinnych niepodzielnie króluje styl nowoczesny. Zwykle na parterze mieści się przestronny, dobrze doświetlony salon z dużymi oknami i drzwiami przesuwnymi, który płynnie przechodzi w zewnętrzny taras, a dalej w ścieżki i ogród. Budowę otoczenia domu najczęściej zaczyna się od podstawy, którą jest nawierzchnia. To ona wyznacza kształt tarasu, ogrodowych alejek czy podjazdu i w pewien sposób narzuca stylistykę całości aranżacji. Najczęściej jest budowana z płyt betonowych lub kostki brukowej, do których dochodzą elementy małej architektury uzupełniające całość kompozycji, takie jak obrzeża, murki czy nawet schody. Stworzenie ciekawej aranżacji z użyciem tych elementów to często spore wyzwanie projektowe, ale szeroka oferta dostępna na rynku pozwala na dobór rozwiązań idealnie dopasowanych do potrzeb i preferencji. Dowiedz się więcej »

Płyty i kostki – ale jakie i gdzie?

Pierwszą istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy tarasu, ścieżek czy podjazdu, jest odpowiedni dobór elementów nawierzchni. Niezwykle istotna jest tu przede wszystkim grubość prefabrykatów. Reguła jest prosta – im większe przewidywane obciążenie na metr kwadratowy, tym większą grubość powinny mieć elementy nawierzchni.

Te przeznaczone do ruchu samochodów o masie do 3,5 tony powinny posiadać grubość minimum 6 cm, przy czym warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty o tej grubości zawsze są zalecane do ruchu samochodów do 3,5 tony. Zasada ta dotyczy kostek brukowych, ale w przypadku płyt o większym formacie lepiej sprawdzić ich przeznaczenie w Deklaracjach Właściwości Użytkowych lub skonsultować się ze sprzedawcą.

W miejscach o dużym natężeniu ruchu kołowego używa się natomiast betonowych prefabrykatów o grubości powyżej 8 cm. Z kolei tam, gdzie z zasady przewidziany jest ruch pieszy, wystarczy zastosować płyty i kostki tarasowe o grubości 4 do 6 cm (lub więcej). Po wyborze elementów odpowiedniej grubości, można przystąpić do projektowania aranżacji. 

Nowoczesny design tarasu i ogrodowych alejek

Zacznijmy od tarasu będącego przedłużeniem salonu na ogród. W stylu nowoczesnym bardzo często buduje się go z wielkoformatowych płyt utrzymanych w odcieniach szarości, beżu czy bieli, które stanowią naturalny kontrast dla zielonej roślinności. Zwykle posiadają one geometryczny, prostokątny kształt, choć czasem zdarzają się nieco bardziej ekstrawaganckie formy, np. wielokąty.

polbruk multicomplex

Polbruk Multicomplex

W tej kategorii na szczególną uwagę zasługują klasyczne w kształcie, prostokątne płyty tarasowe Polbruk Lamell i Multicomplex. Płyty Lamell znakomicie nadają się do projektowania dużych założeń architektonicznych. Mogą być wykorzystywane zarówno do wykończenia nawierzchni tarasu, jak i placyków oraz ścieżek w ogrodzie. Wyróżnia je duży format: 60x40 cm oraz niewielka grubość: 4,5 cm. Lamell występuje w dwóch fakturach – gładkiej i płukanej. Pierwsza posiada trzy wersje kolorystyczne – stalowy, nerino i fokstrot, druga natomiast występuje w ciemnej szarości ritmo_d. Postaw na oryginalne rozwiązania w swoim ogrodzie »

polbruk lamell

Polbruk Lamell

Ciekawą propozycją jest też płyta Multicomplex – dostępna w dwóch kolorach: nerino i latte oraz trzech rozmiarach: 20x40, 40x40 i 40x60 cm – stwarza większe możliwości aranżacyjne i pozwala na układanie elementów w różnych kompozycjach. Płyta Multicomplex doskonale nadaje się do budowy tarasu, ale także ogrodowych alejek i ścieżek. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem, które z pewnością docenią osoby szukające nietuzinkowych pomysłów, jest płyta tarasowa Polbruk Exa kształtem przypominająca plaster miodu.

polbruk exa

Polbruk Exa

Zdecydowanie wyróżnia ją to na tle typowych kostek i płyt w kształcie prostokątów i kwadratów, najczęściej wykorzystywanych do budowy nawierzchni. Płyta o wymiarach 56,3×43,2 cm i grubości 4,5 cm ma gładką fakturę. Exa występuje w kolorze taupe i folk. Może być wykorzystana do budowy tarasów, ścieżek i alejek. Poza dużymi płaszczyznami można ją układać metodą step-by-step, czyli stosować elementy pojedynczo, w równych odstępach i z delikatnym przesunięciem. Ze względu na swój niezwykle oryginalny kształt oraz coraz bardziej popularne bioniczne inspiracje Exa to doskonały pomysł na modną aranżację przydomowej przestrzeni.

Nowoczesna klasyka kontra futuryzm na podjeździe

Geometryzm i kolorystyka utrzymana w barwach szarości, beży i bieli to główne cechy stylu nowoczesnego, dlatego trzeba pamiętać o nich nie tylko przy projekcie nawierzchni i aranżacji tarasu, ale również przy budowie nawierzchni podjazdu czy placyków. Oprócz klasyków stylu nowoczesnego, takich jak melanżowa, wielkoformatowa i idealna do zastosowania na podjeździe płyta Magna o wymiarach 50x75 i 75x100 cm oraz grubości 8 i 10 cm, zdarzają się także wzory nieco bardziej odważne w formie, takie jak np. Extrano.

polbruk magna

Polbruk Magna

polbruk extrano

Polbruk Extrano

Płytę Polbruk Magna charakteryzuje ceniony przez architektów minimalizm. Stanowi ona doskonałe wykończenie nowoczesnych posesji. Dostępna jest w kolorach nerino, latte i korten, czyli kolorze rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji, nawiązującym do bardzo popularnej w architekturze cortenowskiej stali. Przestrzeń, którą można wykreować dzięki płytom Magna, zyskuje nowoczesny i ekskluzywny wymiar. Przykładem rozwiązania nieco bardziej odważnego w formie jest Polbruk Extrano. Ta płyta o wymiarze 50x50 cm ma regularne otwory przypominające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Zastosowana w większych założeniach architektonicznych, takich jak podjazdy czy place, nasuwa skojarzenia z pokładem futurystycznego statku kosmicznego.

Pomysł na stylowe ścieżki

Ciekawych rozwiązań jest naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się teraz tym przeznaczonym na alejki. Zasadniczo do ich budowy często możemy użyć tych samych elementów, co w przypadku tarasów czy podjazdów, ale zwykle przyjmuje się, iż najlepsze do tego celu są kostki o grubości około 6 cm przeznaczone do ruchu pieszego. I z tego powodu warto przyjrzeć się tegorocznej nowości w ofercie Polbruk – kostce Commix. Jest to niezwykle inspirująca propozycja, którą można wykorzystać zarówno do budowy alejek, jak i tarasu. Kostka ta jest dostępna aż w sześciu kolorach. Trzy z nich to różne odcienie modnych w nowoczesnej architekturze szarości.

Najjaśniejsza jest barwa nerino, pośredni – kolor taupe, a skalę zamykają grafitowe szarości. Pozostałe kolory, czyli latte, hawaii oraz boho prezentują się równie ciekawie. Atrakcyjne odcienie to jednak nie wszystko. Kostka posiada geometryczne kształty – prostokątów o wymiarach 10x20 cm i 20x30 cm oraz kwadratów o bokach 10x10 cm i 20x20 cm. Taka różnorodność barw i wymiarów stwarza bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Kolejnym interesującym pomysłem jest płyta Oland będąca kwintesencją nowoczesnego designu. Ze względu na grubość 6 cm, podobnie jak Commix, doskonale nadaje się na alejki oraz tarasy. Występuje w bardzo modnych we współczesnej architekturze, lekko melanżowych szarościach. Wśród nich są odcienie jasne – biały, nerino, stalowy, a także jeden o ciemnej tonacji – bazaltowy. Bardzo efektownie prezentuje się również kolor korten, o żywej i zdecydowanej barwie rdzawej blachy. Oland charakteryzuje się bogatą paletą kolorów i jest dostępny w trzech wymiarach: 14x28 cm, 14x42 cm i 14x56 cm. Kostkę można układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”.

Olbrzymie znaczenie detali. Obrzeża, murki i schody z betonu

Gama prefabrykatów betonowych, które można zastosować w otoczeniu domu, nie kończy się na nawierzchniach przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. Wśród nich są również obrzeża, stopnie schodowe czy murki. Te pierwsze stosuje się z powodzeniem jako granice pomiędzy alejkami czy tarasem a terenem zielonym. Ich drugą funkcją jest stabilizacja nawierzchni. Obrzeża mają również znaczenie jako elementy stricte dekoracyjne.

Dobrym przykładem może być tutaj obrzeże Polbruk Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”, dzięki czemu można umieścić w nim taśmę LED. Flesz nie tylko oświetli nocą ścieżkę, ale jeszcze doda jej magicznego, niecodziennego wyglądu i… idealnie wkomponuje się w styl nowoczesny. Ciekawie prezentuje się również kolejna tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, obrzeże Treo. Jego cechą wyróżniającą są pionowe fugi, które dodają obrzeżu optycznej lekkości i dynamizmu. Nie mniej znaczącymi prefabrykatami o wielu zastosowaniach są murki.

polbruk obrzeze treo

Polbruk Treo

polbruk obrzeze flesz 1

Polbruk Flesz

Mogą one pełnić funkcję użytkową, jako element zapobiegający osypywaniu się ziemi, ale można je też wykorzystać np. do budowy donic czy obudowy nowoczesnej fontanny. W styl nowoczesny idealnie wpasowuje się murek Polbruk Albero, który swoim wyglądem przypomina współczesną wersję układanych z kamieni polnych murków granicznych, tak dobrze znanych z krajobrazów Szkocji czy Włoch.

polbruk murek grando

Polbruk Grando

polbruk murek albero

Polbruk Albero

Ciekawym rozwiązaniem jest też Polbruk Grando. Murek ten buduje się z betonowych bloczków o łamanej fakturze i wymiarach: 25x30x15 cm oraz 25x60x15 cm. Projektując ogród w stylu nowoczesnym, należy pamiętać również o elementach, które mogą być przydatne przy niwelowaniu różnic wysokości, takich jak stopnie schodowe. Do stylu nowoczesnego znakomicie pasują wielkoformatowe stopnie Grando o gładkiej fakturze i wymiarach 46x100 cm oraz wysokości 15 cm. Są one nie tylko wygodne, lecz także łatwe w montażu.

Przy tak dużej liczbie produktów pasujacych do nowoczesnych kompozycji ogrodowych, liczba możliwych kombinacji jest praktycznie nieograniczona. Pamiętajmy jednak, że wszystkie elementy należy dobrać w taki sposób, aby stanowiły spójną całość, bo styl nowoczesny to przede wszystkim prostota i minimalizm, które przekładają się na unikatową, wręcz ascetyczną elegancję.

Komentarze

  • Piotr Piotr, 24.08.2021r., 13:02:59 fundamentem funkcjonalnej i spokojnej przestrzeni zalerzy ile prac wykonamy we wnętzu naszego domu i z czego zrobimy wnętrze albo na zewnątrz czy wnętrze czy na zewnątrz położymy kostkę bazaltową czy jaką kolwiek i jak ubogacimy naszą przestrzeń w której siedzimy czy odpoczywamy polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór farb klei chemii budowlanej artykułów budowlanych lakierobejcy środków do impregnacji drewna metalu styropianów szczotek zmiotek mioteł eko groszku narzędzi młotków pilarek elektrycznych siekier młotków kubków talerzy dodatków do aranżacji wnętrz i wystroju płyt kartonowo gipsowych środków hg kosiarek kosmetyków ręczników kuchennych papierów śrubek kołków gwoździ wiertarek i innych rzeczy mają miłą obsługę i bezpośredni transport

Powiązane

Polbruk Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest...

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest odpowiednia nawierzchnia, gdyż stanowi ona bazę całego projektu.

Polbruk Nowoczesny i pomysłowy ogród

Nowoczesny i pomysłowy ogród Nowoczesny i pomysłowy ogród

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń...

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń tę trzeba zaprojektować niezwykle pomysłowo.

Wybrane dla Ciebie

Jak pomagać razem z Ceresitem?

Jak pomagać razem z Ceresitem?  Jak pomagać razem z Ceresitem?

Wyjątkowy wystrój łazienki

Wyjątkowy wystrój łazienki Wyjątkowy wystrój łazienki

Chroń swój taras także latem

Chroń swój taras także latem Chroń swój taras także latem

Wysokogatunkowe i niezawodne armatury

Wysokogatunkowe i niezawodne armatury Wysokogatunkowe i niezawodne armatury

Wydajne ogrzewanie = Oszczędzanie

Wydajne ogrzewanie = Oszczędzanie Wydajne ogrzewanie = Oszczędzanie

Sprawdź czego szukają kupujący

Sprawdź czego szukają kupujący Sprawdź czego szukają kupujący

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu stropu prefabrykowanego?

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu stropu prefabrykowanego? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu stropu prefabrykowanego?

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Klimat i ciepło w pomieszczeniach Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Środki ochrony indywidualnej – bezpieczeństwo podczas pracy na budowie

Środki ochrony indywidualnej – bezpieczeństwo podczas pracy na budowie Środki ochrony indywidualnej – bezpieczeństwo podczas pracy na budowie

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? » Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Podsufitka dachowa z PVC

Podsufitka dachowa z PVC Podsufitka dachowa z PVC

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę? Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Jak dbać o czystość urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych?

Jak dbać o czystość urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych? Jak dbać o czystość urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych?

Redakcja Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi? Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...

Najnowsze produkty i technologie

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Dobrze nawodniony ogród

Dobrze nawodniony ogród Dobrze nawodniony ogród

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać...

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać ze zbiorników na deszczówkę lub ze studni głębinowej.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Jak szybko wypompować wodę z zalanych nieruchomości?

Jak szybko wypompować wodę z zalanych nieruchomości? Jak szybko wypompować wodę z zalanych nieruchomości?

Skuteczne odwadnianie zalanych budynków, garaży czy piwnic może być całkiem proste. Wystarczy zastosować profesjonalne pompy, przeznaczone do tego celu.

Skuteczne odwadnianie zalanych budynków, garaży czy piwnic może być całkiem proste. Wystarczy zastosować profesjonalne pompy, przeznaczone do tego celu.

Defro Rekuperacja? To się opłaca!

Rekuperacja? To się opłaca! Rekuperacja? To się opłaca!

Efektywna wentylacja budynku to podstawowy warunek komfortowego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Tradycyjna opiera się na grawitacji i zasysaniu powietrza przez kominy. Jeśli jest ciąg, to powietrze...

Efektywna wentylacja budynku to podstawowy warunek komfortowego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Tradycyjna opiera się na grawitacji i zasysaniu powietrza przez kominy. Jeśli jest ciąg, to powietrze z zewnątrz dostaje się do środka. Takie rozwiązanie ma jednak wiele minusów, m.in. taki, że pomieszczenia wychładzają się i pozostaje w nich wilgoć. Warto więc pomyśleć o nowoczesnej, mechanicznej wentylacji pomieszczeń, czyli rekuperacji.

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

TECHNONICOL SP. z o.o. Zielony dach – zaprojektuj go razem z ekspertami

Zielony dach – zaprojektuj go razem z ekspertami Zielony dach – zaprojektuj go razem z ekspertami

Projektując lub remontując swój wymarzony dom, warto wziąć pod uwagę stworzenie zielonego dachu. To rozwiązanie ma bowiem wiele zalet.

Projektując lub remontując swój wymarzony dom, warto wziąć pod uwagę stworzenie zielonego dachu. To rozwiązanie ma bowiem wiele zalet.

TECHNONICOL SP. z o.o. Termoizolacja dachu – zaufaj ekspertom

Termoizolacja dachu – zaufaj ekspertom Termoizolacja dachu – zaufaj ekspertom

Standardy, jakim podlega budownictwo, są coraz wyższe. Oprócz ekologii i odpowiedzialności za klimat, bardzo istotną kwestią jest ekonomia – dobra izolacja budynków po prostu się opłaca.

Standardy, jakim podlega budownictwo, są coraz wyższe. Oprócz ekologii i odpowiedzialności za klimat, bardzo istotną kwestią jest ekonomia – dobra izolacja budynków po prostu się opłaca.

Henkel Polska Ceresit obchodzi 30-lecie i wspiera budowę Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom

Ceresit obchodzi 30-lecie i wspiera budowę Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom Ceresit obchodzi 30-lecie i wspiera budowę Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom

Marka Ceresit, od 30 lat obecna na rynku materiałów budowlanych w Polsce, z okazji swojego jubileuszu zaangażowała się w wyjątkowy projekt charytatywny – budowę Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom.

Marka Ceresit, od 30 lat obecna na rynku materiałów budowlanych w Polsce, z okazji swojego jubileuszu zaangażowała się w wyjątkowy projekt charytatywny – budowę Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Sławomir Gąsiorowski Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

mdm®NT Sp. z o.o. Membrany dachowe MDM

Membrany dachowe MDM Membrany dachowe MDM

Membrany dachowe są nowoczesną alternatywą dla pap układanych pod docelowym pokryciem dachu. Są łatwiejsze do ułożenia i lżejsze oraz – w przeciwieństwie do papy – jednocześnie wodoszczelne i paroprzepuszczalne.

Membrany dachowe są nowoczesną alternatywą dla pap układanych pod docelowym pokryciem dachu. Są łatwiejsze do ułożenia i lżejsze oraz – w przeciwieństwie do papy – jednocześnie wodoszczelne i paroprzepuszczalne.

AS ENERGY AS Energy: dystrybutor nowoczesnych rozwiązań dla PV i HVAC

AS Energy: dystrybutor nowoczesnych rozwiązań dla PV i HVAC AS Energy: dystrybutor nowoczesnych rozwiązań dla PV i HVAC

Fotowoltaika to najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Swój rozkwit przeżywa również branża HVAC. Marką specjalizującą się w obu tych obszarach i proponującą jedne z najbardziej nowoczesnych...

Fotowoltaika to najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Swój rozkwit przeżywa również branża HVAC. Marką specjalizującą się w obu tych obszarach i proponującą jedne z najbardziej nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań na rynku jest AS Energy. W swoich działaniach łączy troskę o środowisko naturalne z dostarczaniem produktów najwyższej klasy.

Stropy.pl Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.