EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Polbruk | 2020-09-30

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

treść sponsorowana

We współczesnej architekturze domów jednorodzinnych niepodzielnie króluje styl nowoczesny. Zwykle na parterze mieści się przestronny, dobrze doświetlony salon z dużymi oknami i drzwiami przesuwnymi, który płynnie przechodzi w zewnętrzny taras, a dalej w ścieżki i ogród. Budowę otoczenia domu najczęściej zaczyna się od podstawy, którą jest nawierzchnia. To ona wyznacza kształt tarasu, ogrodowych alejek czy podjazdu i w pewien sposób narzuca stylistykę całości aranżacji. Najczęściej jest budowana z płyt betonowych lub kostki brukowej, do których dochodzą elementy małej architektury uzupełniające całość kompozycji, takie jak obrzeża, murki czy nawet schody. Stworzenie ciekawej aranżacji z użyciem tych elementów to często spore wyzwanie projektowe, ale szeroka oferta dostępna na rynku pozwala na dobór rozwiązań idealnie dopasowanych do potrzeb i preferencji. Dowiedz się więcej »

Płyty i kostki – ale jakie i gdzie?

Pierwszą istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy tarasu, ścieżek czy podjazdu, jest odpowiedni dobór elementów nawierzchni. Niezwykle istotna jest tu przede wszystkim grubość prefabrykatów. Reguła jest prosta – im większe przewidywane obciążenie na metr kwadratowy, tym większą grubość powinny mieć elementy nawierzchni.

Te przeznaczone do ruchu samochodów o masie do 3,5 tony powinny posiadać grubość minimum 6 cm, przy czym warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty o tej grubości zawsze są zalecane do ruchu samochodów do 3,5 tony. Zasada ta dotyczy kostek brukowych, ale w przypadku płyt o większym formacie lepiej sprawdzić ich przeznaczenie w Deklaracjach Właściwości Użytkowych lub skonsultować się ze sprzedawcą.

W miejscach o dużym natężeniu ruchu kołowego używa się natomiast betonowych prefabrykatów o grubości powyżej 8 cm. Z kolei tam, gdzie z zasady przewidziany jest ruch pieszy, wystarczy zastosować płyty i kostki tarasowe o grubości 4 do 6 cm (lub więcej). Po wyborze elementów odpowiedniej grubości, można przystąpić do projektowania aranżacji. 

Nowoczesny design tarasu i ogrodowych alejek

Zacznijmy od tarasu będącego przedłużeniem salonu na ogród. W stylu nowoczesnym bardzo często buduje się go z wielkoformatowych płyt utrzymanych w odcieniach szarości, beżu czy bieli, które stanowią naturalny kontrast dla zielonej roślinności. Zwykle posiadają one geometryczny, prostokątny kształt, choć czasem zdarzają się nieco bardziej ekstrawaganckie formy, np. wielokąty.

polbruk multicomplex

Polbruk Multicomplex

W tej kategorii na szczególną uwagę zasługują klasyczne w kształcie, prostokątne płyty tarasowe Polbruk Lamell i Multicomplex. Płyty Lamell znakomicie nadają się do projektowania dużych założeń architektonicznych. Mogą być wykorzystywane zarówno do wykończenia nawierzchni tarasu, jak i placyków oraz ścieżek w ogrodzie. Wyróżnia je duży format: 60x40 cm oraz niewielka grubość: 4,5 cm. Lamell występuje w dwóch fakturach – gładkiej i płukanej. Pierwsza posiada trzy wersje kolorystyczne – stalowy, nerino i fokstrot, druga natomiast występuje w ciemnej szarości ritmo_d. Postaw na oryginalne rozwiązania w swoim ogrodzie »

polbruk lamell

Polbruk Lamell

Ciekawą propozycją jest też płyta Multicomplex – dostępna w dwóch kolorach: nerino i latte oraz trzech rozmiarach: 20x40, 40x40 i 40x60 cm – stwarza większe możliwości aranżacyjne i pozwala na układanie elementów w różnych kompozycjach. Płyta Multicomplex doskonale nadaje się do budowy tarasu, ale także ogrodowych alejek i ścieżek. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem, które z pewnością docenią osoby szukające nietuzinkowych pomysłów, jest płyta tarasowa Polbruk Exa kształtem przypominająca plaster miodu.

polbruk exa

Polbruk Exa

Zdecydowanie wyróżnia ją to na tle typowych kostek i płyt w kształcie prostokątów i kwadratów, najczęściej wykorzystywanych do budowy nawierzchni. Płyta o wymiarach 56,3×43,2 cm i grubości 4,5 cm ma gładką fakturę. Exa występuje w kolorze taupe i folk. Może być wykorzystana do budowy tarasów, ścieżek i alejek. Poza dużymi płaszczyznami można ją układać metodą step-by-step, czyli stosować elementy pojedynczo, w równych odstępach i z delikatnym przesunięciem. Ze względu na swój niezwykle oryginalny kształt oraz coraz bardziej popularne bioniczne inspiracje Exa to doskonały pomysł na modną aranżację przydomowej przestrzeni.

Nowoczesna klasyka kontra futuryzm na podjeździe

Geometryzm i kolorystyka utrzymana w barwach szarości, beży i bieli to główne cechy stylu nowoczesnego, dlatego trzeba pamiętać o nich nie tylko przy projekcie nawierzchni i aranżacji tarasu, ale również przy budowie nawierzchni podjazdu czy placyków. Oprócz klasyków stylu nowoczesnego, takich jak melanżowa, wielkoformatowa i idealna do zastosowania na podjeździe płyta Magna o wymiarach 50x75 i 75x100 cm oraz grubości 8 i 10 cm, zdarzają się także wzory nieco bardziej odważne w formie, takie jak np. Extrano.

polbruk magna

Polbruk Magna

polbruk extrano

Polbruk Extrano

Płytę Polbruk Magna charakteryzuje ceniony przez architektów minimalizm. Stanowi ona doskonałe wykończenie nowoczesnych posesji. Dostępna jest w kolorach nerino, latte i korten, czyli kolorze rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji, nawiązującym do bardzo popularnej w architekturze cortenowskiej stali. Przestrzeń, którą można wykreować dzięki płytom Magna, zyskuje nowoczesny i ekskluzywny wymiar. Przykładem rozwiązania nieco bardziej odważnego w formie jest Polbruk Extrano. Ta płyta o wymiarze 50x50 cm ma regularne otwory przypominające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Zastosowana w większych założeniach architektonicznych, takich jak podjazdy czy place, nasuwa skojarzenia z pokładem futurystycznego statku kosmicznego.

Pomysł na stylowe ścieżki

Ciekawych rozwiązań jest naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się teraz tym przeznaczonym na alejki. Zasadniczo do ich budowy często możemy użyć tych samych elementów, co w przypadku tarasów czy podjazdów, ale zwykle przyjmuje się, iż najlepsze do tego celu są kostki o grubości około 6 cm przeznaczone do ruchu pieszego. I z tego powodu warto przyjrzeć się tegorocznej nowości w ofercie Polbruk – kostce Commix. Jest to niezwykle inspirująca propozycja, którą można wykorzystać zarówno do budowy alejek, jak i tarasu. Kostka ta jest dostępna aż w sześciu kolorach. Trzy z nich to różne odcienie modnych w nowoczesnej architekturze szarości.

Najjaśniejsza jest barwa nerino, pośredni – kolor taupe, a skalę zamykają grafitowe szarości. Pozostałe kolory, czyli latte, hawaii oraz boho prezentują się równie ciekawie. Atrakcyjne odcienie to jednak nie wszystko. Kostka posiada geometryczne kształty – prostokątów o wymiarach 10x20 cm i 20x30 cm oraz kwadratów o bokach 10x10 cm i 20x20 cm. Taka różnorodność barw i wymiarów stwarza bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Kolejnym interesującym pomysłem jest płyta Oland będąca kwintesencją nowoczesnego designu. Ze względu na grubość 6 cm, podobnie jak Commix, doskonale nadaje się na alejki oraz tarasy. Występuje w bardzo modnych we współczesnej architekturze, lekko melanżowych szarościach. Wśród nich są odcienie jasne – biały, nerino, stalowy, a także jeden o ciemnej tonacji – bazaltowy. Bardzo efektownie prezentuje się również kolor korten, o żywej i zdecydowanej barwie rdzawej blachy. Oland charakteryzuje się bogatą paletą kolorów i jest dostępny w trzech wymiarach: 14x28 cm, 14x42 cm i 14x56 cm. Kostkę można układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”.

Olbrzymie znaczenie detali. Obrzeża, murki i schody z betonu

Gama prefabrykatów betonowych, które można zastosować w otoczeniu domu, nie kończy się na nawierzchniach przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. Wśród nich są również obrzeża, stopnie schodowe czy murki. Te pierwsze stosuje się z powodzeniem jako granice pomiędzy alejkami czy tarasem a terenem zielonym. Ich drugą funkcją jest stabilizacja nawierzchni. Obrzeża mają również znaczenie jako elementy stricte dekoracyjne.

Dobrym przykładem może być tutaj obrzeże Polbruk Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”, dzięki czemu można umieścić w nim taśmę LED. Flesz nie tylko oświetli nocą ścieżkę, ale jeszcze doda jej magicznego, niecodziennego wyglądu i… idealnie wkomponuje się w styl nowoczesny. Ciekawie prezentuje się również kolejna tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, obrzeże Treo. Jego cechą wyróżniającą są pionowe fugi, które dodają obrzeżu optycznej lekkości i dynamizmu. Nie mniej znaczącymi prefabrykatami o wielu zastosowaniach są murki.

polbruk obrzeze treo

Polbruk Treo

polbruk obrzeze flesz 1

Polbruk Flesz

Mogą one pełnić funkcję użytkową, jako element zapobiegający osypywaniu się ziemi, ale można je też wykorzystać np. do budowy donic czy obudowy nowoczesnej fontanny. W styl nowoczesny idealnie wpasowuje się murek Polbruk Albero, który swoim wyglądem przypomina współczesną wersję układanych z kamieni polnych murków granicznych, tak dobrze znanych z krajobrazów Szkocji czy Włoch.

polbruk murek grando

Polbruk Grando

polbruk murek albero

Polbruk Albero

Ciekawym rozwiązaniem jest też Polbruk Grando. Murek ten buduje się z betonowych bloczków o łamanej fakturze i wymiarach: 25x30x15 cm oraz 25x60x15 cm. Projektując ogród w stylu nowoczesnym, należy pamiętać również o elementach, które mogą być przydatne przy niwelowaniu różnic wysokości, takich jak stopnie schodowe. Do stylu nowoczesnego znakomicie pasują wielkoformatowe stopnie Grando o gładkiej fakturze i wymiarach 46x100 cm oraz wysokości 15 cm. Są one nie tylko wygodne, lecz także łatwe w montażu.

Przy tak dużej liczbie produktów pasujacych do nowoczesnych kompozycji ogrodowych, liczba możliwych kombinacji jest praktycznie nieograniczona. Pamiętajmy jednak, że wszystkie elementy należy dobrać w taki sposób, aby stanowiły spójną całość, bo styl nowoczesny to przede wszystkim prostota i minimalizm, które przekładają się na unikatową, wręcz ascetyczną elegancję.

Komentarze

Powiązane

Polbruk Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest...

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest odpowiednia nawierzchnia, gdyż stanowi ona bazę całego projektu.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.