EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście

Lemar | 2023-05-07
Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście
Fot. LEMAR

Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście


Fot. LEMAR

Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w  układzie klasycznym, jak  i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż systemu przez sprawdzone firmy dekarskie.

treść sponsorowana

Rodzaje dachów zielonych

Dachy zielone dzielą się na dachy w układzie z nasadzeniem ekstensywnym oraz nasadzeniem intensywnym. W pierwszym przypadku roślinność ma płytki system korzeniowy i charakteryzuje się niedużymi wymaganiami pielęgnacyjnymi, w drugim zaś rośliny tworzą prawdziwe zielone ogrody na dachach budynków. Projektowanie dachów zielonych wiąże się zarówno z bogatą wiedzą techniczną, jak i praktyczną.

Poznaj ciekawe rozwiązania firmy Lemar >>

Dlaczego warto wykonać dach zielony w technologii LEMBIT ZIELONY DACH?

Dachy zielone mają szereg zalet, wśród których najważniejsze to m.in.:

  • łagodzą klimat miejski, ponieważ zielony dach zalicza się do terenów zieleni,
  • zmniejszają hałas uliczny, gdyż zastosowana w nich  warstwa wegetacyjna pochłania zakres fal o niskiej częstotliwości,
  • działają jako dodatkowa izolacja dachu poprzez obniżenie temperatury zielonego dachu do 25-40ºC,
  • oczyszczają powietrze; rocznie jeden zielony dach pochłania 10-20% pyłów szkodliwych gazów znajdujących się w powietrzu,
  • oczyszczają i zatrzymują wody opadowe; zielony dach może zatrzymać od 15 do 90% wody opadowej z jednego opadu w danym miejscu. Średnia retencja waha się w granicach 50-60%,
  • zmniejszają ryzyko związane z siłą ssącą wiatru, a tym samym ryzyko zerwania dachu,
  • zielony dach spełnia też aspekt społeczny, gdyż pełni funkcję edukacyjną, uświadamiając użytkownikowi korzyści płynące ze stosowania tego typu rozwiązań.

Ze względu na sposób mocowania hydroizolacji oraz rodzaj termoizolacji dachy zielone dzielimy na:

  • dachy wykonane w układzie tradycyjnym, z wykorzystaniem termoizolacji ze styropianu EPS, pianki PIR i mocowaniem mechanicznym hydroizolacji,
  • dachy wykonane w układzie odwróconym z hydroizolacją mocowaną do podłoża za pomocą zgrzewania z wykorzystaniem termoizolacji w postaci płyt XPS,
  • dachy bez termoizolacji.

Dowiedz się więcej o systemach dachu zielonego >>

System dachu zielonego ekstensywnego w układzie odwróconym składa się z następujących warstw, licząc od góry:

  • warstwa roślinna – nasadzenie ekstensywne,
  • podłoże wegetacyjne – substrat typ ekstensywny,
  • warstwa z włókniny filtracyjno-separacyjnej – wodoprzepuszczalność 95 l,
  • warstwa z maty drenażowo-retencyjnej – zdolność kumulacyjna min. 3 l/m2,
  • warstwa z geowłókniny dyfuzyjno-separacyjnej – wytrzymałość na rozerwanie min. 1,2 kN,
  • warstwa termoizolacyjna typu XPS,
  • warstwa hydroizolacyjna: papa wierzchniego krycia odporna na przerastanie korzeni zgrzewalna, np. LEMBIT ZIELONY DACH; papa podkładowa zgrzewalna, np. LEMBIT SUPER P-PYE200 S40 SBS; grunt LEMPLAST SUPER GRUNT SBS; strop żelbetowy z warstwą spadkową.

UWAGA! Projektując ten rodzaj dachu zielonego, należy jednak przewidzieć sposób separacji płyty termoizolacyjnej typu XPS od hydroizolacji i zalegającej na niej powierzchni wody. Z doświadczeń wynika bowiem, iż brak odpowiedniego drenażu pomiędzy tymi warstwami powoduje nasiąkanie wodą płyt XPS, co w konsekwencji powoduje utratę termoizolacyjności. Jest to, niestety, częsty błąd wykonawczy.

System dachu zielonego ekstensywnego w układzie tradycyjnym składa się z następujących warstw, licząc od góry:

  • warstwa roślinna – nasadzenie ekstensywne,
  • podłoże wegetacyjne – substrat typ ekstensywny,
  • warstwa z włókniny filtracyjno-separacyjnej – wodoprzepuszczalność 95 l,
  • warstwa z maty drenażowo-retencyjnej – zdolność kumulacyjna min. 3 l/m2,
  • warstwa z geowłókniny dyfuzyjno-separacyjnej – wytrzymałość na rozerwanie min. 1,2 kN,
  • warstwa hydroizolacyjna: papa wierzchniego krycia odporna na przerastanie korzeni zgrzewalna, np. LEMBIT ZIELONY DACH; papa samoprzylepna, np. LEMBIT SAMOPRZYLEPNY S30; termoizolacja – płyty styropianowe EPS lub pianka PIR; klej bitumiczny lub poliuretanowy; paroizolacja bitumiczna LEMBIT O PLUS PAROIZOLACJA S30 Al+V; strop żelbetowy z warstwą spadkową zagruntowany LEMPLAST SUPER GRUNT SBS.

UWAGA! Ze względu na to, iż poszczególne warstwy paroizolacji oraz termoizolacji znajdują się pod hydroizolacją inwestor ma pewność prawidłowego funkcjonowania dachu oraz gwarancję jego żywotności – najczęściej popełniany układ rozwiązania.

LEMAR – kompleksowa oferta

Oferowany przez firmę LEMAR kompletny dach w układzie zielonym z nasadzeniami typu ekstensywnego poparty jest klasyfikacją ogniową jako dach nierozprzestrzeniający ognia klasy Broof(t1) Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie oraz klasyfikacją ogniową z odporności ogniowej RE.

Dodatkowo ma gwarancję na układ hydroizolacji wynosząca 10-15 lat oraz gwarancję na trwałość nasadzeń do 5 lat (w tym czasie zapewnione są umowne przeglądy serwisowe). Montaż dachu realizowany jest przez specjalistyczne firmy dekarskie. Firma LEMAR zapewnia także doradztwo projektowe.

Moduł wegetacyjny Nature Impact oferowany przez firmę to zbudowany kompletny system, który szybko i w nieskomplikowany sposób montowany jest przez firmy dekarskie. Rozwiązanie to zapewnia inwestorowi od początku w pełni porośnięty gotowy zielony dach.  Moduły układa się bezpośrednio na antykorzennej papie bitumicznej LEMBIT ZIELONY DACH, dlatego daje to możliwość efektywnego montażu w trakcie jednej operacji.

Zarówno wykonawcy, jak i architekci mogą wpłynąć na zestawienie kolorów oraz wzorów z roślin –  rozchodników przed dostarczeniem gotowych modułów. Bardzo ważne jest, aby system dostarczony przez firmę bezpośrednio na plac budowy został ułożony w ciągu 48 godzin od dostawy.

Dach zielony LEMBIT ZIELONY DACH został uznany za najlepszy produkt dla ogrodów i terenów zielonych w konkursie Zielony Laur 2013.

PPH LEMAR Sp. z o.o.
Potrzanowo, Ul. Skocka 54
62-085 Skoki
Telefon: 618120631
Faks: 618120141
[email protected]

www.lemar.poznan.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • ppor. mgr inż. Michał Woszczyk, doradca ds. inwestycji ppor. mgr inż. Michał Woszczyk, doradca ds. inwestycji, 17.02.2017r., 15:47:51 Na rynku inwestycyjnym dostępne są różne systemy dachów w ukałdzie zielonym z wykorzystaniem roślinności typ ekstensywnej (tj. niskopiennej, nie wymagającej pielęgnacji i podlewania). Według wytycznych "Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone" oraz np. "DAFA" z kilkudziesięciu badanych systemowych układów, waga warstwy wegetacyjnej + filtrującej i drenażowej oscyluje od 70 do 100 kg/m² - mowa jest tutaj o wadze tych warstw po pełnym nasączeniu wodą (np. po ulewnych deszczach). Dane dostępne również u innych producentów dachów w układach zielonych. Rozwiązanie z wykorzystaniem systemowych modułów LEMAR jest najlżejsze na rynku - waży zaledwie 45kg/m2 - wniosek, nie jest za ciężkie na "zwykły dach". Ważna rzecz - każdorazowo za obciążenie poszczególnymi warstwami wykończeniowymi na dachu odpowiada projektant obiektu, gdzie podczas przeliczania konstrukcji przyjmuje sumę danych obciążeń, by dach swobodnie mógł przenieść np. dociążenie warstwami dachu w układzie zielonym. I to na projektancie obiektu spoczywa odpowiedzialność za tzw. bezpieczeństwo użytkowania - czy dach pod obciążeniem nie zawali się i nie powoduje katastrofy i strat. W razie dodatkowych pytań chętnie udzielę szczegółowych i wyczerpujących odpowiedzi.
  • EBrown84 EBrown84, 26.02.2017r., 20:42:44 Wygląda świetnie i jest ekologiczne. Ludzie czytajcie to!
  • Natalii Natalii, 27.03.2020r., 03:32:54 widzałam takie rozwiązania w wielu miejscach w Warszawie i wygląda to bajecznie

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.