EkspertBudowlany.pl

Kominy stalowe SLIM EKO

KOMIN-FLEX Sp. z o.o. | 2020-09-29

Kominy izolowane typu SLIM EKO są nowym rozwiązaniem sumującym ponad 20-letnie doświadczenie firmy KOMIN-FLEX w zakresie nowoczesnej techniki odprowadzania spalin.

treść sponsorowana

Kominy SLIM EKO przeznaczone są dla kotłów na paliwo stałe 5 klasy (zgodnie z normą PN-EN 303-5) dzięki konstrukcji dostosowanej do trudnych warunków pracy, wynikających ze specyfiki tych urządzeń grzewczych. Niskie temperatury spalin, duża ilość agresywnego kondensatu skroplin, zwiększone zapotrzebowanie na ciąg kominowy wynikający z wyższych oporów przepływu spalin przez kocioł, modulowana praca kotła to główne zagrożenia dla eksploatacji kominów współpracujących z nowoczesnymi kotłami 5 klasy. Dowiedz się więcej >>

Dlatego właściwie dobrany komin, winien być: odporny na szkodliwe produkty spalania, odpowiednio zaizolowany termicznie dla uniknięcia spadku temperatury spalin, wyposażony w sprawny system odprowadzania skroplin (kondensatu), powinien posiadać jak najniższe opory przepływu spalin na całej długości komina oraz właściwie dobrane parametry tj. długość i średnicę. Takie cechy posiada komin SLIM EKO, możliwy do stosowania zarówno jako komin zewnętrzny, jak i  wewnętrzny przewód kominowy.

Posiadane doświadczenie, poparte współpracą z pracownikami naukowymi, w tym AGH* w Krakowie, doprowadziły do zaprojektowania optymalnej konstrukcji elementów kominowych, uwzględniając rodzaj i grubość materiałów, w tym także izolacji, odpowiednich do warunków współpracy z kotłami na paliwa stałe 5 klasy. O szczegółowe informacje zapytaj naszych ekspertów >>

Elementy kominów Slim Eko składają się z:
- wewnętrznego wkładu kominowego wykonanego ze stali kwasoodpornej grubości 0,8 mm gat.1.4404
- izolacji termicznej ze specjalnej wełny mineralnej grubości 30 mm i gęstości min 100 kg/m3
- płaszcza zewnętrznego wykonanego ze stali kwasoodpornej gat. 1.4301 o powierzchni błyszczącej

Kominy Slim Eko
dostępne są w średnicach wewnętrznych: 130, 150, 180, 200, 225, 250 i 300 mm, dodatkowo na potrzeby klientów wprowadzono średnicę 160 mm.

Istotą skuteczności metalowego izolowanego komina SLIM EKO są w pełni kompletne elementy wykonane z najlepszych gatunków stali nierdzewnych (kwasoodpornych) o grubościach odpowiednich do trudnych warunków pracy. Montaż z elementów o standardowej długości 1m nie nastręcza problemów, a oferowane elementy montażowe, wyczystkowe, podpory, obejmy itd. pozwalają  na łatwą konfigurację komina. Dodatkowe, wspólne i kompatybilne z linią kominów izolowanych SLIM elementy zakończeń, przejść dachowych, osłon uzupełnią ten system.

Kominy SLIM EKO odpowiadają europejskim normom PN-EN 1856-1 i 2. Produkcja kominów izolowanych objęta jest systemem Zakładowej Kontroli Produkcji, certyfikat nr 1020-CPD-070038635 (TZUS Praga).

Firma KOMIN-FLEX wdrożyła i utrzymuje System Zarządzania Jakością zgodny z wymogami normy EN IS0 9001:2015.

* Wpływ niepożądanych składników spalin zależy od temperatury w układzie, a tym samym od mocy, z jaką będzie pracował kocioł. Zgodnie z tym co dopuszcza norma EN 303-5:2012, kotły 5 klasy będą eksploatowane przy mocy 30–100%. Dla mocy zredukowanej 30% temperatura spalin wylotowych wynosi ok. 70°C. Przy takich wartościach temperatury nie tylko sam kocioł będzie bardzo mocno narażony na silne działanie korozyjne, ale również system odprowadzania spalin. Tak więc, aby zapewnić prawidłową pracę kotłów o sprawności bliskiej 90% opalanych węglem, należy stosować wyłącznie stalowe izolowane cieplnie kominy wykonane ze stali austenitycznych odpornych na korozję (zwanych często stalami kwasoodpornymi) lub wkłady stalowe wykonane z tych gatunków stali (pod warunkiem, że czopuch oraz góra komina posiadają w tym przypadku izolację cieplną). Brak izolacji cieplnej komina powoduje utratę ciepła spalin, a więc spadek ich temperatury na całej długości komina. Oznacza to, że produkty wykraplania ze spalin z dużym prawdopodobieństwem będą spływały po ściankach komina jako kondensat i system odprowadzania spalin będzie narażony na korozję. Na podstawie przedstawionej uprzednio charakterystyki stali odpornych na korozję, na elementy składowe komina izolowanego wchodzącego w system odprowadzania spalin kotłów c.o. 5 klasy, najbardziej optymalnym, z punktu widzenia zarówno producenta, jaki użytkownika, gatunkiem stali będzie stosowanie na element wewnętrzny stali z gatunku 1.4404 (AISI 316L), podczas gdy gatunek 1.430l (AISI 304) z powodzeniem zapewni długotrwałą eksploatację systemu odprowadzania spalin przy wykonaniu z niego płaszcza zewnętrznego, gdzie środowisko pracy jest zdecydowanie mniej agresywne korozyjnie niż ma w przypadku rury wewnętrznej systemu.

Fragment opracowania: „Dobór optymalnego gatunku stali na instalacje kominowe dla kotłów węglowych c.o. 5 klasy”. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Kraków 2018

Komentarze

Powiązane

Daszek napoleoński

Daszek napoleoński Daszek napoleoński

Osłony kominowe

Osłony kominowe Osłony kominowe

Przejście dachowe regulowane Cr-Ni

Przejście dachowe regulowane Cr-Ni Przejście dachowe regulowane Cr-Ni

Przedłużenie izolowane komina ceramicznego

Przedłużenie izolowane komina ceramicznego Przedłużenie izolowane komina ceramicznego

Przewody kominowe elastyczne STALFLEX

Przewody kominowe elastyczne STALFLEX Przewody kominowe elastyczne STALFLEX

Przewody wentylacyjne aluminiowe FLEX

Przewody wentylacyjne aluminiowe FLEX Przewody wentylacyjne aluminiowe FLEX

Kominy izolowane KF i SLIM

Kominy izolowane KF i SLIM Kominy izolowane KF i SLIM

Wkłady i kominy nadciśnieniowe SPS i WSPS

Wkłady i kominy nadciśnieniowe SPS i WSPS Wkłady i kominy nadciśnieniowe SPS i WSPS

Wkłady kominowe KF

Wkłady kominowe KF Wkłady kominowe KF

Wkłady kominowe typu KF

Wkłady kominowe typu KF Wkłady kominowe typu KF

System wkładów kominowych kwasoodpornych marki KOMIN-FLEX

System wkładów kominowych kwasoodpornych marki KOMIN-FLEX

Komin typu WSPS

Komin typu WSPS Komin typu WSPS

Współosiowe układy powietrzno-spalinowe tzw. rura w rurze, składające się z dwóch przewodów umieszczonych współśrodkowo.

Współosiowe układy powietrzno-spalinowe tzw. rura w rurze, składające się z dwóch przewodów umieszczonych współśrodkowo.

Wkłady kominowe typu SPS

Wkłady kominowe typu SPS Wkłady kominowe typu SPS

Rozdzielne układy powietrzno-spalinowe, składające się z odrębnych przewodów odprowadzających spaliny oraz odrębnych przewodów doprowadzających powietrze do komory spalania.

Rozdzielne układy powietrzno-spalinowe, składające się z odrębnych przewodów odprowadzających spaliny oraz odrębnych przewodów doprowadzających powietrze do komory spalania.

Kominy izolowane typu KF

Kominy izolowane typu KF Kominy izolowane typu KF

System tradycyjnych kominów izolowanych podciśnieniowych przeznaczonych do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe, gazowe lub olejowe.

System tradycyjnych kominów izolowanych podciśnieniowych przeznaczonych do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe, gazowe lub olejowe.

Kominy izolowane typu SLIM

Kominy izolowane typu SLIM Kominy izolowane typu SLIM

System kominów izolowanych podciśnieniowych przeznaczonych do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa gazowe, olejowe, drewno i pelets.

System kominów izolowanych podciśnieniowych przeznaczonych do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa gazowe, olejowe, drewno i pelets.

Wkłady kominowe typu OWAL

Wkłady kominowe typu OWAL Wkłady kominowe typu OWAL

Wkłady owalne przeznaczone są do remontu kominów murowanych, które uległy uszkodzeniu w czasie eksploatacji.

Wkłady owalne przeznaczone są do remontu kominów murowanych, które uległy uszkodzeniu w czasie eksploatacji.

Kominowe nasady dachowe NOWA

Kominowe nasady dachowe NOWA Kominowe nasady dachowe NOWA

System NOWA składa się z pięciu różnego rodzaju nasad od najprostszej zawierającej jeden kanał dymowy po bardziej rozbudowany posiadające kanał spalinowy/dymowy oraz kanały wentylacyjne do wentylacji grawitacyjnej...

System NOWA składa się z pięciu różnego rodzaju nasad od najprostszej zawierającej jeden kanał dymowy po bardziej rozbudowany posiadające kanał spalinowy/dymowy oraz kanały wentylacyjne do wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Osłona kominowa

Osłona kominowa Osłona kominowa

Osłona kominowa marki KOMIN-FLEX

Osłona kominowa marki KOMIN-FLEX

Osłona Strażak

Osłona Strażak Osłona Strażak

Osłona kominowa marki KOMIN-FLEX

Osłona kominowa marki KOMIN-FLEX

KOMIN-FLEX Sp. z o.o.

KOMIN-FLEX Sp. z o.o. KOMIN-FLEX Sp. z o.o.

Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Najnowsze produkty i technologie

Energooszczędne rozwiązania na poddaszu

Energooszczędne rozwiązania na poddaszu Energooszczędne rozwiązania na poddaszu

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań na poddaszu już w trakcie budowy domu, poza oczywistymi korzyściami dla portfela, zapewnia komfort mieszkańcom i zdrowe warunki użytkowania wnętrz. Odpowiednio...

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań na poddaszu już w trakcie budowy domu, poza oczywistymi korzyściami dla portfela, zapewnia komfort mieszkańcom i zdrowe warunki użytkowania wnętrz. Odpowiednio dobrane okna dachowe, ale także produkty montażowe i przesłony pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Sprawdź, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Pomysł na małą łazienkę

Pomysł na małą łazienkę Pomysł na małą łazienkę

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie...

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie ma też swoje zalety, takie jak łatwość skutecznego ogrzania oraz uzyskanie wrażenia przytulności.

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.