Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Styropian Instal Panel Alu format TWIX
W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpowszechniejszy materiał ociepleniowy – styropian.
„Kiedy pojawia się sformułowanie, że styropian jest materiałem ekologicznym, ludzie najczęściej myślą o efektach, jakie daje ocieplenie domu, to znaczy o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, a tym samym ograniczeniu zużycia jej źródeł, zwłaszcza tych konwencjonalnych, zwanych inaczej także kopalnymi. Ale to nie wyczerpuje zalet płyt styropianowych związanych z ochroną środowiska” – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Tylko w 2 procentach styropian składa się z polistyrenu, w którym zamknięte jest powietrze. Materiał ten można odzyskiwać i przetwarzać wielokrotnie. Uzyskany w ten sposób surowiec może być ponownie wykorzystany do produkcji płyt styropianowych. Co ważne nie ma to wpływu na ich jakość. Sama produkcja styropianu także jest przyjazna dla środowiska.
Jedną z jej kluczowych cech jest to, że nie generuje odpadów. Przy rozpatrywaniu ekologicznych zalet styropianu nie można pominąć trwałości tego materiału. Cykl jego życia jest długi, co oznacza, że proces recyklingu zdarza się dużo rzadziej niż w przypadku dóbr konsumpcyjnych. Dowiedz się więcej o styropianach Instal Panel >>
„Izolacja wykonana z płyt styropianowych jest jedną z najtrwalszych, ta cecha w połączeniu z możliwościami recyklingu sprawia, że jednocześnie jest to jeden z najlepszych dla środowiska sposobów ocieplania domów” – podkreśla Dariusz Pruszkowski.
Oszczędność energii z ciepłą podłogą
Ocieplenie domu najczęściej kojarzy się nam z ułożeniem po zewnętrznej stronie ścian odpowiedniej warstwy styropianu. Tymczasem równie ważna jest izolacja wszystkich elementów domu, w tym także tych wewnętrznych, jakimi są np. podłogi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, niczym nieograniczone będzie przemieszczało się ku górze. To pierwszy powód, dla którego konieczne jest docieplenie podłóg, czyli poziomych przegród oddzielających od siebie kondygnację. W ten sposób powstaje bariera zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu. Zatem nie tylko dom jako bryła powinien być zaizolowany z każdej strony, ale i pomieszczenia wewnątrz również.
Brak warstwy izolacyjnej w strukturze podłóg oznacza także przerwanie izolacji cieplnej w miejscu, w którym podłoga styka się ze ścianą. W ten sposób powstaje mostek termiczny, czyli miejsce, przez które ciepło ucieka nadmiernie i to w tym przypadku bezpośrednio na zewnątrz. To kolejny dowód na to, że o dociepleniu należy myśleć całościowo.
O tym, jak ważna jest izolacja cieplna podłóg, świadczy także fakt, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów styropianów do tego przeznaczonych. Co do zasady przegrody poziome ociepla się styropianem podkładowym. Jego cechą jest większa odporność na obciążenie niż w przypadku styropianu fasadowego, który służy do ocieplania ścian. Styropiany podkładowe mogą mieć jednak dodatkowe cechy. Nowością w ofercie firmy Styropmin są unikalne na rynku styropiany Instal Panel, opracowane z myślą o ogrzewaniu podłogowym.
Podłogówka uważana jeszcze do niedawna za rodzaj luksusu jest rozwiązaniem energooszczędnym. Mniejsze zapotrzebowanie na energię w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego wynika z tego, że jest ono niskotemperaturowe. Woda – czynnik grzewczy – ma niższą temperaturę niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Dodatkowo zapewnia lepszy rozkład ciepła w pomieszczeniu (cieplej na dole, chłodniej w okolicach głowy), a to oznacza, że średnia temperatura może być nawet o 2ºC niższa przy zwykłych grzejnikach, a i tak wystarcza, by czuć się w takim pomieszczeniu komfortowo. Sprawdź >>
Na tę charakterystykę zwraca się coraz więcej uwagi. A skoro tak, to natychmiast pojawia się pytanie – czy za pomocą izolacji cieplnej, która przecież ma służyć oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzania domu, można ten efekt zwiększyć.
„Też sobie zadaliśmy to pytanie i w efekcie powstał Instal Panel, styropian przeznaczony pod wodne ogrzewanie podłogowe” – mówi doradca techniczny w Styropminie.
Płyty Instal Panel są dodatkowo pokryte srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną, dzięki czemu są bardzo dobrym izolatorem. Warstwa folii trwale przymocowana do styropianu sprawia, że nie trzeba jej dodatkowo rozkładać przy układaniu wodnego ogrzewania podłogowego. Nie trzeba jej zatem stale poprawiać, a docinanie ograniczone jest do minimum, dzięki temu maleje ryzyko popełnienia błędu przy układaniu instalacji.
Na stronie producenta, w specjalnej zakładce, znajdują się dwa przydatne kalkulatory – śladu węglowego oraz zużycia ciepła.
- Kalkulator śladu węglowego, dostępny tutaj, pozwala na jego obliczenie i zminimalizowanie. Pokazuje także możliwości ulepszenia życia oraz zmiany, jakie mogą prowadzić do zmniejszenia śladu węglowego. Kalkulator został opracowany przez zespół Carbon Footprint Foundation.
- Kalkulator zużycia ciepła – dostępny pod linkiem – jest rozbudowanym i zaawansowanym obliczeniowo kalkulatorem. Pozwala na wizualizację zużycia energii w budynku zarówno już istniejącym, jak i nowo wybudowanym. Na podstawie izolacji, sposobu wentylacji, konstrukcji domu oraz ogrzewania jest możliwość sprawdzenia, w jaki sposób te elementy wpływają na zużycie energii oraz co można zmienić lub zmodyfikować, aby zminimalizować to zużycie.
Więcej informacji dostępne jest na stronie www.styropmin.pl/jasnie-ocieplony-krol-energooszczedzania/
![]() |
Styropmin ul. Gen. K. Sosnkowskiego 71 |