EkspertBudowlany.pl

Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Urbanwind | 2022-07-25
Urban Wind Power Station – recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu

Urban Wind Power Station – recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych działań pomijany jest recykling energii.

treść sponsorowana

Choć od lat prospołeczną i proekologiczną działalnością jest odzysk surowców wtórnych ze strumienia odpadów, to mimo wzrostu świadomości proekologicznej, jak dotychczas, we wszelkiego rodzaju akcjach pominięto recykling energii oraz zaniechano wszelkich działań lub prób, które miałyby na celu odzysk energii, w szczególności tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego oraz klimatu.

Należy podkreślić, że biorąc pod uwagę obecną sytuację i uwarunkowania w systemach energetycznych państw Unii Europejskiej oraz uwarunkowania geopolityczne i ekonomiczne, recykling energii można uznać za działanie szczególnie zasadne – wręcz konieczne i opłacalne.

Recykling energii

Kiedy mówimy o recyklingu energii, spotykamy się ze zdziwieniem i zapytaniem, czy jest on możliwy i jak odzyskiwać energię. 

Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w ramach pojektu LIFE-UrbanWind.PL, realizowanego zgodnie z programem priorytetowym LIFE Climate Change Mitigation, współfinansowanego przez Komisję Europejsą oraz NFOŚiGW. Dowiedz się więcej o projekcie LIFE-UrbanWind.PL >>

Gdzie można odzyskiwać energię i przekształcać ją w energię elektryczną oraz jak to zrobić?

W ramach projektu skupiliśmy się na strumieniach powietrza wymuszonych działalnością człowieka na terenach zurbanizowanych. Energia mechaniczna tych strumieni może zostać przekształcona w czystą, zieloną energię elektryczną.  

Brak wykorzystania wymuszonych strumieni powietrza do ponownej produkcji czystej energii to zbyt wysoki koszt zaniechania, w czasach, kiedy konieczne są tworzenie i optymalizacja systemów energii rozproszonej, odpadowej i szczątkowej. 

Aby odpowiedzieć na pytanie „gdzie”, podjęto próbę usystematyzowania strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka w przestrzeni zurbanizowanej, pod względem miejsc ich występowania oraz pod względem ich charakterystyk i możliwości wykorzystania.

Jeśli chodzi o miejsca, wyróżniono:

 • obszary miejskie, zabudowane;
 • strumienie przemysłowe;
 • tereny zielone kształtowane przez człowieka;
 • wiadukty, mosty;
 • tunele kolejowe, przemysłowe, metra, trasy szybkiego ruchu;
 • ciągi wewnętrzne nieprodukcyjne.

Wykorzystanie strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka w terenach zurbanizowanych, a zwłaszcza w dużych miastach jest ogromnie istotne z punktu widzenia zmian klimatu. Metropolie zmieniają się w tzw. miejskie wyspy ciepła. Klimatolodzy i urbaniści od lat pochylają się nad tym zjawiskiem, nie tylko po to, by je wyjaśnić, ale także w celu rozwiązania problemów z nim związanych. 

Dodatkowo eksperci rynku energetycznego przewidują, że w krótkim czasie nastąpi wzrost cen energii o co najmniej 100%, wobec czego szczególne znaczenie uzyskują źródła energii odnawialnej, zwłaszcza w systemach rozproszonych.

Wśród źródeł energii odnawialnej istotną pozycję zajmują turbiny wiatrowe niewielkiej mocy z racji tego, że obecnie urządzenia wiatrowe w terenach zurbanizowanych praktycznie nie występują, a mogłyby doskonale współpracować w synergicznych systemach z urządzeniami fotowoltaiki. 

Szczególną rolę w działaniach mających na celu poszanowanie i recykling energii odgrywać może wprowadzenie i powszechne stosowanie urządzeń wykorzystujących miejskie strumienie powietrza, tak jak w systemie Urban Wind Power Station (UWPS), zbudowanym i przetestowanym w projekcie LIFE-UrbanWind.PL, odpowiadającym na pytanie, jak odzyskiwać energię. Sprawdź >>

Urban Wind Power Station (UWPS) to wiatrowe urządzenie prądotwórcze, wykorzytstujące mechaniczną energię strumieni powietrza, wymuszonych działanością człowieka do produkcji zeroemisyjnej energii elektrycznej.

Spektrum możliwości stosowania UWPS do produkcji zielonej energii z OZE jest bardzo szerokie: dachy i narożniki obiektów przemysłowych, komercyjnych i mieszkalnych, wyniesienia terenu, obiekty typu tunele, mosty i wiadukty.

Produkcja energii elektrycznej z Urban Wind Power Station

Zgodnie z taksonomią ekologiczną Komisji Europejskiej, do każdej infrastruktury należy podchodzić holistycznie,  badając ślad węglowy wytworzony już przy powstawaniu budynku, a nawet przy przygotowaniu gruntu pod nowy budynek, gdy wymagało to rozbiórki starego. Dlatego budynki, które posiadają znaczny ślad węglowy, mogą go zneutralizować, pobierając do zasilania budynku energię z wiatru czy słońca. A ciągi powietrza wynikające z zabudowy urbanistycznej, które nie istniały w sposób naturalny, przy wykorzystaniu ich do produkcji czystej energii, mogą być traktowane jako „zielony offset budynków” lub swoisy odzysk energii, która była wydatkowana  przy budowie.

Urban Wind Power Station wykorzystuje odpadową energię ciągów technologicznych, np. z procesów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.  

Szeroki zakres możliwości stosowania UWPS jest rezultatem jego uniwersalnej konstrukcji. Jest to konstrukcja cylindryczna pozwalająca na montaż w pionie lub w poziomie, przy czym system dyfuzorów wyłapuje strumienie powietrza z dowolnego kierunku, bez konieczności zamiany ustawienia urządzenia. 

W ramach testów sprawdzono 12 urządzeń prototypowych o mocy nominalnej 5; 10 oraz 20 kW.

Testy odbywały się w lokalizacjach, różniących się charakterystyką urbanistyczną, administracyjną i potencjalną grupą odbiorców. Sprawdzaliśmy urządzenia na bardzo wysokim budynku (34-piętrowy Novotel Warszawa Centrum), niskim budynku (np. w tartaku Krychów), na kontenerze nowo budowanego osiedla w Kaczkach k. Gdańska czy bezpośrednio na gruncie, np. na polach golfowych (m.in. Postołowo Golf Club i Kraków Valley Golf & Country Club). Testy potwierdziły uniwersalność urządzenia.

System produkcji energii elektrycznej i wykorzystanie urządzenia UWPS do jej produkcji to:

 • znakomite narzędzie do wspierania przejścia gospodarki w kierunku efektywnie korzystającej z zasobów energii dotąd niewykorzystywanej,
 • narzędzie do wspierania rozwoju i realizacji unijnej polityki dotyczącej klimatu,
 • katalizator zmian dojścia do gospodarki neutralnej klimatycznie,
 • promocja działania na rzecz integracji w zakresie klimatu do praktyki sektorów publicznego i prywatnego,
 • większe zaangażowanie społeczeństwa, organizacji pozarządowych i podmiotów lokalnych w działania na rzecz klimatu.

LIFE-UrbanWind.Pl to projekt pilotażowy, który dotyczy zarówno techniki (innowacyjne urządzenie), jak i nowej metody (wykorzystanie strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka), które nie były wdrażane ani testowane gdziekolwiek wcześniej. Projekt wskazuje nowe rozwiązanie klimatyczne (produkcja e.e. z OZE) o konkretnych zaletach w porównaniu z obecnymi najlepszymi praktykami, które mogą być powielane na szeroką skalę w EU. 

Warto rozważyć możliwość zainstalowania Urban Wind Power Station już na etapie projektowania i budowy określonych obiektów urbanistycznych.

Aby poznać szczegóły, zapraszamy do kontaktu poprzez stronę www.urbanwind.pl

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Högert Technik Poziomnice laserowe Högert Technik

Poziomnice laserowe Högert Technik Poziomnice laserowe Högert Technik

Marka Högert Technik, dostarczająca na rynek narzędzi produkty w takich kategoriach, jak mechaniczne, budowlane, motoryzacyjne czy pneumatyczne, powiększyła swoją ofertę w zakresie urządzeń pomiarowych.

Marka Högert Technik, dostarczająca na rynek narzędzi produkty w takich kategoriach, jak mechaniczne, budowlane, motoryzacyjne czy pneumatyczne, powiększyła swoją ofertę w zakresie urządzeń pomiarowych.

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

FERRO Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

merXu Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!

Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze! Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!

Wentylacja z rekuperacją to najpopularniejszy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Centralne zintegrowane systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie...

Wentylacja z rekuperacją to najpopularniejszy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Centralne zintegrowane systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie pomieszczeń, wentylację i chłodzenie w jednym, natomiast docentralne systemy wentylacyjne przeznaczone są do modernizacji i uzupełniania istniejących systemów.

ALLEMEN Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia,...

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia, które na pewno przydadzą Ci się podczas pracy. O jakich akcesoriach mówimy? Co jest kompletnym must have, a co fajnym dodatkiem, który może się przydać, ale nie musi?

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania,...

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz programy dofinansowań do nowoczesnych źródeł ciepła powodują, że inwestorzy chętniej instalują pompy ciepła w swoich domach.

Urbanwind Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych...

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych działań pomijany jest recykling energii.

Viessmann To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann

To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann

Klimatyzacja w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się wręcz standardem. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada...

Klimatyzacja w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się wręcz standardem. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada się na wygodę życia mieszkańców. Poznaj zalety systemów klimatyzacji Vitoclima marki Viessmann.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.