EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ściany fundamentowe i piwniczne

Hanna Czerska | 2024-02-20
Jak murować ściany fundamentowe, fot. Atlas

Jak murować ściany fundamentowe, fot. Atlas

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy budowaniu dodatkowej kondygnacji wzrasta jednak koszt inwestycji. Ale jeśli decyzja o budowie piwnicy już zapadła, warto wiedzieć, jak ją wykonać.

Zobacz także

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów,...

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania...

Ściany piwniczne i fundamentowe przenoszą obciążenia z pozostałych ścian oraz stropów i dachu na ławy fundamentowe. Dlatego ich wielkość oraz materiał, z jakiego będą wykonane, muszą być starannie obliczone przez konstruktora. Oba rodzaje ścian wznosi się w tych samych technologiach, jednak ściany piwniczne muszą znieść obciążenie i ścianami budynku, i parciem gruntu. Powinny też być odpowiednio wysokie – przepisy zalecają budowanie piwnicy o wysokości nie mniejszej niż 2 m. Ściany piwniczne stawia się najczęściej na betonowych ławach, a jeśli grunt jest słaby, a budynek ciężki – na żelbetowych. Jeśli w piwnicy nie będzie ogrzewania, można nie izolować ścian termicznie, chociaż warto. Nie powinno się budować domu podpiwniczonego, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki.Ze względu na konstrukcję, ściany fundamentowe oraz piwniczne mogą być jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Mają stały kontakt z gruntem, muszą być więc mrozoodporne i mieć niewielką nasiąkliwość. Wykonuje się je najczęściej jako monolityczne – wylewane z betonu klasy B15 albo B20 - lub murowane z cegieł pełnych, bloczków betonowych bądź keramzytobetonowych. Mogą być też wykonane z pustaków ceramicznych i betonowych lub materiałów porowatych (betonu komórkowego, silikatów) pod warunkiem, że będą bardzo starannie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Izolacja musi być szczelna przez co najmniej 20 lat.

Ściany jednowarstwowe można izolować od wewnętrznej lub zewnętrznej strony fundamentów. W pozostałych przypadkach materiał ociepleniowy umieszcza się:

  • w konstrukcjach dwuwarstwowych od strony zewnętrznej,
  • w trzywarstwowych pomiędzy warstwą konstrukcyjną a osłonową (wykonaną np. z bloczków betonowych).

Ponieważ ściany fundamentowe muszą być odporne na wilgoć i przemarzanie oraz mieć odpowiednią wytrzymałość, wybór materiałów nie jest duży.

Pełne bloczki betonowe – w większości domów jednorodzinnych o niedużej kubaturze wystarczają ściany fundamentowe o szerokości jednego bloczka, czyli 25 cm. Znaczne wymiary elementów (12 x 25 x 38 cm) ułatwiają i przyspieszają prace. Bloczki powinny być łączone zaprawą cementową M3, M5 lub M8. Bloczki kolejnej warstwy powinny być przesunięte względem poprzednich o 1/4-1/2 długości. Muruje się na pełne spoiny o grubości ok. 1,5 cm (poziome) i 2 cm (pionowe). 

Cegły ceramiczne pełne – stosuje się coraz rzadziej; nieduże wymiary nie sprzyjają szybkiej budowie. Jednak to właśnie one ułatwiają z kolei pracę osobom mniej doświadczonym. Cegły powinny mieć klasę min. 10, a najlepiej 20. Najlepszy, ale drogi, jest klinkier tzw. kanalizacyjny, klasy 25. Cegły należy układać w określony sposób, zgodnie z zasadami wiązania pospolitego. Spoiny poziome i pionowe powinny mieć zbliżoną grubość – maks. 1,5 cm. Ponieważ prawie niemożliwe jest idealnie równe wymurowanie ściany z cegieł, łączy się je na niepełną spoinę i układa cienką warstwę tynku, tzw. rapówkę, mającą na celu wyrównanie powierzchni.

Pustaki zasypowe – do budowy ścian fundamentowych i piwnicznych są przeznaczone elementy z betonu na bazie naturalnego kruszywa. Na ławie fundamentowej muruje się na zaprawę jedną warstwę pustaków, dokładnie ją poziomując. Następne warstwy ustawia się na sucho. Sztywność ściany zapewniają odpowiednio wyprofilowane krawędzie dolne i górne. Po ustawieniu trzech warstw bloczków, w powstałe wewnątrz nich przestrzenie wlewa się beton lub wypełnia je keramzytobetonem. W pustakach można umieścić zbrojenie – zgodnie z zaleceniami projektanta.

UWAGA

Jeśli podłoga jest niewiele wyniesiona ponad teren, trzeba izolować ściany fundamentowe na głębokość 1 m. Na grubość ścian ma wpływ sposób wykończenia cokołu. Jeśli będzie obłożony cegłami ściana musi być na tyle szeroka, by tak szeroki cokół mógł się na niej oprzeć.

W obowiązujących przepisach nie ma wymagań dotyczących izolowania termicznego ścian fundamentowych. Konieczne jest natomiast ocieplanie całej podłogi na gruncie. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych układa się ok. 10 cm materiału izolacyjnego, najczęściej jednak izoluje się też ściany warstwą ok. 8 cm. Dla izolacyjności termicznej piwnic duże znaczenie ma grubość ścian fundamentowych. Musi być na tyle duża, żeby wytrzymała obciążenie. Jednocześnie im jest cieńsza, tym mniejsza będzie powierzchnia, przez którą ucieka ciepło. Drugim czynnikiem jest wysokość cokołu, czyli tej części ścian fundamentowych, która wystaje ponad poziom terenu. Najczęściej ma ona od 30 do 70 cm – im mniej, tym więcej ciepła będzie uciekało do gruntu przez podłogę, bowiem zmieści się pod nią stosunkowo mało izolującej podsypki. Przy takim rozwiązaniu konieczne jest zaizolowanie cokołu, ale nie trzeba wprowadzać ocieplenia poniżej poziomu gruntu.

HurtowniaStyropianu.pl

Materiał izolacyjny piwnic musi być przede wszystkim odporny na wilgoć, grzyby i pleśń. Obecnie w takim wykonaniu spotyka się nawet wełnę mineralną. Ale spójrzmy, co jest dostępne na rynku.

Styropian – do izolowania ścian jedno- i dwuwarstwowych stosuje się płyty FS 20. Przykleja się je całą powierzchnią do ściany, np. Dysperbitem lub Abizolem TM (preparat musi być przeznaczony do kontaktu ze styropianem, o czym informuje producent na opakowaniu). Są to wodne emulsje asfaltowo-kauczukowe, które dodatkowo izolują ścianę przed wilgocią. Od strony zewnętrznej należy ochronić styropian tłoczoną folią hydroizolacyjną lub siatką z włókna szklanego, wtopioną w zaprawę klejową. Zabezpieczy to materiał przed gryzoniami. W ścianach trójwarstwowych można umieścić styropian odmiany FS 15, o nieco gorszych parametrach, ponieważ będzie go chroniła ścianka osłonowa. Styropianu nie należy stosować przy wysokim poziomie wód gruntowych - jego nasiąkliwość jest niewielka, ale nie powinien być on narażony na stały kontakt z wodą. Zazwyczaj stosuje się warstwę styropianu grubości 5 cm.

Polistyren ekstrudowany – ma jeszcze mniejszą nasiąkliwość niż styropian, dlatego może być stosowany nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również nieodporny na rozpuszczalniki organiczne. Do przyklejania należy więc stosować takie same preparaty, jak w przypadku styropianu. Wystarczająco ociepli ściany fundamentowe warstwa grubości 4 cm.

Wełna mineralna – do izolacji ścian fundamentowych przeznaczone są specjalne twarde płyty o gęstości powyżej 110 kg/m3, niewielkiej nasiąkliwości i małej ściśliwości. Materiał ten sprawdza się jednak najlepiej jako izolacja ścian trójwarstwowych. Warstwa wełny mineralnej powinna być stosunkowo gruba – 6 cm.

Keramzyt – może być stosowany od strony wewnętrznej. Wypełnia się nim wykop fundamentowy wyłożony folią budowlaną lub geowłókniną; nasyp musi być szerszy u góry, a węższy w podstawie. Oprócz luźnego keramzytu (warstwa grubości ok. 20 cm) można zastosować keramzytobeton (ok. 45 cm).

Normy budowlane nakazują ocieplanie ścian fundamentowych do głębokości 1 m poniżej poziomu terenu. I lepiej to zrobić, zresztą większość architektów zaleca zarówno ocieplanie całych ścian fundamentowych, jak i całej podłogi na gruncie. Wprawdzie niektórzy fachowcy twierdzą, że wystarczy zaizolowanie tylko pasa podłogi o szerokości 1 m, ale w gruncie rzeczy koszt wykonania izolacji nie jest duży, a zyskujemy pewność, że nie będzie uciekało ciepło.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Nasza Budowa Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Projekt gotowy czy indywidualny?

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu...

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu gotowego czy na indywidualne zamówienie?

Nasza Budowa Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać...

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać się do Urzędu Gminy i złożyć odpowiedni wniosek.

Nasza Budowa Najtrudniejszy pierwszy krok...

Najtrudniejszy pierwszy krok... Najtrudniejszy pierwszy krok...

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

Redakcja news Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej...

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej Polsce i będą okazją do rozwoju umiejętności montażowych, a także poszerzenia zakresu swoich usług.

Krystyna Stankiewicz news Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych? Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Krystyna Stankiewicz news Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane? Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły...

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły niektóre miasta wojewódzkie oraz województwa, w których wystąpiły niewielkie spadki.

Redakcja news Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym...

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym dużego auta. Dzięki aplikacjom TrafiCar oraz CityBee można wynająć samochody transportowe na godziny spod wybranych sklepów sieci i łatwo przewieźć wielkogabarytowe zakupy.

Redakcja news Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały

Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały

W zainspirowanej przyrodą kolekcji płyt EQUITONE pojawiła się nowa barwa: najbielszy z odcieni włóknocementu z delikatnie odznaczającą się surową teksturą rdzenia materiału. Unikalna faktura w połączeniu...

W zainspirowanej przyrodą kolekcji płyt EQUITONE pojawiła się nowa barwa: najbielszy z odcieni włóknocementu z delikatnie odznaczającą się surową teksturą rdzenia materiału. Unikalna faktura w połączeniu z ponadczasowym kolorem pozwala stworzyć bogactwo różnych aranżacji, które pasują do każdego typu budynku.

Redakcja news Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku

Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku

Jesteś zainteresowany budową domu w technologii lekkiego szkieletu kanadyjskiego – taniego w budowie i eksploatacji, łatwego do wykonania, a przy tym ekonomicznego i energooszczędnego w użytkowaniu? Zobacz...

Jesteś zainteresowany budową domu w technologii lekkiego szkieletu kanadyjskiego – taniego w budowie i eksploatacji, łatwego do wykonania, a przy tym ekonomicznego i energooszczędnego w użytkowaniu? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

Redakcja Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce Wytyczenie budynku na działce

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie....

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

Redakcja Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego

Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego

Wybierając materiał na ściany, inwestorzy najczęściej kierują się parametrami technicznymi oraz ceną bloczków. Nie można jednak zapominać, że ważna jest również łatwość murowania z tych elementów. Ma to...

Wybierając materiał na ściany, inwestorzy najczęściej kierują się parametrami technicznymi oraz ceną bloczków. Nie można jednak zapominać, że ważna jest również łatwość murowania z tych elementów. Ma to znacznie nie tylko dla osób, które będą pracowały na budowie. Wpływa to również na tempo robót, czyli datę zakończenia inwestycji oraz ogólny koszt budowy. Dlaczego zatem warto zdecydować się na beton komórkowy?

Stilo Energy Jak wybudować samowystarczalny dom?

Jak wybudować samowystarczalny dom? Jak wybudować samowystarczalny dom?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Redakcja Ekspert Budowlany 2019

Ekspert Budowlany 2019 Ekspert Budowlany 2019

Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Redakcja Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej? Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim...

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim kwestiom formalnym związanym z budową domu na działkach rekreacyjnych.

Redakcja Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę,...

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę, oraz o czym należy pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac.

Dobre Domy Flak & Abramowicz Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r. Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie....

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie. Poznaj wszystkie elementy wpływające na wartość działki i wybierz rozsądnie. W artykule znajdziesz też aktualne ceny działek.

Przemysław Gogojewicz Budowa nieruchomości na granicy działki

Budowa nieruchomości na granicy działki Budowa nieruchomości na granicy działki

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są...

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są w tym zakresie sprzeczne, wówczas występuje spór graniczny. Jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia, a brak jest podstaw do wydania decyzji merytorycznej w sprawie, organ w oparciu o art. 34 ust. 2 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, wydaje decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego i z urzędu...

ECO Comfort Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego? Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Agata Grudecka Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Czy Twój taras lub balkon przeciekają? Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów...

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów wykonawczych nie udało się uniknąć, należy je szybko i skutecznie naprawić. Co zrobić, by taras nas nie stresował?

Redakcja Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa" Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

dr inż. Andrzej Konarzewski Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność? Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem...

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, ciepła, powietrza lub innych gazów. Głównymi obszarami wykorzystania tych pianek są wolne przestrzenie w obudowie budynku i na połaciach dachowych.

Redakcja Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu?

Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu? Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu?

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy,...

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne.

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.