Stelaże podtynkowe stały się już standardem w projektach nowoczesnych łazienek. To nie tylko wygodny system spłukiwania, ukrywający całą instalację kanalizacyjną i ułatwiający sprzątanie. To także ważny element dekoracyjny, dodający wnętrzu wizualnej lekkości. Jego montaż, wbrew pozorom, nie jest trudnym zadaniem. Jak uniknąć błędów podczas instalacji stelaża podtynkowego?
PR
Stelaż pozwala na wygodne zawieszenie miski wc lub bidetu, ukrywając jednocześnie rury i wszystkie elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Schowanie spłuczki „w ścianie” świetnie sprawdza się zarówno w małych, jak i w dużych wnętrzach. Wizualnie porządkuje pomieszczenie i dodaje mu lekkości. To dobry wybór szczególnie do łazienek o niewielkim metrażu, gdzie podwieszana miska wc lub bidet optycznie zwiększają powierzchnię podłogi.
Pamiętajmy, że wybór stelaża wc zamiast kompaktu ma też dużą praktyczną zaletę. Mniej elementów „na wierzchu” to też znacznie mniej sprzątania. Zabudowa pozwala uniknąć tworzenia trudno dostępnych zakamarków wokół instalacji, w których gromadzą się zanieczyszczenia.
Podstawowe zasady montażu stelaży
Sama konstrukcja stelaża jest taka sama, niezależnie od producenta. Różnią się materiałami, wymiarami i sposobem wykończenia. Zasady montażu także są podobne, można go przymocować do każdego rodzaju ściany. Trzeba pamiętać jednak o podstawowym rozróżnieniu. Do ścian murowanych należy zamontować stelaż do zabudowy ciężkiej, natomiast do ścian gipsowo-kartonowych przeznaczone są stelaże do instalacji lekkiej.
Najczęściej stelaż montowany jest przed ścianą. Wówczas konstrukcja musi być stabilnie do niej przymocowana, a następnie zabudowana płytami gipsowo-kartonowymi. To powszechnie stosowane rozwiązanie, wygodne i niewymagające kucia ścian. Montując stelaże do zabudowy lekkiej uzyskujemy dodatkowe półki i atrakcyjną wizualnie przestrzeń, w którą można wkomponować szafki lub dekoracje.
Decydując się na lekką zabudowę stelaża, należy stosować płyty gipsowo-kartonowe o grubości 12,5 mm i układać je w dwóch warstwach w taki sposób, by zabudowa uzyskała odpowiednią sztywność, a glazura nie popękała pod naciskiem ceramiki. Kluczowym aspektem jest montaż zestawu na odpowiedniej wysokości, by móc wygodnie korzystać z miski lub bidetu. W ofercie producentów wyposażenia są modele o różnej szerokości i głębokości – np. stelaż podtynkowy KOŁO dostępny jest w wariantach pasujących zarówno do małych łazienek, jak i do dużych salonów kąpielowych. Wersje Slim o głębokości ok. 10–15 cm pozwalają wpasować stelaż nawet w przestrzeń o niewielkich wymiarach i dodatkowo zaoszczędzić miejsce.
Jak prawidłowo ustawić wysokość stelaża podtynkowego?
Standardowo stelaż należy zamontować w taki sposób, aby górna krawędź ceramiki (miski wc lub bidetu) mierzona od gotowej posadzki była na wysokości około 40 cm. Dla wyższych osób można podnieść ją o około 5 cm. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są modele z możliwością regulacji wysokości przyłączy niezależnie od zamontowanej ramy. Daje to pewną swobodę przy instalacji całości.
W większości modeli na ramie konstrukcji zaznaczony jest punkt określający 1 m wysokości od przyszłej posadzki. Trzeba jednak pamiętać, że to odległość mierzona od gotowej posadzki, a nie od poziomu wylewki. Należy zatem dodać około 1,5 cm – to grubość warstwy płytek z klejem. Niestety wiele osób bez doświadczenia błąd ten zauważa dopiero przy montażu miski.
Właściwe przymocowanie stelaża do ściany i osadzenie na posadzce jest istotne dla stabilności i wytrzymałości całej konstrukcji. Po obudowaniu stelaża płytami i ułożeniu płytek obciążenie powinno przenosić się przede wszystkim na podłoże.
W pierwszej kolejności należy ustalić odpowiednio wysokość stelaża za pomocą wysuwanych nóg i wypoziomować. Dystans od ściany można wyregulować na śrubach montażowych. Stelaż montuje się śrubami z kołkami rozporowymi do ściany, podobnie przykręca się do posadzki przez ułożeniem płytek. Zamocowany stelaż obudowuje się płytą gipsowo-kartonową. Wybierzmy tę wodoodporną (zieloną) o grubości najlepiej 18 mm.
Jaki przycisk spłukujący do stelaża podtynkowego?
Wybierając przycisk do wc sprawdźmy, czy pasuje do stelaża. Najlepiej skomponować zestaw (stelaż, miska i przycisk) spośród produktów tego samego producenta, z tej samej serii. Mamy wówczas pewność nie tylko kompatybilności poszczególnych elementów, ale także spójnego wzornictwa. Jeszcze łatwiej jest kupić gotowy skompletowany zestaw.
Jak wybrać przycisk do stelaża? Poza dopasowaniem systemu instalacji nie ma tu innych obostrzeń. Wybór zależy od stylu łazienki, osobistych upodobań oraz względów środowiskowych. Są bowiem na rynku przyciski, w których sami regulujemy ilość zużywanej wody, co ma realne przełożenie na wysokość rachunków za media.
Do wyboru mamy przyciski: jedno- i dwufunkcyjne, bezdotykowe, plastikowe, szklane, podświetlane, z czujnikami ruchu, z podświetlanymi modułami ściennymi, z miejscem na odświeżacz lub filtr powietrza czy kostkę do wc. Wybór jest duży, z łatwością dobierzemy model najlepiej wpisujący się w stylistykę łazienki.
Popularnym rozwiązaniem są przyciski dwufunkcyjne. Na panelu widoczne są dwa guziki, umożliwiające spłukiwanie toalety różnymi objętościami wody w zależności od potrzeb. Zwykle są to przyciski 3/6 litrów lub mniejsze spłuczki o pojemnościach 2 i 4 litry. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na realne oszczędności w zużyciu wody.
Najczęściej popełniane błędy przy montażu stelaża podtynkowego
O problemie z instalacją podtynkową możemy niestety dowiedzieć się dopiero po pewnym czasie od pojawienia się przecieku lub awarii. Często wymaga on skucia przynajmniej części płytek i rozebrania instalacji. Zdarzają się też sytuacje, kiedy woda wyciekała ze spłuczki już od pewnego czasu, powodując silne zawilgotnienie otaczających ścian. A to już oznacza suszenie ścian i remont nie tylko łazienki, ale często także sąsiadujących pomieszczeń.
Decydując się na zabudowany stelaż podtynkowy, miejmy na uwadze, że to instalacja przynajmniej na kilka lub kilkanaście lat. Dlatego postawmy na bezawaryjne modele od sprawdzonych producentów. Znacznie zmniejsza to ryzyko przeciekania i nieszczelności zabudowy. Warto zainwestować w stabilny stelaż, wytrzymałe i szczelne elementy systemu spłukującego. Zadbajmy o sprawny i dobrze wykonany przycisk spłukujący. Jego naprawa lub wymiana nie wymagają zwykle rozbierania konstrukcji, jednak pamiętajmy, że to najbardziej intensywnie eksploatowany element zestawu. Dlatego warto zainwestować w taki o długiej żywotności.
Prawidłowo zamontowany stelaż pozwala na lata bezawaryjnej pracy, nawet przy intensywnym korzystaniu na co dzień. Jakie błędy mogą pojawić się na etapie instalacji? Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?
Błędne pomiary przed montażem mogą skutkować zamontowaniem miski WC na złej wysokości. Może to powodować, że elementy instalacji nie pasują do siebie, a nawet po korekcie – w przyszłości zwiększają ryzyko przecieków.
Błędne pomiary i kalibracja odcinków rur (głównie odpływowych) może skutkować gromadzeniem się wody w zamkniętej przestrzeni za stelażem. Często nie widać tego problemu, woda gromadzi się i wsiąka w ściany i posadzkę. Dlatego jeszcze na etapie montażu należy dokładnie dopasować wszystkie elementy instalacji i stelażu.
Brak lub zbyt mały spadek przy podłączaniu odpływu kanalizacyjnego wc. By zapewnić drożność systemu odpływowego, należy pamiętać, że początek i koniec odpływu powinny różnić się wysokością o co najmniej 2%. Pilnujmy, by rury kanalizacyjne nie były zbyt długie, miały odpowiednio dużą średnicę i by zachować spadek pozwalający na swobodny odpływ nieczystości.
Nieprecyzyjna regulacja zaworu podającego wodę do spłuczki lub zaworu spustowego – może skutkować kłopotami z prawidłowym działaniem spłuczki oraz „cieknięciem” wody między spłukiwaniami.
Złe zamocowanie ramy stelażu do ściany i posadzki. Niestabilny stelaż może utrudniać obudowanie go potem płytkami oraz powodować przeciążenie i pękanie glazury po powieszeniu miski ustępowej.
Pokrycie stelaża jedną (lub zbyt cienką) warstwą płyty gipsowo-kartonowej zwiększa ryzyko „rozchwiania” całej konstrukcji, pękania płytek oraz głośnej pracy całego zestawu.
Niedokładne dopasowanie przycisku spłukującego – może on nie działać prawidłowo oraz wpływać na późniejszą pracę zaworów dozujących i podających wodę.
Niedopasowanie miski do stelaża. Dobierając poszczególne elementy zestawu zwróćmy przede wszystkim uwagę na ich pełną kompatybilność w zakresie instalacji dopływowej, odpływowej i zawieszenia (rozstaw śrub itd.). Praktyka pokazuje, że zdecydowanie bezpieczniej jest dobrać elementy pochodzącej z tej samej linii produktowej lub kupić gotowy skompletowany zestaw.
Samodzielny montaż stelaża podtynkowego nie jest trudnym zadaniem, jeśli pamiętamy o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim wybierajmy zestawy od sprawdzonych producentów, z wysokiej jakości trwałych materiałów o precyzyjnym wykończeniu. Z drugiej strony – pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu miejsca pod montaż zestawu, stabilnej konstrukcji i pełnym dopasowaniu do instalacji wodno-kanalizacyjnej.
KOŁO Geberit Sp. z o.o. ul. Postępu 1 02-676 Warszawa Tel.: 22 376 01 02 Fax: 22 843 47 65
Przystosowanie łazienki i toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych lub z ograniczeniami ruchu znacznie ułatwia im codzienne czynności higieniczne, daje komfort i niezależność. Jakie wyposażenie umożliwi...
Przystosowanie łazienki i toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych lub z ograniczeniami ruchu znacznie ułatwia im codzienne czynności higieniczne, daje komfort i niezależność. Jakie wyposażenie umożliwi im samodzielne korzystanie z kabiny prysznicowej, wanny lub toalety?
Styl eko w łazience to nie tylko elementy wyposażenia nawiązujące do natury. To przede wszystkim zmiana nawyków i wybór wyposażenia, który pozwala na ograniczenie zużycia wody i prądu. Proekologiczna postawa...
Styl eko w łazience to nie tylko elementy wyposażenia nawiązujące do natury. To przede wszystkim zmiana nawyków i wybór wyposażenia, który pozwala na ograniczenie zużycia wody i prądu. Proekologiczna postawa w urządzaniu i codziennym korzystaniu z łazienki to coś więcej. Podpowiadamy jak zorganizować łazienkę w stylu eko.
Instalacja parawanu nawannowego to świetny sposób na poszerzenie funkcjonalności strefy kąpielowej. Bez remontu i niewielkim nakładem środków zyskujemy wygodne miejsce do szybkiego odświeżenia się. Decydując...
Instalacja parawanu nawannowego to świetny sposób na poszerzenie funkcjonalności strefy kąpielowej. Bez remontu i niewielkim nakładem środków zyskujemy wygodne miejsce do szybkiego odświeżenia się. Decydując się na wanno-kabinę prysznicową domownicy mają wybór: orzeźwiający natrysk lub relaksująca kąpiel w wannie. Podpowiadamy, jak zamontować parawan na wannę.
Projektując nowy wystrój łazienki, zwykle w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy wstawić wannę czy prysznic. A może i jedno i drugie lub rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic z dostawionym parawanem...
Projektując nowy wystrój łazienki, zwykle w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy wstawić wannę czy prysznic. A może i jedno i drugie lub rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic z dostawionym parawanem nawannowym? Jeśli wybór padnie na prysznic, w kolejnym kroku warto rozważyć, jaki ma być układ kabiny i jakie drzwi prysznicowe wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Gdy myślimy o łazience z wanną, najczęściej staje nam przed oczami wizja długich i relaksujących kąpieli z pianą. Całości dopełnia przygaszone światło, świeczki zapachowe i kominki aromatyczne. Aby jednak...
Gdy myślimy o łazience z wanną, najczęściej staje nam przed oczami wizja długich i relaksujących kąpieli z pianą. Całości dopełnia przygaszone światło, świeczki zapachowe i kominki aromatyczne. Aby jednak wyposażenie łazienki było nie tylko komfortowe i wygodne, ale też funkcjonalne, warto pamiętać o kilku zasadach. Jak urządzić łazienkę z wanną? Czym różnią się rodzaje wanien i jak najlepiej dopasować je do układu łazienki? Podpowiadamy.
Cegła, metal, szkło i beton w surowym i nieco niedbałym wydaniu to najważniejsze znaki rozpoznawcze wnętrza w industrialnym stylu. Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej...
Cegła, metal, szkło i beton w surowym i nieco niedbałym wydaniu to najważniejsze znaki rozpoznawcze wnętrza w industrialnym stylu. Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? Jak dobrać dodatki? Podpowiadamy.
Już od pewnego czasu domowe łazienki, nawet te małe w bloku, przestają być postrzegane wyłącznie jako miejsce do codziennych zabiegów toaletowych. Coraz częściej wymagamy od tego wnętrza czegoś więcej....
Już od pewnego czasu domowe łazienki, nawet te małe w bloku, przestają być postrzegane wyłącznie jako miejsce do codziennych zabiegów toaletowych. Coraz częściej wymagamy od tego wnętrza czegoś więcej. Szukamy sposobów, by w domowym zaciszu stworzyć miejsce na relaks i odprężenie po stresującym dniu. O czym pamiętać, wyposażając łazienkę w stylu wellness? Podpowiadamy, jak stworzyć własną domową strefę spa.
Po kilku latach odrzucenia biel znów króluje w projektach łazienek. Jak ją umiejętnie wykorzystać, by stworzyć wygodne i stylowe wnętrze? Jak sprawić, aby white look wyglądał dobrze, a nie przytłaczał?...
Po kilku latach odrzucenia biel znów króluje w projektach łazienek. Jak ją umiejętnie wykorzystać, by stworzyć wygodne i stylowe wnętrze? Jak sprawić, aby white look wyglądał dobrze, a nie przytłaczał? Z czym połączyć biel w łazience? Podpowiadamy.
Czy łazienka w drewnie to dobry wybór? Jak dobrać gatunek drewna do wilgotnych łazienkowych warunków? Jakie kolory pasują do drewna w łazience? Jak wykorzystać kolorystykę i fakturę drewna, aby na długo...
Czy łazienka w drewnie to dobry wybór? Jak dobrać gatunek drewna do wilgotnych łazienkowych warunków? Jakie kolory pasują do drewna w łazience? Jak wykorzystać kolorystykę i fakturę drewna, aby na długo stanowiło funkcjonalny i efektowny element wyposażenia? Jak dobrać drewniane meble i dodatki? Podpowiadamy.
Strefa umywalkowa to najczęściej wykorzystywana część łazienki. Już na etapie projektu warto dokładnie przemyśleć jej układ, oświetlenie, niezbędne elementy wyposażenia i ich rozmieszczenie. Postawmy przede...
Strefa umywalkowa to najczęściej wykorzystywana część łazienki. Już na etapie projektu warto dokładnie przemyśleć jej układ, oświetlenie, niezbędne elementy wyposażenia i ich rozmieszczenie. Postawmy przede wszystkim na ergonomię i wysoką funkcjonalność, by codzienne korzystanie z łazienki było wygodne i przyjemne. Jak zaaranżować umywalkę i jej otoczenie? Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową?
Umywalka jest tym elementem wyposażenia łazienki, z którego korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale przede wszystkim na funkcjonalność....
Umywalka jest tym elementem wyposażenia łazienki, z którego korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Jakie rodzaje umywalek oferuje rynek? Podpowiadamy, jak wybrać model najlepszy do swojej łazienki.
Szary kolor ma wiele odcieni i daje dużo możliwości aranżacji. Neutralna i nienarzucająca się barwa pasuje też do wystroju łazienki - wprowadza do wnętrza spokój, tworząc relaksujący nastrój domowego SPA....
Szary kolor ma wiele odcieni i daje dużo możliwości aranżacji. Neutralna i nienarzucająca się barwa pasuje też do wystroju łazienki - wprowadza do wnętrza spokój, tworząc relaksujący nastrój domowego SPA. Nic dziwnego, że szare łazienki przeżywają swój renesans.
Jeśli zmierzyliśmy się już z dylematem, czy w łazience chcemy mieć wannę czy prysznic, czas na kolejny wybór: kupić gotową kabinę prysznicową, a może wykonać ją na wymiar? Oba rozwiązania są dobre i wszystko...
Jeśli zmierzyliśmy się już z dylematem, czy w łazience chcemy mieć wannę czy prysznic, czas na kolejny wybór: kupić gotową kabinę prysznicową, a może wykonać ją na wymiar? Oba rozwiązania są dobre i wszystko zależy od ilości przestrzeni w pomieszczeniu oraz jego rozkładu, a także naszych wymagań dotyczących kabiny. Przyjrzyjmy się bliżej, co warto wziąć pod uwagę w obu przypadkach.
Urządzanie łazienki nie jest łatwym zadaniem. Podczas wykańczania wnętrza często pojawiają się pytania: W jakim stylu urządzić pomieszczenie? Jakie płytki wybrać? Która umywalka będzie bardziej praktyczna?...
Urządzanie łazienki nie jest łatwym zadaniem. Podczas wykańczania wnętrza często pojawiają się pytania: W jakim stylu urządzić pomieszczenie? Jakie płytki wybrać? Która umywalka będzie bardziej praktyczna? A wreszcie dylemat - wanna czy prysznic? Oba rozwiązania mają tyle samo zwolenników i przeciwników.
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Niestety większa część polskich łazienek nie ma okien, dlatego nawet w ciągu dnia musimy używać sztucznego światła. Czym się kierować podczas...
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Niestety większa część polskich łazienek nie ma okien, dlatego nawet w ciągu dnia musimy używać sztucznego światła. Czym się kierować podczas zakupów i jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Lustro jest jednym z najważniejszych przedmiotów w łazience. Nie tylko pozwala nam wykonać sprawnie poranną czy wieczorną toaletę, ale po prostu pełni funkcję dekoracyjną.
Lustro jest jednym z najważniejszych przedmiotów w łazience. Nie tylko pozwala nam wykonać sprawnie poranną czy wieczorną toaletę, ale po prostu pełni funkcję dekoracyjną.
Na pierwszy rzut oka wybór umywalki nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Gdy jednak przychodzi czas na zakup odpowiedniego modelu, wcale nie jest tak łatwo.
Na pierwszy rzut oka wybór umywalki nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Gdy jednak przychodzi czas na zakup odpowiedniego modelu, wcale nie jest tak łatwo.
Wnętrza inspirowane przeszłością stają obecnie bardzo modne i prawdopodobnie jeszcze długo tak pozostanie. Aranżacje tego typu są niezwykle ciekawe, stylowe, stąd duże zainteresowanie. Jak urządzić łazienkę...
Wnętrza inspirowane przeszłością stają obecnie bardzo modne i prawdopodobnie jeszcze długo tak pozostanie. Aranżacje tego typu są niezwykle ciekawe, stylowe, stąd duże zainteresowanie. Jak urządzić łazienkę w stylu retro?
Dostępność pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami jest wciąż w naszym kraju tematem, nad którym nieustannie należy pracować. Szczególnie dotyczy to przestrzeni publicznych, jakie z definicji powinny...
Dostępność pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami jest wciąż w naszym kraju tematem, nad którym nieustannie należy pracować. Szczególnie dotyczy to przestrzeni publicznych, jakie z definicji powinny być dostępne dla wszystkich w równym stopniu. O czym należy pamiętać przy aranżowaniu łazienki dla niepełnosprawnych?
Niewielka przestrzeń w łazience to spore wyzwanie aranżacyjne. Trzeba sprawić, aby pomieszczenie było przytulne i urządzone według naszych upodobań, ale pamiętając o jego metrażu. Mała łazienka potrafi...
Niewielka przestrzeń w łazience to spore wyzwanie aranżacyjne. Trzeba sprawić, aby pomieszczenie było przytulne i urządzone według naszych upodobań, ale pamiętając o jego metrażu. Mała łazienka potrafi być zatem wielką przygodą.
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś...
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś inwestycję w odnawialne źródła energii, to otrzymasz do tego dodatkową motywację. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy i co oznacza nowy standard WT 2021.
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom...
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom rozkoszy i odrobiny luksusu. Kaldewei oferuje jeszcze więcej niż może dać Ci zwykła wanna. Już najwyższy czas skorzystać z najnowszych rozwiązań!
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw...
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu.
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających...
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających 99,9% wszystkich niebezpiecznych patogenów i może być wykorzystywane w wielu różnych sektorach budownictwa i przemysłu – bez przerwy. Jego zalety to bardzo niskie zużycie energii, intuicyjny panel sterowania ze wskaźnikami alarmu, a także funkcja cichej pracy w trybie nocnym.
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji....
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji. Szczególnie dotyczy to izolacji, której podczas budowy poświęca się szczególną uwagę.
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie...
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie pomijamy tematu jej wad. Sprawdź, które cechy przeważają.
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa...
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) – grzanie precyzyjne i efektywne.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.