EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Remont łazienki – prawidłowy przebieg prac glazurniczych

fot. Tubądzin

fot. Tubądzin

Planowanie prac glazurniczych wymaga koordynacji wielu wcześniejszych prac związanych z podłożami. W trakcie projektowania układu płytek na podłożach należy brać pod uwagę układ dylatacji, szerokość spoin oraz format płytek. Prawidłowe wykonanie pozwoli uniknąć uszkodzeń podłoża oraz powstania defektów w warstwach wykończeniowych.

Zobacz także

Metamorfoza łazienki w Siedlisku

Metamorfoza łazienki w Siedlisku Metamorfoza łazienki w Siedlisku

Urocze Siedlisko znajduje się w samym sercu Warmii, 30 kilometrów od centrum Olsztyna. Ponad 100-letni dom zachwyca od pierwszego wejrzenia. Marzeniem właścicielki, Małgorzaty Kowalewskiej-Kawuza, było...

Urocze Siedlisko znajduje się w samym sercu Warmii, 30 kilometrów od centrum Olsztyna. Ponad 100-letni dom zachwyca od pierwszego wejrzenia. Marzeniem właścicielki, Małgorzaty Kowalewskiej-Kawuza, było stworzenie w tym miejscu bezpiecznej przystani, przestrzeni dla rodziny i przyjaciół. Po remoncie łazienki okazało się, że stała się ona jednym z ulubionych pomieszczeń pani domu.

Artforma Łazienka w stylu eklektycznym – jak połączyć różne style?

Łazienka w stylu eklektycznym – jak połączyć różne style? Łazienka w stylu eklektycznym – jak połączyć różne style?

Eklektyzm jest jak kameleon w świecie wnętrz, niezwykle elastyczny i zaskakujący, dający nam nieograniczone możliwości wyrażenia siebie. To nic innego, jak połączenie różnych kierunków, stylów i motywów...

Eklektyzm jest jak kameleon w świecie wnętrz, niezwykle elastyczny i zaskakujący, dający nam nieograniczone możliwości wyrażenia siebie. To nic innego, jak połączenie różnych kierunków, stylów i motywów w jednej przestrzeni. Jego unikalność polega na różnorodności i nieszablonowości. Pasjonaci eklektyzmu otaczają się przedmiotami, które są bliskie ich sercu, tworząc wnętrza nasycone indywidualną osobowością i niewymuszoną elegancją.

Corsan Prysznic z baterią termostatyczną czy mieszaczową – które rozwiązanie jest lepsze?

Prysznic z baterią termostatyczną czy mieszaczową – które rozwiązanie jest lepsze? Prysznic z baterią termostatyczną czy mieszaczową – które rozwiązanie jest lepsze?

Czy lubisz, kiedy woda ma zawsze idealną temperaturę? A może wolisz klasyczne rozwiązania i samodzielne dostosowanie ciepła do swoich upodobań? Niezależnie od Twoich preferencji, wybór między baterią mieszaczową...

Czy lubisz, kiedy woda ma zawsze idealną temperaturę? A może wolisz klasyczne rozwiązania i samodzielne dostosowanie ciepła do swoich upodobań? Niezależnie od Twoich preferencji, wybór między baterią mieszaczową a termostatyczną może być prostszy niż myślisz. Przeanalizujmy, co każda z nich ma do zaoferowania, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Rodzaje dylatacji i ich funkcje

Dylatacje są jednym z elementów przysparzających glazurnikom najwięcej problemów podczas planowania prac, szczególnie przy wykorzystaniu płytek w większych formatach. Regularnie pojawiają się pytania o konieczność przenoszenia dylatacji na fugi, a także możliwość ich całkowitego zakrycia płytką.

Aby odpowiedzieć na te pytania, należy określić, czym są dylatacje, jaką pełnią funkcję, jakie rodzaje dylatacji są wyróżniane oraz jakie mogą być konsekwencje związanych z nimi błędów.

rys remont lazienki

Rodzaje dylatacji stosowanych w łazienkach oraz ich kształty wokół słupów; rys. Tubądzin

Szczeliny dylatacyjne są wykonywane w miejscach występowania największych naprężeń konstrukcji, na granicy wykorzystania materiałów o różnych parametrach, przy ścianach, słupach i elementach konstrukcyjnych.

Najważniejszymi dla fizyki budowli są dylatacje konstrukcyjne. Pozwalają one na w pełni niezależną pracę sąsiadujących obszarów oddzielonych dylatacją, na pracę pól w poziomie oraz w pionie, czyli tzw. klawiszowanie.

Szczelina dylatacyjna musi być wypełniona materiałem trwale elastycznym, aby nie uległa uszkodzeniu na skutek wzajemnego przemieszczania się elementów. Z tego samego powodu nie ma możliwości przyklejenia okładziny ceramicznej bez jej podzielenia w miejscu dylatacji. W momencie zadziałania sił i przemieszczenia się rozdzielonych podkładów względem siebie przymocowana do nich okładzina zostanie rozerwana.

Zastosowanie klejów odkształcalnych klasy S1 lub S2 – błędnie nazywanych elastycznymi – nie jest rozwiązaniem, bo ich możliwości kompensacji naprężeń są zdecydowanie zbyt małe.

Często spotykana metoda częściowego przyklejenia okładziny na klej i częściowego na silikon jest niezgodna ze sztuką budowlaną. Nie daje dostatecznego podparcia płytce i z pewnością nie sprawdzi się w przypadku płytek o większych rozmiarach i ograniczonej grubości.

Dylatacje przeciwskurczowe dotyczą jedynie zewnętrznej warstwy podkładu. Mają na celu likwidację naprężeń i pęknięć powstałych na skutek wysychania wylewek, zmian ich temperatury oraz wilgotności. Polegają na nacięciu jastrychu na około 50% jego grubości i pozwoleniu pozostałej masie na pęknięcie podczas wiązania. Takie dylatacje pracują jedynie w poziomie, bez występowania efektu klawiszowania, są jednak podobnym zagrożeniem dla okładzin, jak dylatacja konstrukcyjna.

Często spotykanym problemem jest niewystraczająca dokładność wykonawców podczas nacinania tych dylatacji: nie są one równoległe do ścian, a niekiedy przeprowadza się je po przekątnej pomieszczenia. Dylatacje te można zszyć i skleić żywicą, należy jednak pamiętać o nacięciu nowych, aby umożliwić pracę pól.

Zaleca się stosowanie dylatacji skurczowych w miejscach szczególnie narażonych na pęknięcia, tj. przy drzwiach (najlepiej po obu stronach muru), na przedłużeniu ścian, przy słupach i schodach.

Dylatacja obwodowa polega na oddzieleniu podkładów podłogowych od ścian, słupów i innych elementów konstrukcyjnych budynku, na których styku mogą pojawiać się pęknięcia. Dylatacja obwodowa posadzki jest wypełniana materiałem uszczelniającym, np. specjalną taśmą elastyczną.

1 remont lazienki

Fot. Tubądzin

Sposób zamontowania okładziny ceramicznej musi uwzględniać pracę podkładów na styku podłogi i ściany. Ważne, aby płytki nie miały bezpośredniego kontaktu ze ścianą, gdyż praca podkładu spowoduje ich napór na ścianę i pękanie.

Brak szczeliny dylatacyjnej na okładzinie jest często spotykanym błędem wykonawczym. Kształt pola dylatacyjnego przy zastosowaniu jastrychów cementowych powinien być zbliżony do kwadratu. Jego pole nie może przekraczać 36 m2, a długość boku to maksymalnie 6 m.

Jastrychy anhydrytowe pozwalają uzyskać maksymalne pole do 50 m2, długość boku nie może przekraczać 10 m.

Bardzo częstym defektem okładzin ceramicznych jest pojawianie się pęknięć w elementach ceramicznych wyciętych w kształty. Dotyczy to wszystkich rozmiarów płytek i nie ma związku z ich grubością. Popularne „elki” są montowane najczęściej przy ścianach i słupach, w miejscach, które często nie są prawidłowo zdylatowane. Po zdemontowaniu okładziny można zaobserwować pęknięcie podkładu, pokrywające się z pęknięciem na okładzinie. Ponowny montaż okładziny w tym samym miejscu da w przyszłości podobny efekt. Rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatkowej dylatacji skurczowej oraz przecięcie płytki zgodnie z jej przebiegiem.

Innym powodem pękania płytek z wyciętymi kształtami jest ich podwyższona wrażliwość na nierównomierne wiązanie kleju. Siły działające na powstały w wyciętej płytce kąt wewnętrzny muszą być równomierne. Wymaga to zastosowania identycznej warstwy kleju na całej powierzchni klejonej płytki.

Klejenie cienkowarstwowe zmniejsza ryzyko powstania pęknięcia, podobnie jak nawiercenie otworu w miejscu połączenia nacięć. Nie eliminuje jednak ryzyka pękania całkowicie.

Maty drenażowe, kompensacyjne, rozdzielające

Bardzo często można spotkać opinie, że zastosowanie mat kompensacyjnych i innych pozwala uniknąć wielu problemów z nietrafionymi dylatacjami. Można dzięki nim przyklejać skomplikowane kształty na podłogach, skrócić czas wygrzewania i sezonowania posadzek, a nawet zmniejszyć szerokość spoin. Zdecydowana większość tych tez nie ma pokrycia w badaniach ani deklaracjach producentów mat.

Maty są jednym z elementów systemów montażowych i ich zastosowanie powinno być konsultowane z systemodawcą. Stosowanie produktów różnych producentów nie daje żadnych gwarancji, że całość spełni oczekiwania, a może jedynie narazić inwestora i wykonawcę na koszty.

Mata drenażowa, kompensacyjna i rozdzielająca – to produkty dostępne na rynku od ponad 20 lat, czyli o wiele dłużej niż tzw. płytki wielkoformatowe. Oznacza to, że wbrew opinii wielu wykonawców, nie są one stworzone specjalnie z myślą o układaniu płyt wielkoformatowych. Zastosowanie mat pozwala jednak na skorygowanie wad podłoży, co ma ogromne znaczenie podczas prac z dużymi płytkami.

Maty mają uniezależnić pracę okładziny od drobnych niedoskonałości podłoża, takich jak rysy i pęknięcia. Na rynku nie ma dostępnych badań ani norm, które w jasny sposób określałyby wpływ mat na okładziny. Praktyka pokazuje jednak, że płyta niezwiązana bezpośrednio z podłożem jest poddawana działaniu dużo mniejszych sił generowanych przez pracę podkładu.

Mata kompensacyjna, drenażowa i rozdzielająca może być wykonana z zespolonej włókniny lub wytłoczki z tworzywa sztucznego. Jest montowana do podłoża za pomocą kleju o wysokiej odkształcalności. Podłoże powinno być równe i przygotowane zgodnie z wytycznymi producenta. Do powstałej powierzchni przykleja się okładzinę ceramiczną.

Taki układ pozwala na niezależną pracę okładziny i podłoża w ograniczonym zakresie w poziomie oraz zmniejszenie wpływu pracy podłoża na powierzchnię płytek. Dotyczy to powierzchni, na której występują niewielkie rysy.

Nie można stosować cienkiej maty rozdzielającej na dylatacjach skurczowych lub konstrukcyjnych. Mata nie zda egzaminu w przypadku dylatacji konstrukcyjnych pracujących w płaszczyźnie pionowej.

Istnieje możliwość położenia płytki w całości na dylatacji skurczowej, bez cięcia. W tym celu należy wyfrezować podłoże zgodne z kształtem płytki na głębokość maty, następnie wkleić tam grubą matę na kleju o wysokiej odkształcalności i do tak przygotowanej powierzchni przykleić płytkę, spoinując ją materiałem elastycznym.

2 remont lazienki

Fot. Tubądzin

Normy dotyczące wykonywania spoin

Fugi to nieodłączny element okładzin ceramicznych. Niwelują rozbieżności wymiarowe w przypadku płytek kalibrowanych, spełniają funkcję dekoracyjną, zapewniają szczelność okładzinie, a ponadto kompensują pracę podłoża i okładziny spowodowaną rozszerzalnością materiałów. Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do wypełniania spoin to fugi cementowe, epoksydowe, a także wypełniacze na bazie silikonu lub poliuretanu w przypadku zastosowań zewnętrznych.

Ekspert radzi
Żaden wykonawca nie powinien zgodzić się na układanie płytek bez fugi, podobnie jak żaden projektant nie powinien takiego układu zaprojektować.

Wszyscy uczestnicy procesu budowlanego wiedzą o konieczności stosowaniu fug i są zgodni co do zasadności ich stosowania.

Rozbieżności pojawiają się w kwestii zalecanej szerokości spoin. Pytanie o szerokość fugi jest jednym z najczęściej zadawanych przez klientów, wykonawców i architektów. Dzisiejsze trendy w projektowaniu okładzin ceramicznych kierują się w stronę jak największych formatów i jak najmniejszych spoin. Zarówno architekci, jak i inwestorzy pragną otrzymać jednolitą powierzchnię z minimalną ilością jak najmniejszych fug.

Ekspert radzi
Układanie płytek bez fug to duży błąd w sztuce budowlanej, który zawsze niesie ze sobą konsekwencje w postaci uszkodzenia okładziny. Zarówno płytki, jak i podłoże, na którym są zamontowane, cechują się rozszerzalnością liniową związaną ze zmianą temperatury. Wzrost temperatury okładziny powoduje rozszerzanie się materiału. Praca podłoża w płaszczyźnie poziomej powoduje przenoszenie sił na okładzinę i ruchy płyt względem siebie. W przypadku braku spoiny płytka naciska na płytkę, co kończy się jej pęknięciem lub wykruszeniem.

Na polskim rynku budowlanym nie ma jasno zadeklarowanych norm i wytycznych odnośnie szerokości spoin ani stosownych opracowań. Najczęściej przytaczanym materiałem jest instrukcja ITB 397/2014, która mówi o szerokości spoiny w kontekście wielkości płytki ceramicznej.

Podstawą do ustalenia sugerowanych szerokości fug jest założenie, że wewnątrz pomieszczeń fuga powinna stanowić 1/100 długości boku płytki. Oznacza to, że dla płytek o rozmiarze 10×10 cm szerokość spoin powinna wynosić 1 mm. Dla płytek 30×30 są to 3 mm, dla płytek 60×60 – 6 mm. Podana instrukcja ITB jest jedynym dostępnym na rynku, oficjalnym dokumentem mówiącym o szerokości spoin. Żaden z producentów chemii budowlanej ani płytek ceramicznych nie powinien jej kwestionować bez odpowiednich badań. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku formatów 60×60 i większych rekomendowana przez ITB szerokość spoiny jest dobrana z bardzo dużym marginesem bezpieczeństwa i należy zastanowić się, w jakich warunkach można ją zmniejszyć.

Jaka zatem może być minimalna, bezpieczna szerokość spoiny i jakie czynniki wpływają na wybór szerokości? Poza oczywistym parametrem, jakim jest rozszerzalność liniowa materiału, równie kluczowymi czynnikami są:

  • rozszerzalność podłoża,
  • warunki panujące w miejscu ułożenia okładziny,
  • możliwości kompensacji naprężeń przez materiał wypełniający fugę.
tab remont lazienki

Dobór szerokości spoiny

Podane cechy dotyczą zarówno materiału okładzinowego wytwarzanego przez producenta ceramiki, materiału wypełniającego spoinę, pochodzącego od producenta chemii budowlanej, jak i parametrów miejsca wbudowania znanych jedynie wykonawcy. Oznacza to, że żadna ze stron nie ma pełnej wiedzy pozwalającej na samodzielne i jednostronne określenie szerokości spoin.

Producent ceramiki zna parametry produkowanego przez siebie materiału, takie jak odchyłki wymiarowe i rozszerzalność liniowa. Są to po części stałe wartości dla materiałów ceramicznych, a częściowo parametry jakościowe wynikające z technologii produkcji.

Na co zwrócić uwagę przy doborze szerokości spoin?

Różnice wymiarowe. Obecnie większość dostępnych na rynku płytek o rozmiarze 60×60 cm i większych jest poddawana rektyfikacji. Jest to proces formatowania płytki do zadanego wymiaru, np. 598×598 mm. Dokładność wymiarowa płytek po rektyfikacji jest bardzo duża i dochodzi do setnych części milimetra. Różnice są tak niewielkie, że nie mają wpływu na szerokość spoin, tak jak ma to miejsce przy płytkach kalibrowanych, których dopuszczalne różnice wymiarowe wymagają zastosowania szerszej fugi, aby „zgubić” te różnice.

Ekspert radzi
Producenci płytek rektyfikowanych zalecają stosowanie fug 2 mm. Jest to minimum, którego nie zalecam przekraczać. W sytuacji dużego nasłonecznienia i występowania ogrzewania podłogowego należy zwiększyć szerokość fugi, biorąc pod uwagę dylatacje oraz materiał, jakim wypełnia się spoinę.

Z powodu dokładności wymiarowej płytek rektyfikowanych w środowisku pojawiło się określenie „płytki bezfugowe”. Jest to stwierdzenie wprowadzające inwestorów w błąd. Mimo to, przeszukując internet, możemy łatwo natrafić na porady dotyczące bezfugowego układania takich płytek. Rektyfikacja pozwala na uzyskanie równych fug, a także na ich realne zmniejszenie w stosunku do spoin występujących w okładzinach z płytek kalibrowanych. Nie oznacza to jednak możliwości zastosowania fug o szerokości 1 mm lub mniejszej przy płytkach o znacznych wymiarach.

Rozszerzalność liniowa. Kluczowym parametrem w kontekście szerokości fug jest rozszerzalność liniowa materiałów. Dotyczy ona zarówno okładziny, jak i podłoża. Wszelkie zmiany ich wymiarów powinny być kompensowane przez dylatacje i fugi.

Producent płytek ceramicznych regularnie przeprowadza badania rozszerzalności, aby wiedzieć, jak zachowuje się materiał wyprodukowany z danej partii surowca. Pozwala to zaplanować parametry produkcji.

Wynik badania rozszerzalności liniowej okładziny ceramicznej nie wystarcza do jednoznacznego określenia szerokości fug. Warto jednak mieć świadomość skali, w jakiej zmieniają się wymiary materiału.

Przeanalizuję wyniki takiego badania i odniosę to do zalecanej szerokości fug. Do zbadania rozszerzalności danego materiału potrzebne są dane wsadowe, w tym przypadku będą to:

l0 – pierwotna długość ciała,
α – współczynnik rozszerzalności liniowej,
ΔT – przyrost temperatury.

Współczynnik rozszerzalności jest określany w badaniu przeprowadzanym w Instytucie Szkła i Ceramiki dla określonej różnicy temperatur. Na potrzeby moich rozważań zbadamy płytkę o długości 100 cm (1000 mm) dla różnicy temperatury 20°C. Jest to w dużym przybliżeniu różnica temperatury płytki z wyłączonym i włączonym ogrzewaniem podłogowym.

Δl = 6,17×10–6×1000×20 = 0,1234 mm

Wynik oznacza, że dla płytki o długości 100 cm przyrost długości wyniesie 0,1234 mm. Jaki będzie wynik dla najbardziej popularnych formatów?

  • 30×30 – 0,037 mm,
  • 60×60 – 0,074 mm,
  • 80×80 – 0,098 mm,
  • 120×120 – 0,148 mm.

Dla największej płytki o długości 240 cm będzie to teoretycznie 0,296 mm. Jest to stosunkowo niewielka wartość, jeśli weźmiemy pod uwagę zalecaną przez ITB szerokość spoin.

Oczywiście, aby zaprojektować bezpieczne szerokości fug, należy uwzględnić rozszerzalność podłoża, jego zdylatowanie oraz to, jakie siły będą wpływały na przemieszczanie się płytek względem siebie. Dodatkowo bardzo ważnym parametrem jest elastyczność materiału, jakim wypełnimy spoinę. Jeśli dla płytek o wymiarze 120×120 cm zastosujemy fugę o szerokości 1 mm i wypełnimy ją materiałem twardym o niskiej elastyczności, to szerokość spoiny zmniejszy się w wyniku rozszerzania się płytki o 15%.

Takich możliwości kompensacji naprężeń na dłuższą metę nie ma żaden materiał. Jakakolwiek zaprawa do spoinowania narażona na takie siły zacznie pękać. Należy pamiętać, że podana rozszerzalność liniowa zakłada różnicę temperatury 20º i będzie wyższa w przypadku nagrzewania słonecznego powierzchni materiału. Ciemny kolor płytki nie podnosi bezpośrednio rozszerzalności liniowej, ale ma wpływ na tempo nagrzewania się materiału.

Wypełnienie fugi musi skompensować takie same siły, ale w krótszym czasie. W przypadku płytek ułożonych bez spoiny okładzina działa jak tarcza. W momencie wzrostu temperatury i pojawienia się rozszerzalności napór płytki na płytkę powoduje jej pęknięcie lub wy­kruszenie.

Wiązanie kleju

W przypadku małych płytek i gęstej siatki fug powierzchnia, jaką zapewniamy do odparowania wody z zaprawy klejowej, jest stosunkowo duża. Płytki o dużych formatach wymagają wydłużonego czasu potrzebnego na związanie kleju, a powierzchnia odparowania wody jest odpowiednio mniejsza. Jeśli zmienimy szerokość spoiny z 4 na 2 mm, to tym samym dwukrotnie zmniejszamy powierzchnię dostępu powietrza do kleju i powierzchnię odparowania wody.

W przypadku klejów na bazie krzemianów wiązanie następuje chemicznie i nie jest to aż tak istotne. Przy zaprawach klasycznych może mieć to duże znaczenie. Idąc tym tropem, zmniejszenie fugi powinno wiązać się z wydłużeniem czasu wiązania kleju, a także z opóźnieniem w czasie wypełnienia spoin fugą.

Odpowiednie zaplanowanie prac pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z przenoszeniem dylatacji, a także zmniejsza koszt i czas wykonania okładziny ceramicznej. Warto zwrócić uwagę na te aspekty przed wykonaniem wylewek i ustalić wszystko z wykonawcą na jak najwcześniejszym etapie. Wcześniejsza kontrola frontu robót ma też ogromne znaczenie dla sprawnego przeprowadzenia prac glazurniczych i jest zdecydowanie w interesie wykonawcy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1/2021

Komentarze

Powiązane

Redakcja Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady

Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady

Paleta barw, skupiająca się na ciemnych odcieniach czekolady i grafitu, tworzy elegancką i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Użycie kilku dominujących materiałów oraz niezwykła dbałość o detale, pozwoliły...

Paleta barw, skupiająca się na ciemnych odcieniach czekolady i grafitu, tworzy elegancką i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Użycie kilku dominujących materiałów oraz niezwykła dbałość o detale, pozwoliły stworzyć projekt skrojony na miarę potrzeb jego użytkowników.

Redakcja Mozaika ceramiczna nie tylko do łazienki

Mozaika ceramiczna nie tylko do łazienki Mozaika ceramiczna nie tylko do łazienki

Mozaika ceramiczna świetnie odnajduje się nie tylko na płaskich powierzchniach. To róneiż idealny materiał do wykańczania wszelkich załamań i łuków. Jest praktyczna, modna i niezwykle efektowna.

Mozaika ceramiczna świetnie odnajduje się nie tylko na płaskich powierzchniach. To róneiż idealny materiał do wykańczania wszelkich załamań i łuków. Jest praktyczna, modna i niezwykle efektowna.

Redakcja Dom w Białymstoku – luksusowy i funkcjonalny

Dom w Białymstoku – luksusowy i funkcjonalny Dom w Białymstoku – luksusowy i funkcjonalny

Bardzo nowoczesny, a jednocześnie wygodny dom o powierzchni 240 mkw z przestronną i jasną przestrzenią wspólną powstał dla pięcioosobowej rodziny. Wiele zastosowanych tu rozwiązań to echa doświadczeń właścicielki,...

Bardzo nowoczesny, a jednocześnie wygodny dom o powierzchni 240 mkw z przestronną i jasną przestrzenią wspólną powstał dla pięcioosobowej rodziny. Wiele zastosowanych tu rozwiązań to echa doświadczeń właścicielki, która przez wiele lat mieszkała w Afryce.

Redakcja Kosei – nowa kolekcja płytek zaprojektowana przez Vincenta Van Duysena

Kosei – nowa kolekcja płytek zaprojektowana przez Vincenta Van Duysena Kosei – nowa kolekcja płytek zaprojektowana przez Vincenta Van Duysena

Kolekcję Kosei wyróżnia różnorodność formatów i subtelnych kolorów inspirowanych skałami pochodzenia wulkanicznego. To płytki dedykowane na podłogę.

Kolekcję Kosei wyróżnia różnorodność formatów i subtelnych kolorów inspirowanych skałami pochodzenia wulkanicznego. To płytki dedykowane na podłogę.

Redakcja Antao – najnowsza kolekcja łazienkowa Villeroy & Boch

Antao – najnowsza kolekcja łazienkowa Villeroy & Boch Antao – najnowsza kolekcja łazienkowa Villeroy & Boch

Antao zaprojektowana przez duet kaschkasch tworzy kompletną kolekcję łazienkową, w której kształty, kolory i materiały idealnie współgrają ze sobą.

Antao zaprojektowana przez duet kaschkasch tworzy kompletną kolekcję łazienkową, w której kształty, kolory i materiały idealnie współgrają ze sobą.

Redakcja Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu

Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu

Projekt tego 91-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu został skrojony na miarę bardzo indywidualnych potrzeb inwestorki. Miał być energetyczny i barwny, a jednocześnie kobiecy.

Projekt tego 91-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu został skrojony na miarę bardzo indywidualnych potrzeb inwestorki. Miał być energetyczny i barwny, a jednocześnie kobiecy.

Redakcja news Nowa spersonalizowana seria łazienkowa Qatego

Nowa spersonalizowana seria łazienkowa Qatego Nowa spersonalizowana seria łazienkowa Qatego

Nowoczesna łazienka ma sprzyjać relaksowi i odprężeniu oraz zapewniać przyjemną atmosferę. Dobry design często idzie w parze z funkcjonalnością, a spersonalizowane meble i urządzenia sanitarne mają umożliwić...

Nowoczesna łazienka ma sprzyjać relaksowi i odprężeniu oraz zapewniać przyjemną atmosferę. Dobry design często idzie w parze z funkcjonalnością, a spersonalizowane meble i urządzenia sanitarne mają umożliwić stworzenie aranżacji szytej na miarę.

Redakcja Wnętrza domu z lat 80. Udane połączenie starego z nowym

Wnętrza domu z lat 80. Udane połączenie starego z nowym Wnętrza domu z lat 80. Udane połączenie starego z nowym

W bryle nowoczesnej willi nie sposób dopatrzeć się śladów przeszłości – tak wielką przemianę przeszedł dom z lat 80. XX wieku. Nawiązania do historii sztuki i wzornictwa czekają za to we wnętrzu.

W bryle nowoczesnej willi nie sposób dopatrzeć się śladów przeszłości – tak wielką przemianę przeszedł dom z lat 80. XX wieku. Nawiązania do historii sztuki i wzornictwa czekają za to we wnętrzu.

Redakcja Nowa kolekcja płytek inspirowana Londynem

Nowa kolekcja płytek inspirowana Londynem Nowa kolekcja płytek inspirowana Londynem

Kolekcję płytek Lane, które przypominają cegły, zaprojektował słynny londyński duet projektantów Barber & Osgerby. Tworząc ją inspirował się charakterem tego miasta.

Kolekcję płytek Lane, które przypominają cegły, zaprojektował słynny londyński duet projektantów Barber & Osgerby. Tworząc ją inspirował się charakterem tego miasta.

Ferro Spółka Akcyjna Nowoczesny salon kąpielowy

Nowoczesny salon kąpielowy Nowoczesny salon kąpielowy

Jest czymś więcej niż tradycyjna łazienka, która pełni wyłącznie funkcje związane z higieną. Nowoczesny salon kąpielowy to miejsce relaksu. Aranżując je, odchodzi się więc od wystroju typowo łazienkowego...

Jest czymś więcej niż tradycyjna łazienka, która pełni wyłącznie funkcje związane z higieną. Nowoczesny salon kąpielowy to miejsce relaksu. Aranżując je, odchodzi się więc od wystroju typowo łazienkowego na rzecz rozwiązań stosowanych w pokojach dziennych czy sypialniach.

Ferro Spółka Akcyjna Prysznic, wanna, a może oba rozwiązania?

Prysznic, wanna, a może oba rozwiązania? Prysznic, wanna, a może oba rozwiązania?

Wanna czy prysznic – to znany od lat dylemat. Tyle że schemat „duża łazienka, więc wybieramy wannę, mała łazienka – tylko prysznic” chyba już stracił nieco na aktualności. W dużej łazience jak najbardziej...

Wanna czy prysznic – to znany od lat dylemat. Tyle że schemat „duża łazienka, więc wybieramy wannę, mała łazienka – tylko prysznic” chyba już stracił nieco na aktualności. W dużej łazience jak najbardziej można mieć wyłącznie prysznic, a w małej zmieszczą się często i wanna, i prysznic. Teraz liczą się komfort, funkcjonalność, indywidualne preferencje i… dobry pomysł.

Rejs Spółka z o.o. Ultra Box – nowy wymiar szuflad

Ultra Box – nowy wymiar szuflad Ultra Box – nowy wymiar szuflad

Czy tak popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie jak szuflady mogą zaskoczyć nowymi walorami lub funkcjonalnościami? Owszem. Nowe szuflady Ultra Box od REJS ujmują świeżym wzornictwem i praktycznością....

Czy tak popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie jak szuflady mogą zaskoczyć nowymi walorami lub funkcjonalnościami? Owszem. Nowe szuflady Ultra Box od REJS ujmują świeżym wzornictwem i praktycznością. Doskonale wpisują się w różne wnętrza i zawsze zapewniają pełny komfort użytkowania.

Michał Leszczyński Jak odnowić fugi?

Jak odnowić fugi? Jak odnowić fugi?

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Redakcja Najnowsze spieki zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie

Najnowsze spieki zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie Najnowsze spieki zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie

Na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie marka Laminam zaprezentowała nową kolekcję spieków Diamond, w ramach której przygotowano cztery wzory.

Na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie marka Laminam zaprezentowała nową kolekcję spieków Diamond, w ramach której przygotowano cztery wzory.

Redakcja Dwupoziomowe mieszkanie w Krakowie

Dwupoziomowe mieszkanie w Krakowie Dwupoziomowe mieszkanie w Krakowie

To dwupoziomowe mieszkanie znajduje się na krakowskim Zabłociu. Inwestorzy zdecydowali się na urządzenie go w stylu nowoczesnym z elementami klasyki oraz kilkoma detalami nawiązującymi do industrialnego...

To dwupoziomowe mieszkanie znajduje się na krakowskim Zabłociu. Inwestorzy zdecydowali się na urządzenie go w stylu nowoczesnym z elementami klasyki oraz kilkoma detalami nawiązującymi do industrialnego charakteru okolicy.

Redakcja Ponadczasowy urok mozaiki

Ponadczasowy urok mozaiki Ponadczasowy urok mozaiki

Mozaika zawsze jest na czasie. Daje nieograniczone możliwości tworzenia wzorów, w zależności od pomysłu i stylu wnętrza.

Mozaika zawsze jest na czasie. Daje nieograniczone możliwości tworzenia wzorów, w zależności od pomysłu i stylu wnętrza.

Michał Leszczyński Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie...

Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie się zmniejszają. Z kolei energia do jej podgrzania jest coraz droższa. Dlatego bardzo ważne jest rozważne i oszczędne korzystanie z jej zasobów.

Ferro Spółka Akcyjna Moda na baterie podtynkowe

Moda na baterie podtynkowe Moda na baterie podtynkowe

Są eleganckie, nie zajmują wiele miejsca i dają wiele swobody aranżacyjnej – dzięki tym atutom baterie podtynkowe odważnie weszły w świat wnętrzarski i szybko podbiły gusta miłośników nowoczesnego designu.

Są eleganckie, nie zajmują wiele miejsca i dają wiele swobody aranżacyjnej – dzięki tym atutom baterie podtynkowe odważnie weszły w świat wnętrzarski i szybko podbiły gusta miłośników nowoczesnego designu.

Architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Jakie trendy obowiązują w 2023 roku? Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Co jest modne w tym roku? Jakie hity aranżacyjne minionego sezonu pozostają z nami? Czy warto ślepo podążać za modą, urządzając wnętrza? Na wszystkie pytania odpowiada architektka wnętrz Małgorzata Górska...

Co jest modne w tym roku? Jakie hity aranżacyjne minionego sezonu pozostają z nami? Czy warto ślepo podążać za modą, urządzając wnętrza? Na wszystkie pytania odpowiada architektka wnętrz Małgorzata Górska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Redakcja Dom dla rodziny z dziećmi

Dom dla rodziny z dziećmi Dom dla rodziny z dziećmi

Ten dom to oaza zieleni. Mnóstwo w nim naturalnych roślin, jak również mebli i dodatków w różnych odcieniach tego koloru. Dopełnienie stanowią tapety z motywami natury.

Ten dom to oaza zieleni. Mnóstwo w nim naturalnych roślin, jak również mebli i dodatków w różnych odcieniach tego koloru. Dopełnienie stanowią tapety z motywami natury.

Redakcja Nowa kolekcja mozaik ceramicznych Cecile

Nowa kolekcja mozaik ceramicznych Cecile Nowa kolekcja mozaik ceramicznych Cecile

Mozaiki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, pozwalając na tworzenie przestrzeni o wyjątkowym stylu i wspaniałym uroku. Najnowsza kolekcja płytek ceramicznych Cecile jest owocem współpracy marki...

Mozaiki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, pozwalając na tworzenie przestrzeni o wyjątkowym stylu i wspaniałym uroku. Najnowsza kolekcja płytek ceramicznych Cecile jest owocem współpracy marki Raw Decor z architektką Magdą Fornal.

Redakcja Kolekcja płytek Grand Cave Brown

Kolekcja płytek Grand Cave Brown Kolekcja płytek Grand Cave Brown

Nowa kolekcja Grand Cave Brown nawiązuje swym wyglądem do skały łupkowej. Jest monumentalna, a zarazem bogata w subtelne dekory. Tworzy dobrą bazę do zaaranżowania przestrzeni pełnej harmonii i wyciszenia.

Nowa kolekcja Grand Cave Brown nawiązuje swym wyglądem do skały łupkowej. Jest monumentalna, a zarazem bogata w subtelne dekory. Tworzy dobrą bazę do zaaranżowania przestrzeni pełnej harmonii i wyciszenia.

Michał Leszczyński Silikon – jakie ma zastosowanie?

Silikon – jakie ma zastosowanie? Silikon – jakie ma zastosowanie?

Silikon przyda się do wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć i jaki rodzaj wybrać.

Silikon przyda się do wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć i jaki rodzaj wybrać.

Rejs Spółka z o.o. Wszystkie oblicza szuflad

Wszystkie oblicza szuflad Wszystkie oblicza szuflad

Szuflada szufladzie nierówna. Na rynku dostępnych jest dziś wiele systemów różniących się estetyką, sposobem montażu i dodatkowymi funkcjonalnościami. Jakimi? Co oferują nowoczesne systemy szuflad i które...

Szuflada szufladzie nierówna. Na rynku dostępnych jest dziś wiele systemów różniących się estetyką, sposobem montażu i dodatkowymi funkcjonalnościami. Jakimi? Co oferują nowoczesne systemy szuflad i które wybrać? Oto 4 najpopularniejsze propozycje marki REJS.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.