EkspertBudowlany.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Castorama | 2020-09-22

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

treść sponsorowana

Wiele osób o tym zapomina i o ile wydają naprawdę duże pieniądze na to, aby kupić dobre schody wykonane z wysokiej jakości materiałów, które posłużą przez wiele lat, to jednocześnie oszczędzają na oświetleniu. Jest to ogromny błąd, przez który można zepsuć wygląd nawet najbardziej eleganckich schodów. Na szczęście z poniższym poradnikiem uda ci się dobrać oświetlenie schodowe, które będzie nie tylko praktyczne, ale stanie się również świetną dekoracją.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

W zależności od tego, jakie schody znajdują się w twoim domu, możesz zastosować jeden z kilku popularnych rodzajów oświetlenia. Pamiętaj tylko o najważniejszym. Jeżeli istnieje taka możliwość, oświetlenie najlepiej wybrać już na etapie projektowania schodów lub nawet całej instalacji elektrycznej. Ze wszystkich dostępnych rodzajów oświetlenia, najbardziej praktyczne i zarazem pozwalające uzyskać ciekawy efekt są trzy typy:

  • oświetlenie górne - standardowe rozwiązanie, które składa się z lamp znajdujących się nad schodami. Mogą to być na przykład lampy wiszące lub niewielkie kinkiety.
  • oświetlenie liniowe - uzyskiwane dzięki taśmom LED, które (w zależności od rodzaju schodów) można zamontować przy stopniach lub w pobliżu poręczy. Zaletą takiego oświetlenia jest możliwość uzyskania oryginalnej dekoracji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów prądu.
  • oświetlenie punktowe - świetny efekt pozwolą uzyskać stylowe oprawy schodowe montowane bezpośrednio w stopniach lub w ścianie.

Jak widać na powyższych przykładach, przemyślenie oświetlenia przed zamówieniem schodów może nie tylko ograniczyć koszty związane z jego zamontowaniem, ale również przyśpieszy prace remontowe.

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Biorąc pod uwagę wysokie ceny schodów (szczególnie przeszklonych lub zaokrąglonych), oszczędzanie na świetleniu nie ma większego sensu. Lepiej skupić się na wybraniu takiego światła, które będzie dobrze pasowało do pozostałych elementów wystroju i zapewni bezpieczeństwo podczas schodzenia oraz wchodzenia. Jeżeli schody są przez cały czas używane, co ma miejsce na przykład wtedy, gdy na piętrze znajduje się pokój dziecka, warto postawić na oświetlenie górne.

Nie jest ono co prawda tak nowoczesne i eleganckie jak pozostałe warianty, ale jednocześnie jest wydajne i dobrze oświetli schody. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć dwa rodzaje oświetlenia. W tym celu można zamontować oświetlenie górne, które będzie się automatycznie zapalało, jak tylko ktoś pojawi się przy schodach, a przez resztę czasu palić się będzie tylko niewielkie oświetlenie punktowe.

Dzięki temu schody przez cały czas będą doskonale widoczne, co nie tylko umożliwi podkreślenie ich funkcji ozdobnej, ale też zwiększy bezpieczeństwo domowników oraz gości. W końcu nie można zapominać, że to właśnie osoby, które sporadycznie korzystają ze schodów, mogą o nich zapomnieć. Automatycznie zapalane większe oświetlenie może więc je uchronić przed potknięciem się.

Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?

Dobrze dobrane oświetlenie schodowe wymaga nie tylko przemyślenia typu i ilości źródeł światła, ale również jego natężenia. Zbyt słabe światło może być niewystarczające dla komfortowego korzystania ze schodów, natomiast zbyt mocne może się okazać uciążliwe dla użytkowników. W celu uzyskania delikatnego i rozproszonego światła można wykorzystać lampy z abażurem. Wyeliminuje to rażenie światłem podczas stania na stopniach.

Warto również pamiętać, że oświetlenie - o ile nie będzie włączało się automatycznie - powinno zostać wyposażone w specjalny włącznik światła (nazywany łącznikiem schodowym). Umożliwia on włączenie i wyłączenie światła zarówno u góry, jak i na dole. Specjaliści od urządzania wnętrz często radzą, aby światło na schodach było tak samo mocne lub delikatnie słabsze niż to, które świeci w pomieszczeniach sąsiadujących ze schodami. Błędem jest zatem zamontowanie mocnego i oślepiającego światła w pomieszczeniu, które znajduje się bezpośrednio przy schodach. Wszystkie tego typu elementy, które są niezbędne do stworzenia oświetlenia, znajdziesz w sklepie https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/reflektorki-i-oprawy-stropowe/oprawy-schodowe.html.

Oświetlenie schodów - barwa ciepła czy zimna?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjne lampy, oprawy schodowe czy jeszcze inne źródła światła, pozostaje jeszcze określić barwę. W tym przypadku najlepiej kierować się własnymi preferencjami oraz stylem, w jakim urządzone są wnętrza domu. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach można postawić na barwę zimną, natomiast ciepła pozwoli stworzyć przytulniejsze wnętrza. Dodatkowo ciepła barwa świetnie pasuje do drewnianych schodów.

Komentarze

Powiązane

Kosiarka spalinowa - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Kosiarka spalinowa - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem Kosiarka spalinowa - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Kosiarka to sprzęt, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie skuteczną pracę nad zadbanym trawnikiem. Czym powinien charakteryzować się wybrany do takiego zadania model kosiarki? Na jakich przestrzeniach...

Kosiarka to sprzęt, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie skuteczną pracę nad zadbanym trawnikiem. Czym powinien charakteryzować się wybrany do takiego zadania model kosiarki? Na jakich przestrzeniach szczególnie dobrze radzi sobie ten typ? Na które parametry warto przy zakupie zwracać uwagę przede wszystkim? Podpowiadamy.

Meble do ogrodu, na balkon i taras - jak je wybrać?

Meble do ogrodu, na balkon i taras - jak je wybrać? Meble do ogrodu, na balkon i taras - jak je wybrać?

Współczesne meble ogrodowe to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki i wyjątkowa ozdoba Twojego otoczenia. Mogą pełnić wiele funkcji - służyć jako dodatkowy kącik do pracy, tworzyć wygodne miejsce do odpoczynku...

Współczesne meble ogrodowe to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki i wyjątkowa ozdoba Twojego otoczenia. Mogą pełnić wiele funkcji - służyć jako dodatkowy kącik do pracy, tworzyć wygodne miejsce do odpoczynku i spotkań z bliskimi lub kreować inspirującą przestrzeń do zabaw z dziećmi. W zależności od ich przeznaczenia mogą być wykonane z wielu materiałów, zwracać uwagę kształtem, kolorem i funkcjonalnością. Jakie meble wybrać, by służyły nam długo i odpowiadały na potrzeby wszystkich domowników?

Najnowsze produkty i technologie

Pomysł na małą łazienkę

Pomysł na małą łazienkę Pomysł na małą łazienkę

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie...

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie ma też swoje zalety, takie jak łatwość skutecznego ogrzania oraz uzyskanie wrażenia przytulności.

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco...

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.