EkspertBudowlany.pl

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes | 2020-10-20

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

treść sponsorowana

Nowoczesny biznes wymaga, by każda ważna informacja była możliwa do uzyskania jak najszybciej, możliwie w czasie rzeczywistym – jest to istotne zwłaszcza tam, gdzie „pracownikami” są samochody, będące w ciągłym ruchu. Od tego często zależy wydajność całej firmy. Dlatego w dzisiejszym świecie pojazd, choćby najlepszy, nie może być tylko pojazdem – chodzi raczej o stworzenie wszechstronnego narzędzia, które zaspokoi wszystkie potrzeby klientów użytkujących w swojej pracy samochody dostawcze. Taki cel stał się podstawą strategii adVANce, którą już w 2016 roku zainicjował Mercedes-Benz Vans. W ten sposób marka z producenta samochodów stopniowo zaczęła się przekształcać w dostawcę kompleksowych rozwiązań mobilnych, opartych przede wszystkim na nieustannie rozwijających się możliwościach usług cyfrowych.

W efekcie, kiedy w 2018 roku na rynku pojawiła się nowa generacja Sprintera, flagowego dużego vana Mercedes-Benz, jednocześnie zadebiutowały też cyfrowe usługi Mercedes PRO i tak rozpoczęła się także nowa era w zarządzaniu pojazdami. Jak to działa? Mówiąc najprościej: poprzez cyfrowe połączenie samochodu z komputerem jego właściciela oraz smartfonem kierowcy. Fabrycznie zainstalowany w Sprinterze, a teraz także w Vito, moduł komunikacyjny LTE w zestawieniu z Mercedes PRO Portal oraz aplikacją na smartfon Mercedes PRO connect sprawia, że trzy kluczowe elementy efektywnej logistyki – samochód, firma, kierowca – są połączone sieciowo w czasie rzeczywistym. W dodatku narzędzia te są tak samo funkcjonalne i skuteczne zarówno dla przedsiębiorcy posiadającego jeden czy dwa samochody, jak i większą ich liczbę.

Usługi Mercedes PRO – czyli jakie?

Usługi Mercedes PRO, uporządkowane tematycznie w pakietach, obejmują kluczowe obszary codziennego funkcjonowania Sprintera lub Vito.

I tak na przykład w pakiecie Efektywne zarządzanie pojazdem znalazły się: Status pojazdu, Logistyka pojazdu i Ostrzeganie przed kradzieżą. Informacje o stanie samochodu (poziom zatankowania, stan licznika, ciśnienie w oponach itp.) pozwalają właścicielowi lub kierowcy łatwiej i niemal w czasie rzeczywistym ocenić, czy dany pojazd jest gotów do kolejnego kursu. Właściciel poprzez Narzędzie do zarządzania pojazdami na Mercedes PRO Portal ma pełny wgląd w status wszystkich swoich samochodów, co pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

Funkcja Logistyka pojazdu z kolei sprawia, że właściciel zawsze wie, gdzie znajdują się wszystkie jego samochody. Tym samym może lepiej i wydajniej planować ich trasy i szybciej reagować np. na niespodziewane zlecenia lub odwołane kursy. Wreszcie – Ostrzeganie przed kradzieżą – tu liczy się czas, a dzięki błyskawicznej informacji oraz usługom lokalizacyjnym można szybciej odnaleźć skradziony pojazd. Naturalnie mniej kradzieży we flocie oznacza też niższe stawki ubezpieczeniowe i mniej kłopotów w codziennej działalności.

W innym pakiecie – Usługi Assistance – klient otrzymuje usługę Zarządzania przeglądami, w ramach której jest zawsze na bieżąco informowany o aktualnym stanie technicznym pojazdów, a niezbędne przeglądy lub naprawy są sygnalizowane w Narzędziu do zarządzania pojazdami. Jednocześnie preferowany autoryzowany serwis Mercedes-Benz może sporządzić ofertę na konieczne czynności konserwacyjne, która trafia bezpośrednio do właściciela. To narzędzie sprawia nie tylko, że ryzyko nieplanowanego przestoju któregoś z pojazdów jest dużo mniejsze, ale też, że wszelkie sprawy związane z eksploatacją samochodu zajmują znacznie mniej czasu i uwagi, bo wszystkie informacje są łatwo dostępne w jednym miejscu.

Dodatkowo w pakiecie znalazła się natychmiastowa Pomoc w razie wypadku lub awarii, System telefonu alarmowego Mercedes-Benz oraz Aktualizacja oprogramowania. Doskonałym uzupełnieniem tych funkcji są też Zdalna diagnoza pojazdu i Telediagnostyka. Dzięki pierwszej z nich autoryzowany serwis może zdalnie czuwać nad stanem pojazdu i nawiązać kontakt z jego właścicielem, gdy niezbędne będzie przeprowadzenie prac serwisowych lub naprawy. W ten sposób, gdy np. zbliża się przegląd, serwis może sprawdzić online, jakie czynności trzeba będzie przeprowadzić w pojeździe, przygotować z wyprzedzeniem ofertę, zamówić części i zaplanować wizytę. Co za tym idzie – pobyt w serwisie jest krótszy, a koszty można z góry zaplanować. Wsparcie Telediagnostyki dodatkowo sprawia, że zmniejsza się ryzyko niespodziewanej awarii, bo system potrafi np. odpowiednio wcześnie zasygnalizować konieczność wymiany okładzin hamulców.

Pakiet Nawigacja oznacza przede wszystkim większy komfort i przyjemność w codziennej pracy za kierownica Sprintera. Jest ściśle powiązany z rewolucyjnym systemem informacyjno-rozrywkowym MBUX i obejmuje zarówno samą inteligentną nawigację wraz z możliwością aktualizowania map online (co pozwala uniknąć sytuacji, w której nawigacja nagle się gubi, bo „nie zna” nowo oddanej do użytku drogi albo aktualnych objazdów na trasie), jak i wiele innych użytecznych funkcji. Jedną z nich jest Live Traffic Information, dzięki której system tak dobiera trasę, żeby ominąć korki, zatory lub inne niesprzyjające zjawiska na drodze do celu. Dzięki temu nawet w godzinach szczytu można sprawniej, mimo natężenia ruchu, dotrzeć do celu, a poza tym przewidzieć precyzyjnie, kiedy to nastąpi. Łatwo sobie wyobrazić, ile nerwów może to oszczędzić kierowcom i klientom, którzy np. czekają na dostawy. Na centralnym wyświetlaczu systemu MBUX kierowca zobaczy nie tylko samą trasę, ale również informacje o możliwości zaparkowania pojazdu, a także o warunkach pogodowych. Pakiet ten uwzględnia jednocześnie dostęp do wszystkich multimediów oferowanych przez MBUX, w tym zaawansowanego systemu sterowania głosem, który rozpoznaje mowę potoczną, a także wyszukiwarki internetowej i radia internetowego. Usługa Live Traffic jest także dostępna dla Nowego Vito, wyposażonego w radio z nawigacją Audio 40.

Usługi cyfrowe Mercedes PRO oferują także Zdalny dostęp do pojazdu, który – jak sama nazwa wskazuje – umożliwia otwarcie i zamknięcie Sprintera lub Vito bez kluczyka, online. Przypisany do samochodu kierowca może też uruchomić zdalnie ogrzewanie, sprawdzić status pojazdu (np. czy zamknięte są wszystkie szyby). Funkcja ta przydaje się również wówczas, gdy jest potrzeba wyjęcia lub załadowania czegoś do samochodu, a kierowca skończył już pracę – w ten sposób można np. wyposażyć serwisanta na kolejny dzień pracy w niezbędne części i narzędzia. Rozwiązanie to także pozwala lepiej chronić samochód i jego zawartość przed kradzieżą.

Wreszcie – z myślą o eSprinterze i eVito – powstało Cyfrowe zarządzanie pojazdem elektrycznym, które obejmuje m.in. takie funkcje, jak zarządzanie ładowaniem i regulacją temperatury.

Co to daje?

Wszystkie wymienione pakiety można konfigurować w zależności od potrzeb użytkowników i są dostępne w najnowszych wersjach Sprintera i Vito. Obydwa te pojazdy trafiły już w ręce klientów i jak wynika z przeprowadzonych przez producenta badań opinii, już odczuli oni wiele korzyści związanych z użytkowaniem usług Mercedes PRO. Przede wszystkim dotyczą one czasu, który trzeba poświęcić na zajmowanie się pracą samochodu w firmie.

Pilnowanie terminów przeglądów, statusu pojazdu, planowanie tras, to wszystko pochłania dużo czasu. Według respondentów zysk sięga nawet 5–8 godzin tygodniowo, zdaniem niemal 70 proc. ankietowanych użytkowników. Z kolei aż 90 proc. z nich twierdzi, że Mercedes PRO pozwala im także minimalizować koszty, a co za tym idzie zwiększać efektywność – tak wynika z badania online, przeprowadzonego w grudniu 2018 roku, w którym wzięło udział 160 użytkowników Mercedes PRO. W firmie, której zysk opiera się na wydajności i sprawności pojazdów, narzędzia tego typu oznaczają także możliwość obsługiwania większej liczby klientów niższym kosztem.

Lepiej zaplanowane trasy, możliwość szybszego dotarcia do klienta dzięki omijaniu korków, unikanie niespodziewanych przestojów, zaplanowane z wyprzedzeniem przeglądy – to wszystko sprawia, że firma działa płynniej, klienci są bardziej zadowoleni z jakości obsługi, a właściciel pojazdu może się skoncentrować na rozwijaniu biznesu. Bo – o czym wie każdy przedsiębiorca – samochody także są pracownikami i aby mogły dobrze i wydajnie pracować, trzeba nimi troskliwie zarządzać, a to wymaga wszechstronnych i dobrze zaprojektowanych narzędzi – takich jak Mercedes PRO.

Advertisement

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu...

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu i jak dobrać moc urządzenia do powierzchni lokalu?

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja? Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.