Nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego na 2021 rok
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Unia Europejska od 2002 roku dba o budownictwo energooszczędne. Wtedy też uchwalono dyrektywę 2002/91/EC w/s charakterystyk energetycznych budynków. Z dyrektywy tej wynikają założenia tak zwanego 3 x 20 – redukcja energochłonności o 20%, zmniejszenie emisji CO2 o 20% oraz wzrost udziału energetyki odnawialnej o 20%. Na bazie tych założeń aktualizowane są Wytyczne Techniczne dla budownictwa.
Nowe WT 2021 skupiają się na dwóch obszarach – poprawie jakości izolacji termicznej nowego budownictwa oraz na redukcji energochłonności budynków. Dotyczą one wszystkich budynków, jakie powstać mają w 2021 roku, włącznie z istniejącymi i póki, co niezrealizowanymi projektami. Wytyczne dotyczą także budynków remontowanych po 1 stycznia 2021 roku.
Izolacja termiczna budynków
W tabeli poniżej przedstawiono wymagania, dotyczące współczynnika przenikania ciepła U (w W/m2*K) dla wybranych elementów budynku w obecnych i poprzednich wytycznych technologicznych.
|
WT 2017
|
WT 2021
|
Ściany zewnętrzne
|
0,23
|
0,20
|
Dachy
|
0,18
|
0,15
|
Podłogi
|
0,30
|
0,30
|
Okna i drzwi balkonowe
|
1,10
|
0,90
|
Zmiany wprowadzone w WT 2021 nie są zbyt duże – różnica względem wytycznych z 2017 roku to około 15..20%. Zatem w zakresie materiałów budowlanych i technologii ocieplenia nowe wytyczne techniczne nie są żadną rewolucją, są jednak doskonałą okazją, by przynajmniej rozważyć zastosowanie pewnych nowatorskich technologii ocieplenia budynków.
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych materiałów izolacyjnych, które wykorzystuje się do izolacji termicznej ścian i dachów. Największe wrażenie robią z pewnością aerożele. Są to porowate materiały, które w 90..99% wypełnione są powietrzem – mimo, ze znane są od prawie stu lat, to dopiero od kilku wykorzystywane są budownictwie. Materiały te osiągają współczynnik przenikania ciepła, równy ok. 0,014 W/m*K – ponad dwa razy mniej niż wełna mineralna (0,036 W/(m*K)). Dzięki temu zamiast 15 cm izolacji wełnianej, wystarczy 5 cm aerożelowej maty.
Jeszcze lepsze parametry osiągają panele próżniowe - płyty z porowatych materiałów, które zamknięte są w foliowym opakowaniu i odpompowaniu powietrza. Próżnia jest niemalże idealnym izolatorem, dzięki czemu taki panel – w większości pusty w środku – zapewnia doskonałą izolację cieplną, jak i akustyczną (dźwięk nie przenika przez próżnię).
Nawet przy wykorzystaniu klasycznych materiałów izolacyjnych, uzyskanie wymaganej izolacji cieplnej nie jest ogromnym wyzwaniem. Zasadniczo wystarczy tylko zwiększyć grubość izolacji o, około 20%, co przekłada się na zwiększenie całkowitego kosztu domu o nie więcej, niż 0,1%·, co w przypadku domu o średnim koszcie budowy ok. 3200 zł/m2 i powierzchni 120 m2 daje niecałe 400 zł.
Energochłonność budynku, a fotowoltaika
Zmiany w zakresie ilości energii zużywanej przez budynek są dużo poważniejsze. W tabeli poniżej zawarto maksymalne poziomu zużycia energii (w kWh/m2/rok) dla wybranych klas budynków mieszkalnych. Zmiany te wynoszą około 20% - o tyle należy zmniejszyć energochłonność projektów by zaktualizować je do nowych wytycznych.
Rodzaj
|
WT 2017
|
WT 2021
|
Budynki jednorodzinne
|
95
|
70
|
Budynki wielorodzinne
|
85
|
65
|
Budynki mieszkalne zbiorowe
|
85
|
75
|
Potrzeba zaoszczędzenia 10..20 kWh/m2 w skali roku oznaczać może konieczność sięgnięcia po nowe rozwiązania energetyczne, takie jak np. mikroinstalacje fotowoltaiczne czy też ogrzewanie pompą ciepła.
Należy pamiętać, że wymieniona w WT 2021 energia obejmuje nie tylko energię elektryczną, pobieraną przez nieruchomość, ale także elektryczność cieplną etc. Z wyłączeniem energii produkowanej z źródeł odnawialnych – dlatego też wykorzystanie instalacji solarnej jest tak kuszącym rozwiązaniem.
Dla przykładowego domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 konieczne jest zredukowanie poboru energii o 3000 kWh rocznie. Istnieje kilka sposobów, aby tego dokonać, jednakże najprostszy z nich to wykorzystanie energii fotowoltaicznej do zasilenia domu oraz pompy ciepła do ogrzewania domu (najlepiej z wykorzystaniem niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego).
Instalacja fotowoltaiczna o mocy około 3,4 kW wyprodukuje w skali roku około 3000 kWh energii elektrycznej, potrzebnych do zaspokojenia zredukowanych zapotrzebowani, wynikających z WT 2021. W Sunvival system taki dostępny jest w standardowym pakiecie z szeregiem rabatów. Możliwe jest też uzyskanie dofinansowania, m.in. w ramach programu Mój Prąd, co redukuje obciążenie dla budżetu tego rodzaju instalacją.
Najnowsze produkty i technologie
Dachy płaskie - odwodnienie i hydroizolacja
System odprowadzania wody opadowej jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiej jest odprowadzić deszczówkę za pomocą rynien i rur spustowych do kanalizacji...
System odprowadzania wody opadowej jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiej jest odprowadzić deszczówkę za pomocą rynien i rur spustowych do kanalizacji lub gruntu. Jak jednak poradzić sobie z tym wyzwaniem, gdy projekt naszego domu zakłada budowę dachu płaskiego?
Elewacja pod niezawodną ochroną
Wygląd elewacji ma wpływ na postrzeganie budynku, a także oddziałuje na obraz otoczenia, w którym budynek ten jest usytuowany. Obok koloru, decydującego o walorach estetycznych, równie istotnymi elementami...
Wygląd elewacji ma wpływ na postrzeganie budynku, a także oddziałuje na obraz otoczenia, w którym budynek ten jest usytuowany. Obok koloru, decydującego o walorach estetycznych, równie istotnymi elementami pięknej elewacji są jej trwałość i czystość.
Nowa kamera termowizyjna testo 883
Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...
Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.
Galeco BEZOKAPOWY
Galeco BEZOKAPOWY to system rynnowy zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli system dla dachów bez okapu. Jest idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej...
Galeco BEZOKAPOWY to system rynnowy zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli system dla dachów bez okapu. Jest idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej stodoły”, geometrycznych kształtów budynków oraz dachów dwuspadowych.
RESET – montaż na dachach od 5° kąta nachylenia
Okna dachowe, dostępne standardowo w ofercie wielu producentów, montuje się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90º. Próżno szukać rozwiązań dla posiadaczy dachów o niższym spadzie, bez ponoszenia dodatkowych...
Okna dachowe, dostępne standardowo w ofercie wielu producentów, montuje się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90º. Próżno szukać rozwiązań dla posiadaczy dachów o niższym spadzie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup specjalnych kołnierzy. W przypadku dachów płaskich (tj. od około 2º spadu) można zastosować okna, przeznaczone specjalnie do takich rozwiązań. Jednak wachlarz ich możliwości i rodzajów jest dość ograniczony.
Trwałe połączenia i sprawdzone wyroby na merXu
Platforma merXu ułatwia producentom, hurtownikom, dystrybutorom i wykonawcom z branży budowlanej z terenu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi oraz wykończeniowymi, a także umożliwia...
Platforma merXu ułatwia producentom, hurtownikom, dystrybutorom i wykonawcom z branży budowlanej z terenu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi oraz wykończeniowymi, a także umożliwia poszerzenie grona kontrahentów.
Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła
Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...
Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.
Standard WT 2021: Nowe domy wyłącznie z wykorzystaniem OZE
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś...
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś inwestycję w odnawialne źródła energii, to otrzymasz do tego dodatkową motywację. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy i co oznacza nowy standard WT 2021.
Nowa jakość w płaskim dachu
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.
Dlaczego warto ocieplać dom?
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.
Nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego na 2021 rok
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Jak dobrać odpowiedni napęd do okna?
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.