EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

majsteria.pl | 2024-03-19
Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać? fot. Istock

Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać? fot. Istock

Docieplenie to jeden ze sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynku. Prace docieplające, a także m.in. wymiana stolarki okiennej czy unowocześnienie systemu ogrzewania, pozwalają przeprowadzić termomodernizację obiektu. Dzięki temu obniża się zapotrzebowanie na energię niezbędną do utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury w środku. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem docieplania i kiedy należy je przeprowadzać?

treść sponsorowana

Kiedy należy wykonać docieplanie budynku i jak się do tego przygotować?

Docieplenie polega na dołożeniu dodatkowej warstwy termoizolacyjnej do ocieplenia, które zostało położone w trakcie wznoszenia budynku. Jeżeli taki proces był już wcześniej przeprowadzany i ma być wykonany po raz kolejny, to mamy do czynienia z docieplaniem wtórnym. Konieczność docieplenia wynika z tego, że jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stosowano dużo mniej skuteczne rozwiązania, np. cieńsze płyty izolacyjne. W efekcie starsze budynki nie są w stanie zapewnić wystarczającej efektywności energetycznej. Docieplanie budynku należy także wykonać w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia warstwy termoizolacyjnej.

Przed rozpoczęciem prac docieplających należy przeprowadzić inwentaryzację istniejącego ocieplenia – wykonuje ją osoba posiadająca uprawnienia budowlane. W tym celu niezbędna jest analiza dokumentacji technicznej. Następnie wykonywane są tzw. odkrywki. Docieplenie zrobione wcześniej (jeżeli było) oraz pierwotna warstwa ocieplająca zostają wycięte w wybranych miejscach. Dzięki temu można ocenić ich przekrój oraz zgodność z dokumentacją. 

Należy również pamiętać o tym, że docieplanie budynku o wysokości przekraczającej 25 m wymaga uzyskania pozwolenia. W przypadku budowli o wysokości od 12 do 25 m wystarczy samo zgłoszenie. Niższe obiekty można docieplać nawet bez zgłaszania.

Co trzeba uwzględnić w projekcie docieplenia budynku?

Projekt docieplenia budynku składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest ocena aktualnego stanu technicznego, która powstaje na podstawie inwentaryzacji. W skład oceny wchodzą m.in.:

  • rodzaje i parametry tynków oraz farb znajdujących się na ścianach;
  • grubość poszczególnych warstw ocieplenia;
  • sposób ułożenia i mocowania ocieplenia;
  • rodzaj podłoża.

Projekt docieplenia musi oczywiście opisywać też układ warstwy termoizolacyjnej, która ma dopiero zostać położona. Uwzględnia się przy tym m.in. rodzaj materiału i jego grubość, a także rodzaj i grubość warstwy zaprawy klejowej. Oprócz tego niezbędne jest określenie sposobu mocowania docieplenia do podłoża oraz informacja o przewidywanej liczbie łączników mechanicznych. Ponadto w projekcie musi zostać zawarta klasyfikacja ogniowa obejmująca zarówno warunki aktualne, jak i stan zakładany po wykonaniu docieplenia.

Jak przebiega docieplanie budynku?

Docieplanie każdego budynku jest osobnym przypadkiem, dlatego wszystkie szczegóły muszą zostać dopracowane w trakcie przygotowywania projektu. Można jednak opisać w przybliżeniu, jak cały proces powinien przebiegać. Przy sprzyjającej pogodzie profesjonaliści są w stanie docieplić budynek wielkości przeciętnego domu jednorodzinnego w około 2–3 tygodnie. 

Po pierwsze trzeba przygotować podłoże tak, aby było odpowiednio nośne i zwarte, a także oczyszczone, odtłuszczone i suche. Gdy podłoże jest gotowe, należy uzupełnić wszystkie ubytki ocieplenia w ścianach. Jeśli w trakcie prac okaże się, że niektóre płyty izolacyjne są odspojone, trzeba je koniecznie podkleić.

Przed rozpoczęciem docieplania budynku należy także oczyścić elewację z glonów i grzybów przy użyciu odpowiedniego środka. Oczyszczona ściana zostaje następnie zagruntowana, po czym można przystąpić do montażu warstw docieplenia. Płyty izolacyjne mocuje się za pomocą łączników rozporowych oraz warstwy kleju cementowego. 

Klej może zostać użyty na całej powierzchni płyty, ale można także wykorzystać metodę obwodowo-pasmową, która pozwala obniżyć ilość stosowanej zaprawy. Istotne jest wówczas, aby nanieść spoiwo na minimum 40% płyty. Pasy kleju pokrywające fragmenty docieplenia po obwodzie zapewniają lepszą izolację cieplną i wyższą ochronę przeciwpożarową. Wspierają także osadzenie płyt termoizolacyjnych na miejscu. Podstawę mocowania stanowią kotwy z łącznikami rozporowymi.

Jeżeli w trakcie układania docieplenia pojawiają się szczeliny, nie należy wypełniać ich cementem. Powoduje to powstawanie tzw. mostków cieplnych, które obniżają skuteczność izolacji. Zamiast tego należy użyć pianki poliuretanowej. W przypadku większych szczelin należy wyciąć z płyty docieplającej pasek o odpowiednim kształcie i uzupełnić nim ubytek. Dzięki temu docieplenie będzie maksymalnie szczelne i efektywne w utrzymaniu ciepła.

Z efektów docieplania korzysta się przez wiele lat

Podsumowując, docieplanie budynków pozwala zwiększyć ich wydajność energetyczną. To z kolei przekłada się niższe zużycie energii, czyniąc je oszczędniejszymi i bardziej ekologicznymi. Nawet obiekty zbudowane wiele lat temu mogą zostać przystosowane do obecnych standardów. Oczywiście jest to dosyć złożony proces, wymaga przygotowania projektu i zaangażowania osób z odpowiednimi uprawnieniami. Jednak czas poświęcony na przeprowadzanie docieplenia wart jest korzyści, które można czerpać przez wiele kolejnych lat.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy etap ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.