EkspertBudowlany.pl

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Polbruk | 2020-09-01

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest odpowiednia nawierzchnia, gdyż stanowi ona bazę całego projektu.

treść sponsorowana

Podstawową zasadą przy wyborze nawierzchni tarasowej jest zachowanie spójności architektonicznej i stylistycznej z bryłą budynku. Większość powstających obecnie domów ma nowoczesny charakter. Cechuje je prosta, geometryczna, często wręcz kubistyczna forma oraz liczne przeszklone powierzchnie. Elewacja nowych budynków najczęściej utrzymana jest w odcieniach bieli i szarości, a niekiedy dodatkowo zawiera również elementy wykonane ze stali kortenowskiej. Do budynku o takiej stylistyce należy dobrać właściwą nawierzchnię tarasu. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Taras można zbudować z kamiennych płyt, drewna, płytek ceramicznych, palet przemysłowych czy płyt betonowych. To ostatnie rozwiązanie jest jednym z najprostszych w wykonaniu, a jednocześnie najmniej angażującym, jeśli chodzi o utrzymanie nawierzchni w dobrym stanie.

Duże formaty nieustannie w modzie

Najbardziej popularne elementy, z których buduje się obecnie tarasy, to wielkopowierzchniowe płyty betonowe. Zwykle charakteryzują się one geometrycznym kształtem i stonowaną barwą, utrzymaną w kolorze białym, beżowym lub szarym. Dużym uznaniem cieszą się szarości, które stanowią doskonały kontrast dla intensywnej zieleni, niezwykle istotnej w nowoczesnych aranżacjach. Wszystkie wymienione  kryteria spełnia płyta Polbruk Lamell, która umiejętnie łączy klasyczną elegancję i nowoczesny design.

Stwórz swój wymarzony taras z Polbruk »

Płyta ma prostokątny kształt oraz wymiar 60x40 cm, co sprawia, że jest łatwa w układaniu. Zgodnie z obowiązującymi trendami, jest utrzymana w odcieniach szarości. W fakturze gładkiej dostępne są trzy kolory: stalowy, nerino oraz lekko melanżowy – fokstrot. Ciekawym rozwiązaniem są też płyty o fakturze płukanej czyli bardziej chropowatej powierzchni w nieco ciemniejszym szarym odcieniu.

Oryginalne kształty na topie

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych i oryginalnych w kształcie płyt tarasowych. Wśród nich dizajnerskim „odkryciem” roku jest płyta Exa. Jej wzór opiera się na motywie plastra miodu, który jest obecny w architekturze od setek lat jako przykład założenia idealnie geometrycznego. Kształt ten stał się również inspiracją dla współczesnych architektów przy tworzeniu projektu National Aquatics Center Water Cube, czyli pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 roku oraz wielu innych budynków. Motyw plastra miodu jest z powodzeniem wykorzystywany również w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra o takim kształcie. W przypadku Polbruk Exa ten kultowy heksagon został nieco zmodyfikowany poprzez zastosowanie różnej długości krawędzi. Nadaje to płytom dynamiki i ciekawego wyglądu. Początkowo Exa była dostępna tylko w kolorze taupe (mokka-stalowo-biały), ale do podstawowej wersji dołączył szybko kolor folk (mokka-grafitowy). Postaw na oryginalne rozwiązania »

Nowoczesna mozaika

Oprócz dużych formatów, oryginalnych i nieco ekscentrycznych kształtów płyt tarasowych niezwykle popularne są też mozaiki. Nowością na rynku jest kostka brukowa Commix, która pozwala zupełnie odmiennie zaaranżować nawierzchnię tarasu czy podjazdu. Jest dostępna aż w sześciu kolorach: latte, hawaii, taupe, nerino, grafitowym i boho. Można z niej układać monokolorystyczne nawierzchnie, ale również kreatywnie łączyć ze sobą wybrane odcienie. Oprócz możliwości komponowania kolorów, Commix pozwala również tworzyć różnorodne wzory nawierzchni. W przypadku kostek prostokątnych poszczególne elementy mogą być układane naprzemiennie. Z kostek Commix można także stworzyć wzory w formie kwadratów, prostokątów, a także paski, szachownice i wiele, wiele innych.

Lamell, Exa i Commix to jedne z wielu ciekawych pomysłów na stworzenie dizajnerskiej nawierzchni nowoczesnego tarasu, które znaleźć można w ofercie Polbruk. Po wyborze podstawy czyli elementów, z których zostanie wykonana nawierzchnia, warto przemyśleć aranżację mebli i elementów dekoracyjnych.

Istotne dodatki

Meble, rośliny i oświetlenie to ważne elementy każdej aranżacji. Nie należy jednak przesadzić z ich ilością, bo styl nowoczesny jest dość ascetyczny w wyrazie. Taras jest przedłużeniem salonu i miejscem spotkań, dlatego nieocenione są wygodne meble.

Najpopularniejsze są te wykonane z technorattanu, z miękkimi poduszkami, nieco rzadziej wykorzystuje się meble wiklinowe. Przy odrobinie czasu, warto pokusić się o samodzielne wykonanie mebli z palet przemysłowych, choć wymaga to nieco wiedzy technicznej i podstawowych zdolności manualnych. Ciekawym pomysłem jest także stworzenie kompletu wypoczynkowego z bloczków betonowych. Takie oryginalne i wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne meble można wykonać, układając kolejno na sobie trzy warstwy sześciu bloczków Polbruk Neo

Podobnie, jak w przypadku mebli ogrodowych z palet, siedziska z bloczków Neo warto wyposażyć w wygodne poduszki. Kompozycje mebli z Neo są tak przemyślane, że idealnie pasują na nie gotowe poduszki do mebli z europalet. Oprócz mebli niezwykle ważne są rośliny, ponieważ to one w znacznej mierze budują klimat tarasowej przestrzeni. Można posadzić je w gotowych donicach z technorattanu, wikliny lub tworzywa. W przypadku potrzeby aranżacji donic dopasowanych do indywidualnych potrzeb, warto rozważyć moduły Polbruk Tigela.

Są to l-kształtne prefabrykaty, które umożliwiają budowę oryginalnych donic i kwietników. Są też ciekawym akcentem dekoracyjnym i idealnie nadają się do nowoczesnych aranżacji. Dobrym pomysłem jest posadzenie w nich ziół lub ozdobnej trawy.

Przy aranżacji tarasu należy pamiętać też o oświetleniu, które podkreśli klimat wieczornych spotkań z rodziną czy znajomymi. Powinno być ono dopełnieniem zewnętrznego oświetlenia budynku i stanowić z nim spójną całość. Z racji tego, że taras użytkowany jest głównie latem, aby być bardziej „eko”, warto pomyśleć o punktach świetlnych zasilanych energią słoneczną. Na uwagę zasługuje również obrzeże Polbruk Flesz, które przy pomocy pasków LED, pozwala subtelnie i efektownie podświetlić nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w nowoczesnej aranżacji.

Komentarze

  • marika marika, 02.10.2020r., 11:34:29 Ja jestem zakochana w naszych płytach tarasowych Marmo z Kost-Bet. Piękny marmurowy wzór idealnie pasuje zarówno do domu, jak i całego otoczenia. Taras mamy przed domem więc jest on też naszą wizytówką. Prezentuje się idealnie.

Powiązane

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Nowoczesny i pomysłowy ogród

Nowoczesny i pomysłowy ogród Nowoczesny i pomysłowy ogród

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń...

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń tę trzeba zaprojektować niezwykle pomysłowo.

Najnowsze produkty i technologie

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja? Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb

Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb

Przestrzeń robocza powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być w pełni użyteczna. Nawet nie do końca odpowiedni układ biurowy można zmienić stosunkowo niewielkim kosztem poprzez zmianę dotychczasowego...

Przestrzeń robocza powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być w pełni użyteczna. Nawet nie do końca odpowiedni układ biurowy można zmienić stosunkowo niewielkim kosztem poprzez zmianę dotychczasowego umeblowanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy zamierzamy zaaranżować wszystko od początku?

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja...

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja tego urządzenia grzewczego przeznaczona jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić...

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić charakter wystroju na elegancki, jednocześnie zachowując jego indywidualny styl i przytulny klimat, warto wybrać kominek narożny lub taki z trójstronną wizją ognia. Bogata oferta polskiej marki Kratki pozwala dobrać urządzenie do każdego rodzaju i stylu wnętrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.