EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Termowizja w badaniach urządzeń i budynków

Nieszczelne okna i występujące mostki termiczneFot. InfraTec

Nieszczelne okna i występujące mostki termiczne
Fot. InfraTec

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny.

Zobacz także

Poznaj styropian Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności? Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje,...

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje, że ceny energii rosną. W takiej sytuacji warto rozważyć, w jaki sposób możemy oszczędzać energię, a co za tym idzie – pieniądze.

Bratex Dachy Mrzygłód sp.k. Panele elewacyjne marki Bratex

Panele elewacyjne marki Bratex Panele elewacyjne marki Bratex

W dzisiejszych czasach, kiedy wygląd i estetyka budynków są niezwykle istotne, coraz więcej właścicieli inwestycji szuka nowoczesnych i trwałych rozwiązań na wykończenie elewacji. Jednym z nich są panele...

W dzisiejszych czasach, kiedy wygląd i estetyka budynków są niezwykle istotne, coraz więcej właścicieli inwestycji szuka nowoczesnych i trwałych rozwiązań na wykończenie elewacji. Jednym z nich są panele elewacyjne, które pozwalają nadać budynkowi atrakcyjny wygląd oraz dodają mu charakteru. Producent Bratex Dachy Mrzygłód oferuje bogatą gamę paneli elewacyjnych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Poznaj styropian Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne?

Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne? Przy budowie domu zadbaj o izolację – dlaczego jest to tak ważne?

Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi. Gdy projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się na wielu aspektach – od wyglądu elewacji, przez aranżację wnętrz, aż...

Budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi. Gdy projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się na wielu aspektach – od wyglądu elewacji, przez aranżację wnętrz, aż po wybór odpowiedniego ogrodzenia. Jednak jednym z najważniejszych elementów, o którym często zapominamy lub którego nie doceniamy, jest odpowiednia, trwała termoizolacja, taka jak szary styropian nowej generacji. Dlaczego jest to tak ważne?

Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykorzystanie badań termowizyjnych, które stanowią ok. 70% wykonywanych pomiarów. Obraz termowizyjny umożliwia wykrywanie usterek, których nie widać gołym okiem. Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia zależna od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania kontroli termograficznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że krajowe firmy, które są ubezpieczane w zachodnich korporacjach ubezpieczeniowych, muszą minimum raz do roku wykazać się termowizyjnym przeglądem swoich instalacji elektrycznych na dowód bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Metoda termograficzna jest niezastąpiona przy znajdowaniu błędów wykonawczych w budownictwie. Na podstawie obliczeń nie ma możliwości stwierdzenia występowania wad technologicznych, np. miejscowego braku przewidzianej projektem warstwy termoizolacyjnej. Odkrywki są natomiast pracochłonne, uszkadzają elementy budowlane i przede wszystkim nie obejmują całości budynku. Termowizja jest metodą nieniszczącą i dającą natychmiastowy wynik, dlatego ma bardzo szerokie zastosowanie w ekspertyzach dotyczących ochrony cieplnej budynku, ocenie stanu technicznego elementów konstrukcyjnych oraz do odbioru prac dociepleniowych.

Termografia

Termografia, zwana potocznie termowizją, opiera się na detekcji i rejestracji promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształceniu tego promieniowania na światło widzialne. Otrzymany obraz termiczny jest odwzorowaniem pola temperaturowego na powierzchni badanego obiektu. Badania takie możemy wykonywać za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych kamerami termowizyjnymi. Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni w oparciu o pomiar mocy promieniowania podczerwonego emitowanego przez poszczególne elementy tej powierzchni. Dzięki temu możliwe jest uwidocznienie kierunków przepływu ciepła, szybki przegląd dużych powierzchni, znalezienie punktowego źródła ciepła. Po skierowaniu kamery na jakiś obiekt, podzespół, część instalacji, budynek, linię technologiczną czy energetyczną linię przesyłową, na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu ukazuje się obraz odwzorowujący promieniowanie obiektu w podczerwieni.

Wyniki takich badań otrzymujemy w postaci barwnych obrazów, zwanych termogramami. Każdej barwie zarejestrowanej na termogramie odpowiada na skali temperatur określona wartość zarejestrowana przez kamerę termowizyjną. Z reguły barwami jasnymi oznacza się powierzchnie o wysokiej temperaturze, natomiast kolorami ciemniejszymi – powierzchnie o temperaturze niższej. Ponadto, do analizy zarejestrowanych obrazów termicznych wykorzystuje się specjalistyczne programy komputerowe, które umożliwiają precyzyjne określenie temperatury w wyznaczonym miejscu. Porównując termogramy wykonane w różnym czasie lub na różnych obiektach, łatwo wyłowić tendencje i różnice, dzięki określeniu pola temperatury na powierzchni badanego obiektu.

Pomiary termowizyjne w instalacjach elektrycznych

Prawidłowo pracujące złącze elektryczne nie powinno wykazywać temperatur wyższych od temperatur łączonych elementów. Jednak na skutek długotrwałego przepływu prądu o dużym natężeniu i pod wpływem zmęczenia materiału czy korozji powierzchni styków zachodzi stopniowe pogorszenie się stanu złącz. Technika termowizyjna wykorzystuje efekt wzrostu temperatury złącza prądowego proporcjonalny do rezystancji złącza oraz do wartości przepływającego prądu. Wartość temperatury oraz jej przyrost w odniesieniu do innych elementów układu jest podstawowym kryterium oceny w metodzie pomiaru termowizyjnego.

W różnych krajach wymagania dotyczące stopnia obciążenia instalacji podczas badania termowizyjnego są różne. W Polsce jako minimalną wartość przyjęto 40% obciążenia znamionowego badanego toru prądowego. Jednak zarówno w krajach zachodnich, jak i w kryteriach oceny wyników pomiarów, opracowanych w krajowych zakładach elektroenergetycznych, dopuszcza się 30% obciążenie. Przy czym prędkość przepływu powietrza nie może przekraczać 4 m/s. Zapewnienie odpowiednio dużego obciążenia prądowego badanych elementów zwiększa dokładność pomiarów i pozwala na wiarygodną ocenę ich wyników. Praktyka wykazuje jednak, że pomiary powinno się wykonać nawet wtedy, gdy obciążenie jest niskie. Niewykrycie wad nie zmieni wiedzy o instalacji, natomiast ich wykrycie uwidoczni rangę zagrożenia.

Termowizyjne oględziny jednego toru prądowego trwają bardzo krótko. Jednoczesna obserwacja znacznego obszaru, a przy tym wysoka rozdzielczość, umożliwiająca wykrycie małych gradientów temperatury na poziomie nawet 0,05°C powoduje, że pominięcie ewidentnej wady jest bardzo mało prawdopodobne. Ocena zmierzonej wartości temperatury połączeń prądowych zależy od przyrostu temperatury zacisku względem temperatury przyłączonych przewodów oraz od warunków pomiaru: temperatury otoczenia, prędkości przepływu powietrza czy wartości prądu obciążenia. Wykrywanie wadliwych połączeń w instalacjach elektroenergetycznych rozkłada się na dwa etapy. W pierwszym wykrywa się połączenia o podwyższonej temperaturze, a następnie, już z bliskiej lecz bezpiecznej odległości, dokonuje się pomiaru temperatury podejrzanego elementu. Po dokonaniu pomiaru otrzymany termogram rejestruje się w wewnętrznej pamięci urządzenia. Przy wykonywaniu termogramu zwraca się uwagę na odpowiednie wyeksponowanie przegrzanego elementu, tak aby w polu widzenia były również inne elementy o normalnej temperaturze pracy.

Wykrywanie wad w budynkach

Istotnymi warunkami przy prowadzeniu pomiarów termowizyjnych obiektów budowlanych jest mała siła wiatru, gdyż w przeciwnym razie zjawisko konwekcji może spowodować przekłamanie przy pomiarze temperatury danego budynku. Kolejnym istotnym parametrem jest słabe nasłonecznienie oraz szczególnie istotna przy audycie w budownictwie, różnica temperatur obiektu budowlanego rzędu 10–20°C. Badania powinny być opracowane zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 13187 Właściwości cieplne budynków – jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni. W normie tej opisano jakościową metodę wykrywania wad cieplnych budynków metodami termograficznymi oraz wstępnej identyfikacji wielu rodzajów właściwości cieplnych, łącznie ze szczelnością na przenikanie powietrza komponentów stanowiących zewnętrzne obudowy budynków. Współczesna kamera termowizyjna jest urządzeniem umożliwiającym uzyskanie obrazu w zakresie promieniowania podczerwonego (cieplnego) fragmentów lub całych przegród. Badanie za pomocą sprzętu termowizyjnego polega na pomiarze energii elektromagnetycznej, którą przekazuje badany budynek. Za pomocą termografii można wykrywać wady izolacji termicznej przegród, mostki termiczne (miejsca w przegrodzie zewnętrznej, które charakteryzują się zmniejszonym oporem cieplnym względem całości przegrody) oraz nieszczelności powodujące ucieczkę ciepła w wyniku zintensyfikowanej wentylacji. Zdjęcia termograficzne pozwalają określić wartość temperatury na podstawie zarejestrowanego termogramu powierzchni, w niektórych przypadkach ocenić stopień zawilgocenia izolacji termicznej oraz oszacować jakość tej izolacji. Interpretacja termogramu, na którym występują różnorodne materiały budowlane, wymaga korekcji temperatur, wynikającej z uwzględnienia różnic emisyjności. Przy pewnych materiałach, o skrajnych zdolnościach wypromieniowania ciepła, pominięcie korekty prowadzi do niedopuszczalnych błędów. Badań termowizyjnych nie można w sposób bezpośredni wykorzystać do dokładnego określania współczynnika przenikania ciepła ze względu na nieustabilizowane warunki meteorologiczne.

Obszar zastosowań kamer termowizyjnych nieustannie się rozszerza i dawno już wykroczył poza zakres związany bezpośrednio z problemami termoizolacji, zyskując uznanie również w diagnostyce medycznej, badaniach ekologicznych, elektronice, kontroli jakości czy w ratownictwie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Michał Kowalski Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość? Systemy ociepleń ETICS – co wpływa na ich trwałość?

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Joanna Szot Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego?

Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego? Jaki wybrać strop do budowy domu jednorodzinnego?

Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany...

Budując dom, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które nie tylko wpłyną na koszty budowy, ale również na późniejszą jego eksploatację i komfort mieszkania. Jedną z nich jest wybór stropu, który dobierany jest już na etapie projektu budynku. Jego późniejsza zmiana jest możliwa, ale modyfikacja musi być zatwierdzona przez projektanta lub kierownika budowy.

Cosentino Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton

Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton Nowoczesne fasady ze spieków ultrakompaktowych Dekton

Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje...

Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje się również do wykończenia elewacji. Właściwości techniczne tych wielkoformatowej powierzchni i niewidoczne połączenia krawędzi sprawiają, że Dekton precyzyjnie dostosowuje się do złożoności budynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także duża gama formatów, odcieni i grubości płyt, pozwalająca...

RECTOR Polska Sp. z o.o. Akustyka stropów RECTOR

Akustyka stropów RECTOR Akustyka stropów RECTOR

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami...

Firma RECTOR przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami wykończeniowymi.

Redakcja Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych?

Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych? Jak zwiększyć nośność konstrukcji drewnianych?

Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy...

Drewniana belka jest materiałem naturalnym, który można stosować niemal we wszystkich konstrukcjach budowlanych. Mimo wielu zalet, ten budulec ma również pewne słabe strony. W budownictwie drewnianym elementy narażone na nacisk boczny stanowią krytyczne punkty konstrukcji. Narażone są również na rozciąganie poprzeczne lub ścinanie, jak np. obszar na podparciu dźwigara. Firma fischer ma rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoli uzyskać wyższą nośność belki. Aby udowodnić skuteczność tego rozwiązania,...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Danuta Baprawska Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania Jak przygotować powierzchnię ścian do malowania

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie...

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odświeżenie wnętrza. Jednak wielu z nas wciąż popełnia szereg błędów, przez które proces ten staje się trudny i czasochłonny. Jakie są więc sprawdzone metody na piękne ściany? Sprawdźmy, jak robią to eksperci budowlani.

Redakcja Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy? Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.

Redakcja Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi? Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...

dr inż. Ołeksij Kopyłow Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń? Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na co zwrócić uwagę dobierając bezspoinowy system ociepleń?

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją...

Wzrastające koszty energii, zmiana świadomości ekologicznej Polaków, a także wsparcie rządowych oraz pozarządowych instytucji doprowadziły do szeroko zakrojonych działań związanych z termomodernizacją istniejących budynków.

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc oraz punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc oraz punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Guardian Glass Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową?...

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową? Zastosowane w kompleksie Fabryczna Office Park w Krakowie szkło Guardian SunGuard® SN 62/34HT, dzięki swoim właściwościom, pozwala na gięcie i realizację niestandardowych form – także krzywoliniowych, elastycznie wpisujących się w wizję architekta.

H+H Polska Jak poprawnie murować w Systemie Budowy H+H?

Jak poprawnie murować w Systemie Budowy H+H? Jak poprawnie murować w Systemie Budowy H+H?

System Budowy H+H to kompleksowe rozwiązanie przeznaczone do prac murarskich podczas wznoszenia domu. Obejmuje zarówno bloczki silikatowe, elementy z betonu komórkowego, nadproża oraz zaprawy, jak i niezbędne...

System Budowy H+H to kompleksowe rozwiązanie przeznaczone do prac murarskich podczas wznoszenia domu. Obejmuje zarówno bloczki silikatowe, elementy z betonu komórkowego, nadproża oraz zaprawy, jak i niezbędne akcesoria. Wszystkie materiały powstają z naturalnych surowców, nie uwalniają szkodliwych substancji i mogą być poddawane recyklingowi. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach budowy z betonu komórkowego i z silikatów – powstaną wtedy ściany o najlepszych parametrach i właściwościach.

Redakcja news Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych...

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych z otwartymi spoinami. Membrany fasadowe zwykle pozostają niewidoczne, pełniąc jedynie funkcję użytkową. Coraz częściej stanowią jednak również widoczny element elewacji. Jakie cechy powinna mieć dobrej jakości membrana do zastosowania fasadowego?

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Najnowsze produkty i technologie

Termofol Jak działa grzejnik konwektorowy?

Jak działa grzejnik konwektorowy? Jak działa grzejnik konwektorowy?

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

bankier.pl Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną? Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem...

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

FAKRO Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować? Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się...

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku domów i mieszkań ze strychem. Poznaj właściwości i zalety schodów strychowych drewnianych i metalowych.

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.