EkspertBudowlany.pl

Zakres i wycena prac glazurniczych

fot. Tubądzin

fot. Tubądzin

Jaka cena za metr? To najczęściej zadawane pytanie na etapie wyceny prac glazurniczych. Pytanie wręcz znienawidzone przez wykonawców, bo nie sposób na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Pada ono nie tylko w relacjach inwestor–wykonawca, równie często można je spotkać na różnych grupach w mediach społecznościowych.

rys 1 zakres i wycena

Rys. Tubądzin

„Ile bierzecie za metr?”, „Jak byście wycenili taką łazienkę?”, „Jakie stawki są u was w regionie?” Pytania zasadne, a jednak z gruntu źle sformułowane. Jak więc powinny one wyglądać? Jak zacząć rozmowę o cenach usług? O czym trzeba wiedzieć zanim zapytamy o cenę?

W artykule postaram się wyjaśnić trudne relacje pomiędzy wykonawcami i inwestorami, a także architektami. Odpowiem na pytania o ceny, wyceny, a także wyjaśnię kto i za co odpowiada oraz co zrobić, żeby prace były przeprowadzone dobrze i tanio.

Co musi wiedzieć inwestor zanim zapyta o cenę?

Wielu inwestorów budujących lub remontujących domy chciałoby jak najmniej angażować się w proces, gdyż nie są fachowcami, nie znają się na tym lub nie mają czasu nadzorować wykonawców.

Niestety, rzeczywistość pokazuje, że podstawą sprawnie przeprowadzonego procesu budowlanego jest świadomy inwestor. Świadomy to znaczy taki, który wie, jaki ma być efekt przeprowadzonych prac, jakie problemy mogą wystąpić w trakcie ich realizacji oraz zna swój realny budżet.

Świadomy inwestor jest wstępnie zorientowany w temacie prac, jakie zleca, zna szacunkowe ilości metrów kwadratowych i zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie realizacji pojawi się wiele decyzji do podjęcia oraz pytań, na które nie można odpowiedzieć po prostu „niech pan zrobi tak, żeby było dobrze”.

Dla obu stron „dobrze” może oznaczać zupełnie co innego. Świadomy inwestor potrafi również umiejętnie kontrolować postęp prac na budowie bez narzucania rozwiązań technicznych zaczerpniętych z mediów społecznościowych lub zasłyszanych od znajomych. Inwestor musi wiedzieć, że to wykonawca wybiera rozwiązania i produkty, na których pracuje i za wykonaną pracę bierze pełną odpowiedzialność. Dlatego narzucanie mu wyboru innych produktów jest złą praktyką. Jeśli nie mamy zaufania do wykonawcy, należy taką współpracę niezwłocznie ­zakończyć.

Zanim przystąpimy do wyceny prac musimy wiedzieć, jaki dokładny zakres ma zostać wykonany. Jeśli nie zweryfikujemy tego na początku, możemy być pewni, że z czasem pojawią się tzw. prace dodatkowe, które nie będą uwzględnione w pierwotnym budżecie i z pewnością spowodują spór dotyczący ich rozliczenia.

Przykładem może być tu wymiana płytek w łazience, która poza przyklejeniem nowej glazury obejmuje również takie prace jak: skucie starych płytek, wyniesienie i utylizację gruzu, naprawy tynków, wyrównanie ścian, wykonanie nowej hydroizolacji, przeróbki instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, montaż ceramiki sanitarnej, malowanie, gruntowanie, szpachlowanie, silikonowanie. W tym przypadku pytanie „ile za metr?” jest co najmniej mało precyzyjne.

fot1 zakres i wycena

Fot. Tubądzin

Zakres prac glazurnika

Glazurnik to osoba zajmująca się montażem ceramicznych okładzin ściennych i podłogowych, a także pracami bezpośrednio z tym związanymi. Co wchodzi w skład takich prac? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to kwestia niezwykle złożona.

Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych pojawiło się określenie „KoWyŁaz”, oznaczające kompleksowe wykończenia łazienek. Glazurnicy, nieco przewrotnie, sami je stworzyli, aby podkreślić, że praca glazurnika wykracza daleko poza samą glazurę.

KoWyŁaz zajmuje się tworzeniem łazienek od podstaw aż do stanu gotowego do użytkowania. Jest to niezwykle szeroki zakres prac obejmujący, jak wcześniej wspomniano, prace murarskie, elektryczne, hydrauliczne, glazurnicze, a często nawet malarskie i meblarskie. Można do tego jeszcze dodać montaż kabin prysznicowych, LED-ów, ceramiki, grzejnika i mamy bardzo szeroki zakres, niezwykle trudny do wyceny.

Od wielu lat klienci byli przyzwyczajani do kompleksowego wykańczania wnętrz przez fachowców oferujących szeroki zakres usług, od murowania po malowanie, od układania paneli po montaż okien. Obecnie coraz częściej widać jednak znaną na Zachodzie specjalizację w zakresie wykonywanych prac. Część firm wykonuje tylko suchą zabudowę, część gładzie, a inne malowanie.

Podobnie z glazurnikami. Coraz więcej z nich specjalizuje się np. w płytkach wielkoformatowych, małych łazienkach, dużych zleceniach inwestycyjnych itp., w zależności od swojego pomysłu na prowadzenie działalności, dostępności pracowników lub kontaktów branżowych.

Coraz więcej glazurników nie podejmie się przeróbek instalacji elektrycznych czy hydraulicznych, gdyż jest to mało opłacalne na tle prac stricte glazurniczych. Coraz więcej wykonawców układa płytki, ale nie montuje ceramiki sanitarnej i kabin.

fot2 zakres i wycena

Fot. Tubądzin

W krajach zachodniej Europy standardem jest, że do prowadzenia prac elektrycznych wymaga się od wykonawcy uprawnień i klient nie zgodzi się, aby wykonywał je specjalista z innej branży, np. glazurnik. Jest to słuszna praktyka i warta zaimplementowania w naszym kraju.

Niestety, z punktu widzenia klienta bardziej liczy się możliwość zlecenia całości prac jednemu fachowcowi. W takiej sytuacji klient ma dużo mniejszy zakres koordynacji prac, łatwiej mu negocjować z jednym podmiotem, a także harmonogramować prace.

Jaki jest zatem zakres prac typowego glazurnika? Jak najbardziej wąski i ograniczony do prac możliwych do wykonania w krótkim czasie. Aby mieć gwarancję sprawnie przeprowadzonych prac, glazurnik powinien zastać dobrze przygotowany front robót, tj. przygotowane wylewki, wysezonowane i wygrzane podłogi, szczegółowy i ostateczny projekt wykończenia wnętrza.

Prace glazurnicze powinny ograniczać się do hydroizolacji podłoży, montażu płytek wraz ze szlifami i otworami. W miarę możliwości glazurnik powinien montować także wannę, kabinę prysznicową i ceramikę sanitarną oraz wykonać wykończenie silikonami. Prace te można traktować jako jeden zakres, możliwy do wykonania bez przerw technologicznych.

fot3 zakres i wycena

Fot. Tubądzin

Czy wycena prac kosztuje?

Jest to również często zadawane pytanie. Zlecenia są często oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od siedziby wykonawcy, co wiąże się z kosztami dojazdu do klienta. Dojazd do klienta w celu wykonania prac łatwo wkalkulować w cenę usługi, a co z kosztem wyjazdu na wizję lokalną przed wykonaniem wyceny?

Warto podkreślić, że wizyta na budowie przed wyceną prac wydaje się być standardowym działaniem, biorąc pod uwagę interes wykonawcy. Podczas osobistej wizyty łatwo bowiem nawiązać kontakt z klientem, dokonać pomiarów i zauważyć ewentualne problemy, jakie trzeba rozwiązać przed rozpoczęciem prac.

Wizyta na budowie odpowie na szereg pytań dotyczących logistyki, szczególnie ważnej np. przy płytach wielkoformatowych. Jeśli wykonawca nie zorientuje się na miejscu w sprawach logistycznych, to może okazać się, że wykonanie prac będzie znacznie trudniejsze, a co za tym idzie droższe, a często wręcz niemożliwe, gdy na miejscu okaże się, że są zbyt małe otwory drzwiowe, wąskie klatki schodowe lub brak możliwości dojazdu z ciężkim transportem.

Część wykonawców obawia się wyjazdów na wyceny, które mogą nie zostać zrealizowane, bo ponoszą koszty dojazdu i tracą czas na przygotowanie wyceny. Część zaś traktuje to jako inwestycję, pozwalającą zyskać zaufanie klienta, skutkującą łatwiejszą współpracą, a często też lepszymi cenami za wykonane usługi.

Często zdarza się, że pierwszy wykonawca na budowie ma największe szanse na przekonanie klienta, który po takim spotkaniu może nie szukać już innego.

Inna jeszcze grupa wykonawców jest zdania, że klient, płacąc za wycenę, jest bardziej zmotywowany do przekazania pełni informacji i nie organizuje tzw. castingów na najniższą cenę. Nie każdy wykonawca może sobie jednak pozwolić na takie podejście, gdyż nie posiadając odpowiedniej renomy na rynku, nie przekona klientów do konieczności zapłaty. Wydaje się zatem, że koszt przygotowania wyceny powinien być wkalkulowany w działalność wykonawcy i nie powinno się żądać za to dodatkowej zapłaty.

Wycena z materiałem?

fot4 zakres i wycena

Fot. Tubądzin

W bardzo wielu przypadkach w trakcie wycen pojawia się dyskusja na temat materiałów potrzebnych do przeprowadzenia prac glazurniczych. Podejście inwestora i wykonawcy będzie w tym przypadku zupełnie różne.

Jeśli projekt jest przygotowany precyzyjnie, powinien zawierać szczegółowe zestawienie materiałów, takich jak płytki, ceramika, meble. Co natomiast z materiałami montażowymi? Klejami, fugami, gruntami? Po czyjej stronie jest zakup i dostawa płytek oraz wniesienie ich na budowę?

Wielu klientów próbuje szukać oszczędności, kupując materiały we własnym zakresie. Wynika to z chęci zachowania większej kontroli nad kosztami, brakiem zaufania do wykonawcy, a niekiedy też przekonaniem o możliwości zakupu w lepszej cenie. Niestety, często prowadzi to do nieporozumień.

Zakupu płytek powinien dokonać inwestor, po ustaleniu z wykonawcą zapasu materiału przeznaczonego na odpad, a także kwestii logistycznych. Należy pamiętać, że wniesienie materiałów budowlanych na miejsce realizacji inwestycji nie jest darmowe i należy je uwzględnić w wycenie.

Kwestia zapasu materiału też musi zostać precyzyjnie ustalona. Wiele płytek jest sprzedawanych w opakowaniach po kilka sztuk i to wymusza zakup określonej ilości.

Każdy format płytki również będzie wiązał się z określoną ilością zapasu, gdyż większe płytki trudniej jest rozłożyć na płaszczyźnie, minimalizując odpad. Jeśli nie jest to precyzyjnie określone w projekcie, klient powinien dokładnie przeanalizować rozkrój płytek przed ich zamówieniem i zaakceptować zamawianą ilość. Często pozwala to na zoptymalizowanie wielkości zamówienia, gdyż odpady często da się wykorzystać na ewentualne tzw. docinki.

fot5 zakres i wycena

Fot. Tubądzin

O ile przy zakupie płytek istnieje pewna dowolność, o tyle w przypadku materiałów montażowych każdorazowo zakup powinien być po stronie wykonawcy.

Materiały montażowe powinny być traktowane jako element usługi. Po stronie wykonawcy leży nie tylko sam montaż, ale również dobór technologii, dostarczenie materiałów, a także zastosowanie ich zgodnie z technologią. Na całość wykonanych prac wykonawca udziela bowiem gwarancji, dlatego nie powinien pracować na materiałach powierzonych, gdyż rozmywa to odpowiedzialność i powoduje problemy z egzekwowaniem roszczeń.

Jeśli klient nalega na samodzielny zakup materiałów, powinien to wykonać na podstawie specyfikacji materiałowej i ilościowej dostarczonej przez wykonawcę. Klient może kupić materiały, ale o ich doborze zawsze decyduje wykonawca.

Projekt wykonawczy czy wizualizacja?

Od kilku lat w branży wykończenia wnętrz można zauważyć wzrost znaczenia projektantów wnętrz. Część klientów zamawia kompletne projekty wraz z aranżacjami pomieszczeń i szczegółowym doborem materiałów, część natomiast decyduje się na poglądowe aranżacje, wizualizacje wnętrz przygotowane przez projektantów w salonach i marketach. Pomiędzy tymi końcami skali istnieje cała gama projektów różniących się od siebie ilością detali, zawartością merytoryczną, dokładnością pomiarów itp.

Który z takich projektów będzie zatem wystarczający dla sprawnego przeprowadzenia prac budowlanych?

Idealna sytuacja to taka, kiedy wykonawca w oparciu o projekt jest w stanie zrealizować go bez jakichkolwiek wątpliwości. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy projekt został wykonany w oparciu o realne pomiary na budowie, architekt miał wiedzę lub konsultował wykonalność rozwiązań technicznych ze specjalistami, a projekt zawiera konkretne produkty.

Wykonawca, przyjmując do realizacji taki projekt, nie ma w zasadzie potrzeby konsultowania go z inwestorem, gdyż nie ma w nim żadnych miejsc spornych i wszelkie uwagi zostały wyjaśnione pomiędzy architektem a inwestorem.

Inna sytuacja jest wtedy, gdy aranżacja jest oparta o szacunkowe wymiary, bez wizji lokalnej na budowie, gdzie wszelkie rozwiązania techniczne musi zaproponować wykonawca. Projekt taki, często nazywany wizualizacją, nie stanowi podstawy do wyceny ani tym bardziej wykonania prac budowlanych, gdyż bez wizji lokalnej nie da się określić zakresu prac.

Klient zlecający wykonanie prac w oparciu o wizualizację musi liczyć się z szeregiem pytań ze strony wykonawcy, wieloma trudnymi decyzjami do podjęcia, a także wyższymi kosztami oraz trudnym do oszacowania czasem trwania inwestycji. W takim przypadku wykonawca powinien przygotować projekt wykonawczy z dokładnym rozrysowaniem płytek, uwzględniający szerokość fug oraz realne wymiary pomieszczeń. Jest to oczywiście dodatkowy koszt dla klienta, jednak próba jego uniknięcia może się skończyć wykonywaniem prac bez planu, a co za tym idzie efektem wizualnym innym niż oczekiwany.

Warto zwrócić uwagę, że odpowiedzialność za całość wykonanych prac spada na wykonawcę. Jakiekolwiek odstępstwa od technologii wykonania obciążają go, podobnie jak ryzyko związane z nietypowymi rozwiązaniami. Wyceniając prace glazurnicze, wykonawca powinien przeanalizować projekt pod kątem rozwiązań niosących ze sobą ryzyko, takimi jak skomplikowane kształty na podłogach ogrzewanych, i ocenić, czy zaproponowane w projekcie rozwiązania są możliwe do zrealizowania. Jeśli projektant weźmie na siebie odpowiedzialność i wskaże konkretne rozwiązania w projekcie wykonawczym, istnieje możliwość pisemnego wyłączenia gwarancyjnego określonego zakresu prac.

Jak usprawnić współpracę inwestora z wykonawcą?

fot6 zakres i wycena

Fot. Tubądzin

Jak przyspieszyć realizację prac i uniknąć kwestii spornych? Co poza dobrym projektem może pomóc we wzajemnej współpracy?

Najtrudniejszą do zastosowania zasadą jest brak pośpiechu. Może się to okazać niemożliwe w realiach budowlanych, ale należy dołożyć wszelkich starań, aby przy wyborze wykonawcy, projektowaniu wnętrz i przede wszystkim realizacji nie towarzyszył pośpiech.

Większość problemów ma związek ze zbyt szybkim rozpoczęciem prac, pomijaniem czasów technologicznych i brakiem szczegółowych ustaleń dotyczących realizacji. Planowanie prac, harmonogramowanie i konsekwentne przestrzeganie terminów to klucz do prawidłowego wykonania prac budowlanych.

Warto pamiętać, że każda godzina przeznaczona przez inwestora na konsultacje i ustalenia detali przed realizacją pozwoli skrócić samą realizację o wiele godzin, a nawet dni. Efektem braku ustaleń i kolejną kwestią sporną są pytania, jakie wykonawca zadaje inwestorowi w trakcie realizacji prac, a te wydają się mu zupełnie niezrozumiałe.

Inwestor musi wiedzieć, że pewne decyzje zależą tylko od niego i nie są podyktowane technologią. Pytania o umiejscowienie gniazdek, kierunek otwierania szafek czy kolor fugi do płytek nie są złą wolą wykonawcy i odpowiedź na nie leży po stronie zamawiającego, który powinien być na nie przygotowany. Każda zwłoka w podjęciu zdawałoby się prostych decyzji wpływa na czas realizacji prac. Pamiętajmy, że opóźnienia wywołane na jednym etapie są często niemożliwe do nadrobienia i wpływają na cały harmonogram prac ekip prowadzących prace na budowie. W praktyce oznacza to problemy z prawidłowym przygotowaniem frontu robót dla kolejnych ekip, co skutkuje pośpiechem, niedokładnością, a często też przesuwaniem terminu rozpoczęcia prac.

Współpraca na linii inwestor–wykonawca zależy od poziomu wiedzy, jaką dysponują obie strony, wzajemnego zaufania, jakości projektu i czasu, jaki został poświęcony na ustalenia szczegółów. Współpracę z pewnością ułatwia szczegółowy, solidnie przygotowany i omówiony kosztorys prac, określenie warunków koniecznych do wejścia na budowę i rozpoczęcia prac, a także określenie realnych terminów i ewentualnych opóźnień.

Jeden wykonawca czy podwykonawcy?

Obecnie coraz trudniej znaleźć fachowca, który w swojej ofercie ma wszelkie możliwe rodzaje prac budowlanych, począwszy od elektryki, na malowaniu i skręcaniu mebli skończywszy.

Od wielu lat zauważamy rosnącą specjalizację wśród wykonawców prac wykończeniowych. Z punktu widzenia inwestora idealnym rozwiązaniem jest zakontraktowanie jednej firmy, która wykonuje pełen zakres prac wykończeniowych. Oznacza to jedną umowę, brak konieczności koordynowania prac, często też lepszą cenę za kompleksową usługę.

Niestety, liczba firm oferujących tak szeroki zakres prac jest coraz mniejsza. Coraz częściej spotyka się fachowców wykonujących prace glazurnicze, ale np. bez przeróbek elektrycznych lub montażu urządzeń sanitarnych. Wówczas konieczne jest zatrudnianie podwykonawców przez generalnego wykonawcę prac glazurniczych. Dla wielu inwestorów jest to sytuacja trudna do zaakceptowania z powodu wyższych cen, jednak warto zlecić zamówienie prac dodatkowych fachowcom, gdyż wtedy dużo łatwiej dochodzić roszczeń w przypadku awarii.

Pamiętajmy, że glazurnik wykonuje okładzinę ceramiczną z półproduktów i udziela na nią gwarancji, dlatego warto powierzyć mu całość prac powiązanych i przygotowawczych. Mam tu na myśli przeróbki hydrauliczne, elektryczne, prace murarskie i inne, powiązane tzw. prace ginące, czyli takie, których odbiór jest konieczny przed rozpoczęciem kolejnych etapów.

Zatrudnianie podwykonawców staje się standardem w sytuacji, gdy coraz więcej wykonawców przechodzi na własną działalność. Rozliczenie się generalnego wykonawcy z podwykonawcami w oparciu o wystawione faktury za usługę jest korzystne dla obu stron i przejrzyste z punktu widzenia przepisów. Warto zastanowić się, czy szukanie elektryka na własną rękę, organizowanie terminów i pilnowanie prac może okazać się bardziej kosztowne niż zlecanie robót generalnemu wykonawcy, który zleci je dalej i o wszystko zadba.

Należy pamiętać, że na budowie rządzi fizyka, a ta jest nieubłagana i taka sama dla wszystkich. Czasy wiązania betonu oraz schnięcia gipsu i farb są jasno określone i niewiele się zmieniło w tej materii przez ostatnie lata. Oczywiście pojawiły się na rynku tzw. materiały szybkie, ale są one droższe i często nie pozwalają skrócić czasu realizacji prac tak bardzo, jak chce tego inwestor.

Pośpiech zwiększa ryzyko, a poprawki są często dużo droższe od pierwotnego wykonania prac. Warto o tym pamiętać, naciskając na wykonawcę i oczekując zakończenia robót „jak najszybciej”.

Wycena prac i kosztorys

Elementy składowe wyceny prac, o których powinien pamiętać zarówno zamawiający, jak i wykonawca:

rys 2 zakres i wycena

Rys. Tubądzin

Dojazd

Prace budowlane wykonuje się zazwyczaj w znacznej odległości od siedziby firmy. W takim przypadku konieczne jest podliczenie kosztów dojazdu na budowę i uwzględnienie ich w wycenie, podobnie jak w przypadku znacznych odległości, gdzie dużo korzystniejsze jest wynajęcie hotelu i zakwaterowanie pracowników blisko miejsca wykonywania usługi.

Dla zamawiającego nie powinno być tajemnicą, że zatrudniając firmę z zewnątrz, będzie musiał pokryć koszty zakwaterowania i dojazdu. Może to być osobna pozycja w wycenie lub koszt ten może być doliczony do całości, czyli de facto ukryty w wycenie.

Część wykonawców deklaruje, że przy wycenie powyżej określonej kwoty nie dolicza takich kosztów. Jest to głównie część marketingu i można uznać, że koszty te i tak zostaną ukryte lub przynajmniej częściowo doliczone do wyceny.

Pomiary

Pomiary na budowie są osobną pozycją w Katalogach Nakładów Rzeczowych (nadal będących podstawą do kosztorysowania prac budowlanych) i należy się za nie wynagrodzenie. W większości przypadków pomiary wiążą się z dodatkowym wyjazdem na budowę, często jeszcze przed przygotowaniem oferty i podpisaniem umowy o wykonanie prac. W zależności od odległości i kosztu związanego z pomiarami, pozycja ta pojawi się w wycenie lub zostanie ukryta wśród innych kosztów.

Prace przygotowawcze

Jest to bardzo szerokie zagadnienie, mogące obejmować praktycznie każdy rodzaj prac. Przykładem może być skucie starych okładzin, zdarcie tapet lub wyniesienie mebli z pomieszczeń, w których będzie odbywał się remont.

Kluczem jest ustalenie zakresu, jaki inwestor wykona własnymi siłami, a jaki zamierza zlecić. Zwróćmy uwagę, że pracownicy budowlani specjalizujący się np. w pracach glazurniczych otrzymują wynagrodzenie dużo wyższe niż pomocnicy budowlani.

Koszt wyniesienia mebli lub gruzu przez takich specjalistów z pewnością nie będzie niższy od ich podstawowych prac. Warto pomyśleć, jaki zakres prac jesteśmy w stanie wziąć na siebie jako inwestorzy. Ważną kwestią jest zabezpieczenie pomieszczeń.

W tym przypadku zdecydowanie warto przerzucić to na firmę wykonawczą, nie będzie to powodowało nieporozumień w przypadku uszkodzenia mienia inwestora i pozwoli uniknąć sporu o jakość tego zabezpieczenia wykonanego przez zamawiającego. Warto przyjąć zasadę, że każda firma zabezpiecza budowę we własnym zakresie. Jest to dodatkowy koszt, ale z pewnością wart poniesienia.

Poprawki po poprzednikach

Problemy z jakością prac budowlanych zdarzają się zbyt często. Wynika to z nienależytego nadzoru nad prowadzeniem i odbiorem prac. W wielu sytuacjach należy przeprowadzić większe lub mniejsze poprawki po poprzednio pracujących ekipach. Najczęściej jest to związane z jastrychami, dylatacjami i przygotowaniem powierzchni.

Czasami też glazurnik musi poprawić osadzenie gniazdek czy wyprowadzenie hydrauliki. O konieczności przeprowadzenia takich poprawek należy poinformować inwestora na jak najwcześniejszym etapie i gdy błędy są widoczne. Warto zwrócić na to uwagę podczas pierwszej wizyty na budowie.

Usunięcie usterek należy zlecić wykonawcom tego zakresu prac, choć z powodu napiętych terminów jest to często niemożliwe. Wyegzekwowanie naprawienia usterek przez ich wykonawcę pozwoli uniknąć problemów przy ewentualnych usterkach w przyszłości.

Logistyka, wnoszenie

Często pomijany i niedoceniany zakres prac na budowie to wnoszenie materiałów. Na jednych budowach może to być łatwe dzięki windzie lub korzystnemu układowi pomieszczeń, na innych zaś bardzo utrudnione, gdyż cały transport musi odbywać się ręcznie.

Warto zwrócić uwagę, że każdy market budowlany ma cennik wnoszenia materiałów na budowę, uzależniony od ciężaru i piętra, na które należy je przetransportować. Nie jest to nigdy darmowa usługa i należy uczciwie przeliczyć koszty, ryzyka i czas konieczny na tego typu prace.

Wnoszenie luksusowej wanny lub płyt wielkoformatowych na 10 piętro to spore wyzwanie logistyczne i cena takiej usługi może być zaskoczeniem dla niejednego inwestora. Warto, aby ta pozycja w wycenie była dobrze opisana i wyjaśniona.

Wycena za 1 m2

Szacowanie kosztów remontu w oparciu o cenę 1 m2 jest bardzo mylące i mało precyzyjne. Może się wydawać, że łatwo porównać ceny dwóch wykonawców, bazując na cenie za 1 m2 ułożenia płytek, jednak jest to tylko jedna ze składowych części wyceny i koszt przeprowadzenia prac może okazać się finalnie wyższy u wykonawcy z niższą ceną za 1 m2.

Rynkowe ceny za układanie płytek to zakres od 50 do nawet 250 zł/m2, nie licząc prac dodatkowych i materiałów.

Obniżanie ceny podstawowej i podnoszenie cen usług dodatkowych to częsta praktyka wśród wykonawców. Cena za 1 m2 jest możliwa do obliczenia po wycenie całościowej, czyli pełnego zakresu prac. Koszt całkowity dzielimy przez liczbę metrów i otrzymujemy cenę za 1 m2. Może być ona podstawą do porównań, ale tylko jeśli uwzględnia wszystkie koszty związane z przeprowadzeniem prac.

Szlify, otwory

Obróbka płytek to koszt dodatkowy i może znacząco wpłynąć na cenę wykonania usługi. Wykonanie szlifów na narożnikach to koszt kilkukrotnie wyższy niż narożnik wykończony listwą.

Otwory w płytkach, wpuszczane półki to kolejne elementy podnoszące cenę, mogące niekiedy podwoić koszt wykonania 1 m2 okładziny ceramicznej. Warto wyodrębnić te elementy w wycenie, z dokładnym wyliczeniem zakresu prac. Jeden pionowy narożnik na pełną wysokość pomieszczenia to ponad 5 m bieżących szlifu, którego cena waha się między 50 a 100 zł za 1 m.b.

Biały montaż

Często pomijany w wycenach i niechętnie wykonywany przez glazurników. Taki montaż wymaga precyzji i cierpliwości, a często trudno wynegocjować dobrą stawkę, porównywalną z ceną za montaż płytek. O ile to możliwe, warto naciskać na wykonawcę, aby zajął się również montażem ceramiki sanitarnej lub znalazł podwykonawcę i skoordynował prace w tym zakresie.

Silikony

Jest to ostatni etap prac, często nadający finalny charakter realizacji. Este­tyka wykonania silikonów jest kluczowa dla efektu prac wykończeniowych i należy przyłożyć do niej szczególną wagę. Warto zlecić to wraz z montażem ceramiki sanitarnej, gdyż są to prace nierozłączne.

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Gwarancja i rękojmia jasno określają odpowiedzialność wykonawcy. W przypadku braku umowy o wykonanie prac jest to często powód sporów na linii inwestor–wykonawca. Należy pamiętać, że umowa ustna ma również duże znaczenie i broni interesów obu stron. Warto również pamiętać o kosztach ewentualnych napraw gwarancyjnych, często wiążących się z kosztami dojazdu i zakwaterowania, a także materiałami. Tu często z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC wykonawcy.

Umowa, płatności i odbiory prac

Kwestie dotyczące umów, płatności i odbiorów to często newralgicze etapy, na których najczęściej dochodzi do spięć pomiędzy stronami. Co warto o nich wiedzieć?

Umowa o prace wykończeniowe

Wielu problemów można uniknąć dzięki odpowiedniemu skonstruowaniu umowy o wykonanie prac budowlanych. Jeśli do umowy dołączony jest kosztorys szczegółowy, znacznie ułatwi to rozliczenia w przypadku zmiany ilości i zakresu prac. W kosztorysie powinna się znaleźć wycena każdej operacji, materiału czy stawki za użycie narzędzi.

Kosztorysy według Katalogu Nakładów Rzeczowych spotyka się zazwyczaj na większych budowach, choć mogą one ułatwić wycenę i realizację prac w przypadku mniejszych zleceń z zakresu wykończenia wnętrz.

Poza kosztorysem umowa powinna zawierać specyfikację użytych materiałów, warunki odbioru robót przez wykonawcę i realistyczny harmonogram.

Jeśli decydujemy się na wpisanie kar umownych, należy precyzyjnie ustalić warunki ich naliczania. Umowa powinna być skonsultowana z prawnikiem w celu sprawdzenia legalności zapisów.

Prawa i obowiązki wykonawcy. Normy budowlane. Płatności i rozliczenia

Wykonawca przeprowadzający prace budowlane ma obowiązek wykonania ich z należytą starannością, tj. dbałością o szczegóły, zgodnie z normami budowlanymi. Tu często rozmijają się wyobrażenia inwestora i wykonawcy o tym, jaka jakość prac jest zgodna z normą.

Najczęstsze powody nieporozumień na linii inwestor-wykonawca:
  • Brak precyzyjnych ustaleń dotyczących zakresu i standardu prac.
  • Mało szczegółowy projekt, pozostawiający zbyt duże pole do interpretacji.
  • Zmiany wprowadzane przez zamawiającego na etapie realizacji inwestycji.
  • Wygórowane oczekiwania inwestorów dotyczące jakości prac i tempa ich prowadzenia.
  • Brak doświadczenia wykonawcy, często brak asertywności.
  • Pośpiech i presja czasowa spowodowana wcześniejszymi opóźnieniami na budowie.
  • Brak poszanowania dla norm budowlanych

Jako przykład można podać normę, mówiącą o odbiorze gładzi gipsowych. Zakłada ona, że odbioru dokonuje się, świecąc na ścianę światłem na wprost i odbierając ją wizualnie z odległości 3 metrów. Jest to zgodny z prawem, prawidłowy sposób odbioru ścian.

Dla wielu inwestorów odbiór gładzi polega na podświetleniu ściany halogenem z boku, z bliskiej odległości i ocena ściany z bliska.

Jeśli inwestor oczekuje takiej jakości, może uzgodnić taki standard prac z wykonawcą na etapie wyceny i podpisywania umowy, jeśli nie zostanie to ustalone, odbiór z 3 metrów jest jak najbardziej prawidłowym działaniem.

Podobnie wygląda sprawa odbioru prac glazurniczych. Dopuszczalne odchyłki płytek, jak i całej okładziny ceramicznej są określone w normach, które są stworzone po to, aby bronić zarówno wykonawcy, jak i inwestora.

Wykonawca ma prawo żądać zapłaty za wykonane prace, o ile zostały one wykonane zgodnie z zapisami umowy i normami budowlanymi. Sposób rozliczenia prac również powinien zostać precyzyjnie określony w umowie.

Wykonawca rozpoczynający prace od żądania zaliczki jest coraz rzadziej spotykany. Obecnie firmy coraz częściej finansują prace na bieżąco, rozliczając się etapami po wykonaniu części prac. Jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia i umowa, w której są zawarte zapisy o zaliczce na zakup materiałów również bronią interesu klienta.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

2/2021

Komentarze

Powiązane

Redakcja Czym przykleić płytki?

Czym przykleić płytki? Czym przykleić płytki?

Płytki gresowe, z granitu, piaskowca, marmuru czy szkła mają różne parametry, dlatego do ich ułożenia potrzebne są specjalistyczne zaprawy klejące. Na każdym worku kleju znajduje się informacja o jego...

Płytki gresowe, z granitu, piaskowca, marmuru czy szkła mają różne parametry, dlatego do ich ułożenia potrzebne są specjalistyczne zaprawy klejące. Na każdym worku kleju znajduje się informacja o jego rodzaju, właściwościach i zastosowaniu.

Redakcja Układanie tapet – krok po kroku

Układanie tapet – krok po kroku Układanie tapet – krok po kroku

Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, którą można wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak krok po kroku powinno się układać tapety.

Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, którą można wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak krok po kroku powinno się układać tapety.

Tomasz Wojtynek Farby do salonu

Farby do salonu Farby do salonu

Kolorystyka ścian w salonie powinna podkreślać charakter całego wnętrza, a dodatkowo sprawić, że będziemy się w nim czuć komfortowo. Kolor nie powinien być jednak jedynym kryterium wyboru farby, bo równie...

Kolorystyka ścian w salonie powinna podkreślać charakter całego wnętrza, a dodatkowo sprawić, że będziemy się w nim czuć komfortowo. Kolor nie powinien być jednak jedynym kryterium wyboru farby, bo równie istotne są także inne jej cechy. Ważna jest ponadto technika pokrywania ścian.

Redakcja Jaką zaprawą spoinować mozaikę szklaną?

Jaką zaprawą spoinować mozaikę szklaną? Jaką zaprawą spoinować mozaikę szklaną?

W zależności od przewidywanych obciążeń, możemy użyć zapraw cementowych (CG) lub zapraw do spoinowania na bazie żywic reaktywnych (RG).

W zależności od przewidywanych obciążeń, możemy użyć zapraw cementowych (CG) lub zapraw do spoinowania na bazie żywic reaktywnych (RG).

Redakcja Jak nanosić tynk kwarcowy?

Jak nanosić tynk kwarcowy? Jak nanosić tynk kwarcowy?

Tynk kwarcowy należy nakładać na mocne, trwałe i idealnie równe podłoże. Musi być ono czyste, suche, wolne od kurzu i tłuszczu oraz innych substancji zmniejszających przyczepność.

Tynk kwarcowy należy nakładać na mocne, trwałe i idealnie równe podłoże. Musi być ono czyste, suche, wolne od kurzu i tłuszczu oraz innych substancji zmniejszających przyczepność.

Grzegorz Pacuła Stiuki i tynki

Stiuki i tynki Stiuki i tynki

Wykańczając wnętrza swoich domów lub mieszkań, coraz częściej rozglądamy się za niecodziennymi sposobami dekoracji ścian. A możliwości jest znacznie więcej niż pomalowanie ich kolorowymi farbami.

Wykańczając wnętrza swoich domów lub mieszkań, coraz częściej rozglądamy się za niecodziennymi sposobami dekoracji ścian. A możliwości jest znacznie więcej niż pomalowanie ich kolorowymi farbami.

mgr inż. Sebastian Czernik Kiedy gładź, a kiedy szpachla

Kiedy gładź, a kiedy szpachla Kiedy gładź, a kiedy szpachla

Gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe są ze sobą często mylone i nazwy te są czasami używane zamiennie. Tymczasem są to zupełnie różne produkty, o odmiennych właściwościach użytkowych, które decydują o ich...

Gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe są ze sobą często mylone i nazwy te są czasami używane zamiennie. Tymczasem są to zupełnie różne produkty, o odmiennych właściwościach użytkowych, które decydują o ich przeznaczeniu.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany

Jak uzyskać gładkie ściany Jak uzyskać gładkie ściany

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

Redakcja Jak uniknąć plam na ścianie?

Jak uniknąć plam na ścianie? Jak uniknąć plam na ścianie?

Czytelnik napisał do naszej redakcji z nietypowym pytaniem dotyczącym starych farb kredowych.

Czytelnik napisał do naszej redakcji z nietypowym pytaniem dotyczącym starych farb kredowych.

Agata Grudecka Malowanie krok po kroku

Malowanie krok po kroku Malowanie krok po kroku

Decyzja o malowaniu często podyktowana jest chęcią dokonania zmiany w naszym otoczeniu. Producenci farb oferują niemal nieograniczone możliwości. Co zrobić, aby nie zgubić się w gąszczu propozycji, ilości...

Decyzja o malowaniu często podyktowana jest chęcią dokonania zmiany w naszym otoczeniu. Producenci farb oferują niemal nieograniczone możliwości. Co zrobić, aby nie zgubić się w gąszczu propozycji, ilości kolorów oraz rodzajów farb?

Redakcja Co może mieć wpływ na przebarwienia fugi między płytkami?

Co może mieć wpływ na przebarwienia fugi między płytkami? Co może mieć wpływ na przebarwienia fugi między płytkami?

Prawidłowo ułożona i pielęgnowana fuga nie powinna mieć przebarwień.

Prawidłowo ułożona i pielęgnowana fuga nie powinna mieć przebarwień.

Redakcja Fototapeta odporna na wilgoć i ciepło

Fototapeta odporna na wilgoć i ciepło Fototapeta odporna na wilgoć i ciepło

Fototapetę możemy z łatwością zamontować nie tylko w sypialni czy salonie, ale także w łazience lub kuchni – między półkami, blisko źródła ciepła i wilgoci. Do tych pomieszczeń idealnie nadaje się fototapeta...

Fototapetę możemy z łatwością zamontować nie tylko w sypialni czy salonie, ale także w łazience lub kuchni – między półkami, blisko źródła ciepła i wilgoci. Do tych pomieszczeń idealnie nadaje się fototapeta na szkle.

Redakcja Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek ceramicznych?

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek ceramicznych? Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek ceramicznych?

Podpowiadamy, jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek, aby przez pomyłkę zamiast na taras nie kupić płytek ściennych do łazienki.

Podpowiadamy, jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek, aby przez pomyłkę zamiast na taras nie kupić płytek ściennych do łazienki.

mgr inż. Piotr Idzikowski Klejenie płytek na trudnych podłożach

Klejenie płytek na trudnych podłożach Klejenie płytek na trudnych podłożach

Podłoża tzw. trudne w pracach glazurniczych to takie, których stan techniczny powoduje zmniejszenie przyczepności nakładanego kleju. To również podłoża, które ze względu na warunki użytkowania mogą ulegać...

Podłoża tzw. trudne w pracach glazurniczych to takie, których stan techniczny powoduje zmniejszenie przyczepności nakładanego kleju. To również podłoża, które ze względu na warunki użytkowania mogą ulegać odkształceniom.

Agata Grudecka Płytki w rozmiarze XXL

Płytki w rozmiarze XXL Płytki w rozmiarze XXL

Kochają je architekci, pożądają inwestorzy, obawiają się wykonawcy. Chodzi o płytki o dużych, znacznie przekraczających te standardowe, formatach. Są od pewnego czasu bardzo modne i coraz chętniej stosowane...

Kochają je architekci, pożądają inwestorzy, obawiają się wykonawcy. Chodzi o płytki o dużych, znacznie przekraczających te standardowe, formatach. Są od pewnego czasu bardzo modne i coraz chętniej stosowane w domach i mieszkaniach.

mgr inż. Sebastian Czernik Do czego służy gładź gipsowa?

Do czego służy gładź gipsowa? Do czego służy gładź gipsowa?

Po wyrównaniu podłoża i wyprowadzeniu płaszczyzn ścian oraz sufitów za pomocą gipsu szpachlowego, można ich powierzchnie malować lub tapetować. Jeśli jednak chcemy uzyskać idealną ich gładkość, przydadzą...

Po wyrównaniu podłoża i wyprowadzeniu płaszczyzn ścian oraz sufitów za pomocą gipsu szpachlowego, można ich powierzchnie malować lub tapetować. Jeśli jednak chcemy uzyskać idealną ich gładkość, przydadzą się gładzie gipsowe.

mgr inż. Sebastian Czernik Do czego służy gips szpachlowy?

Do czego służy gips szpachlowy? Do czego służy gips szpachlowy?

Gips szpachlowy, zgodnie z technologią, jest i powinien być stosowany jako pierwszy – bezpośrednio na podłoże. Przy czym może być on nakładany praktycznie na wszystkie spotykane w budownictwie podłoża...

Gips szpachlowy, zgodnie z technologią, jest i powinien być stosowany jako pierwszy – bezpośrednio na podłoże. Przy czym może być on nakładany praktycznie na wszystkie spotykane w budownictwie podłoża – tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, beton itp.

mgr inż. Sebastian Czernik Gips na beton komórkowy

Gips na beton komórkowy Gips na beton komórkowy

Czy na ścianach wewnętrznych z betonu komórkowego, wymurowanych na cienkie spoiny, można położyć tynk gipsowy lub gładź gipsową bezpośrednio na ścianę, czy konieczne jest uprzednie tynkowanie tynkiem mineralnym?

Czy na ścianach wewnętrznych z betonu komórkowego, wymurowanych na cienkie spoiny, można położyć tynk gipsowy lub gładź gipsową bezpośrednio na ścianę, czy konieczne jest uprzednie tynkowanie tynkiem mineralnym?

Redakcja Jak pomalować sufit?

Jak pomalować sufit? Jak pomalować sufit?

Idealnie gładki i dokładnie pomalowany sufit jest elementem dopełniającym estetyki wnętrza. Warto poświęcić mu zatem nieco uwagi i zadbać o jego staranne wykończenie. Przedstawiamy praktyczne wskazówki,...

Idealnie gładki i dokładnie pomalowany sufit jest elementem dopełniającym estetyki wnętrza. Warto poświęcić mu zatem nieco uwagi i zadbać o jego staranne wykończenie. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które ułatwią samodzielne wykonanie tego zadania.

Redakcja Panele szklane zamiast płytek

Panele szklane zamiast płytek Panele szklane zamiast płytek

Ciekawym sposobem zastąpienia tradycyjnych płytek ceramicznych lub mozaiki jest np. panel szklany z nadrukowanym zdjęciem. Połączenia ze szkłem dają szereg nowych, atrakcyjnych możliwości aranżacji wnętrza,...

Ciekawym sposobem zastąpienia tradycyjnych płytek ceramicznych lub mozaiki jest np. panel szklany z nadrukowanym zdjęciem. Połączenia ze szkłem dają szereg nowych, atrakcyjnych możliwości aranżacji wnętrza, a szybki (około 1-1,5 godziny) i czysty montaż paneli sprawia, że nie trzeba robić generalnych porządków po remoncie.

Redakcja Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze farby i malowaniu ścian?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze farby i malowaniu ścian? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze farby i malowaniu ścian?

Malowanie ścian nie powinno sprawiać większych problemów, pod warunkiem jednak, że przed rozpoczęciem pracy zapoznamy się z najważniejszymi zaleceniami producentów. To pozwoli nam uniknąć typowych błędów...

Malowanie ścian nie powinno sprawiać większych problemów, pod warunkiem jednak, że przed rozpoczęciem pracy zapoznamy się z najważniejszymi zaleceniami producentów. To pozwoli nam uniknąć typowych błędów przy malowaniu.

mgr inż. Sebastian Czernik Kleje do płytek - najważniejsze właściwości

Kleje do płytek - najważniejsze właściwości Kleje do płytek - najważniejsze właściwości

Okładziny z płytek ceramicznych, klinkierowych czy kamiennych przykleja się do podłoża za pomocą specjalnych klejów, nazywanych również zaprawami klejącymi. W Polsce najczęściej stosuje się gotowe, produkowane...

Okładziny z płytek ceramicznych, klinkierowych czy kamiennych przykleja się do podłoża za pomocą specjalnych klejów, nazywanych również zaprawami klejącymi. W Polsce najczęściej stosuje się gotowe, produkowane fabrycznie kleje cementowe. Przed zakupem kleju do płytek, warto sprawdzić, co oznaczają symbole na opakowaniu.

Redakcja Jak naprawić pęknięte ściany?

Jak naprawić pęknięte ściany? Jak naprawić pęknięte ściany?

Mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań i domów z niepokojem patrzą na pojawiające się zarysowania ścian i pęknięcia w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Wprawdzie jest to zjawisko naturalne, ale...

Mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań i domów z niepokojem patrzą na pojawiające się zarysowania ścian i pęknięcia w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Wprawdzie jest to zjawisko naturalne, ale warto znać jego przyczynę, aby spać spokojnie.

Redakcja Panele szklane - o czym warto wiedzieć przy ich zakupie?

Panele szklane - o czym warto wiedzieć przy ich zakupie? Panele szklane - o czym warto wiedzieć przy ich zakupie?

Szklane panele nie bez powodu zyskały ostatnimi czasy tak dużą popularność. Ich niewątpliwe zalety czynią z nich materiał dobrze sprawdzający się w wielu pomieszczeniach.

Szklane panele nie bez powodu zyskały ostatnimi czasy tak dużą popularność. Ich niewątpliwe zalety czynią z nich materiał dobrze sprawdzający się w wielu pomieszczeniach.

Wybrane dla Ciebie

Nowa jakość w płaskim dachu »

Nowa jakość w płaskim dachu » Nowa jakość w płaskim dachu  »

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych »

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych » Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych »

Popraw klimat w swoim domu

Popraw klimat w swoim domu Popraw klimat w swoim domu

Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni

Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni

Płyty, które oddychają

Płyty, które oddychają Płyty, które oddychają

Sprawdź czego szukają kupujący

Sprawdź czego szukają kupujący Sprawdź czego szukają kupujący

Kompleksowa realizacja drzwi i bram »

Kompleksowa realizacja drzwi i bram » Kompleksowa realizacja drzwi i bram  »

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych

Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Klimat i ciepło w pomieszczeniach Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Ciche klimatyzatory ścienne »

Ciche klimatyzatory ścienne » Ciche klimatyzatory ścienne »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? » Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Zobacz problem, zanim będzie za późno »

Zobacz problem, zanim będzie za późno » Zobacz problem, zanim będzie za późno »

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę? Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi...

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi oraz atrakcyjnym wyglądem. Posiada liczne rozwiązania konstrukcyjne zapewniające znakomite parametry w zakresie trwałości dachu.

Euler Hermes Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić...

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić portfel zamówień na przyszłe prace. Eksperci Euler Hermes prezentują szanse i zagrożenia w branży budowlanej na najbliższy czas w kontekście jej kondycji finansowej i rozwoju, a także mogących się pojawić nowych wyzwań i możliwości.

Decoroom Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy! Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania....

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania. Jak zatem funkcjonalnie zaaranżować taką przestrzeń? Eksperci z pracowni Decoroom doradzają.

merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

AS ENERGY Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję...

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Cosentino Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według...

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według nowatorskiej technologii HybriQ+ dowodzi zaangażowania marki w zrównoważony rozwój i podkreśla wyjątkową dbałość o środowisko, z której Cosentino słynie od lat. Pięć nowych odcieni ma szansę, by nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Blachy Pruszyński Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać? Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie...

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie tylko muszą pasować do stylu domu, ale – co najważniejsze – efektywnie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu.

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

CREATON Polska sp. z o.o. Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które...

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb przyszłych inwestorów, CREATON stworzył cykl 5 filmów poradnikowych „Magda i Piotr pod własnym dachem”.

www.eratoenergy.com Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę? Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji...

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju plasuje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Panele fotowoltaiczne przestają być zaskakującym widokiem. Z czego to wynika? I jakie korzyści może Ci przynieść instalacja fotowoltaiczna?

Viessmann Pompa ciepła - serce Twojego domu

Pompa ciepła - serce Twojego domu Pompa ciepła - serce Twojego domu

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania...

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Nie powinien dziwić więc fakt, że popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji,...

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji, które są coraz bardziej restrykcyjne, oraz wymagania serwisowe różnych urządzeń. Warto więc przed ostatecznym wyborem zastanowić się, czy wybrać rozwiązania prostsze, czy zdecydować się na urządzenia nowoczesne, przyszłościowe i spełniające zaostrzające się przepisy unijne.

Daikin Europe NV Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca? Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła....

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła. Gwarantują one bowiem najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, przy czym można też zamontować fotowoltaiczny system solarny i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Dobrze nawodniony ogród

Dobrze nawodniony ogród Dobrze nawodniony ogród

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać...

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać ze zbiorników na deszczówkę lub ze studni głębinowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.