EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki?

Elektrolux | 2023-07-21
Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki?

Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki?

Choć obecnie trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie, towarzyszy ludzkości tak naprawdę niedługo, gdyż od nieco ponad 100 lat. Lodówka, bo o niej mowa, pojawiła się w domach w 1913 r. Z kolei lodówka z zamrażarką powstała dopiero w 1939 r. Pierwszą firmą, która wprowadziła chłodziarki do domów, była popularnie obecnie marka Electrolux. Od czasu swego powstania to niezastąpione urządzenie AGD przeszło prawdziwą rewolucję technologiczną. Jakie funkcje oferują współczesne chłodziarko-zamrażarki? Czy istnieje konieczność ich regularnego rozmrażania?

treść sponsorowana

Lodówka dawniej i dziś, czyli długa droga do ideału 

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że lodówka jest prawdziwym darem dla ludzkości. To genialny wynalazek, który pozwala na wygodne, długotrwałe przechowywanie żywności, a tym samym niemarnowanie jej. Pomimo tego, że pierwsze lodówki w niczym nie przypominały współczesnych modeli, stanowiły prawdziwy przełom. Jak wyglądały? Były niewielkie, a ich obudowa najczęściej była wykonana… z drewna! 

Choć pierwsze lodówki w amerykańskich domach pojawiły się we wspomnianym 1913 r., o „maszynie chłodzącej” myślało wielu naukowców i inżynierów znacznie wcześniej, bowiem już w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy też powstawały pierwsze projekty. Polacy musieli czekać na swoją wymarzoną lodówkę aż do lat 50. ubiegłego wieku. Urządzenia te zaczęto produkować we Wrocławiu w 1956 r. Od tego czasu zmieniło się naprawdę wiele. 

Ogromny postęp technologiczny widać szczególnie w ostatnich latach. Innowacyjne i zaawansowane rozwiązania pozwalają na jeszcze efektywniejsze przechowywanie produktów spożywczych oraz zachowanie ich walorów odżywczych i smakowych przez długi czas. Jedną z technologii, w które z pewnością warto zainwestować, jest No Frost. Co to takiego? Jak działa? I czy nowoczesne lodówki wyposażone w system No Frost trzeba rozmrażać? 

Lodówka No Frost kontra poprzednie modele 

No Frost z języka angielskiego oznacza dosłownie „bez szronu”. Jak zatem można się domyślić, lodówki No Frost to urządzenia, w których nie gromadzi się warstwa lodu i szronu. Ta technologia pozwala na komfortowe korzystanie z chłodziarki i zamrażarki bez konieczności regularnego rozmrażania urządzenia. Każdy, kto posiada lub posiadał tradycyjny model lodówki, doskonale wie, jak długotrwały i uciążliwy jest to proces. 

Aby rozmrozić zamrażalnik, w pierwszej kolejności należy odłączyć urządzenie od zasilania, a następnie opróżnić je i ułożyć wyciągnięte produkty w miejscu, w którym nie grozi im zepsucie. W praktyce – najlepiej w innej zamrażarce! Kolejny krok to… czekanie, aż lód się roztopi, co – w zależności od stopnia oszronienia – może trwać nawet kilka godzin. Oczywiście w tym czasie trzeba pilnować, aby spływająca z urządzenia woda nie dostała się np. pod meble i nie zalała kuchni. Czy lodówka No Frost wymaga rozmrażania, jak jej tradycyjny odpowiednik? Nie! Dlaczego tak się dzieje, dowiesz się poniżej. 

A czego nie robić w przypadku, gdy posiadasz jeszcze chłodziarko-zamrażarkę starego typu, którą trzeba rozmrażać? Jeśli chcesz rozmrozić lodówkę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Wszelkie „domowe sposoby” na szybkie rozmrażanie są zdecydowanie odradzane. Do najpopularniejszych z nich należą np.: 

  • suszenie suszarką do włosów; 
  • zeskrobywanie lodu ze ścianek przy użyciu noża lub innego ostrego przedmiotu; 
  • polewanie gorącą wodą. 

Choć wydają się niegroźne, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu, a nawet jego całkowitego zepsucia! Odmrażanie starszego modelu lodówki zajmuje sporo czasu i trzeba je regularnie powtarzać (czasem nawet co 2–3 tygodnie!), ale jeżeli chcesz, aby posłużyła Ci do momentu, gdy znajdziesz jej godną następczynię, nie próbuj niczego przyspieszać.  

Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki z systemem No Frost? 

Rozmrażanie lodówki No Frost nie jest konieczne, z tej prostej przyczyny, że wewnątrz urządzenia nie gromadzą się szron i lód. Dzieje się tak dzięki stałemu obiegowi powietrza, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci i tym samym zamarzaniu wody. Oczywiście nie oznacza to, że taka lodówka jest zupełnie bezobsługowa. Choć rzeczywiście nie trzeba jej rozmrażać, zdecydowanie warto raz na kilka miesięcy opróżnić zamrażarkę i dokładnie ją umyć. Jak to zrobić? 

To bardzo prosta i szybka czynność. Odłącz lodówkę, wyjmij żywność i dokładnie umyj jej wnętrze. Możesz do tego celu użyć wody z płynem do mycia naczyń lub np. specjalnego sprayu do czyszczenia chłodziarek. Następnie musisz dokładnie wytrzeć do sucha ścianki, półki i szuflady. Włóż z powrotem produkty i włącz lodówkę do prądu. Gotowe! Cała „operacja”, jeśli wcześniej wszystko odpowiednio zaplanujesz i przygotujesz, nie powinna trwać dłużej niż 10–15 minut. 

Więcej niż No Frost? Tak! 

Lodówka, która posiada system No Frost, to ogromna wygoda i oszczędność czasu, dlatego zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Ale jak wybrać dobrą lodówkę z omawianym systemem, aby była maksymalnie funkcjonalna, a do tego pozwoliła nieco obniżyć rachunki za energię elektryczną i była przyjazna środowisku? Ciekawym wyborem są lodówki Genesi Electrolux z innowacyjną technologią TwinTech i Inteligentnym No Frost. Posiadają one dwa odrębne obiegi powietrza. Ten w chłodziarce pozwala utrzymać stabilną temperaturę i wilgotność (na poziomie od 65 do nawet 90%, co zapobiega przesuszaniu się produktów i utracie ich wartości odżywczych), natomiast obieg w zamrażarce zapobiega osiadaniu się szronu. W lodówkach Electrolux Genesi możesz zyskać dodatkowe miejsce wykorzystując komorę zamrażarki MutiSwitch do przechowywania świeżej żywności w temperaturze +4°C albo wrócić do standardowych ustawień zamrażarki w zakresie temperatury -15°C i -24°C. Dodatkowo możesz również wyłączyć samą zamrażarkę. 

Dodatkowym atutem urządzeń chłodniczych Electrolux jest m.in. fakt, że powstają w fabrykach posiadających certyfikat zerowej produkcji odpadów. Co to znaczy? Proces produkcyjny w fabrykach jest przyjazny środowisku, bowiem ogranicza zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Warto równiez zauważyć, że wiele modeli Electrolux posiada wnętrza wykonane w aż 70% z tworzywa sztucznego, które pochodzi z recyklingu. To w znacznej mierze przyczynia się zaś do zmniejszenia ilości odpadów. Pamiętaj ponadto o tym, że nowoczesne lodówki – dzięki inteligentnym systemom monitorowania parametrów pracy urządzenia – pozwalają na oszczędzanie energii, a tym samym przekładają się na zmniejszenie rachunków za prąd.  

Technologia w ostatnim czasie tak niesamowicie poszła do przodu, że korzystanie z takich sprzętów jak m.in. lodówka nigdy nie było tak proste, przyjemne i... opłacalne! Zainwestuj w wysokiej jakości urządzenie AGD, zapomnij o regularnym rozmrażaniu lodówki, wyższych rachunkach za prąd i ciesz się nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku!  

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.