Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Budowlaniec - zawód z przyszłością

Jak zwiększyć liczbę wykwalifikowanych pracowników?
Redakcja  |  27-09-2019  |  1
Jak zwiększyć liczbę wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej?
Jak zwiększyć liczbę wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej?
Fot. Selena

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano 17,4 tys.1 nieobsadzonych miejsc pracy, w Hiszpanii następuje gwałtowne starzenie się kadr - jedynie 19% pracowników jest w grupie poniżej 35 lat2. W Kazachstanie w ciągu ostatnich 3 lat liczba wybudowanych metrów powierzchni wzrosła o 40%, co stwarza ogromne potrzeby kadrowe. Zachęcenie nowych pracowników do wyboru tego zawodu wymaga zbudowania jego prestiżu i edukowania na temat jego istotnej roli w gospodarce. Kwalifikacje wymagane w branży budowlanej są bowiem coraz wyższe, a stosowane rozwiązania i materiały coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Firmy dostarczające materiały budowlane powinny wspierać bezpieczeństwo, szybkość i efektywność procesu budowy - zarówno w segmencie budynków, jak i infrastruktury. Przyszłość polskiego budownictwa zależy więc od zdecydowanych działań producentów i wykonawców.

25 września obchodzimy w Polsce Dzień Budowlańca. Święto branżowe - dla firmy takiej jak Selena - jest okazją do podsumowań kondycji branży, zmian zachodzących w budownictwie w Polsce i na świecie oraz obiektywnego spojrzenia na rolę tego niedocenianego zawodu w globalnej gospodarce. W pierwszym półroczu 2019 roku oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, czyli o 14,4% więcej niż przed rokiem3. W Europie w 2018 roku średnia liczba mieszkań oddanych na tysiąc mieszkańców wynosiła 3,2 - dla Polski ten współczynnik wynosił 4,81 - oznacza to, że w Polsce buduje się dość dużo4. Jednocześnie w Polsce na koniec 2018 roku brakowało około 2,1 mln mieszkań, a do 2030 roku deficyt ten może powiększyć się do 2,78 mln lokali5 - ze względu na potrzeby Polaków w podnoszeniu jakości życia. Dodatkowo Polska wciąż rozwija się infrastrukturalnie - powstają drogi i budynki użyteczności publicznej.

Zobacz też: Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Współczesny świat chce budować szybko i dobrze - jednak nie bada, jaki proces musi zajść, żeby na rynek dostarczono gotowy produkt. Doświadczenie Grupy Selena pokazuje, że kluczowa jest analiza całego łańcucha budowlanego oraz uważne słuchanie uwag i potrzeb użytkowników końcowych. Tylko produkt o wysokich parametrach, odpowiadający rzeczywistym potrzebom budowlańców, ma szanse odnieść sukces na ryku - a jednocześnie w sposób realny i znaczący wpłynąć na kształt budownictwa.

"Zawód budowlańca jest w Polsce i na świecie zdecydowanie niedoceniany. Korzystamy powszechnie z wytworów pracy rąk tych osób - jednak nie zdajemy sobie sprawy na co dzień, że to dzięki pracownikom branży budowlanej powstają nasze drogi, szkoły i mieszkania. W wielu krajach europejskich przemysł budowlany jest zalany pracą, a niedobór siły roboczej odsuwa projekty na wiele miesięcy, co w konsekwencji obniża marże w sektorze. Zauważenie tej zależności jest kluczowe - nie tylko powinniśmy docenić budowlańców, ale także w sposób kompleksowy i profesjonalny wesprzeć ich pracę - tak, by stała się bezpieczniejsza, szybsza i bardziej efektywna. Niezbędne jest tu działanie dwutorowe: z jednej strony edukowanie rynku, czyli wykonawców i firm budowlanych kontekście nowatorskich rozwiązań już dostępnych, z drugiej strony analiza codziennych potrzeb pracowników sektora i słuchanie ich spostrzeżeń na temat codziennej pracy, które może zaowocować dalszym rozwojem branży. W Selenie od lat znamy tę zależności. Dzięki nowatorskiemu podejściu budowlańców do produktów chemii budowlanej i dwustronnej wymianie wiedzy, nasz dział R&D tworzy nowe produkty - które w istotny sposób zmieniają sposób budowania, a jednocześnie realnie wspierają budowlańców. Jednym z przykładów głębokiej współpracy z branżą jest spostrzeżenie dotyczące użytkowania pian poliuretanowych. W ramach wymiany wiedzy z użytkownikami końcowymi dostrzegliśmy, że używają oni pian nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, ale także jako «kleju». Poszliśmy tym tropem i stworzyliśmy zupełnie nową na rynku kategorię pianoklejów. Produkty te nie tylko mają dobre parametry i są wielozadaniowe, ale też znacząco przyspieszają prace budowlane. Przykładem może być pianoklej do murowania ścian zewnętrznych i działowych domków jednorodzinnych oraz budownictwa wielorodzinnego. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz dodatkowych narzędzi, bardzo szybko schnie - pełny czas wiązania to 24 h - nie wymaga dostępu do wody ani prądu, a także ogranicza liczbę osób potrzebnych do pracy. To właśnie namacalny dowód, że kooperacja z użytkownikiem jest kluczowa i twórcza - a zawód powinien zostać szeroko doceniony w celu zwiększenia jego prestiżu i rozszerzenia zasobów dostępnych pracowników. Byłoby to korzystne zarówno dla rynku pracy, jak i całej gospodarki" - mówi Michał Specjalski, dyrektor dywizji w Selena FM.

Dział R&D Grupy Selena regularnie współpracuje bezpośrednio z budowlańcami, ponieważ są oni najlepszym krytykiem i recenzentem produktów, konfrontując pomysły naukowców i ich pola eksploatacji z rzeczywistością placu budowy. Jednym z sukcesów tej współpracy jest cała rodzina pianoklejów - która oprócz produktu do murowania zawiera też np. szybki Klej do Styropianu IS 13, najszybszy jednokomponentowy klej poliuretanowy, przeznaczony dla systemów ETICS. Zapewnia on szybki chwyt początkowy, precyzyjną pracę z płytą - nawet przy nierównej powierzchni podłoża oraz silną przyczepność. Produkt ten polecany jest do płyt ze styropianu grafitowego i białego (EPS), płyt XPS i PUR, wełny mineralnej oraz spienionego szkła. IS 13 stanowi komponent systemowej oferty, która umożliwia nawet 6-krotne skrócenie czasu pracy, podniesienie jej efektywności oraz znaczne ułatwienie dla firm wykonawczych.

Sprostanie wymaganiom współczesnego świata nie jest łatwe, jednak szerokie spojrzenie na rzeczywistość i dostrzeżenie wartości właśnie tam, gdzie jest ona scentralizowana, jest kluczem do sukcesu. Selena jest gorącym orędownikiem słuchania głosu budowlańca i zwrócenia mu należytego miejsca w całym łańcuchu budowlanym. 

1 Raport Autodesk: Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025. http://damassets.autodesk.net/content/dam/autodesk/www/campaigns/emea/docs/pl/Budownictwo.Innowacje.WizjaLider%C3%B3wbran%C5%BCy2025.pdf
2 Fundación Laboral de la Construcción 2018 global report
3 GUS. Budownictwo mieszkaniowe w okrecie I-VI 2019 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-czerwiec-2019-roku,5,92.html
4 Ósma edycja raportu Deloitte: "Property Index. Overview of European Residential Markets. Where does residential price growth end?"
5 Raport HRE Think Tank "Ile mieszkań brakuje w Polsce?"

[budownictwo, branża budowlana, budowlańcy, Selena, chemia budowlana, klej poliuretanowy, pianokleje, etics, klej do styropianu]

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Fiodor / 02-10-2019, 09:07
Dobry budowlaniec znajdzie pracę wszędzie nie trzeba wyjeżdżać za granicę śmiało można wyciągnąć miesięcznie 6 - 8 tyś.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl