EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogród w pojemnikach

Krystyna Stankiewicz | 2012-06-06
Fot. Mirosław Stankiewicz

Fot. Mirosław Stankiewicz

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Zobacz także

V-TAC Poland Sp. z o.o. Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC

Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC

Ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować się i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, oświetlenie jest kluczowym elementem, który może uczynić...

Ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować się i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, oświetlenie jest kluczowym elementem, który może uczynić nasz ogród jeszcze bardziej urokliwym. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa oświetlenie ledowe, które nie tylko nadaje ogrodowi wyjątkowy urok, ale także ma wiele zalet, takich jak oszczędność energii i przyjazność dla środowiska.

Ardant Wady i zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie? Za i przeciw

Wady i zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie? Za i przeciw Wady i zalety oświetlenia solarnego w ogrodzie? Za i przeciw

Dlaczego warto kupić lampy solarne do ogrodu? Udowodnimy, że to założenie jest prawdziwe.

Dlaczego warto kupić lampy solarne do ogrodu? Udowodnimy, że to założenie jest prawdziwe.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Pojemniki z roślinami można ustawiać w dowolnym miejscu ogrodu i tarasu. Często też ozdobi się nimi strefy wejścia, gdzie umieszcza się je na podestach i schodach prowadzących do domu.

Dobrym miejscem na ustawienie pojemników z barwnymi, kwitnącymi roślinami jest także trawnik, a niewielkich doniczek wzdłuż ścieżek ogrodowych.  

Jakie pojemniki

Ich kształty powinny być dostosowane do pokroju rośliny, a wielkość do rozmiarów bryły korzeniowej posadzonych w nich roślin. Natomiast wzornictwo pojemników powinno współgrać z charakterem domu i ogrodu. Do domu w stylu tradycyjnym i ogrodu o naturalistycznym charakterze najlepiej pasują donice ceramiczne, drewniane skrzynie lub kamienne misy. Ogród przy domu o nowoczesnej architekturze, z dużą ilością szkła i barwnym wykończeniem, można udekorować roślinami w prostych pojemnikach – nawiązujących do barw otoczenia lub z nim kontrastujących.

Spośród gotowych pojemników najpopularniejsze są plastikowe, dostępne w najróżniejszych kształtach, wymiarach i kolorach. W ogrodzie najefektowniej jednak wyglądają pojemniki wykonane z materiałów naturalnych: ceramiki, drewna i kamienia. Zawsze jednak muszą być odporne na działanie słońca i deszczu, a jeśli mają pozostawać w ogrodzie przez cały rok, również na niską temperaturę. Powinny też mieć na dnie otwory umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody, aby zapobiec gniciu korzeni.

Jeśli zdecydujemy się na pojemniki drewna, koniecznie trzeba je zaimpregnować odpowiednimi preparatami. Są one bowiem stale narażone nie tylko na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, ale i wilgoci od ziemi, w której posadzona jest roślina. Dlatego warto wyłożyć je też folią, dzięki czemu nie będą one chłonąć wilgoci z ziemi. Brzegi folii wywija się na zewnątrz pojemnika, a na dnie robi otwory odpływowe.

Gotowe doniczki można zastąpić różnego rodzaju naczyniami ceramicznymi i metalowymi czy drewnianymi beczkami. Trzeba w nich jednak wywiercić otwory do odprowadzania nadmiaru wody.

Jakie rośliny

W pojemnikach sadzi się lub wysiewa różne gatunki bylin, roślin cebulowych i jednorocznych, a także ozdobne krzewy, pnącza i niewielkie drzewka. Warto jednak pamiętać, że większość roślin jednorocznych w pojemnikach rośnie i kwitnie nawet bujniej niż w gruncie, natomiast pnącza, krzewy i drzewa posadzone w donicach nigdy nie osiągają właściwych dla gatunku, pełnych rozmiarów.

Przy doborze roślin trzeba uwzględnić stopień nasłonecznienia miejsca, w którym zamierzamy ustawić pojemnik. Obowiązują tu takie same zasady doboru roślin do stanowiska (słonecznego, zacienionego itp.), jak dla roślin sadzonych w gruncie.

Do wiosennych dekoracji najczęściej wykorzystuje się bratki, stokrotki i niezapominajki oraz rośliny cebulowe – krokusy, tulipany, narcyzy, szafirki. W tworzeniu kompozycji letnich możliwości są wprost nieograniczone – od pelargonii, fuksji i bylin (dalii, funkii, ostróżek, pełników) począwszy po różne gatunki i odmiany kwiatów letnich (nagietki, aksamitki, żeniszek, lobelia itp.), traw i roślin przeznaczonych na skalniaki. Kwiatów kwitnących jesienią nadających się do uprawy w pojemnikach jest również sporo. Są to złocienie, cynie, astry letnie i bylinowe oraz wrzosy. Zima to czas różnych gatunków iglaków, którymi warto ozdobić zwłaszcza strefę wejścia do domu i taras.

Spośród pnączy i krzewów w pojemnikach dobrze czują się: bluszcz, powojnik, wiciokrzew, żywotniki i róże.

Do obsadzania pojemników wiszących lub stawianych wysoko (na stojakach czy murkach), należy wybierać rośliny ładnie wyglądające z dołu. Najefektowniej wyglądają te o zwisających pędach lub liściach.

Pielęgnacja roślin

Rośliny w pojemnikach pielęgnuje się w podobny sposób jak sadzone w gruncie. Obowiązują też te same okresy wysiewania nasion oraz sadzenia cebul i bylin, a ziemię dobiera się do wymagań glebowych poszczególnych gatunków roślin.

Przed wsypaniem ziemi do pojemnika, na dnie należy ułożyć warstwę materiału drenującego (np. . granulki keramzytu czy żwir). Grubość warstwy drenującej zależy od gatunku roślin, które zamierzamy posadzić.

Rośliny w pojemnikach trzeba dość często podlewać, zwłaszcza te ustawione miejscach nasłonecznionych i odsłoniętych, ponieważ wiatr szybciej wysusza glebę. Podlewać można ręcznie lub podłączyć pojemniki do systemu nawadniającego.

Szczególnie starannej pielęgnacji wymagają krzewy, małe drzewa i inne rośliny wieloletnie. Trzeba je nawozić, przycinać i odchwaszczać – podobnie jak posadzone w gruncie. Ziemię zaś należy spulchniać i najlepiej, jeśli to możliwe, co jakiś czas wymieniać.

Więcej informacji na stronie www.meblobranie.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Katrin Katrin, 17.06.2013r., 21:37:38 Artykuł bardzo pomocny. Podobają mi się ciekawe pojemniki na rośliny skalne takie jak np rojniki w cegle
  • Ola Ola, 22.03.2016r., 14:11:14 świetnym pomysłem są też kwiaty sadzone dużych oponach. Widziałam takie kwietniki u znajomej i robią wrażenie
  • Ewka Ewka, 24.03.2016r., 13:12:57 Prawda jest taka, że nie trzeba wydawać dużych pieniędzy żeby urządzić ogród z fantazją. Ja używam np. z drewnianych palet, na których układam różne kompozycje kwiatowe:-)

Powiązane

Jadwiga Litke Rabata na długie lata

Rabata na długie lata Rabata na długie lata

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Redakcja Sterowanie oświetleniem ogrodu

Sterowanie oświetleniem ogrodu Sterowanie oświetleniem ogrodu

Aby móc cieszyć się ogrodem wieczorami, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Aby móc cieszyć się ogrodem wieczorami, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Redakcja Zbuduj karmnik dla ptaków

Zbuduj karmnik dla ptaków Zbuduj karmnik dla ptaków

Zima to trudny czas dla większości dziko żyjących zwierząt, dlatego warto pomóc im go przetrwać, przy okazji obserwując i ucząc się czegoś o naszych mniejszych sąsiadach.

Zima to trudny czas dla większości dziko żyjących zwierząt, dlatego warto pomóc im go przetrwać, przy okazji obserwując i ucząc się czegoś o naszych mniejszych sąsiadach.

Redakcja Rozświetl swój ogród

Rozświetl swój ogród Rozświetl swój ogród

Oświetlenie przydomowej przestrzeni wyeksponuje nie tylko roślinność czy elementy małej architektury, ale będzie też pełnić funkcję dekoracyjną oraz nada ogrodowi niepowtarzalny klimat.

Oświetlenie przydomowej przestrzeni wyeksponuje nie tylko roślinność czy elementy małej architektury, ale będzie też pełnić funkcję dekoracyjną oraz nada ogrodowi niepowtarzalny klimat.

Redakcja Sposób na jesienną chandrę - świeczniki i lampiony

Sposób na jesienną chandrę - świeczniki i lampiony Sposób na jesienną chandrę - świeczniki i lampiony

Jesienią i zimą wnętrze potrzebuje detali, które je ocieplą, oświetlą i spowodują, że przetrwanie niesprzyjającej aury stanie się przyjemniejsze. Długie wieczory sprawiają, że chętnie sięgamy po ciepły...

Jesienią i zimą wnętrze potrzebuje detali, które je ocieplą, oświetlą i spowodują, że przetrwanie niesprzyjającej aury stanie się przyjemniejsze. Długie wieczory sprawiają, że chętnie sięgamy po ciepły koc i klimatyczne oświetlenie, które nie tylko rozjaśnia pomieszczenie, ale i nadaje mu odpowiedni klimat. Bezkonkurencyjne w aranżacji jesiennych i zimowych wnętrz okazują się lampiony i świeczniki. Jakie są modne w tym sezonie i gdzie najlepiej się sprawdzą?

Redakcja Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie - przyjemne i zdrowe Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Redakcja Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru

Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru

Schody zewnętrzne można wykonać z gotowych elementów budowlanych. Takie wejście to rozwiązanie trwałe i estetyczne, a także łatwe do wykonania.

Schody zewnętrzne można wykonać z gotowych elementów budowlanych. Takie wejście to rozwiązanie trwałe i estetyczne, a także łatwe do wykonania.

Redakcja Jak zrobić ogrodowy prysznic?

Jak zrobić ogrodowy prysznic? Jak zrobić ogrodowy prysznic?

Taki ogrodowy prysznic to idealny sposób na schłodzenie się podczas gorących letnich dni, które spędzamy wypoczywając w słońcu na wygodnym leżaku. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić go samodzielnie.

Taki ogrodowy prysznic to idealny sposób na schłodzenie się podczas gorących letnich dni, które spędzamy wypoczywając w słońcu na wygodnym leżaku. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić go samodzielnie.

Anna Wilgocka Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Redakcja Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne?

Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne? Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne?

Schody prowadzące do domu powinny być wytrzymałe i wygodne. Aby były również bezpieczne i ładnie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych...

Schody prowadzące do domu powinny być wytrzymałe i wygodne. Aby były również bezpieczne i ładnie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych okładzin schodowych. Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania strefy wejściowej i jaki materiał na stopnie zewnętrzne spełni nasze oczekiwania?

Redakcja Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy...

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy go odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Anna Wilgocka Zasady doboru kostki brukowej

Zasady doboru kostki brukowej Zasady doboru kostki brukowej

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Redakcja Pionowy ogród z gazonów

Pionowy ogród z gazonów Pionowy ogród z gazonów

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz...

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz formowanie ogrodzeń. Decydując się na zielone ściany na zewnątrz, warto rozważyć wykorzystanie minigazonów, dzięki którym będą one całoroczne i bardziej trwałe.

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę...

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę suchego i gorącego klimatu, z drugiej zaś gaje cytrusowe i zazielenione patia, w których Hiszpanie szukają oddechu i odpoczynku.

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów,...

Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów, które mimo bliskości geograficznej różnią się zarówno pod względem kultury, historii, jak i estetyki. Romantyczny ogród Francji jest inny niż radosny grecki taras, a włoski klasyczny styl kontrastuje z nieco orientalnym klimatem południa Hiszpanii. To bogactwo może być jednak atutem - ogród czy...

Anna Wilgocka Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Anna Wilgocka Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury,...

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury, które stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie ogrodu. Można je wykonać z różnych materiałów, a jednym z nich może być beton, który sprawdzi się w każdej aranżacji.

Redakcja Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe

Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe

Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych tworzą przyjemny klimat w ogrodzie i na tarasie...

Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych tworzą przyjemny klimat w ogrodzie i na tarasie nawet w chłodne wieczory.

Redakcja Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Redakcja Beton rządzi… w ogrodzie

Beton rządzi… w ogrodzie Beton rządzi… w ogrodzie

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Polbruk Nowoczesny i pomysłowy ogród

Nowoczesny i pomysłowy ogród Nowoczesny i pomysłowy ogród

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń...

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń tę trzeba zaprojektować niezwykle pomysłowo.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Polbruk Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Anna Wilgocka Zanim ogrodzisz działkę

Zanim ogrodzisz działkę Zanim ogrodzisz działkę

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność...

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność i poczucie bezpieczeństwa, ale też eksponować piękno budynku i ogrodu, zdobić oraz otwierać domową przestrzeń na otaczający krajobraz. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydujemy. Co zatem wziąć pod uwagę?

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.