Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Silikony do kuchni i łazienki

Fot. Roca

Silikony używane w łazienkach lub kuchniach, czyli w pomieszczeniach o dużej wilgotności, nazywane są silikonami sanitarnymi.

Ich główne zadania to uszczelnienie krawędzi, elastyczne wypełnienie niektórych spoin oraz eleganckie zamaskowanie szczelin.

Rodzaje i przeznaczenie silikonów:

Silikony sanitarne, ze względu na proces utwardzania, dzielą się na dwa rodzaje: octowe i neutralne.

Silikon octowy o utwardzaniu kwaśnym charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni ceramicznych. Można go użyć np. do fugowania ceramicznej umywalki czy muszli klozetowej.

Silikon neutralny może być stosowany do każdego rodzaju materiału. Szczególnie polecany jest do spoinowania akrylowych wanien i brodzików, kabin prysznicowych ze szkła i tworzyw sztucznych, elementów z metalowych (nie powoduje ich korozji).

Silikony stosowane w łazienkach to nie tylko silikony sanitarne. Silikonów szklarskich używa się np. do uszczelniania stojącej miski ustępowej z płytkami ceramicznymi, a silikonów szklarskich neutralnych – do przyklejania luster.

Silikony hydrauliczne wykorzystuje się do uszczelniania armatury i instalacji wodnych oraz kanalizacyjnych ze stali powlekanej, metali kolorowych, żeliwa, ceramiki, twardego PVC oraz tworzyw akrylowych.

Silikony do tworzyw sztucznych stosowane są do uszczelniania obrzeży wanien i brodzików akrylowych oraz połączeń w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych.

Fot. Roca


Właściwości:

Ochrona przed pękaniem

Silikonu sanitarnego używa się do narożnikowego spoinowania płytek ceramicznych. Miejsca najbardziej narażone na pęknięcia to krawędzie łączenia różnych powierzchni.

Linie zbiegania się ze sobą okładzin sąsiednich ścian czy ścian z podłogą powinny być wypełnione warstwą buforową o wiele bardziej elastyczną niż pozostałe szczeliny pomiędzy płytkami.

Taką możliwość daje właśnie silikon sanitarny – materiał trwale elastyczny. Zachowuje on wysoką elastyczność podczas całego okresu eksploatacji, utwardza się bez skurczu, kompensuje odkształcenia do około 25% swej szerokości.

Łatwość czyszczenia

Łazienki i kuchnie to pomieszczenia, które powinny być utrzymywane w wyjątkowej czystości. Dlatego też ich powierzchnie wykłada się płytkami, zapewniającymi łatwość utrzymania porządku i uniemożliwiającymi powstanie trwałych zabrudzeń, jakie mogą tworzyć się np. na wykładzinach dywanowych.

Narożniki pomieszczeń to miejsca, do których dostęp jest utrudniony i środki czystości docierają najrzadziej. Silikon sanitarny tworzy spoinę znacznie bardziej odporną na zabrudzenia niż tańsza fuga cementowa.

Szczelna spoina

Krawędzie, o których była mowa powyżej, to również miejsca ulegające największemu zawilgoceniu. Do tego trzeba dodać jeszcze połączenia mebli łazienkowych z okładziną, obudowy wanien, umywalek i brodzików.

Prawidłowe uszczelnienie takich newralgicznych miejsc zabezpiecza przed osłabieniem podłoża pod okładziną, zwłaszcza jeśli nie zastosowano podpłytkowej izolacji z bezspoinowych folii. To również ochrona przed rozwojem pleśni i zniszczeniem wyposażenia łazienki lub kuchni.

Ograniczenie rozwoju pleśni

Słabym punktem wielu łazienek i kuchni jest zła wentylacja, a nawet jej brak. Zbyt mała wymiana powietrza jest sprzymierzeńcem tzw. korozji biologicznej, rozwijającej się na powierzchni materiałów wykończeniowych. Bardzo istotną cechą silikonu jest więc zawartość środków ograniczających rozwój grzybów, pleśni i glonów.

Środki takie zabezpieczają powierzchnię silikonu przed pojawianiem się na niej szpecących czarnych nalotów. Zbyt duża wilgoć w łazience sprzyja rozwojowi korozji biologicznej w narożach pomieszczenia. Są to miejsca, gdzie cyrkulacja powietrza jest minimalna, a powierzchnia jest najchłodniejsza (np. na skutek występowania mostka termicznego).

Silikon wzbogacony środkami pleśnio- i grzybobójczymi na długo zapewnia estetykę i zdrowy klimat w pomieszczeniu.

Komplet kolorystyczny

Dla osób wyczulonych na estetykę bardzo ważne jest, aby kolor silikonu był dopasowany do koloru pozostałych wyrobów użytych do fugowania w okładzinie. Na etapie wyboru warto więc sprawdzić, czy jesteśmy w stanie dobrać kolorystycznie silikon do fug i flizówek.

Odporność temperaturowa

Silikon sanitarny jest wytrzymały na działanie temperatur w zakresie od –50°C do +180°C; po utwardzeniu jest mrozo- i wodoodporny.

Zasady stosowania:

Narzędzia

Do prawidłowej aplikacji silikonu niezbędny jest pistolet, ręczny lub pneumatyczny. Potrzebna jest również szpachelka lub i inne narzędzie do wygładzania i profilowania powierzchni wypełnionych spoin, a także nożyk.

Wszelkie zabrudzenia z silikonu należy usuwać na bieżąco za pomocą benzyny lakowej. Po utwardzeniu ich usunięcie jest możliwe tylko mechanicznie.

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być suche, czyste, dokładnie oczyszczone z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń, które mogą osłabić przyczepność. Powierzchnie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc wypełnianych silikonem należy zabezpieczyć taśmą malarską.

Spoinowanie

Przed użyciem silikonu należy zdjąć nakrętkę i obciąć końcówkę tuby kartusza. Następnie należy ponownie założyć nakrętkę i naciąć ją, najlepiej pod kątem, na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Tak przygotowany kartusz montuje się w pistolecie do wyciskania silikonu.

Materiał należy wyciskać równomiernie, wprowadzając go w spoiny z niewielkim nadmiarem, w sposób ciągły, nie pozostawiając przerwani pustych przestrzeni. Powierzchnię silikonu należy wyprofilować i ostatecznie wygładzić (w ciągu około 10–15 minut) za pomocą specjalnej szpachelki lub innego narzędzia zmoczonego w wodzie z niewielkim dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

Zaleca się, aby spoiny były ukształtowane w sposób umożliwiający swobodne ściekanie wody. Bezpośrednio po wygładzeniu spoin należy usunąć taśmę malarską zabezpieczającą powierzchnię uszczelnianych elementów.

Czytaj dalej: Silikony i akryle. Czystość i estetyka > 

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
trgegwg / 27-01-2015, 16:13
czy ktos z was moze korzysta z uslug http://www.recyklingtworzysztucznych.pl i moze polecic te firme?
Aga / 23-06-2018, 14:38
po jakim czasie powinno się uzupełnić/ wymienić silikon?
RomanD / 04-09-2018, 09:33
Pracuję w wykończeniach i takimi pracami również się zajmuję i pracuję na produktach marki boramax, więc jeśli ktoś potrzebuje czegoś dobrego, żeby nie poprawiać roboty po chwili to warto się u nich zaopatrzyć
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównianie Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Co jeśli na podłogę spadnie żelazko, nóż czy inny przedmiot? czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
25-03-2020, 14:12
 | 
2
pawelszabla  | 
25-03-2020, 13:51
 | 
2
pawelszabla  | 
24-03-2020, 15:38
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl