Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda

Czy pompa ciepła powietrze-woda się opłaca?
Pompa ciepła powietrze-woda - czy to się opłaca?
Pompa ciepła powietrze-woda - czy to się opłaca?
Fot. Viessmann

Nie istnieje jeden najlepszy system ogrzewania. Ogrzewanie domu jednorodzinnego można realizować na kilka różnych sposobów, a o ostatecznym wyborze decydują często indywidualne czynniki: lokalizacja i wielkość działki, powierzchnia domu, dostępność mediów, zasobność inwestora, gwarancja, dostępność i niezawodność serwisu, a także zaawansowanie techniczne użytkownika i możliwości zarządzania systemem, zaufanie do firmy, konsultanta czy doradcy albo referencje pochodzące od innych użytkowników.

Dom z pompą ciepła - studium przypadku

Poniżej przedstawiono taką właśnie referencję - przez około 16 miesięcy, od października 2011 r. do stycznia 2013 r., użytkownik domu jednorodzinnego zbierał dane dotyczące poboru energii oraz temperatur. Porównanie kosztów paliwa - energii elektrycznej w przypadku pompy ciepła powietrze-woda, nie wskaże idealnego źródła ciepła, ale może pomóc w podjęciu decyzji (Czytaj więcej na ten temat).

Proste podsumowanie kosztów energii na podstawie rachunków nie uwzględnia oczywiście dodatkowych czynników: zwyczajów domowników, podejmowania działań na rzecz energooszczędności (świadome wietrzenie pomieszczeń, regulacja temperatury za pomocą zaworów termostatycznych, nocne obniżanie temperatur itp.).

Analizowany obiekt to dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 250 m2 i całkowitej powierzchni ogrzewanej 290 m2 zlokalizowany w okolicach Białegostoku.

Pompy ciepła - przegląd rozwiązań
Pompy ciepła - którą wybrać?

Do ogrzewania i przygotowania c.w.u. wykorzystano w nim pompę ciepła o mocy 16 kW (zasilanie trójfazowe, zakres pracy od -20 do 35°C). System grzewczy pracuje z regulacją pogodową, a instalacja wewnętrzna opiera się głównie na grzejnikach z elementami ogrzewania podłogowego (łazienki i podłogi pokryte płytkami ceramicznymi). Na rysunku pokazano roczny rozkład temperatur na podstawie wieloletnich pomiarów ze stacji pogodowej w Białymstoku.

Koszty ogrzewania pompą ciepła

Użytkownik budynku prowadził pomiary temperatur zewnętrznych i wewnętrznych, poboru energii elektrycznej oraz kosztów energii (tabela 1). Koszty oszacowano dla jednej taryfy i dwóch (w przypadku opcji dwutaryfowej koszt jest niższy o około 20%).

Ciekawie prezentuje się porównanie analizowanego budynku z domem ogrzewanym paliwem gazowym za pomocą kotła kondensacyjnego (tabela 2). Jest to obiekt o powierzchni około 250 m2, również zbudowany w pierwszej dekadzie XXI w., wyposażony w instalację grzejnikową z elementami ogrzewania gazowego. W analizowanym okresie koszty ogrzewania paliwem gazowym wyniosły 8055 zł, a w przypadku pompy ciepła powietrze-woda 5600 zł (licznik dwutaryfowy) i 6700 zł (jednotaryfowy).

Dowiedz się więcej o sposobie działania i montażu powietrznych pomp ciepła »

Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że zastosowanie pompy ciepła powietrze-woda jest interesującym rozwiązaniem systemu ogrzewania. Przy wykorzystaniu odpowiednich taryf koszty takiego ogrzewania mogą być bardzo niskie. Przy szacowaniu kosztów eksploatacji warto jeszcze wspomnieć o jednym wskaźniku: wzroście cen paliw.

Z analiz własnych autora wynika, że średni koszt kWh wynosił w 2011 r. 0,59 zł, a w 2012 r. (zgodnie z tabelą 1) około 0,67 zł, zatem wzrósł o około 8%. W przypadku gazu w 2011 r. średni koszt wynosił 2,1 zł/m3, a w 2012 r. 2,3 zł/m3 - wzrost o około 9%.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

32
ymymkj / 14-01-2015, 12:51

pompa ciepla nie jest duzym wydatkiem ja kupilem i ciesze sie spoko ogrzewaniem w domu :)

Gientek / 20-02-2015, 21:34

Zgadzam się pompy ciepła to nie jest jakiś ogromny wydatek, u mnie dobrze spisuje się pompa z MetalTeres i naprawdę daje rade, kupowałem u nich na miejscu

jkorz / 07-03-2015, 22:53
Pompa ciepła to jednak nadal duża inwestycja i ekonomicznie nieopłacalna jak ktoś myśli tymi kryteriami. Pozatym w naszym klimacie trzeba mieć jeszcze jakieś dodatkowe źródło ciepła prócz pompy ciepła
maciejny / 14-04-2015, 11:04

ja mam u siebie pompę ciepła powietrze woda wg mnie to rozwiązanie opłacalne, ceny za takie pompy też są coraz niższe

KlaBar / 28-05-2015, 18:20
Wszyscy mowia ze pompy ciepła są mega drogie. Ale moim zdaniem to inwestycja na przyszłość. No i placisz za komfort. Mam spectrę Galmetu i w sumie wszystko robi za mnie. Na poczatku raz zostala zaprogramowana i teraz nic nie trzba przy niej robić.
Maciej / 01-08-2015, 13:36
Zamierzam montować pompe ciepła powietrze woda nibe F2040 16kw 220 m2 podłogówka + grzejniki bez dodatkowego ogrzewania czy ktoś taką już montował bądź zamierza lub ma inna jakie koszty jeśli byłby ktoś łaskawy prawdę napisać.
Grzegorz / 04-08-2015, 15:01
Pompa ciepła ( powietrze -woda)nie jest w cale dużo droższa od ogrzewania np gazem . Często ludzie porównują koszt pompy z piecem kondensacyjnym . A trzeba wziąć pod uwagę że pompa nie wymaga komina - który kosztuje , nie wymaga przyłącza gazowego - które kosztuje , kotłownia nie wymaga specjalnej wentylacji . Wystarczy przyłącze elektryczne i to wszystko . Często jednostki wewnętrzne ( hydroboxy ) są wyposażone we własne pompy , naczynia wyrównawcze zawory itp . Oczywiście pompa powietrze woda nie wymaga także drogich wymienników gruntowych .
Pako / 22-11-2015, 16:37

W dzisiejszych czasach pompa ciepła typu powietrze/woda działa w systemie całorocznym. A dobrze dobrana pokrywa zapotrzebowanie na ciepło w 100%. Musimy pamietać, że dobór pompy powinien być zlecony instalatorowi d dosiadczeniem.

zły tomek / 31-01-2016, 22:05
a ja mam piec na pellet Lazar i przeklinam dzień kiedy go kupiłem
Krzysiek / 04-03-2016, 13:54
Witam dlaczego przeklinać tego łaźnia sam się namnie zastanawiam alem ale opcja jest też pompą ciepła powietrze tylko to chyba droższe niż pięć na pelet myślę o tym za 14 tys
   1 / 4    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

jkarolina  | 
20-02-2020, 21:03
 | 
1
allittechexpert  | 
20-02-2020, 17:45
 | 
1
Laczyk  | 
20-02-2020, 12:12
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl