Do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach stosuje się układy hydroforowo-pompowe i zestawy hydroforowe. Każda z tych technologii ma swoje atuty i ograniczenia stosowania.
Zaletą układu hydroforowego jest m.in. to, że zbiornik hydroforowy może magazynować wodę, utrzymuje i wyrównuje ciśnienie w instalacji oraz ogranicza skutki uderzeń hydraulicznych.
Z kolei zalety zestawów hydroforowych to - obok przetłaczania wody i kompensacji strat hydraulicznych w sieci wodociągowej, podnoszenia i wyrównania ciśnienia - także mała ilość miejsca na montaż i tym samym brak konieczności wydzielenia lub budowy pomieszczenia na hydrofor, co znacznie obniża koszy inwestycyjne. Postęp w budowie pomp i nowe funkcje elektroniki sprawiają, że zestawy hydroforowe są coraz częściej stosowane.
Poznaj: 4 sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody w domu
Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia wody oraz podwyższania i utrzymywania jej ciśnienia m.in.:
- w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej,
- w stacjach uzdatniania wody,
- w pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych,
- w systemach przeciwpożarowych,
- do zraszania ogrodów i podlewania szklarni,
- do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie,
- w myjniach i pralniach
- oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.
Producenci oferują także zestawy hydroforowe o specjalnych parametrach umożliwiających ich zastosowanie do innych mediów niż woda i specyficznych warunków pracy, np. wysokich temperatur lub dużej gęstości medium - do obiegów umiarkowanie agresywnych cieczy czy glikolu.
Budowa
![]() |
Rys. 1. Przykład wykonania konstrukcyjnego zestawu hydroforowego. Oznaczenia: 1 - agregat OPA/OPB/ OPE, 2 - kolektor napływowy, 3 - kolektor tłoczny, 4 - rama zestawu, 5 - rama szafy, 6 - wibroizolator, 7 - zawór kulowy, 8 - zawór zwrotny, 9 - sterowanie, 10 - przetwornik ciśnienia, 11 -manometr, 12 - zbiornik ciśnieniowy |
Oferowane na rynku zestawy hydroforowe to kompletne, w pełni zautomatyzowane urządzenia niewymagające stałej obsługi, zapewniające nieprzerwane dostawy wody przy stałym ciśnieniu.
Ich zaletą jest nie tylko zapewnianie odpowiednich ilości wody w sieciach i instalacjach o wymaganym ciśnieniu, ale również zmniejszanie zużycia energii elektrycznej i oszczędna gospodarka wodą.
Ułatwiają również sterowanie i monitorowanie sieci wodociągowej w celu zapewnienia odpowiednich parametrów jej zasilania, z uwzględnieniem rozbiorów m.in. na cele bytowe oraz przeciwpożarowe. Z tych powodów w zakładach wodociągowych, stacjach uzdatniania i hydroforniach coraz częściej zastępują one stare pompy.
Zestawy hydroforowe o wysokich wydajnościach to pompownie wody, stanowiące nawet samodzielne obiekty infrastruktury technicznej zaopatrzenia w wodę miast i dużych osiedli.
Typowy zestaw hydroforowy składa się z układu pompowego z kolektorami i armatury, zamontowanych na ramie podstawowej, oraz ze zbiornika ciśnieniowego, a także układu sterowania i zabezpieczeń (rys. 1).
Zestaw pompowy to układ jednej lub kilku połączonych pomp, w zależności od wymagań instalacji lub sieci. W dużych zestawach jedna z pomp jest najczęściej pompą rezerwową.
Rozbudowane zestawy mają kolektor tłoczny i ssawny ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej z przyłączeniami do poszczególnych pomp zakończonymi kołnierzami lub zawory kulowe z króćcami gwintowanymi. W skład zestawu wchodzą także zawory zwrotne oraz czujniki ciśnienia (ssawny i tłoczny) zabezpieczające przed suchobiegiem.
Artykuł pochodzi z czasopisma Rynek Instalacyjny
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail. |