EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

ECO Comfort | 2024-03-04
Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej lub gruntowej pompy ciepła sprawia, że pokrywamy nie tylko zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale i nie martwimy się o bieżące przygotowanie wody użytkowej. Wielofunkcyjne pompy ciepła, dzięki opcji odwróconego termoobiegu, mogą posłużyć także do chłodzenia budynku.

treść sponsorowana

Często jednak decydujemy się na montaż pompy ciepła w modernizowanym budynku, gdzie istnieje już instalacja grzewcza w postaci kotła na paliwo stałe, pellet itp. W takiej sytuacji warto pomyśleć o montażu pompy ciepła c.w.u., czyli urządzenia służącego do podgrzewania wody, tak by w sezonie letnim wyeliminować konieczność uruchamiania kotła i znacznie obniżyć koszty ogrzewania wody.

Dowiedz się, jak działa powietrzna pompa ciepła z zintegrowanym zbiornikiem oraz na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu urządzenia!

Pompa do podgrzewania ciepłej wody użytkowej: zasada działania, elementy wyposażenia

Przede wszystkim warto zacząć od najważniejszego faktu: do samego podgrzewania ciepłej wody użytkowej służy powietrzna pompa ciepła. Takie urządzenia składają się z nastepujących elementów: parownika (wymiennika ciepła), sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Wentylator pompy ciepła pobiera powietrze zewnętrzne, które transportowane jest do parownika (tam następuje odparowanie czynnika roboczego do stanu gazowego). W sprężarce następuje proces sprężenia czynnika, w efekcie czego wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Ogrzany czynnik roboczy trafia do skraplacza, a stamtąd do zbiornika ciepłej wody użytkowej.

Skroplony czynnik w efekcie przepłynięcia przez zawór rozprężny traci swoje ciśnienie oraz temperaturę, dzięki czemu może powtórzyć cały obieg termodynamiczny.

Co zatem różni pompę ciepła c.w.u od powietrznej pompy ciepła, której zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń?

Pompa ciepła cwu a pompy ciepła do ogrzewania domu – różnice

To, co odróżnia od siebie pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej od urządzeń wielofunkcyjnych, które muszą pokryć także zapotrzebowanie na ciepło w budynku, jest przede wszystkim ich moc grzewcza. Pompy c.w.u. charakteryzują się niewielką mocą, oscylującą wokół 2 kW. Z kolei moc grzewcza pompy ciepła powietrze-woda musi być uzależniona od zapotrzebowania na energię cieplną w konkretnym budynku i co do zasady jest większa aniżeli moc pompy ciepła c.w.u.

Pompa ciepła c.w.u. to z reguły urządzenie z wbudowanym zbiornikiem, z kolei cechą pomp ciepła do ogrzewania domu jest brak zasobnika na wodę, dzięki czemu ich gabaryty i ciężar są nieco mniejsze.

Istotną różnicą z punktu widzenia inwestora jest także różnica w kosztach instalacji: montaż pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody będzie niższy niż instalacja systemu grzewczego opartego na działaniu pompy ciepła.

Pompa ciepła do c.w.u – dolne źródło

Istnieją różne źródła energii dla pompy ciepła, wśród których najpopularniejszym jest wykorzystanie energii powietrza zewnętrznego. Jest ono transportowane do pompy specjalnym przewodem czerpnym i wyrzutowym, zlokalizowanym w przewodzie komina. Pompa ciepła do c.w.u., która czerpie z powietrza zewnętrznego osiągnie efektywne działanie zwłaszcza latem, przy wysokich temperaturach.

Pompa ciepła do przygotowania wody użytkowej – zalety

Pompa ciepła do c.w.u. jest nie tylko ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Tego typu urządzenie to także dobre rozwiązanie ze względu na liczne korzyści:

  • bezobsługowość: powietrzne pompy ciepła to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia. By podgrzać wodę użytkową nie trzeba ładować kotła (po uprzednim oczyszczeniu), w przeciwieństwie do pieców na paliwo stałe;
  • by ciepła woda mogła zostać przygotowana, pompa ciepła c.w.u. musi pobrać energię elektryczną, tak by działać mogła sprężarka: koszt działania urządzenia nie jest jednak wysoki, ponieważ pobór prądu przy niskiej mocy grzewczej nie jest duży;
  • bezproblemowe podłączenie: pompa ciepła do c.w.u. nie wymaga adaptacji pomieszczenia do kotłowni, tak jak ma to miejsce w przypadku, kiedy ciepłą wodę przygotowuje tradycyjny kocioł. Pompa ciepła powietrze woda do c.w.u. może być z powodzeniem podłączona w dowolnym miejscu: warunkiem jest możliwość odprowadzenia kondensatu i jednoczesnego dostępu do prądu. Pompę do podgrzewania ciepłej wody użytkowej możemy zatem zainstalować w garażu lub pralni.
  • większa powierzchnia wymiany ciepła: zintegrowane zasobniki o różnej pojemności posiadają wężownicę: im większa wężownica, tym sprawniej pompa ciepła c.w.u. grzeje ciepłą wodę użytkową.
  • ekologia: pompy do ciepłej wody użytkowej, podobnie jak pompa ciepła powietrze-woda lub gruntowa pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń. czerpią energię z zasobów naturalnych. Nie przyczyniają się do postępującej degradacji środowiska, powstawania zanieczyszczeń oraz nie emitują do atmosfery trujących związków chemicznych.

Pompa do podgrzewu ciepłej wody użytkowej – kryteria wyboru

Przy pompie ciepła c.w.u. musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów związanych z zakupem urządzenia.

Należy pamiętać, że pompy ciepła, których zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, będą wyróżniały się innymi parametrami technicznymi niż pompy do ciepłej wody użytkowej.

Inwestując w pompy ciepła powietrze do c.w.u. zwróć uwagę na:

  • opis techniczny modelu pompy ciepła: pompy ciepła do c.w.u. muszą być ściśle dopasowane do wydajności naszej instalacji. Poszczególne modele różnią się między sobą w zakresie współpracy z instalacją domową lub też przemysłową.
  • moc grzewcza pompy ciepła: jeżeli pompy ciepła do ciepłej wody mają efektywnie i szybko przygotować dla domowników ciepłą wodę, warto by ich moc grzewcza oscylowała wokół 3–3,5 kW.
  • zasobnik pompy ciepła c.w.u.: przyjmuje się, że najbardziej optymalną pojemnością zasobnika jest 50 litrów na każdego mieszkańca domu. Z uwagi na to, że moc grzewcza pompy ciepła c.w.u. jest niższa niż kotła gazowego lub pieca na paliwo stałe, zwiększona pojemność przy zbiorniku zapewnia inwestorowi płynność w dostarczaniu ciepłej wody bez konieczności oczekiwania na jej ponowne podgrzanie.

Pompy do ciepłej wody użytkowej – podsumowanie

Pompa do grzania ciepłej wody użytkowej znajdzie swoje zastosowanie w domach, gdzie istnieje system grzewczy, jednak letnią porą przygotowanie wody dla domowników jest uciążliwe, ponieważ wymaga wcześniejszego przygotowania kotła, rozpalenia w piecu, zakręcenia zaworów grzejnikach latem, tak by kocioł nie ogrzewał jednocześnie domu.

Przy zastosowaniu pomp ciepła do c.w.u. problem ten znika – pompa zadba o podgrzanie wody do preferowanej temperatury bez zaangażowania inwestora. Warto jednak mieć na względzie odpowiedni dobór urządzenia: niewłaściwa pompa ciepła, która nie będzie kompatybilna z istniejącą instalacją, to mniejsza ilość wody użytkowej od oczekiwań inwestora, długi czas oczekiwania na ciepłą wodę po opróżnieniu zbiornika oraz spadek wydajności instalacji.

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompa ciepła z klimatyzatora Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej...

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej ekologiczne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale charakteryzują się również wysoką sprawnością i niskimi kosztami eksploatacji. Pompy ciepła to urządzenia szczególnie doceniane przez właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, które znacząco...

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też jego współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

ECO Comfort Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero...

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero potem transportowane do kaloryferów rozmieszczonych w całym mieszkaniu.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.