EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacja poddasza - krok po kroku

Redakcja | 2010-09-21
Poddasze ocieplone wełną mineralną
Fot. Rockwool

Poddasze ocieplone wełną mineralną


Fot. Rockwool

Większość inwestorów budujących dom wie, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Tymczasem równie duże znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, przez które może uciekać od 10 aż do 25% cennego ciepła. Przed nadejściem zimy warto pomyśleć o ich skutecznej izolacji, aby perspektywa wysokich rachunków za ogrzewanie nie spędzała nam snu z powiek.

Zobacz także

Bostik BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji

BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji

Uniwersalny charakter, szeroki wachlarz zastosowań i wytrzymałość łączenia to cechy, które sprawiają, że kleje naprawcze Bostik sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, domowych naprawach czy pracach...

Uniwersalny charakter, szeroki wachlarz zastosowań i wytrzymałość łączenia to cechy, które sprawiają, że kleje naprawcze Bostik sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, domowych naprawach czy pracach dekoracyjnych. Wystarczy odrobina kleju, by nadać ulubionym przedmiotom drugie życie. Mistrzem napraw w tej kategorii jest klej FIX&GLUE ŻEL.

Balex Metal Płyta warstwowa w roli głównej

Płyta warstwowa w roli głównej Płyta warstwowa w roli głównej

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa,...

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa, taka jak ta użyta do budowy zakładów Chipita w Tomaszowie Mazowieckim.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

Poddasza użytkowe są szczególnie narażone na wszelkie niedoskonałości i błędy w sztuce budowlanej. Wystarczy na przykład użycie niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji, by narazić poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, a wreszcie gnicie elementów więźby (drewnianej konstrukcji dachu). Dlatego, aby ustrzec się przed koniecznością kosztownej wymiany ocieplenia poddasza czy nawet fragmentów konstrukcji dachu, warto zadbać o ich prawidłowe ocieplenie, wykonane najlepiej przez przeszkoloną ekipę montażową.

Jaki materiał do ocieplenia?

Wybierając materiał do izolacji poddasza, musimy pamiętać, że będzie on "wciskany” w przestrzenie między więźbą dachową. Z tego względu tak ważne jest upewnienie się, czy będzie on potrafił je wszystkie dokładnie wypełnić, czy płyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały oraz, czy uda się łatwo dotrzeć do narożników i załamań.

Jeśli materiał izolacyjny nie spełni tych warunków, skuteczność wykonanego ocieplenia okaże się znacznie niższa. Każda szczelina w izolacji stanie się bowiem mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło. Takie problemy wykonawcze przytrafiają się przy stosowaniu wiotkich mat lub płyt z twardych materiałów - tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny Rockwool Polska.

Twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając szczelin. Jeśli więc najważniejszy jest dla nas efekt w postaci ciepłego i energooszczędnego poddasza, lepiej wybrać do jego ocieplania materiał nierozwarstwiający się, ale sprężysty, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, że płyty będą szczelnie przylegały do siebie, zachowywały swój kształt i wymiary przez długie lata.

Jaka grubość izolacji?

 Inwestując w dobre ocieplenie poddasza, warto wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale także grubszą warstwę izolacji. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego wynosi 25-30 cm.

Ze względu na koszty standardem jest  wykonywanie ocieplenia tylko do wysokości krokwi. Tymczasem, zwiększając grubości samej izolacji o 10 cm - poprawiamy dodatkowo aż o 40 procent izolacyjność cieplną. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzać pieniądze przez wszystkie kolejne lata eksploatacji budynku.

Za najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy uznaje się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Izolując w ten sposób, uzyskamy bardzo energooszczędne poddasze z ociepleniem grubości nawet 30 cm, skutecznie zabezpieczone przed  szkodliwymi mostkami termicznymi.

Korzyści z izolacji

Prawidłowe ocieplenie poddasza, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści. Włóknista struktura skalnej wełny mineralnej Rockwool ma znakomite właściwości tłumiące dźwięk. Energia akustyczna zostaje pochłonięta w warstwie wełny skalnej i ulega rozproszeniu. W ten sposób skutecznie wycisza ona wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy bębniącego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy na dachu leży pokrycie z blachy.

Warto pamiętać, że dźwięki odbijają się od powierzchni twardych i gładkich, potęgując się i tworząc pogłos, z którym nie każdy materiał izolacyjny potrafi sobie poradzić.

Zastosowanie skalnej wełny mineralnej do ocieplenia poddasza zapewnia nam jeszcze jedną bardzo ważną korzyść. Jako jedyny materiał izolacyjny posiada ona najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Na poddaszu, w którym cała konstrukcja więźby jest drewniana, dodatkowe zabezpieczenie wełną skalną może mieć w wypadku pożaru ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli zastosujemy układ dwuwarstwowy. Obudowuje on elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, jętki, kleszcze) od strony pomieszczenia, a więc zabezpiecza je przeciwpożarowo nie z dwóch, ale z trzech stron, tworząc barierę ogniową w razie pożaru i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

Jak wykonać ocieplenie poddasza przy użyciu wełny mineralnej?

Ze względu na fakt, że standardowa wysokość krokwi wynosi często 16 cm, a zalecana grubość izolacji w energooszczędnym poddaszu to 25-30 cm, izolację wykonuje się dwuwarstwowo, aby zminimalizować wpływ mostków liniowych, jakimi są krokwie. Układ materiałów stosowanych w połaci dachowej różnicuje je ze względu na sposób odprowadzenia pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców i przenikającej z pomieszczeń poddasza na zewnątrz.

Mamy więc dwa rozwiązania: poddasze typu nieszczelnego i szczelnego dla pary wodnej.

EKSPERT RADZI

Poddasze użytkowe typu nieszczelnego dla pary wodnej

Poddasze użytkowe typu szczelnego dla pary wodnej

- Występuje gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna (membrana) o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 600-800g/m2/dobę lub SD<0,03 m)
- Odprowadzenie pary wodnej odbywa się przez szczelinę między wiatroizolacją a pokryciem dachowym
- Występuje, gdy pokrycie dachowe, np. papa, ułożone jest na deskowaniu pełnym bądź gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjną wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności (do 600 g/m2/dobę lub SD > 0,03 m).
- Odprowadzenie pary wodnej odbywa się przez szczelinę między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia

Zawsze wykonujemy: 

- Szczelinę wentylacyjną o grubości kontrłaty 2-3cm nad folią wiatroizolacyjną a pod pokryciem dachowym.
- Wlot powietrza do szczeliny nad rynną przez tzw. wróblówkę.
- Wylot w kalenicy przez tzw. szczotkę w gąsiorze.
- Szczelinę wentylacyjną o grubości 3-6 cm między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia.
- Trójkątny ruszt ze sznurka poniżej folii wiatroizolacyjnej albo deskowania po to, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny.
- Wloty powietrza pod okapem i w kalenicy.

Grubość ocieplenia: I warstwa – między krokwiami 

Grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 1-2 cm mniejsza niż wysokość krokwi, aby uniknąć wypchania folii wiatroizolacyjnej (membrany) w kierunku pokrycia (czyli np. dla krokwi h=16 cm grubość ocieplenia g=15 cm). Grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 3-6 cm mniejsza niż wysokości krokwi, aby uzyskać odpowiednią grubość szczeliny wentylacyjnej (czyli np. dla krokwi h=16 cm grubość ocieplenia g=12 cm).

II warstwa - pod krokwiami, między podwieszonym rusztem

Grubość drugiej warstwy układanej poniżej krokwi powinna stanowić różnicę między łączną grubością energooszczędnego ocieplenia poddasza i przyjętą grubością pierwszej warstwy. 

Krok po kroku, czyli jak poprawnie wykonać izolację poddasza (typ nieszczelny dla pary wodnej):

1. Mierzymy rozstaw krokwi.

Należy dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy krokwiami w świetle – tak, aby przyciąć wybrany produkt: Toprock lub Megarock na odpowiedni wymiar. 

2. Dopasowujemy płytę z wełny Rockwool

Należy odmierzyć odcinki wełny Toprock lub Megarock tak, aby były o 2 cm szersze, niż odległość pomiędzy krokwiami w świetle. Pozwoli to na samodzielne utrzymanie się wełny między krokwiami bez dodatkowego mocowania

3. Układamy pierwszą warstwę ocieplenia między krokwiami

Materiał izolacyjny układamy na wcisk między krokwiami, zwracając uwagę na szczelne przyleganie ocieplenia do siebie i do elementów konstrukcji poddasza, dbając jednocześnie o to, aby nie wypychać na zewnątrz membrany dachowej. W przypadku poddasza szczelnego dla pary wodnej pamiętamy o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej grubości 3-6cm.

Płyty Toprock lub Megarock o 2 cm szersze od rozstawu krokwi układamy oznaczoną stroną do wewnątrz pomieszczenia. 

4. Montujemy ruszt stalowy

Ruszt stalowy składa się z wieszaków do poddaszy o regulowanej wysokości w kształcie litery U i profili typu C biegnących prostopadle do krokwi. Wieszaki mocujemy do krokwi, a następnie przykręcamy do nich profile nośne. W celu polepszenia izolacyjności poddasza, resztki wełny pozostałe po docinaniu płyt umieszczamy w listwach rusztu, aby stanowiły podparcie wełny pierwszej warstwy i zapewniały później ciągłość ocieplenia drugiej warstwy.

5. Układamy drugą warstwę ocieplenia pod krokwiami

Druga warstwa izolacji likwiduje liniowe mostki termiczne pochodzące od drewnianych elementów więźby dachowej (krokwie). Drugą warstwę ocieplenia z płyt Rockmin lub płyt Superrock układamy pod krokwiami, między listwami podwieszonego rusztu. W tej warstwie ocieplenia można rozprowadzić na zewnątrz listew zabezpieczone rurkami przewody instalacji elektrycznej. 

6. Montujemy paroizolację (wg potrzeb) oraz okładziny połaci i stropu nad poddaszem

Folię paroizolacyjną stosujemy tylko w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka, WC). Układamy ją na zakład od strony wewnętrznej poddasza pod ociepleniem, mocując taśmą dwustronnie klejącą do spodu profili stalowych. W pomieszczeniach suchych (sypialnia, korytarz) do rusztu przykręcamy od razu warstwę wykończeniową, czyli płyty kartonowo-gipsowe lub panele. 

Komentarze

  • marcin marcin, 10.08.2015r., 12:19:11 Ja ostatnio robiłem docieplenie poddasza i zdecydowałem się na izolacje pianka PUR. Dokładnie wypełnia ona wszystkie szczeliny i dzięki temu izolacja termiczna pianką jest tak skuteczna. U mnie całość prac wykonała corwetta z łodzi. Mogę ich polecić za solidną robotę, którą zrobilii.
  • Darek9342017 Darek9342017, 08.08.2016r., 10:44:36 Ja już drugi raz korzystałem z pinaki pur, którą naniosła firma Novopur. To naprawdę dobra izolacja - sprawdza się już 3 rok i rachunki są dużo mniejsze za ogrzewanie ;)
  • Marcin S. Marcin S., 18.09.2016r., 19:28:32 Bardzo dobry artykuł. My jednak zdecydowaliśmy się na ocieplenie poddasza pianką pur i wszystko wyszło super. Co ciekawe poprawiła się akustyka na poddaszu. Polecam ocieplenie pianą pur tym, którzy naprawdę chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu.
  • jm jm, 02.01.2017r., 11:48:05 Ale kto kładzie 30cm steropianu?
  • Olek Olek, 02.01.2017r., 11:51:11 Ocieplenia To zależy jak grube są ściany.
  • jarek jarek, 20.01.2017r., 13:56:43 izolacja jest bardzo wazna zwlaszcza, że mielismy ostatnio niezle mrozy z nieprzyjemnym wiatrem, czulem w swoim domu jak cieplo ucieka przez kominek w ktorym sie nie paliło. 
  • lutek lutek, 14.06.2017r., 21:35:49 Metoda natryskowa pianką pur jest według mnie bardzo skuteczna. To metoda szyba i trwała, izolacja jest naprawdę dobra, ma niski współczynnik przenikalności cieplnej, jest bardzo szczelna, nie ma mostków cieplnych. Nam ocieplał dom Technopur i super, szybko i profesjonalnie, jestem zadowolony.
  • marta26 marta26, 31.10.2017r., 13:58:18 ile taka przyjemność kosztuje??
  • Czarny Czarny, 31.01.2018r., 11:26:45 Mi rok temu wykonywała ocieplanie pianką poliuretanową firma i ta metoda świetnie się sprawdza. Rachunki są mniejsze, bo ciepło nie ma skąd uciekać. Odgłosy z zewnątrz nie dochodzą. Jak znowu miałbym wybierać między wełną a metodą natryskową to oczywiście postawiłbym na to samo. Szybkie wykonanie i na lata.
  • Damian Damian, 08.02.2018r., 13:20:46 Moim zdaniem poza samą izolacją trzeba też zwracać uwagę na jej montaż. Tu jest wiele nieporozumień i popełnianych błędów. Na pewno dobrze będzie zaopatrzyć się w odpowiednie wkręty do izolacji, bo bez nich o efektywności montażu ciężko mówić. Co do samego izolatora - preferuję wełnę z uwagi na efektywność i łatwą obróbkę. O markach nie mówię, bo tu każdy ma własne preferencje.
  • Nowik Nowik, 18.04.2018r., 14:18:16 Izolacja na poddaszu jest bardzo ważna, kiedyś starszą technologią robiła nam to ekipa. Niby sobie poradzili, ale z perspektywy czasu ich praca nie okazała się bardzo efektywna - izolację wymienialiśmy niedawno. Wybór padł na wełnę szklaną, mamy znajomego który to ogarnia. We trzech daliśmy radę, oczywiście pełne BHP! Mieliśmy kombinezony robocze, do tego maski na twarz, okulary, wszystko. I okazało się, że wcale nie jest to takie trudne, a poddasze zaizolowane elegancko ;)
  • Hajduk Hajduk, 26.08.2023r., 08:58:30 Moje ostatnie odkrycie zamiast płyta karton-gips to płyta MPB. Bardzo fajnie się z nią pracuje a są dużo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, wgniecenia itp. Szczególnie polecam zastosować je w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie jak np. pokój dziecięcy czy korytarz.

Powiązane

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

Portalokienny.pl Co wziąć pod uwagę, wybierając okna dachowe?

Co wziąć pod uwagę, wybierając okna dachowe? Co wziąć pod uwagę, wybierając okna dachowe?

Zakup okien to nie taka prosta sprawa. Jest wiele różnych rozwiązań na rynku, a i wykorzystanie okna stanowi istotny czynnik. No więc jakie okna dachowe kupić? W niniejszym artykule podpowiemy, na co warto...

Zakup okien to nie taka prosta sprawa. Jest wiele różnych rozwiązań na rynku, a i wykorzystanie okna stanowi istotny czynnik. No więc jakie okna dachowe kupić? W niniejszym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Ochrona domu przed słońcem – jakie rozwiązania wybrać?

Ochrona domu przed słońcem – jakie rozwiązania wybrać? Ochrona domu przed słońcem – jakie rozwiązania wybrać?

Tego lata upał mocno daje się nam we znaki. Intensywne słońce nie przeszkadza, gdy jesteśmy na urlopie, lecz w domu przebywanie w mocno nagrzanych pomieszczeniach nie jest niczym przyjemnym. Jak zatem...

Tego lata upał mocno daje się nam we znaki. Intensywne słońce nie przeszkadza, gdy jesteśmy na urlopie, lecz w domu przebywanie w mocno nagrzanych pomieszczeniach nie jest niczym przyjemnym. Jak zatem stworzyć komfortowe warunki do korzystania z domowych wnętrz nawet w upalne dni? Rozwiązaniem może być wykorzystanie osłon zewnętrznych do okien pionowych i dachowych.

Redakcja Skuteczna izolacja poddasza

Skuteczna izolacja poddasza Skuteczna izolacja poddasza

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza ma równie duże znaczenie, jak odpowiednia izolacja termiczna ścian. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że ciepło ucieka przez niezaizolowany dach nawet łatwiej i szybciej...

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza ma równie duże znaczenie, jak odpowiednia izolacja termiczna ścian. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że ciepło ucieka przez niezaizolowany dach nawet łatwiej i szybciej niż przez ściany, dlatego wymagania dotyczące tej przegrody są ostrzejsze.

Anna Bartoszewska Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Przy planowaniu aranżacji łazienki na poddaszu trzeba wziąć pod uwagę skosy, które z jednej strony są ozdobą, ale z drugiej powodują ograniczenia możliwości montażu urządzeń sanitarnych. Podpowiadamy,...

Przy planowaniu aranżacji łazienki na poddaszu trzeba wziąć pod uwagę skosy, które z jednej strony są ozdobą, ale z drugiej powodują ograniczenia możliwości montażu urządzeń sanitarnych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, żeby jak najefektywniej wykorzystać tę przestrzeń.

Redakcja Jak zaadaptować poddasze

Jak zaadaptować poddasze Jak zaadaptować poddasze

Przystosowanie strychu do potrzeb mieszkalnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową oraz zmniejszyć straty energii powodowane przez źle ocieplony dach. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed...

Przystosowanie strychu do potrzeb mieszkalnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową oraz zmniejszyć straty energii powodowane przez źle ocieplony dach. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed rozpoczęciem prac oraz jakie rozwiązania i materiały wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Redakcja Adaptacja poddasza na cele mieszkalne w budynku wielorodzinnym – od czego zacząć?

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne w budynku wielorodzinnym – od czego zacząć? Adaptacja poddasza na cele mieszkalne w budynku wielorodzinnym – od czego zacząć?

Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na adaptację poddaszy w budynkach wielorodzinnych do celów użytkowych. Rozpoczęcie remontu wymaga jednak pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów...

Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na adaptację poddaszy w budynkach wielorodzinnych do celów użytkowych. Rozpoczęcie remontu wymaga jednak pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Inwestycja może jednak szybko się zwrócić i przynieść wspólnocie wymierne korzyści ekonomiczne.

Redakcja 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów...

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów za płytami ogniochronnymi i odpornymi na wydarzenia.

Krystyna Stankiewicz Jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu?

Jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu? Jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu?

Najskuteczniejszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej...

Najskuteczniejszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub lukarnie. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń - można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub grupami. Aby jednak zapewnić komfort świetlny na poddaszu, trzeba poznać i zastosować kilka prostych, ale bardzo ważnych zasad.

Redakcja Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu

Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu

Najlepszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub...

Najlepszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub lukarnie. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń – można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub grupami.

Krystyna Stankiewicz Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca

Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca Komfortowe poddasze, czyli jak się zabezpieczyć przed nadmiarem słońca

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca na poddaszu są przesłony zewnętrzne (rolety i markizy), ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. We wnętrzach warto natomiast...

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca na poddaszu są przesłony zewnętrzne (rolety i markizy), ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby. We wnętrzach warto natomiast zastosować rolety wewnętrzne, które oprócz ochrony przed słońcem dekorują wnętrze.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

Redakcja Ciepły garaż – ciepły dom. Jak wybrać bramę garażową?

Ciepły garaż – ciepły dom. Jak wybrać bramę garażową? Ciepły garaż – ciepły dom. Jak wybrać bramę garażową?

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego najczęściej wybierają projekty domów z garażem wbudowanym w bryłę budynku. Tego typu pomieszczenia są zazwyczaj zintegrowane z pozostałą częścią naszego domu, a więc...

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego najczęściej wybierają projekty domów z garażem wbudowanym w bryłę budynku. Tego typu pomieszczenia są zazwyczaj zintegrowane z pozostałą częścią naszego domu, a więc też przeważnie je ogrzewamy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić właściwą energooszczędność garażu i kupić ciepłą bramę garażową, inaczej nasz trud pójdzie na marne, a ciepło będzie uciekać z wnętrza. Należy zadbać także o dobry montaż takiego wyrobu, który zniweluje występowanie mostków termicznych na...

Redakcja Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...

Redakcja Nowe wzory i poszerzony zakres zastosowania drzwi zewnętrznych Hörmann

Nowe wzory i poszerzony zakres zastosowania drzwi zewnętrznych Hörmann Nowe wzory i poszerzony zakres zastosowania drzwi zewnętrznych Hörmann

Już od kilku lat wszystkie aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC 3. Teraz producent skupia się na poszerzaniu palety wzorów, kolorów i wyposażenia...

Już od kilku lat wszystkie aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC 3. Teraz producent skupia się na poszerzaniu palety wzorów, kolorów i wyposażenia swoich drzwi wejściowych – zarówno stalowych, jak i aluminiowych. W ofercie znalazły się również dźwiękoszczelne drzwi zewnętrzne z przegrodą termiczną.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Redakcja news Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Dlaczego warto mieć ten poradnik? Publikacja zawiera opisowo-graficzny...

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Dlaczego warto mieć ten poradnik? Publikacja zawiera opisowo-graficzny komentarz ilustrowany ok. 200 rysunkami.

news Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r. Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Nicola Hariasz Montaż okien w dachu płaskim

Montaż okien w dachu płaskim Montaż okien w dachu płaskim

Liczne zalety płaskich dachów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie konstrukcyjne. Okna w takim dachu trzeba fachowo zamontować, bo są wyjątkowo narażone na złe warunki atmosferyczne.

Liczne zalety płaskich dachów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie konstrukcyjne. Okna w takim dachu trzeba fachowo zamontować, bo są wyjątkowo narażone na złe warunki atmosferyczne.

dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń, dr inż. Janusz Belok, dr inż. Tomasz Steidl Termowizja w diagnostyce budynków

Termowizja w diagnostyce budynków Termowizja w diagnostyce budynków

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.