EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Redakcja | 2022-09-28
Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian, fot. MIWO

Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian, fot. MIWO

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa podstawowe, minimalne wymagania, jakie powinny spełniać budynki.

Zobacz także

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...

ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien...

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Na przestrzeni lat przepisy techniczno-budowlane w Polsce systematycznie się zmieniały. Pierwsze rozporządzenie w tym zakresie zostało sformułowane w 1961 r. i od tego czasu zastępowały go 4 kolejne wersje. Zmiany te wynikały m.in. z pojawiania się nowych technologii i materiałów, ale również z potrzeb samego rynku budowlanego. Należy jednak pamiętać, że zmiany przepisów wykonawczych są zawsze wtórne w stosunku do rozwoju rynku. Wprowadzają rozwiązania, które już się przyjęły, lub wymagania wynikające z istotnych w danym okresie problemów społecznych, gospodarczych czy ekonomicznych. 

Obecnie obowiązujące WT zostały wprowadzone w 2002 r., czyli obowiązują już od 20 lat! Zawierają 11 działów tematycznych, które są dodatkowo podzielone na szczegółowe rozdziały. Do dziś rozporządzenie zmieniano aż 12 razy, ale większość poprawek miała jedynie charakter korekcyjny. Najistotniejszą z nich było wprowadzone w 2013 r. stopniowe zaostrzanie wymagań (lata 2014, 2017 i 2021) w zakresie izolacyjności cieplnej przegród, pozwalające na redukcję strat ciepła z budynku, a tym samym na ograniczenie zużycia energii. Co ciekawe, wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej od lat 80. XX wieku były zaostrzane aż 7 razy. 

Jednak niektóre obszary, jak np. bezpieczeństwo pożarowe czy akustyka, w dużej mierze pozostają niezmienione od lat i nie przystają do zmieniających się warunków i trendów budowlanych. Nigdy nie uwzględniono również takiego obszaru jak zrównoważone budownictwo, co w obliczu strategii klimatycznej UE i zmieniających się technologii jest niezrozumiałe. 

Czytaj też: Kupujemy mieszkanie  jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka?

Przez ostatnie 20 lat obserwujemy dynamiczne zmiany technologii i trendów w budownictwie, które znacznie podwyższyły poziom ryzyka pożarowego. We wnętrzach domów i elementach budowlanych jest więcej palnych materiałów, zwłaszcza tworzyw sztucznych. Pojawiły się również nowe technologie, jak np. systemy fotowoltaiczne, które z jednej strony pozwalają na produkcję „czystej energii”, ale z drugiej – montowane na budynku, mogą wprowadzać nowe ryzyko, stając się źródłem pożaru. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że nie istnieją żadne przepisy wykonawcze dla tych instalacji.

Obecne zapisy warunków technicznych sprzyjają także słabej jakości akustycznej budynków mieszkalnych, gdyż wymagania określają tylko minimalne warunki, które trzeba spełnić. Skutki odczuwają mieszkańcy budynków, szczególnie wielorodzinnych. 

Czas na zmiany

Obecnie trwają prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem w sprawie Warunków Technicznych. Wymusza to nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie 20 września 2019 r. Dała ona rządzącym 3 lata na dostosowanie przepisów do oczekiwań osób ze szczególnymi potrzebami.

Pod koniec 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło do konsultacji społecznych projekt zmian WT, który jednak był w dużej mierze niewystarczający i odstający od potrzeb rynku. Obejmował on przede wszystkim zmiany redakcyjne (m.in. zmiany numeracji, zmianę formy zdań z liczby mnogiej na liczbę pojedynczą). Zaproponowano podstawowe wymagania w zakresie dostępności, jednak nie uwzględniały one wielu aspektów, jak np. zapewnienia odpowiednich warunków ewakuacji dla osób z niepełnosprawnościami. Niewątpliwie dobrą propozycją jest wprowadzenie w całym rozporządzeniu klas reakcji na ogień, zamiast starych i już dawno nieaktualnych pojęć związanych z palnością i zapalnością. Jest to zasadne, tym bardziej, że obecnie producenci wyrobów budowlanych badają i deklarują klasy reakcji na ogień, podczas gdy WT posługują się starymi pojęciami. 

To jednak stanowczo za mało, by sprostać wyzwaniom zmieniającego się budownictwa i nowym zagrożeniom. Konieczność wprowadzenia zmian w zakresie dostępności jest dobrym momentem, by dostosować przepisy do potrzeb aktualnego otoczenia i zaktualizować je również w innych zakresach. Oto najważniejsze propozycje zmian w WT dotyczących izolacji budynków zaproponowane przez Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO. 

Izolacyjność cieplna przegród

Ponieważ dążenie do budownictwa zeroenergetycznego wymusza konsekwentnie wyższe standardy izolacyjności termicznej przegród budynków, należy promować dalsze ograniczenie dopuszczalnych wartości współczynnika przenikania ciepła dla ścian, dachów i podłóg. 

Zmiany w WT w zakresie współczynnika przenikania ciepła dla przegród wprowadzane w latach 2014–2021 odnosiły się do budynków, w których projektowana temperatura wewnętrzna przekraczała 16°C. Tymczasem w przypadku tych „chłodniejszych”, z projektowaną temperaturą w zakresie 8–16°C, nic się nie zmieniło. Konieczne jest więc podniesienie wymagań dotyczących energooszczędności budynków o temperaturze wewnętrznej poniżej 16°C. Są to wielkie magazyny czy centra logistyczne, zajmujące nawet kilka hektarów powierzchni, a ten sektor budownictwa odpowiada za znaczne sumaryczne zużycie i straty energii. 

Warunki techniczne przypisują wymagania w zakresie izolacyjności termicznej określonym rodzajom przegród zewnętrznych. W przypadku dachów mamy do czynienia z „uśrednieniem”, które nie jest uzasadnione technicznie. Są bowiem zasadnicze różnice konstrukcyjne między dachami zazwyczaj stosowanymi w budynkach mieszkalnych (dachy skośne) i niemieszkalnych (dachy płaskie). Sposób montowania izolacji w takich dachach znacznie się różni, dlatego powinno istnieć zróżnicowanie wymagań co do dachów w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Zabezpieczy to inwestorów domów przed niedokładnościami wykonawczymi, wynikającymi ze skomplikowanej konstrukcji dachów skośnych.

Bezpieczeństwo pożarowe

Coraz częściej pojawiające się pożary, które rozprzestrzeniają się po ścianach zewnętrznych budynków, pokazują, że konieczne jest zwiększenie wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dla tych elementów budynku. Okładziny takich ścian, ich zamocowanie mechaniczne oraz ocieplenie budynków wysokich i wysokościowych na całej wysokości powinno być wykonane z materiałów niepalnych, a ściany budynków o wysokości poniżej 25 m, jeśli nie mogą być wykonane z materiałów niepalnych, powinny być zabezpieczone barierami ogniowymi. Niezbędne jest również dodanie w WT odpowiednich przepisów nakazujących zabezpieczenie od zewnętrz połączenia stropu oddzielenia przeciwpożarowego. 

Ze względu na coraz szersze stosowanie instalacji fotowoltaicznych, przepisy prawne powinny zostać uzupełnione wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego takich instalacji mocowanych na budynkach. Moduły fotowoltaiczne pogarszają właściwości pożarowe elementów budynku, do których są mocowane, i przyspieszają rozprzestrzenianie ognia, dlatego budynek należy odpowiednio zabezpieczyć przed zagrożeniem pożarowym. 

Nowe przepisy powinny zapewniać odpowiednie warunki ewakuacji dla osób o ograniczonej zdolności poruszania i porozumiewania się, w szczególności w budynkach użyteczności publicznej. Obudowa dróg ewakuacyjnych powinna być wykonana z materiałów niepalnych, a jeżeli droga ewakuacyjna, na fragmencie od wyjścia z budynku do miejsca zbiórki do ewakuacji, biegnie przy ścianie zewnętrznej, to ściana powinna być wykonana z materiałów niepalnych. 

Akustyka w mieszkaniach

Problemem, który powszechnie występuje w budynkach mieszkalnych, jest nadmierny hałas. Wynika on głównie z tego, że obecne wymagania prawne są na zbyt niskim poziomie, aby w mieszkaniach zapewnić komfort akustyczny. Jako przykład można podać izolacyjność akustyczną ściany międzymieszkaniowej (R’A1 ≥ 50 dB). Ta wartość w żaden sposób nie zabezpieczy mieszkańców przed hałasem dobiegającym od sąsiadów – będzie słyszalna nawet głośna rozmowa. Należałoby więc w Warunkach Technicznych zapewnić obowiązkowe określanie klas akustycznych. Wówczas kupujący mieszkanie będzie świadomy, czy jego mieszkanie będzie głośne czy ciche. 

Kolejną powszechną bolączką jest zła jakość wykonawstwa w zakresie akustyki mieszkań. Wyroby budowlane, które mają odpowiednie właściwości w zakresie akustyki, na etapie wykonawstwa są często zamieniane na takie, które takich właściwości nie posiadają. Ponieważ jednak po ich zabudowaniu nie można sprawdzić parametrów, wydaje się konieczne, aby w Warunkach Technicznych znalazły się przepisy dotyczące zakresu badań akustycznych obiektu już po jego wykonaniu. Metodyka jest określona w odpowiedniej normie akustycznej, są też jednostki uprawnione do wykonywania pomiarów. Poświadczenie zgodności wymagań z badaniem akustycznym mieszkań, np. poprzez świadectwo czy certyfikat, zagwarantuje nabywającemu, że wykonanie budynku pod kątem akustycznym jest przynajmniej zgodne z przepisami. 

Potrzebne są też szczegółowe zapisy dotyczące rozwiązań związanych z wykończeniem budynków – takich, które powodują osłabienie izolacyjności akustycznej. Są to np. bruzdy, podkucia, wnęki czy otwory instalacyjne.  

Zrównoważone budownictwo 

Osiągnięcie neutralności klimatycznej w najbliższych dziesięcioleciach jest naszym społecznym obowiązkiem, ale jest to jednocześnie zobowiązanie prawne krajów Unii Europejskiej, której Polska jest członkiem. Bardzo duży wkład w osiągnięcie tego celu będą miały budynki, pod warunkiem, że będą one zeroemisyjne, czyli ich ślad węglowy zostanie zmniejszony do minimum. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki, a od roku 2050 wszystkie budynki w UE będą musiały być zeroemisyjne. Dlatego konieczna jest modyfikacja podejścia do produkcji materiałów, projektowania, procesu budowlanego oraz wykorzystywanych źródeł energii. Bazą tych działań muszą być zmiany w prawodawstwie.

W WT powinien powstać nowy rozdział zajmujący się zrównoważonym budownictwem, gdzie będą określone wymagania mające na celu całkowitą dekarbonizację budownictwa. W tym rozdziale należy zawrzeć zapisy, wraz z konkretnymi ramami czasowymi, dotyczące liczenia śladu węglowego budynku, osiągnięcia zerowego  operacyjnego śladu węglowego netto przez wszystkie budynki nowe i poddawane termomodernizacji czy stosowania w zamówieniach publicznych wyłącznie wyrobów budowlanych posiadających deklarację środowiskową.  

Rozporządzenie WT to jeden z podstawowych aktów prawnych w budownictwie, bez którego nie da się zaprojektować i wykonać budynku. Dlatego tak ważne jest, aby w jak najwyższym stopniu odpowiadał on na potrzeby rynku, pozwalał na bezpieczne stosowanie nowych materiałów i technologii, a z drugiej strony zapewniał komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Należy też podkreślić, że nowelizacja WT musi odpowiadać wyzwaniom naszych czasów na kolejnych kilkanaście lat. Przecież zmiany wprowadzone teraz będą kreowały rynek budowlany przez następne lata, np. poprzez stymulowanie rozwiązań o najniższym śladzie węglowym” – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO. 

Źródło: MIWO

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Joanna Nowaczyk Jak ochronić mieszkanie przed hałasem

Jak ochronić mieszkanie przed hałasem Jak ochronić mieszkanie przed hałasem

Autorka publikacji zwraca uwagę na kilka kwestii: regulacji prawnych, źródeł pochodzenia hałasu, sposobów rozchodzenia się dźwięków w budynku, izolacyjności akustycznej przegród, poprawności projektowania,...

Autorka publikacji zwraca uwagę na kilka kwestii: regulacji prawnych, źródeł pochodzenia hałasu, sposobów rozchodzenia się dźwięków w budynku, izolacyjności akustycznej przegród, poprawności projektowania, wykonania i poprawności akustyki.

Anna Gil, Stowarzyszenie Komfort Ciszy, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu

Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu

Dla zapewnienia komfortu akustycznego w domu lub mieszkaniu kluczowy jest zarówno etap projektowania, jak i wykonania. Poprawienie błędów dotyczących izolacyjności akustycznej przegród budynku jest trudne...

Dla zapewnienia komfortu akustycznego w domu lub mieszkaniu kluczowy jest zarówno etap projektowania, jak i wykonania. Poprawienie błędów dotyczących izolacyjności akustycznej przegród budynku jest trudne i bardzo kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego kupując mieszkanie lub dom, koniecznie zainteresujmy się tym, czy zapewni nam komfort akustyczny i czy będziemy się w nim dobrze czuć.

Tomasz Połubiński Akustyka w budownictwie jednorodzinnym

Akustyka w budownictwie jednorodzinnym Akustyka w budownictwie jednorodzinnym

Ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych "Białe murowanie" radzi, jak uzyskać komfort akustyczny w domach jednorodzinnych. Jak zapewnić odpowiednią izolację akustyczną w budynkach...

Ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych "Białe murowanie" radzi, jak uzyskać komfort akustyczny w domach jednorodzinnych. Jak zapewnić odpowiednią izolację akustyczną w budynkach tak, abyśmy mogli spokojnie odpoczywać, spać czy pracować?

EPUFLOOR SP. Z O. O. Nowoczesne izolacje akustyczne ścian i podłóg

Nowoczesne izolacje akustyczne ścian i podłóg Nowoczesne izolacje akustyczne ścian i podłóg

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Coś łomocze w piwnicy, albo tupanie w Twój sufit nie pozwala Ci spać? Pomyśl o zastosowaniu izolacji akustycznej w swoim mieszkaniu.

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Coś łomocze w piwnicy, albo tupanie w Twój sufit nie pozwala Ci spać? Pomyśl o zastosowaniu izolacji akustycznej w swoim mieszkaniu.

Redakcja news Projektowanie budynków i obiektów budowlanych – bezpieczeństwo pożarowe

Projektowanie budynków i obiektów budowlanych – bezpieczeństwo pożarowe Projektowanie budynków i obiektów budowlanych – bezpieczeństwo pożarowe

„Bezpieczeństwo pożarowe w projektowaniu budynków i obiektów budowlanych – postawy” to trzecie wydanie publikacji – zaktualizowane i uzupełnione według stanu prawnego na dzień 31.03.2023 r. Przedstawienie...

„Bezpieczeństwo pożarowe w projektowaniu budynków i obiektów budowlanych – postawy” to trzecie wydanie publikacji – zaktualizowane i uzupełnione według stanu prawnego na dzień 31.03.2023 r. Przedstawienie przepisów i norm w przystępnej formie pozwoli określić wymagania, które zapewnią zaprojektowanie obiektu budowlanego i związanych z nim instalacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo pożarowe zgodne z przeznaczeniem użytkowania obiektu.

firefly.com.pl Jak odpowiednio dobrać środek gaśniczy?

Jak odpowiednio dobrać środek gaśniczy? Jak odpowiednio dobrać środek gaśniczy?

Wybór odpowiedniego środka gaśniczego stanowi nie tylko wymóg prawa, ale przede wszystkim kluczowy element strategii zapobiegania i przeciwdziałania pożarom. Ryzyko pożaru stanowi zagrożenie, nie tylko...

Wybór odpowiedniego środka gaśniczego stanowi nie tylko wymóg prawa, ale przede wszystkim kluczowy element strategii zapobiegania i przeciwdziałania pożarom. Ryzyko pożaru stanowi zagrożenie, nie tylko dla mienia firm, ale przede wszystkim dla życia i zdrowia pracowników. Szczególnie w miejscach pracy, gdzie używane są materiały łatwopalne, takie jak drewno czy chemikalia.

mgr inż. Dariusz Zgorzalski Wybrane aspekty wymagań zasilaczy stosowanych do urządzeń przeciwpożarowych

Wybrane aspekty wymagań zasilaczy stosowanych do urządzeń przeciwpożarowych Wybrane aspekty wymagań zasilaczy stosowanych do urządzeń przeciwpożarowych

Eliminowanie błędów, uzyskanie i utrzymanie niezawodności urządzeń ppoż. jest szczególnie trudne, gdyż większość z nich to systemy tworzące funkcjonalną całość, w skład których wchodzi wiele urządzeń dostarczanych...

Eliminowanie błędów, uzyskanie i utrzymanie niezawodności urządzeń ppoż. jest szczególnie trudne, gdyż większość z nich to systemy tworzące funkcjonalną całość, w skład których wchodzi wiele urządzeń dostarczanych przez różnych dostawców z różnych branż. System taki spełni swoją funkcję pod warunkiem, że wszystkie jego elementy pracują prawidłowo i są ze sobą kompatybilne. Przykładem takich systemów są systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła (do których zalicza się system oddymiania).

Redakcja news Międzynarodowa Konferencja ETICS 2023

Międzynarodowa Konferencja ETICS 2023 Międzynarodowa Konferencja ETICS 2023

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń zaprasza na kolejną, dziewiątą już, edycję Międzynarodowej Konferencji ETICS. W dniach 25–26 maja, w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi, eksperci z branży będą...

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń zaprasza na kolejną, dziewiątą już, edycję Międzynarodowej Konferencji ETICS. W dniach 25–26 maja, w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi, eksperci z branży będą rozmawiać o ocieplaniu budynków.

Redakcja news Bezpieczeństwo pożarowe dachów płaskich – webinar Stowarzyszenia DAFA

Bezpieczeństwo pożarowe dachów płaskich – webinar Stowarzyszenia DAFA Bezpieczeństwo pożarowe dachów płaskich – webinar Stowarzyszenia DAFA

Jak prawidłowo dobrać rozwiązania dla dachów płaskich w zakresie ochrony przeciwpożarowej? Stowarzyszenie DAFA zaprasza 9 marca o godz. 11:00 na kolejny webinar i dyskusję w ramach Wirtualnej Akademii...

Jak prawidłowo dobrać rozwiązania dla dachów płaskich w zakresie ochrony przeciwpożarowej? Stowarzyszenie DAFA zaprasza 9 marca o godz. 11:00 na kolejny webinar i dyskusję w ramach Wirtualnej Akademii DAFA.

Redakcja news ArmaFlex Ultima – pierwsza elastyczna izolacja FEF z euroklasą ogniową BL-s1, d0

ArmaFlex Ultima – pierwsza elastyczna izolacja FEF z euroklasą ogniową BL-s1, d0 ArmaFlex Ultima – pierwsza elastyczna izolacja FEF z euroklasą ogniową BL-s1, d0

ArmaFlex Ultima to pierwsza elastyczna pianka elastomerowa, która dzięki uniepalniaczom w swoim składzie zyskała euroklasę BL-s1, d0. Oznacza to nawet 10-krotną redukcję wytwarzanego dymu w porównaniu...

ArmaFlex Ultima to pierwsza elastyczna pianka elastomerowa, która dzięki uniepalniaczom w swoim składzie zyskała euroklasę BL-s1, d0. Oznacza to nawet 10-krotną redukcję wytwarzanego dymu w porównaniu do standardowych produktów elastomerowych i przekłada się na znaczną poprawę bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych.

Tomasz Łukaszewski Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków

Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków

Już na etapie projektowania budynku należy we właściwy sposób zaplanować zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektu. Obok czynnego zabezpieczenia przeciwpożarowego, którego celem jest minimalizacja skutków...

Już na etapie projektowania budynku należy we właściwy sposób zaplanować zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektu. Obok czynnego zabezpieczenia przeciwpożarowego, którego celem jest minimalizacja skutków powstałego już pożaru, projekt powinien uwzględniać bierną ochronę przeciwpożarową budynku, mającą za zadanie spowolnić niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia, a w efekcie przyczynić się do tego, aby budynek był w stanie obronić się sam przed pożarem.

mgr inż. Monika Hyjek Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym?

Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym? Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym?

Poddasza użytkowe często przeznacza się na cele mieszkalne lub biurowe, szczególnie w przypadku budynków niskich lub średniowysokich. W domach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są jako sypialnie...

Poddasza użytkowe często przeznacza się na cele mieszkalne lub biurowe, szczególnie w przypadku budynków niskich lub średniowysokich. W domach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są jako sypialnie lub przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa. W małych hotelach czy pensjonatach na poddaszach umieszcza się pokoje gościnne, a w niewielkich budynkach użyteczności publicznej aranżuje się je jako biura. Niezależnie od wyboru jednej z tych możliwości, przy budowie obiektu z takim poddaszem należy pamiętać...

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

Armacell Poland ArmaFlex® Duct firmy Armacell – skuteczniejsza ochrona i łatwiejszy montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych

ArmaFlex® Duct firmy Armacell – skuteczniejsza ochrona i łatwiejszy montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych ArmaFlex® Duct firmy Armacell – skuteczniejsza ochrona i łatwiejszy montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych

Czy wyższa skuteczność izolacji może iść w parze ze skuteczniejszą ochroną instalacji i większą wygodą montażu? ArmaFlex® Duct firmy Armacell to nowoczesny materiał izolacyjny wykonany z zamkniętokomórkowej,...

Czy wyższa skuteczność izolacji może iść w parze ze skuteczniejszą ochroną instalacji i większą wygodą montażu? ArmaFlex® Duct firmy Armacell to nowoczesny materiał izolacyjny wykonany z zamkniętokomórkowej, elastomerowej pianki. Stanowi doskonałą ochronę przed stratami ciepła, dyfuzją pary wodnej, ogranicza ryzyko korozji instalacji, a dodatkowo dzięki swoim właściwościom, jest bezpieczny i wygodny w montażu oraz zapewnia bezpieczeństwo pożarowe.

Redakcja news Wirtualna Akademia DAFA – kolejna odsłona cyklu

Wirtualna Akademia DAFA – kolejna odsłona cyklu Wirtualna Akademia DAFA – kolejna odsłona cyklu

Stowarzyszenie DAFA zaprasza do udziału w eksperckim szkoleniu online w ramach cyklu Wirtualna Akademia DAFA.

Stowarzyszenie DAFA zaprasza do udziału w eksperckim szkoleniu online w ramach cyklu Wirtualna Akademia DAFA.

Redakcja news Dom bezpieczny pożarowo – wyniki eksperymentu pożarowego

Dom bezpieczny pożarowo – wyniki eksperymentu pożarowego Dom bezpieczny pożarowo – wyniki eksperymentu pożarowego

„Dom bezpieczny pożarowo” to cykl krótkich filmów dokumentalnych podsumowujących eksperyment pożarowy w Pionkach. Filmy przedstawiają szczegóły projektu, a występujący w nich eksperci szczegółowo omawiają...

„Dom bezpieczny pożarowo” to cykl krótkich filmów dokumentalnych podsumowujących eksperyment pożarowy w Pionkach. Filmy przedstawiają szczegóły projektu, a występujący w nich eksperci szczegółowo omawiają elementy budynku, które mają wpływ na bezpieczeństwo pożarowe.

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Armacell Poland Nowy Tubolit Split & DuoSplit – bezpieczna izolacja

Nowy Tubolit Split & DuoSplit – bezpieczna izolacja Nowy Tubolit Split & DuoSplit – bezpieczna izolacja

Tubolit Split &DuoSplit firmy Armacell to preizolowane miedziane rury do łączenia jednostek wewnętrznych z jednostką zewnętrzną klimatyzatorów typu split. Nowa, podwyższona klasa odporności na ogień B-s1,...

Tubolit Split &DuoSplit firmy Armacell to preizolowane miedziane rury do łączenia jednostek wewnętrznych z jednostką zewnętrzną klimatyzatorów typu split. Nowa, podwyższona klasa odporności na ogień B-s1, d0 sprawia, że to doskonałe rozwiązanie nie tylko ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz odporność na uszkodzenia, ale także z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe.

Redakcja news Stosowanie pasów z wełny mineralnej nie poprawia bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Stosowanie pasów z wełny mineralnej nie poprawia bezpieczeństwa pożarowego ociepleń Stosowanie pasów z wełny mineralnej nie poprawia bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Opublikowane właśnie wyniki badań przeprowadzonych przez Łukasiewicz – Instytut Szkła i Ceramiki Materiałów Budowlanych, Odział w Krakowie dowodzą, że pasy z wełny mineralnej promowane jako tzw. „bariery...

Opublikowane właśnie wyniki badań przeprowadzonych przez Łukasiewicz – Instytut Szkła i Ceramiki Materiałów Budowlanych, Odział w Krakowie dowodzą, że pasy z wełny mineralnej promowane jako tzw. „bariery ogniowe”, mogą stanowić krytyczny punkt ocieplenia, nie tylko w zakresie wpływu na trwałość, ale również na (wskazywane dotychczas jako zaleta tego rozwiązania) bezpieczeństwo pożarowe tak wykonanych ociepleń.

Redakcja news Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi...

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi na rosnącą grubość wyrobów ze styropianu stosowanych w ociepleniach ścian zewnętrznych.

mgr inż. Piotr Harassek, ekspert techniczny Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany? Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Redakcja Jak chronić dom przed pożarem?

Jak chronić dom przed pożarem? Jak chronić dom przed pożarem?

Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie...

Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie warto jednak zaniedbywać. Wybór odpowiednich zabezpieczeń przeciwogniowych w przyszłości może nas uratować przed pożarem.

Redakcja news PSPS obchodzi 10-lecie działalności

PSPS obchodzi 10-lecie działalności PSPS obchodzi 10-lecie działalności

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest największym rynkiem ociepleń ze styropianu w Europie. Produkcja styropianu dla budownictwa zapewnia tysiące miejsc pracy.

Redakcja news Wirtualna Akademia DAFA

Wirtualna Akademia DAFA Wirtualna Akademia DAFA

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – cykl szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać obecny czas i podnieść kwalifikacje.

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – cykl szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać obecny czas i podnieść kwalifikacje.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.