EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kupujemy mieszkanie - jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka?

Henryk Kwapisz | 2017-01-31
Jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka?
Fot. Isover

Jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka?


Fot. Isover

Z badań wynika, że kupując mieszkanie, interesujemy się przede wszystkim lokalizacją, rozkładem i ceną. Nie zastanawiamy się raczej nad komfortem akustycznym. Natomiast okazuje się, że nawet kilkadziesiąt procent mieszkańców skarży się na hałaśliwych sąsiadów lub hałas za oknem. Widać więc, że nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne podczas zakupu mieszkania jest zwrócenie uwagi na komfort akustyczny.

Zobacz także

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

URSA Polska Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Recticel Izolacje Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom

Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom

Niepożądane dźwięki docierające do mieszkania znacząco obniżają komfort użytkowania. Warto więc je wyeliminować, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zamontowanie paneli do izolacji akustycznej...

Niepożądane dźwięki docierające do mieszkania znacząco obniżają komfort użytkowania. Warto więc je wyeliminować, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zamontowanie paneli do izolacji akustycznej Simfofit® firmy Recticel.

Praktyka pokazuje, że w trakcie odbioru budynku inwestor coraz częściej zleca badania izolacyjności akustycznej przegród budowlanych - ścian i stropów. Aby wyniki tych badań były zgodne z założeniami, warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ścian oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.

Aby w budynku osiągnąć zakładaną wartość współczynnika izolacyjności akustycznej, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dotyczą one m.in. wyboru materiału budowlanego, jak również sposobu wykonania i wykończenia mieszkania.

Bardzo ważną rolę w uzyskaniu wymaganej izolacyjności akustycznej odgrywa właściwe wykonawstwo. Nieszczelna spoina, niewłaściwa izolacja pod stropem, niestaranne połączenie murów czy zbyt cienka warstwa tynku mogą pogorszyć izolacyjność akustyczną nawet o kilka decybeli.

Dźwięki uderzeniowe i dźwięki powietrzne

Izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych budynku oraz jego przegród zewnętrznych i wewnętrznych wyraża się wskaźnikiem R. W uproszczeniu jest to różnica między poziomem dźwięku emitowanym ze źródła a tym, co odbieramy. Im dana przegroda lepiej izoluje akustycznie, tym ma wyższy wskaźnik R.

Inaczej jest z izolacyjnością od dźwięków uderzeniowych (L). Wskaźnik L pokazuje, ile dźwięku przejdzie od źródła do odbiorcy. Im większe L, tym gorsza izolacyjność akustyczna od dźwięków uderzeniowych. W przepisach jest też określony poziom hałasu, który może występować w danych pomieszczeniach (wskaźnik LA).

Dopuszczalny poziom dźwięku wewnątrz pomieszczeń wyrażany jest w decybelach. Norma dotycząca hałasów zewnętrznych dopuszcza w dzień 35 dB, a w nocy 25 dB. Dopuszczalny poziom dźwięku od hałasów instalacyjnych jest taki sam w nocy, jak i w dzień i nie może przekraczać 25 dB.

Izolacyjność akustyczną przegród od dźwięków przenoszonych przez powietrze mierzy się w warunkach laboratoryjnych. Po wykonaniu badań i obliczeń uzyskuje się wartość R’A1, czyli wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej przegrody wewnętrznej w budynku. Nie może być ona mniejsza od wartości określonej w normie PN-B-02151­‑03:1999. Na przykład ściany wewnętrzne pomiędzy mieszkaniami muszą po wybudowaniu osiągnąć wskaźnik R’A1 nie mniejszy niż 50 dB.

Różnica między Rw, czyli izolacyjnością akustyczną od dźwięków powietrznych badaną w warunkach laboratoryjnych, a R’A1, czyli izolacyjnością w rzeczywistości może być ogromna, czasem nawet do 15 dB. W budynku dźwięk przenosi się przez wszystkie przylegające przegrody, co określamy zjawiskiem przenoszenia bocznego. Ludzie zauważają już różnicę 3 decybeli, a więc 15 dB to w akustyce ogromna różnica.

Fot. Isover Fot. Paroc
Fot. Ursa Fot. Knauf Insulation

Jak sprawdzić akustykę w mieszkaniu?

Jeśli chcemy sprawdzić, jak zaprojektowano mieszkanie czy dom, który chcemy kupić, to musimy sięgnąć do normy, a w projekcie zobaczyć, jaka jest wartość R’A1, czyli, jak faktycznie zaprojektowana jest izolacyjność akustyczna w budynku. Co zatem należy sprawdzić przed zakupem mieszkania? Przede wszystkim wymagania normowe oraz to, jak zostały zaprojektowane przegrody pod względem izolacyjności akustycznej.

Pokażemy to na przykładach:

Ściana wewnętrzna w budynku wielorodzinnym

W normie PN-B-02151-3 znajdziemy wymagania:

Stropy

W przypadku stropów muszą być spełnione dwa wymagania dotyczące izolacyjności od dźwięków powietrznych i uderzeniowych, normy są następujące:

- dźwięki powietrzne:

- dźwięki uderzeniowe:

Dużo trudniej sprawdzić izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych, ponieważ trzeba się posłużyć matematycznym wzorem, co nie jest łatwe dla przeciętnego nabywcy mieszkania. Podany w normie wskaźnik R’A2 musi uwzględniać wszystkie elementy ściany zewnętrznej, w tym okna, nawiewniki itd., a jego minimalna wartość wynosi 30 dB. Zawsze warto poradzić się w tej sprawie ­eksperta.

Jakich użyć materiałów?

kupujemy mieszkanie s29 fot1

Do izolacji akustycznej dachów płaskich z blach trapezowych pełnych i perforowanych stosuje się płyty z wełny mineralnej o różnych grubościach; fot. Rockwool

W zależności od tego, jakie rozwiązania i materiały zostały zastosowane w budynku występują ogromne różnice w izolacyjności akustycznej.

Oto przykład z budynku sześciokondygnacyjnego w miejscowości pod Warszawą, w którym badano izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych w mieszkaniach w jednym pionie. Badany był strop w sypialni i pokoju dziennym pomiędzy piętrem piątym a czwartym oraz czwartym a trzecim.

W jednym z mieszkań zastosowano wełnę mineralną, a w drugim zwykły styropian, który jest w takich przypadkach używany nagminnie, choć powinien być używany styropian elastyczny, ponieważ tylko on lub wełna mineralna (szklana lub skalna), dzięki swojej elastyczności, są dobrymi izolatorami akustycznymi.

Izolacyjność akustyczna od dźwięków uderzeniowych w przypadku wełny wynosiła, w zależności od pomieszczenia, od 37 do 40 dB, a w przypadku styropianu od 50 do 54 dB. Wymaganie normowe to maksymalnie 55 decybeli. Co prawda, dane dotyczące zwykłego styropianu mieszczą się w granicach polskiej normy, natomiast dla użytkowników mieszkań kilkanaście decybeli to ogromna różnica w komforcie. Już 3 decybele odczuwamy jako istotną zmianę.

Jak pokazuje przykład, warto zainwestować w skuteczne materiały i systemy do izolacji akustycznych. A gdy mamy w planie zakup mieszkania, lepiej zainteresować się tym tematem przed zakupem. Później wszelkie zmiany dotyczące poprawy akustyki w mieszkaniu będą niezwykle trudne i kosztowne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • jacekrobak jacekrobak, 30.01.2018r., 18:57:50 Nie można być aż takim przewrażliwionym - jak chcę ciszy z to szukam domu poza miastem - no może nie w centrum jakiejś wsi koło geesu i młyna :)
  • szymon11 szymon11, 30.01.2018r., 23:38:35 Trzeba zwracać uwagę nie tylko na termiczność materiałów, ale też i na ich masę, gęstość, itp. Dom najczęściej buduje się raz w życiu, tak więc warto się zdoktoryzować trochę z tematu i wybrać mądrze, a nie po taniości. Do komfortu akustycznego to akurat wiele nie trzeba - wystarczy się wybudować choćby z silikatu albo ceramiki
  • doświadczony doświadczony, 08.03.2018r., 10:40:43 Dom czy mieszkanie przęciętny polak nabywa rzeczywiście raz w życiu, warto więc do końca być czujnym, mówią tu o odbiorze budowlanym, tę sprawę trzeba powierzyć profesjonalistom
  • SebastianMonczyk SebastianMonczyk, 01.10.2018r., 06:23:39 Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną materiałów to wystarczy przejrzeć prospekty i przeanalizować z jakich materiałów budowlanych jest wykonana inwestycja. Jeśli ściany działowe są z ciężkich materiałów typu Porotherm albo silikat - to nie ma problemu. Jeżeli z betonu komórkowego (co się często zdarza) - omijałbym takie mieszkanie. Typowa ściana z Porothermu to prawie 50 db izolacji aku, ściana z betonu - ok. 35 db. Różnica w liczbach może nie za duża, ale odczucia będą zupełnie inne. Podobnie ze stropem - wystarczy sprawdzić jaka jest grubość i czy to beton czy np. ma wypełnienie z ceramiki {pustaki stropowe).
  • grubero grubero, 30.01.2019r., 22:00:55 Wystarczy przejrzeć dokumentację i sprawdzić z czego jest wykonane mieszkanie. Jeżeli ściany międzylokalowe nie mają podwyższonej izolacyjności akustycznej tylko to np. zwykły silikat 11 cm - to słabo... Ściany wewnętrzne w mieszkaniu - wystarczy, że to Porotherm ósemka i będzie dość cicho...
  • czikos czikos, 28.08.2019r., 07:47:47 Teraz większość budownictwa wielorodzinnego robi ściany z Porothermu, czyli ta akustyka jest naprawdę porządna. Na rynku wtórnym trzeba unikać betonów komórkowych, bo mieszkania z tego materiału są po prostu mało przyjazne dla człowieka, a odgłosy zza ściany często rodzą konflikty sąsiedzkie :-)
  • Leosia Leosia, 11.11.2019r., 14:54:20 W bloku ciężko o grube ściany, raczej sąsiadów będzie słychać... Ja się zdecydowałam z racji tego na kupno mieszkania w kamienicy, ściany są tak grube, że nie słychać absolutnie nic :) A kupując mieszkanie korzystałam z usług biura nieruchomości ABC DOM w Krakowie, dzięki czemu byłam absolutnie pewna tego mieszkania i spokojna o względy formalne :)
  • kutko kutko, 30.04.2020r., 13:48:32 Jeżeli nie ma jakichś błędów wykonawczych to wystarczy po prostu sprawdzić dokładnie z czego są wykonane ściany i stropy w mieszkaniu. Często ściany działowe robi się z betonu komórkowego, bo tak jest trochę szybciej i taniej. Jeśli jest to natomiast Porotherm 11,5 cm jako ściany działowe i Porotherm 25 cm w ścianach międzylokalowych to problemu nie ma. Silikaty również będą lepsze od betonu.
  • debilizm debilizm, 03.04.2022r., 18:27:55 Wg. przepisów normalna rozmowa nie powinna być słyszalna z innego mieszkania, a jest i można powiedzieć, że dosyć dobrze (biorąc pod uwagę ściany/sufit).

Powiązane

Krystyna Stankiewicz news Ile lat trzeba odkładać pensję, aby kupić mieszkanie

Ile lat trzeba odkładać pensję, aby kupić mieszkanie Ile lat trzeba odkładać pensję, aby kupić mieszkanie

Zakup mieszkania o powierzchni 60 m2 na rynku wtórnym w największych miastach Polski wymaga odkładania całej średniej pensji przez 6-10 lat - wynika z obliczeń Expandera.

Zakup mieszkania o powierzchni 60 m2 na rynku wtórnym w największych miastach Polski wymaga odkładania całej średniej pensji przez 6-10 lat - wynika z obliczeń Expandera.

Redakcja Pies sąsiada głośno szczeka? Jak wyciszyć ściany i sufit?

Pies sąsiada głośno szczeka? Jak wyciszyć ściany i sufit? Pies sąsiada głośno szczeka? Jak wyciszyć ściany i sufit?

Niemal każdy, kto mieszka w bloku, zetknął się z głośnym szczekaniem psa sąsiada. O ile dzieje się to sporadyczne, nie powinno budzić naszego gniewu. Co jednak zrobić, gdy szczekanie jest nieustające?

Niemal każdy, kto mieszka w bloku, zetknął się z głośnym szczekaniem psa sąsiada. O ile dzieje się to sporadyczne, nie powinno budzić naszego gniewu. Co jednak zrobić, gdy szczekanie jest nieustające?

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

Eko-Okna S.A. Bezpieczeństwo okien na najwyższym poziomie ze SWISSPACER Air

Bezpieczeństwo okien na najwyższym poziomie ze SWISSPACER Air Bezpieczeństwo okien na najwyższym poziomie ze SWISSPACER Air

Firma Eko-Okna wprowadziła do swojej oferty nowy produkt – komponent wyrównujący ciśnienie SWISSPACER Air dla ramek dystansowych w szybach zespolonych. To innowacyjne rozwiązanie zapobiega pękaniu i wypaczaniu...

Firma Eko-Okna wprowadziła do swojej oferty nowy produkt – komponent wyrównujący ciśnienie SWISSPACER Air dla ramek dystansowych w szybach zespolonych. To innowacyjne rozwiązanie zapobiega pękaniu i wypaczaniu się szyb zespolonych w wyniku zmian ciśnienia podczas transportu i późniejszego użytkowania.

Redakcja Kolejność działań w termomodernizacji

Kolejność działań w termomodernizacji Kolejność działań w termomodernizacji

Termomodernizacja budynków jest kluczowa dla oszczędności energii i jakości powietrza. Kompleksowa termomodernizacja stanie się też zapewne istotnym motorem dla tworzenia lokalnych, nowych miejsc pracy...

Termomodernizacja budynków jest kluczowa dla oszczędności energii i jakości powietrza. Kompleksowa termomodernizacja stanie się też zapewne istotnym motorem dla tworzenia lokalnych, nowych miejsc pracy i pozwoli Polsce, jako członkowi Unii Europejskiej, łatwiej wypełnić zobowiązania klimatyczne. Na czym polega termomodernizacja i jaka powinna być prawidłowa kolejność prac?

URSA Polska Wyeliminuj hałas, czyli odpowiednia akustyka w domu

Wyeliminuj hałas, czyli odpowiednia akustyka w domu Wyeliminuj hałas, czyli odpowiednia akustyka w domu

Jesteś w trakcie wyboru projektu do budowy domu? Budujesz już dom i szukasz odpowiednich materiałów do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych, podłóg lub stropu? Izolacja akustyczna przegród budowlanych...

Jesteś w trakcie wyboru projektu do budowy domu? Budujesz już dom i szukasz odpowiednich materiałów do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych, podłóg lub stropu? Izolacja akustyczna przegród budowlanych jest bardzo często traktowana jako mało znaczący dodatek w budżecie przeznaczonym na budowę i wykończenie domu. To błąd, ponieważ prawidłowo wykonana w znacznym stopniu ogranicza uciążliwe hałasy i dźwięki dochodzące z zewnątrz oraz innych pomieszczeń. Akustyka domu ma bardzo duży wpływ na jakość...

Armacell Poland O co ten hałas – czyli o czym należy pamiętać, wybierając izolacje akustyczne

O co ten hałas – czyli o czym należy pamiętać, wybierając izolacje akustyczne O co ten hałas – czyli o czym należy pamiętać, wybierając izolacje akustyczne

Ciszy zobaczyć się nie da. Natomiast wszystkie okładziny czy warstwy izolacji akustycznej powinny zapewnić ochronę przed hałasem. Czy naprawdę są skuteczne i nie psują estetyki wnętrza? Armacell oferuje...

Ciszy zobaczyć się nie da. Natomiast wszystkie okładziny czy warstwy izolacji akustycznej powinny zapewnić ochronę przed hałasem. Czy naprawdę są skuteczne i nie psują estetyki wnętrza? Armacell oferuje szereg rozwiązań odpornych na działanie trudnych warunków przemysłowych, a także atrakcyjne wizualnie systemy przeznaczone do reprezentacyjnych wnętrz mieszkalnych czy biurowych.

Redakcja news Sufity akustyczne w Centrum Zdrowia Dziecka

Sufity akustyczne w Centrum Zdrowia Dziecka Sufity akustyczne w Centrum Zdrowia Dziecka

W otwartej 18 lutego 12-kondygnacyjnej strefie wind Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” zastosowano akustyczne sufity MediCare®. Rockfon przekazał szpitalowi niemal 300 m2 specjalistycznych rozwiązań...

W otwartej 18 lutego 12-kondygnacyjnej strefie wind Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” zastosowano akustyczne sufity MediCare®. Rockfon przekazał szpitalowi niemal 300 m2 specjalistycznych rozwiązań przeznaczonych do placowek służby zdrowia.

Joanna Szot Ciepłe poddasze według nowych standardów

Ciepłe poddasze według nowych standardów Ciepłe poddasze według nowych standardów

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym...

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące izolacyjności domów jednorodzinnych. Standardy energetyczne WT 2021 wprowadzają niższą wartość współczynnika przenikania ciepła przegród, w tym dachów, który można otrzymać, stosując odpowiednie rozwiązania technologiczne. Producenci materiałów ociepleniowych są na to przygotowani już od dawna.

Anna Gil, Stowarzyszenie Komfort Ciszy Jak się chronić przed hałasem

Jak się chronić przed hałasem Jak się chronić przed hałasem

Energooszczędność, koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, a co z akustyką? Kupując dom lub mieszkanie, niezbyt często zastanawiamy się nad tym aspektem i zazwyczaj go pomijamy. A świadomość w zakresie...

Energooszczędność, koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, a co z akustyką? Kupując dom lub mieszkanie, niezbyt często zastanawiamy się nad tym aspektem i zazwyczaj go pomijamy. A świadomość w zakresie możliwości zarządzania własnym komfortem akustycznym może mieć wpływ na jakość naszego życia.

Tomasz Połubiński Akustyka w budownictwie jednorodzinnym

Akustyka w budownictwie jednorodzinnym Akustyka w budownictwie jednorodzinnym

Ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych "Białe murowanie" radzi, jak uzyskać komfort akustyczny w domach jednorodzinnych. Jak zapewnić odpowiednią izolację akustyczną w budynkach...

Ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych "Białe murowanie" radzi, jak uzyskać komfort akustyczny w domach jednorodzinnych. Jak zapewnić odpowiednią izolację akustyczną w budynkach tak, abyśmy mogli spokojnie odpoczywać, spać czy pracować?

Redakcja Jak działają ekrany akustyczne

Jak działają ekrany akustyczne Jak działają ekrany akustyczne

Jednym z bardziej uciążliwych skutków ubocznych rozwoju cywilizacyjnego jest hałas. Nie zawsze da się przed nim uciec, zwłaszcza w mieście, ale można się przed nim skutecznie chronić. Jednym ze sprawdzonych...

Jednym z bardziej uciążliwych skutków ubocznych rozwoju cywilizacyjnego jest hałas. Nie zawsze da się przed nim uciec, zwłaszcza w mieście, ale można się przed nim skutecznie chronić. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań ochronnych są ekrany akustyczne.

Redakcja Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa" Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

Redakcja Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy? Problemy akustyczne w mieszkaniach – na co skarżą się Polacy?

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca...

We własnym domu każdy chce czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając miejsce zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele czynników, m.in. na cenę, lokalizację, wielkość mieszkania itp. Mało kto jednak zwraca uwagę na akustykę i problemy z hałasem, a te często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania.

Redakcja Akustyka w domu szeregowym

Akustyka w domu szeregowym Akustyka w domu szeregowym

Zabudowa szeregowa to dobre rozwiązanie dla osób marzących o domu z ogródkiem, dla których wybudowanie własnego wolno stojącego budynku nie jest możliwe. To także dobre rozwiązanie na posiadanie domu w...

Zabudowa szeregowa to dobre rozwiązanie dla osób marzących o domu z ogródkiem, dla których wybudowanie własnego wolno stojącego budynku nie jest możliwe. To także dobre rozwiązanie na posiadanie domu w mieście, gdzie działki są mniejsze, ale też droższe. Decydując się na taki dom, warto szczególną uwagę zwrócić na akustykę, bo część ścian będziemy dzielić z sąsiadami.

Joanna Nowaczyk Jak ochronić mieszkanie przed hałasem

Jak ochronić mieszkanie przed hałasem Jak ochronić mieszkanie przed hałasem

Autorka publikacji zwraca uwagę na kilka kwestii: regulacji prawnych, źródeł pochodzenia hałasu, sposobów rozchodzenia się dźwięków w budynku, izolacyjności akustycznej przegród, poprawności projektowania,...

Autorka publikacji zwraca uwagę na kilka kwestii: regulacji prawnych, źródeł pochodzenia hałasu, sposobów rozchodzenia się dźwięków w budynku, izolacyjności akustycznej przegród, poprawności projektowania, wykonania i poprawności akustyki.

Anna Gil, Stowarzyszenie Komfort Ciszy, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu

Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu

Dla zapewnienia komfortu akustycznego w domu lub mieszkaniu kluczowy jest zarówno etap projektowania, jak i wykonania. Poprawienie błędów dotyczących izolacyjności akustycznej przegród budynku jest trudne...

Dla zapewnienia komfortu akustycznego w domu lub mieszkaniu kluczowy jest zarówno etap projektowania, jak i wykonania. Poprawienie błędów dotyczących izolacyjności akustycznej przegród budynku jest trudne i bardzo kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego kupując mieszkanie lub dom, koniecznie zainteresujmy się tym, czy zapewni nam komfort akustyczny i czy będziemy się w nim dobrze czuć.

dr inż. Irena Ickiewicz, dr inż. Jerzy Ickiewicz Stropy międzypiętrowe w budownictwie mieszkaniowym - przyczyny złej izolacji akustycznej

Stropy międzypiętrowe w budownictwie mieszkaniowym - przyczyny złej izolacji akustycznej Stropy międzypiętrowe w budownictwie mieszkaniowym - przyczyny złej izolacji akustycznej

Jakie są typowe przy­czy­­ny źle wykonanych izolacji akustycznych masywnych stropów (np. płyt żelbetowych) i lekkich stopów dre­wnia­nych w bu­dynkach wielo­rodzinnych? Jakie są aktualne wymagania normowe?...

Jakie są typowe przy­czy­­ny źle wykonanych izolacji akustycznych masywnych stropów (np. płyt żelbetowych) i lekkich stopów dre­wnia­nych w bu­dynkach wielo­rodzinnych? Jakie są aktualne wymagania normowe? Zobacz pro­pozycje poprawnych rozwiązań.

dr hab. inż., prof. ITB Barbara Szudrowicz, dr inż. Elżbieta Nowicka Izolacje akustyczne - błędy w projektowaniu i wykonawstwie

Izolacje akustyczne - błędy w projektowaniu i wykonawstwie Izolacje akustyczne - błędy w projektowaniu i wykonawstwie

Na jakość akustyczną budynku składają się prawidłowy pod względem akustycznym projekt, jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz poprawne wykonawstwo.

Na jakość akustyczną budynku składają się prawidłowy pod względem akustycznym projekt, jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz poprawne wykonawstwo.

Pfleiderer Polska Dobra izolacja domu – akustyka i ciepło. Poznaj najlepsze rozwiązania

Dobra izolacja domu – akustyka i ciepło. Poznaj najlepsze rozwiązania Dobra izolacja domu – akustyka i ciepło. Poznaj najlepsze rozwiązania

Gdy mowa o izolacji domu, zwykle na myśl przychodzi nam kwestia ciepła. Odpowiednia akustyka jest jednak równie ważna i potrafi znacząco poprawić komfort użytkowania budynku. Jak osiągnąć najlepsze parametry...

Gdy mowa o izolacji domu, zwykle na myśl przychodzi nam kwestia ciepła. Odpowiednia akustyka jest jednak równie ważna i potrafi znacząco poprawić komfort użytkowania budynku. Jak osiągnąć najlepsze parametry w obu tych zakresach? Z dostępnych na rynku budowlanym materiałów przyjrzymy się bliżej płycie mfp®, której właściwości zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Ekofachowcy Czy panele fotowoltaiczne generują hałas? Instalacja fotowoltaiczna a szkodliwość dla otoczenia

Czy panele fotowoltaiczne generują hałas? Instalacja fotowoltaiczna a szkodliwość dla otoczenia Czy panele fotowoltaiczne generują hałas? Instalacja fotowoltaiczna a szkodliwość dla otoczenia

Przeglądając opinie na temat fotowoltaiki, można natknąć się na zarzut, że praca instalacji PV wywołuje hałas. Nic bardziej mylnego! Zwolennicy teorii spiskowych bezrefleksyjnie powtarzają niepotwierdzone...

Przeglądając opinie na temat fotowoltaiki, można natknąć się na zarzut, że praca instalacji PV wywołuje hałas. Nic bardziej mylnego! Zwolennicy teorii spiskowych bezrefleksyjnie powtarzają niepotwierdzone informacje o uciążliwości modułów dla otoczenia. Jak jest naprawdę? Czy fotowoltaika generuje hałas?

URSA Polska Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Armacell Poland Izolacja instalacji w placówkach medycznych. Jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort?

Izolacja instalacji w placówkach medycznych. Jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort? Izolacja instalacji w placówkach medycznych. Jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort?

Izolacje techniczne w placówkach medycznych to jedne z najbardziej skomplikowanych systemów izolacyjnych. Wyjątkowe wymagania techniczne, konieczność zapewnienia najwyższych poziomów higieny oraz maksymalnego...

Izolacje techniczne w placówkach medycznych to jedne z najbardziej skomplikowanych systemów izolacyjnych. Wyjątkowe wymagania techniczne, konieczność zapewnienia najwyższych poziomów higieny oraz maksymalnego bezpieczeństwa pacjentów musi iść w parze z wysoką estetyką i bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną, zapewniającą odpowiednie warunki do rekonwalescencji. Wszystkie te potrzeby spełniają izolacje firmy Armacell.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.