EkspertBudowlany.pl

Sufity podwieszane o podwyższonych właściwościach akustycznych

Nicola Hariasz | 2021-02-03
fot. OWA

fot. OWA

Sufity podwieszane mogą stanowić ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrza. Choć najczęściej kojarzą się z białymi klasycznymi modułami, są dostępne niemal w każdym kolorze i różnej stylistyce.

Sufity podwieszane, dzięki swojej różnorodności, pozwalają archi­tektom na realizację nawet najbardziej odważnych wizji. Coraz chętniej wykorzystują je firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji, dzięki oryginalnej aranżacji wnętrz. Pomieszczenia zaprojektowane w odpowiedni sposób mogą mieć również pozytywny wpływ na kreatywność pracowników i inspirować ich do działania. Ciekawy efekt architektoniczny można dodatkowo podkreślić odpowiednim rozmieszczeniem elementów oświetlenia.

Przykładowo biały matowy sufit może pozytywnie wpływać na odbiór przestrzeni przez użytkownika dzięki naturalnym właściwościom rozpraszania i odbijania światła. Doskonale podkreśla styl przestrzeni, jest uniwersalny i dobrze komponuje się z innymi kolorami. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych powierzchni, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej wrażenie przestronności. Z kolei ciemne odcienie sufitów nadają pomieszczeniom nieco ekstrawagancji. Choć przyjęło się, że ciemniejsze kolory mogą być nieco przytłaczające, z powodzeniem stosuje się je przy nowoczesnych i industrialnych projektach. Doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju miejscach pracy, barach, restauracjach, klubach czy nawet teatrach. Wąskie wnętrze będzie wydawało się szersze, jeżeli do wykończenia podwieszonego sufitu wykorzysta się podłużne panele i ułoży je prostopadle do dłuższej ściany. Na tej samej zasadzie można uzyskać podobny efekt za pomocą odpowiedniego rozmieszczenia opraw oświetleniowych. Kolejnym sposobem jest skierowanie na dłuższe ściany mocnego rozproszonego światła. Za to duże pomieszczenia będą sprawiały wrażenie mniejszych, jeżeli sufit zamontujemy jedynie na ich obwodzie lub na środku pomieszczenia.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych

Są to jednorodne sufity z pokryciem z płyt gipsowo-kartonowych, przykręcanych do specjalnej konstrukcji stalowej. Istnieje co najmniej kilka systemów montażu sufitów tego typu – przykładowo może być montowany na konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej lub jednopoziomowej. Do jego budowy są potrzebne profile stalowe sufitowe typu CD i przyścienne typu UD. System suchej zabudowy pozwala na niemal nieograniczone możliwości kształtowania powierzchni sufitu.

Sufity kasetonowe (modułowe)

Na sufit kasetonowy składa się stalowy stelaż oraz wypełnienia w formie różnorodnych kasetonów najczęściej o wymiarach 60×60 cm lub 120×60 cm. Zależnie od rodzaju systemu, profile nośne mogą być widoczne lub ukryte w wycięciach kasetonów. Najczęściej spotykane są panele z prasowanej wełny mineralnej, gipsu lub metalu. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać dzięki zastosowaniu kasetonów rastrowych lub siatkowych o różnym podziale pól i kształtów.

Sufity listwowe (panelowe)

Listwy o różnych długościach i szerokościach mogą być wykonane np. z blachy aluminiowej lub drewna w formie pełnej lub ażurowej. Panele drewniane mogą być wykonane z naturalnego drewna, forniru lub laminatu do złudzenia przypominającego różne gatunki drewna. Poszczególne elementy mocowane są zatrzaskowo do szyn z ukształtowanymi wycięciami. Szyny te montowane są zawiesiami do stropu w odstępach nie większych niż 1 m między szynami i 1 m wzdłuż szyny. Sufity listwowe pozwalają również na tworzenie powierzchni łukowej dzięki zastosowaniu specjalnych szyn elastycznych.

Sufity napinane

Sufit napinany to dekoracyjna powłoka wykonana z tkaniny poliestrowej, którą rozpina się na systemowych listwach aluminiowych. Folia występuje w całej palecie barw, w macie, połysku i półmacie, a także w wersji satynowej. Ponadto na suficie można wydrukować zdjęcie lub określony motyw. Materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i rozciągliwością. Ten rodzaj pokryć jest wykonywany na indywidualne zamówienia i wymaga sporządzenia projektu z uwzględnieniem m.in. wymiarów sufitu.

Sufity mineralne

Bardzo często wybieranym rozwiązaniem są sufity mineralne wykonane z płyt ze sprasowanej wełny mineralnej. Stosuje się przede wszystkim we wnętrzach wymagających izolacji akustycznej, dlatego określa się je także mianem sufity akustyczne. Tak jak inne sufity podwieszane, montuje się je zarówno pod stropem w stanie surowym, jak i w celu poprawy parametrów istniejącego sufitu. W ten sposób można polepszyć nie tylko jego właściwości akustyczne, ale również poprawić jego estetykę. Montaż sufitu podwieszanego umożliwia schowanie wszelkich instalacji sanitarnych i elektrycznych przebiegających pod stropem, do których jest łatwy dostęp po demontażu paneli.

Podwieszane sufity akustyczne są często wykorzystywane przy aranżacji powierzchni biurowych, obiektów komercyjnych, edukacyjnych czy użyteczności publicznej. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ są to miejsca, gdzie izolacyjność akustyczna ma szczególne znaczenie ze względu na obecność dużej ilości osób na stosunkowo małej powierzchni oraz występowanie wielu różnych źródeł hałasu. Niemniej jednak sufity akustyczne sprawdzą się również w obiektach hotelowych czy budynkach mieszkalnych w takich miejscach jak sypialnia, pokój do pracy czy salka kina domowego.

Podwieszane sufity akustyczne mają szereg właściwości pozytywnie wpływających na samopoczucie użytkownika danej przestrzeni: zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną, poprawiają komfort wizualny oraz odbijają światło dzienne. Dzięki niskiej wilgotności sorpcyjnej wełny mineralnej płyty nie chłoną wilgoci ani nie odkształcają się nawet przy bardzo wysokiej wilgotności względnej powietrza. Dodatkowo są odporne na rozwój mikroorganizmów. Najnowsze rozwiązania charakteryzują się wysoką klasą ochrony bakteriologicznej, co oznacza, że na ich powierzchni rozwija się znacznie mniej mikroorganizmów. Dzięki temu pozytywnie wpływają na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Takie powierzchnie są również łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji.

Podwieszane sufity akustyczne z wełną mineralną wyróżniają się także bezpieczeństwem pod względem pożarowym. Najczęściej posiadają one najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co oznacza, że są niepalne i nie rozprzestrzeniają ognia.

Sufity mineralne montuje się na specjalnych rusztach, zamocowanych na wieszakach do stropu. Producenci oferują zazwyczaj gotowe systemy, złożone z wszystkich elementów niezbędnych do montażu: profili, elementów mocujących, wieszaków oraz płyt lub kasetonów. Płyty sufitowe z wełny mineralnej są lekkie, łatwe w przycinaniu, nie kruszą się i nie wytwarzają uciążliwego pyłu, dlatego są bardzo przyjazne dla monterów.

Parametry akustyczne sufitów podwieszanych

O tym, czy hałas może być dla nas niebezpieczny, decyduje nie tylko jego natężenie, ale również czas jego trwania. Szkodliwe dla naszego zdrowia mogą być nawet gwar i szum towarzyszące nam na co dzień w biurze czy na zakupach. Długotrwałe przebywanie wśród dźwięków już o natężeniu 60 dB (a taki poziom może osiągnąć nawet rozmowa) powoduje szereg negatywnych konsekwencji, takich jak spowolnienie reakcji, pogorszenie koncentracji, rozdrażnienie czy zmęczenie fizyczne.

Prostym i sprawdzonym sposobem na zapewnienie komfortu akustycznego we wnętrzach jest zastosowanie przeznaczonych do tego celu sufitów podwieszanych. Każda rozmowa odbywająca się w pomieszczeniu jest źródłem fal dźwiękowych, które rozchodzą się w kierunku wszystkich przedmiotów znajdujących się w jego wnętrzu. Fale docierające do przeszkody mogą być przez nią pochłonięte lub odbite. Sufity mają duże znaczenie dla akustyki pomieszczeń, ponieważ stanowią największą płaską powierzchnię. W przypadku zwykłego „twardego” sufitu, dźwięk pochodzący z wewnątrz pomieszczenia odbija się od niego niemal jak od lustra. To z kolei powoduje nakładanie się na siebie fal dźwiękowych, co odbieramy jako uciążliwy dla naszego ucha szum. Podwieszane sufity akustyczne ze względu na zdolność pochłaniania dźwięku (czyli absorpcji fali akustycznej) skutecznie zmniejszają pogłos w pomieszczeniu. Czas pogłosu (oznaczany symbolem T i wyrażany w sekundach) jest podstawowym kryterium oceniającym komfort akustyczny – im jest krótszy, tym osoby znajdujące się w tym samym miejscu lepiej się słyszą i rozumieją z niewielkiej odległości. Zależy on w dużej mierze od kubatury pomieszczenia (im większa, tym czas pogłosu jest dłuższy), a także od chłonności akustycznej (im większa, tym czas pogłosu jest krótszy). Jakość pochłaniania dźwięku (dźwiękochłonność) przez sufit podwieszany jest określana najczęściej poprzez współczynnik aw oraz klasę pochłaniania A–E, gdzie najlepsze parametry akustyczne zapewnią produkty o wskaźniku aw = 1,0 oraz klasie A. Wskaźnik dźwiękochłonności równy 0,7 oznacza, że materiał pochłania 70% energii fali dźwiękowej, a odbija 30%.

Wybór konkretnego rozwiązania sufitu i dobór materiału zależy od możliwości adaptacyjnych pomieszczenia, a także jego wysokości (należy pamiętać, że na montaż sufitu podwieszanego należy przewidzieć od 10–20 cm). W celu zredukowania czasu pogłosu należy również zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie materiałów dźwiękochłonnych – nie tylko na suficie, ale często również na ścianach. Jest to szczególnie ważne przy pomieszczeniach z małą ilością mebli, a także o dużym stosunku powierzchni ścian do podłogi, np. sale sportowe.

Drugim ważnym parametrem sufitów jest dźwiękoizolacyjność, czyli izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych. Określa ona, w jakim stopniu materiał bądź przegroda budowlana chroni pomieszczenie od hałasu dochodzącego z otoczenia. Na tę właściwość warto zwrócić uwagę w przypadku konieczności ochrony pomieszczenia przed odgłosami z sąsiednich pomieszczeń lub z pomieszczeń instalacyjnych, a także zapewnienia poufności rozmów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika IZOLACJE, nr 1/2021.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Sufity podwieszane mogą stanowić ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrza. Choć najczęściej kojarzą się z białymi klasycznymi modułami, są dostępne niemal w każdym kolorze i różnej stylistyce.

Sufity podwieszane, dzięki swojej różnorodności, pozwalają archi­tektom na realizację nawet najbardziej odważnych wizji. Coraz chętniej wykorzystują je firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji, dzięki oryginalnej aranżacji wnętrz. Pomieszczenia zaprojektowane w odpowiedni sposób mogą mieć również pozytywny wpływ na kreatywność pracowników i inspirować ich do działania. Ciekawy efekt architektoniczny można dodatkowo podkreślić odpowiednim rozmieszczeniem elementów oświetlenia.

Przykładowo biały matowy sufit może pozytywnie wpływać na odbiór przestrzeni przez użytkownika dzięki naturalnym właściwościom rozpraszania i odbijania światła. Doskonale podkreśla styl przestrzeni, jest uniwersalny i dobrze komponuje się z innymi kolorami. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych powierzchni, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej wrażenie przestronności. Z kolei ciemne odcienie sufitów nadają pomieszczeniom nieco ekstrawagancji. Choć przyjęło się, że ciemniejsze kolory mogą być nieco przytłaczające, z powodzeniem stosuje się je przy nowoczesnych i industrialnych projektach. Doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju miejscach pracy, barach, restauracjach, klubach czy nawet teatrach. Wąskie wnętrze będzie wydawało się szersze, jeżeli do wykończenia podwieszonego sufitu wykorzysta się podłużne panele i ułoży je prostopadle do dłuższej ściany. Na tej samej zasadzie można uzyskać podobny efekt za pomocą odpowiedniego rozmieszczenia opraw oświetleniowych. Kolejnym sposobem jest skierowanie na dłuższe ściany mocnego rozproszonego światła. Za to duże pomieszczenia będą sprawiały wrażenie mniejszych, jeżeli sufit zamontujemy jedynie na ich obwodzie lub na środku pomieszczenia.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Akustyka w domu szeregowym

Akustyka w domu szeregowym Akustyka w domu szeregowym

Zabudowa szeregowa to dobre rozwiązanie dla osób marzących o domu z ogródkiem, dla których wybudowanie własnego wolno stojącego budynku nie jest możliwe. To także dobre rozwiązanie na posiadanie domu w...

Zabudowa szeregowa to dobre rozwiązanie dla osób marzących o domu z ogródkiem, dla których wybudowanie własnego wolno stojącego budynku nie jest możliwe. To także dobre rozwiązanie na posiadanie domu w mieście, gdzie działki są mniejsze, ale też droższe. Decydując się na taki dom, warto szczególną uwagę zwrócić na akustykę, bo część ścian będziemy dzielić z sąsiadami.

Anna Gil, Stowarzyszenie Komfort Ciszy Jak się chronić przed hałasem

Jak się chronić przed hałasem Jak się chronić przed hałasem

Energooszczędność, koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, a co z akustyką? Kupując dom lub mieszkanie, niezbyt często zastanawiamy się nad tym aspektem i zazwyczaj go pomijamy. A świadomość w zakresie...

Energooszczędność, koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, a co z akustyką? Kupując dom lub mieszkanie, niezbyt często zastanawiamy się nad tym aspektem i zazwyczaj go pomijamy. A świadomość w zakresie możliwości zarządzania własnym komfortem akustycznym może mieć wpływ na jakość naszego życia.

Henryk Kwapisz Kupujemy mieszkanie - jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka?

Kupujemy mieszkanie - jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka? Kupujemy mieszkanie - jak sprawdzić, czy w budynku jest dobra akustyka?

Ekspert budowlany MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej wyjaśnia dlaczego warto przed zakupem sprawdzić mieszkanie pod kątem jego właściwości akustycznych. Jak zapewnić...

Ekspert budowlany MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej wyjaśnia dlaczego warto przed zakupem sprawdzić mieszkanie pod kątem jego właściwości akustycznych. Jak zapewnić komfort akustyczny we wnętrzach?

Wybrane dla Ciebie

Jakie okna do dachu płaskiego?

Jakie okna do dachu płaskiego? Jakie okna do dachu płaskiego?

Malowanie bez gruntowania? Sprawdź »

Malowanie bez gruntowania? Sprawdź » Malowanie bez gruntowania? Sprawdź »

Najmocniejsza automatyka do bram?

Najmocniejsza automatyka do bram? Najmocniejsza automatyka do bram?

Nie wiesz jaką dachówkę wybrać?

Nie wiesz jaką dachówkę wybrać? Nie wiesz jaką dachówkę wybrać?

Jak dokładnie określić miejsce wycieku?

Jak dokładnie określić miejsce wycieku? Jak dokładnie określić miejsce wycieku?

Kupuj taniej materiały budowlane »

Kupuj taniej materiały budowlane » Kupuj taniej materiały budowlane »

Trudno dostępne okna? Jest na to sposób »

Trudno dostępne okna? Jest na to sposób » Trudno dostępne okna? Jest na to sposób »

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku? Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach?

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach? Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach?

Jaką farbą pomalować elewację?

Jaką farbą pomalować elewację? Jaką farbą pomalować elewację?

Poznaj rozwiązania do detekcji gazów »

Poznaj rozwiązania do detekcji gazów » Poznaj rozwiązania do detekcji gazów »

Okno dachowe - czym się kierować przy wyborze?

Okno dachowe - czym się kierować przy wyborze? Okno dachowe - czym się kierować przy wyborze?

Czym uszczelnić obrzeże wanny?

Czym uszczelnić obrzeże wanny? Czym uszczelnić obrzeże wanny?

Odmień swoje wnętrze gotowymi elementami »

Odmień swoje wnętrze gotowymi elementami » Odmień swoje wnętrze gotowymi elementami »

Nowoczesne rozwiązania do łazienek »

Nowoczesne rozwiązania do łazienek » Nowoczesne rozwiązania do łazienek »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź »

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź »

Remont - od czego zacząć?

Remont - od czego zacząć? Remont - od czego zacząć?

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne

Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne

Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie

Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie

Najnowsze produkty i technologie

InPost Kurier w służbie budowlanki

Kurier w służbie budowlanki Kurier w służbie budowlanki

Kurier w pandemii ma się zaskakująco dobrze. Wywołała ona wprawdzie globalny kryzys ekonomiczny, który dotknął prawie wszystkie branże, ale jedną z nielicznych gałęzi gospodarki, której ten problem nie...

Kurier w pandemii ma się zaskakująco dobrze. Wywołała ona wprawdzie globalny kryzys ekonomiczny, który dotknął prawie wszystkie branże, ale jedną z nielicznych gałęzi gospodarki, której ten problem nie dotyczy, jest e-commerce i związane z e-handlem usługi logistyczne. W niektórych branżach obroty wzrosły znacząco (wg platformy Shoper internetowe sklepy spożywcze zanotowały ponad trzykrotny wzrost obrotów w okresie lockdownu). Pociągnęło to za sobą wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne, takie...

V4heat GmbH Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru

Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru

Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po...

Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po wykryciu szkody ważne jest ustalenie przyczyny – poza tym należy ją jak najszybciej usunąć. Nawet najpiękniejsza optyczna naprawa niestety nie trwa długo, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna powstawania pleśni.

REGULUS®-system S.j. Termomodernizacja w walce ze smogiem

Termomodernizacja w walce ze smogiem Termomodernizacja w walce ze smogiem

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Luxum Jak urządzić ponadczasowe wnętrze?

Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? Jak urządzić ponadczasowe wnętrze?

Urządzając naszą prywatną przestrzeń, często konfrontujemy się z wieloma problemami. Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Jak urządzić ponadczasowe wnętrze, które zawsze będzie współgrało z naszymi...

Urządzając naszą prywatną przestrzeń, często konfrontujemy się z wieloma problemami. Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Jak urządzić ponadczasowe wnętrze, które zawsze będzie współgrało z naszymi upodobaniami?

Gerda Sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej?

Przy wyborze bramy warto wziąć pod uwagę kilka aspektów - trwałość, parametry izolacyjne oraz bezpieczeństwo użytkowania, a także sposób zabezpieczenia przed włamaniem. Ważna jest także estetyka bramy...

Przy wyborze bramy warto wziąć pod uwagę kilka aspektów - trwałość, parametry izolacyjne oraz bezpieczeństwo użytkowania, a także sposób zabezpieczenia przed włamaniem. Ważna jest także estetyka bramy i dopasowanie jej do wyglądu budynku i jego otoczenia.

REGULUS®-system S.j. Szybki dostęp do ciepła?

Szybki dostęp do ciepła? Szybki dostęp do ciepła?

Czy zużycie energii na ogrzewanie w dwóch identycznie zbudowanych domach, położonych blisko siebie, podobnie względem stron świata, ogrzewanych tym samym źródłem ciepła i posiadających identyczny system...

Czy zużycie energii na ogrzewanie w dwóch identycznie zbudowanych domach, położonych blisko siebie, podobnie względem stron świata, ogrzewanych tym samym źródłem ciepła i posiadających identyczny system wentylacyjny może się znacznie różnić?

Milwaukee Lasery dla profesjonalistów

Lasery dla profesjonalistów Lasery dla profesjonalistów

Firma MILWAUKEE®, znana z produkcji profesjonalnych systemów bezprzewodowych do przemysłu, energetyki, rzemiosła i firm wykonawczych oraz kompletnego programu akcesoriów, prezentuje nową serię akumulatorowych...

Firma MILWAUKEE®, znana z produkcji profesjonalnych systemów bezprzewodowych do przemysłu, energetyki, rzemiosła i firm wykonawczych oraz kompletnego programu akcesoriów, prezentuje nową serię akumulatorowych zielonych laserów krzyżowych REDLITHIUM™.

LED Labs sp. z o.o. Oświetlenie garderoby profilami LED

Oświetlenie garderoby profilami LED Oświetlenie garderoby profilami LED

W projektach domów i mieszkań coraz to częściej skupia się uwagę na pomieszczeniu, jakim jest garderoba. Nie ma ona już być tylko miejscem składowania ubrań, ale ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze...

W projektach domów i mieszkań coraz to częściej skupia się uwagę na pomieszczeniu, jakim jest garderoba. Nie ma ona już być tylko miejscem składowania ubrań, ale ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze czuć i przyjemnie spędzać czas. Niezwykle istotne jest, aby wnętrze to było dla nas atrakcyjne wizualnie, a na to wpływ może mieć dobór odpowiedniego oświetlenia.

Stilo Energy Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu?

Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu? Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu?

Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu? Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to doskonałe alternatywne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie jest ono dostępne niemal dla każdego....

Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu? Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to doskonałe alternatywne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie jest ono dostępne niemal dla każdego. Wielu inwestorów jest przekonanych, że jedynym ograniczeniem dla instalacji paneli PV jest zaplecze finansowe. Natomiast o możliwości posiadania własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej decyduje też szereg innych aspektów, które powinny zostać poddane szczegółowej analizie w ramach audytu fotowoltaicznego.

bankier.pl Kredyt hipoteczny na budowę domu - jak wyliczyć potrzebną kwotę?

Kredyt hipoteczny na budowę domu - jak wyliczyć potrzebną kwotę? Kredyt hipoteczny na budowę domu - jak wyliczyć potrzebną kwotę?

Żeby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jego wysokość od lat się zmienia i zależy też od banku. Jak wyliczyć potrzebną kwotę?

Żeby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jego wysokość od lat się zmienia i zależy też od banku. Jak wyliczyć potrzebną kwotę?

dolejsz.pl Marcin Dolejsz Liniowa detekcja wycieków cieczy

Liniowa detekcja wycieków cieczy Liniowa detekcja wycieków cieczy

Liniowa detekcja wycieku pozwala dokładnie określić miejsce wycieku, z dokładnością do 1 metra, a co za tym idzie szybko i łatwo usunąć usterkę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów naprawy awarii.

Liniowa detekcja wycieku pozwala dokładnie określić miejsce wycieku, z dokładnością do 1 metra, a co za tym idzie szybko i łatwo usunąć usterkę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów naprawy awarii.

bimago.pl Salon cały w kwiatach

Salon cały w kwiatach Salon cały w kwiatach

Popularne tapety w kwiaty pojawiają się też w innych przestrzeniach. Świetnie będą prezentować się w sypialni, jadalni, gabinecie czy też w kawiarni. W każdym z wariantów niewątpliwie podkreślać będą kobiecą...

Popularne tapety w kwiaty pojawiają się też w innych przestrzeniach. Świetnie będą prezentować się w sypialni, jadalni, gabinecie czy też w kawiarni. W każdym z wariantów niewątpliwie podkreślać będą kobiecą stronę aranżacji i wprowadzą romantyczny, subtelny klimat. Z drugiej strony tapety na ścianę kwiaty świetnie wpisują się w nowoczesne i tradycyjne aranżacje, a ilość kolorów wzorów oraz wykończeń jest tak duża, że można się poczuć jak w prawdziwym ogrodzie.

Geberit Sp. z o.o. Pół wieku testów w sercu szwajcarskich Alp – poznaj historię spłuczek podtynkowych

Pół wieku testów w sercu szwajcarskich Alp – poznaj historię spłuczek podtynkowych Pół wieku testów w sercu szwajcarskich Alp – poznaj historię spłuczek podtynkowych

Na świecie znane są już od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., podobnie jak wiele innych nowinek i technologii z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet, bo o nich mowa, to dziś już...

Na świecie znane są już od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., podobnie jak wiele innych nowinek i technologii z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet, bo o nich mowa, to dziś już standard. Warto wiedzieć, że to rewolucyjne rozwiązanie techniczne, podobnie jak znakomitą czekoladę i najwyższej jakości zegarki, zawdzięczamy Szwajcarom.

Rockfon Sufity akustyczne Rockfon do szpitali – wskazówki projektowe

Sufity akustyczne Rockfon do szpitali – wskazówki projektowe Sufity akustyczne Rockfon do szpitali – wskazówki projektowe

Rozwiązania akustyczne stosowane w szpitalach pełnią bardzo użyteczne funkcje: wspierają pacjentów w komfortowym i bezpiecznym powrocie do zdrowia oraz zapewniają personelowi medycznemu odpowiednie warunki...

Rozwiązania akustyczne stosowane w szpitalach pełnią bardzo użyteczne funkcje: wspierają pacjentów w komfortowym i bezpiecznym powrocie do zdrowia oraz zapewniają personelowi medycznemu odpowiednie warunki do ratowania życia.

merXu Buduj i uszczelniaj dach z merXu

Buduj i uszczelniaj dach z merXu Buduj i uszczelniaj dach z merXu

Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami...

Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.