EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Redakcja | 2024-02-20
fot. archiwum redakcji

fot. archiwum redakcji

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Zobacz także

ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien...

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Kolejna nowelizacja obowiązuje od początku 2021 r., a nowe wytyczne będą miały znaczący wpływ na wiele aspektów budowy i wykończenia domów. Największa zmiana dotyczy prawidłowej izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i wyboru systemu grzewczego.

Rozporządzenie o Warunkach Technicznych wraz z kolejnymi zmieniającymi nowelizacjami jest dokumentem ogólnie dostępnym, np. w Dzienniku Ustaw czy Monitorze Polskim.

EKSPERT RADZI
Wełna mineralna do izolacji

Spośród wszystkich popularnych materiałów izolacyjnych wełna mineralna, oprócz komfortu termicznego, zapewnia również komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe.

Do dachu, ścian, podłóg, instalacji – do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z szerokiej gamy produktów.

Izolacje z wełny mineralnej zapewniają optymalne właściwości cieplne, utrzymywane na założonym projektowo poziomie przez cały okres użytkowania budynku. Dzieje się tak dzięki niezmienności współczynnika przewodzenia ciepła (λ) i oporu cieplnego, stałości wymiarów liniowych i geometrii wyrobu, a także braku degradacji biologicznej materiału. Jest to istotne dla trwałości i skuteczności ocieplenia.

Dla kogo są przepisy?

Przepisy zawarte w Warunkach Technicznych przeznaczone są głównie dla projektantów, kierowników budów i inspektorów nadzoru budowlanego. Jednak tekst Warunków Technicznych powinien być lekturą obowiązkową również dla inwestorów, którzy podejmują samodzielne wyzwanie budowy własnego domu lub planują zakup nowego lokum.

Regulacje te są swoistym przewodnikiem, który umożliwia potencjalnemu nabywcy sprawdzenie, czy inwestycja jest zaprojektowana i wykonywana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Znajdziemy tam szereg informacji na temat zagospodarowania działki, rodzaju budynków, ich wyposażenia i konstrukcji. W Warunkach Technicznych są też rozdziały poświęcone komfortowi cieplnemu, bezpieczeństwu pożarowemu i ochronie akustycznej budynku. To ważne czynniki mające wpływ na późniejszy koszt utrzymania budynku, jego trwałość czy optymalną wartość przy potencjalnej odsprzedaży.

Należy pamiętać, że błędy powstałe w fazie projektowania, powielone w trakcie wznoszenia budynku, są bardzo kosztowne i trudne w naprawie, a czasem wręcz niemożliwe do skorygowania.

Znajomość przepisów jest też nieoceniona, kiedy kupujemy dom na rynku wtórnym. Jesteśmy w stanie ocenić wpływ zastosowanych w budynku rozwiązań na późniejszy komfort eksploatacyjny, uniknąć ewentualnych problemów i zaoszczędzić sobie w przyszłości nerwów oraz niepotrzebnych kosztów.

Aby ułatwić wyszukiwanie, całość opracowania podzielona jest na 11 działów głównych, te z kolei mogą zawierać nawet kilkanaście odrębnych rozdziałów i załączników.

Jak odnaleźć informacje dotyczące izolacji budynku?

Wymagania związane z zastosowaniem izolacji w przegrodach budowlanych są zawarte w czterech działach:

  • „Bezpieczeństwo pożarowe” (Dział VI),
  • „Higiena i zdrowie” (Dział VIII),
  • „Ochrona przed hałasem i drganiami” (Dział IX) oraz
  • „Oszczędność energii i izolacyjność cieplna” (Dział X).

Warunki Techniczne definiują również właściwości izolacji technicznych (załącznik nr 2).

Izolacyjność cieplna i oszczędność energii

Warunki Techniczne określają wartość maksymalną współczynnika przenikania ciepła Umax dla przegród zewnętrznych, współczynnika przenikania ciepła przez grunt oraz wartości graniczne dla wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej (EP). Spełnienie tych wymogów to gwarancja ciepłego domu przy zapewnieniu bardzo niskich kosztów ogrzewania.

Warto zauważyć, że zwiększenie grubości izolacji ma niewielki wpływ na ogólne koszty inwestycji, ale jest to bardzo efektywne ekonomicznie z punktu widzenia kosztów eksploatacji.

W przypadku wątpliwości dotyczących poprawności doboru izolacji cieplnej należy poprosić dewelopera lub wykonawcę o potwierdzenie parametrów cieplnych i grubości zastosowanych materiałów użytych do izolacji cieplnej. W trakcie trwania inwestycji można reagować na niepokojące sygnały i jeśli nie jesteśmy przekonani o poprawności rozwiązań, warto poprosić o opinię doradcę technicznego z zakresu zastosowania wełny mineralnej.

Właściwie dobrana izolacja i jej wpływ na skuteczność przegrody budowalnej oraz na poziom zużycia energii, niezbędnej do funkcjonowania budynku, jest traktowana przez Prawo budowlane na równi z bezpieczeństwem użytkowania instalacji energetycznej czy zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji budynku.

Opracowano na podstawie materiałów MIWO – Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta - nowe narzędzie Isover - ma umożliwić projektowanie przegród oraz dociepleń zgodnie z wysokimi standardami budownictwa.

Strefa Projektanta - nowe narzędzie Isover - ma umożliwić projektowanie przegród oraz dociepleń zgodnie z wysokimi standardami budownictwa.

Redakcja news Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja

Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - taki był temat przewodni konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu...

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - taki był temat przewodni konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), która odbyła się 26 lutego br. w Hotelu Lord w Warszawie. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu reprezentowali prezes zarządu PSPS Kamil Kiejna i Jerzy Rutka, członek zarządu.

Redakcja news MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

W grudniu 2018 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) wydało "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" przeznaczonymi dla projektantów,...

W grudniu 2018 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) wydało "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" przeznaczonymi dla projektantów, wykonawców, rzeczoznawców budowlanych, zarządców budynków, a także dla Straży Pożarnej. Dokument dotyczy przede wszystkim elewacji z systemami ociepleń ETICS.

Redakcja news PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Podczas targów BUDMA 2019 w Poznaniu swoją premierę miały wydane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa "Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo...

Podczas targów BUDMA 2019 w Poznaniu swoją premierę miały wydane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa "Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo Pożarowe - SITP WP-03:2018". Według PSPS dokument nie uwzględnia opinii przedstawicieli branży ociepleń.

Redakcja news Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie

Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie

Zarząd MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej - powołał Łukasza Glapę na nowego członka i sekretarza zarządu organizacji. Zajął on miejsce Marii Dreger.

Zarząd MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej - powołał Łukasza Glapę na nowego członka i sekretarza zarządu organizacji. Zajął on miejsce Marii Dreger.

Redakcja news Ocieplanie elewacji budynków - bezpieczeństwo pożarowe

Ocieplanie elewacji budynków - bezpieczeństwo pożarowe Ocieplanie elewacji budynków - bezpieczeństwo pożarowe

Jak projektować ocieplenie elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego? Poznaj środki ograniczające rozprzestrzenianie ognia przez elewacje z ociepleniem ETICS.

Jak projektować ocieplenie elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego? Poznaj środki ograniczające rozprzestrzenianie ognia przez elewacje z ociepleniem ETICS.

Przemysław Gogojewicz Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Redakcja Jak się ustrzec pożaru sadzy?

Jak się ustrzec pożaru sadzy? Jak się ustrzec pożaru sadzy?

W sezonie grzewczym może dochodzić do groźnego w skutkach pożaru sadzy. Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku?

W sezonie grzewczym może dochodzić do groźnego w skutkach pożaru sadzy. Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku?

Redakcja 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów...

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów za płytami ogniochronnymi i odpornymi na wydarzenia.

Redakcja Ciepły garaż – ciepły dom. Jak wybrać bramę garażową?

Ciepły garaż – ciepły dom. Jak wybrać bramę garażową? Ciepły garaż – ciepły dom. Jak wybrać bramę garażową?

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego najczęściej wybierają projekty domów z garażem wbudowanym w bryłę budynku. Tego typu pomieszczenia są zazwyczaj zintegrowane z pozostałą częścią naszego domu, a więc...

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego najczęściej wybierają projekty domów z garażem wbudowanym w bryłę budynku. Tego typu pomieszczenia są zazwyczaj zintegrowane z pozostałą częścią naszego domu, a więc też przeważnie je ogrzewamy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić właściwą energooszczędność garażu i kupić ciepłą bramę garażową, inaczej nasz trud pójdzie na marne, a ciepło będzie uciekać z wnętrza. Należy zadbać także o dobry montaż takiego wyrobu, który zniweluje występowanie mostków termicznych na...

Redakcja Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian Warunki Techniczne wymagają głębokich zmian

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...

Redakcja Nowe wzory i poszerzony zakres zastosowania drzwi zewnętrznych Hörmann

Nowe wzory i poszerzony zakres zastosowania drzwi zewnętrznych Hörmann Nowe wzory i poszerzony zakres zastosowania drzwi zewnętrznych Hörmann

Już od kilku lat wszystkie aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC 3. Teraz producent skupia się na poszerzaniu palety wzorów, kolorów i wyposażenia...

Już od kilku lat wszystkie aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC 3. Teraz producent skupia się na poszerzaniu palety wzorów, kolorów i wyposażenia swoich drzwi wejściowych – zarówno stalowych, jak i aluminiowych. W ofercie znalazły się również dźwiękoszczelne drzwi zewnętrzne z przegrodą termiczną.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Redakcja news Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Dlaczego warto mieć ten poradnik? Publikacja zawiera opisowo-graficzny...

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Dlaczego warto mieć ten poradnik? Publikacja zawiera opisowo-graficzny komentarz ilustrowany ok. 200 rysunkami.

news Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r. Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Nicola Hariasz Montaż okien w dachu płaskim

Montaż okien w dachu płaskim Montaż okien w dachu płaskim

Liczne zalety płaskich dachów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie konstrukcyjne. Okna w takim dachu trzeba fachowo zamontować, bo są wyjątkowo narażone na złe warunki atmosferyczne.

Liczne zalety płaskich dachów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie konstrukcyjne. Okna w takim dachu trzeba fachowo zamontować, bo są wyjątkowo narażone na złe warunki atmosferyczne.

dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń, dr inż. Janusz Belok, dr inż. Tomasz Steidl Termowizja w diagnostyce budynków

Termowizja w diagnostyce budynków Termowizja w diagnostyce budynków

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

Redakcja news Działania Stowarzyszenia MIWO przeciwko nieuczciwej konkurencji

Działania Stowarzyszenia MIWO przeciwko nieuczciwej konkurencji Działania Stowarzyszenia MIWO przeciwko nieuczciwej konkurencji

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej uzyskało od Sądu Okręgowego w Lublinie XII Wydziału Własności Intelektualnej zabezpieczenie swoich roszczeń wobec Xpand Euro Group....

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej uzyskało od Sądu Okręgowego w Lublinie XII Wydziału Własności Intelektualnej zabezpieczenie swoich roszczeń wobec Xpand Euro Group. W ocenie sądu, MIWO słusznie wskazywało, że  w porównaniu pt. „Ocieplenie poddasza pianką a wełną mineralną” zamieszczonym na stronie eopin.org rozpowszechniane są informacje wprowadzające w błąd na temat materiałów termoizolacyjnych: wełny mineralnej i piany poliuretanowej.

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania

Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania

Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania...

Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również na wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.

mgr inż. Piotr Idzikowski Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata

Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata

Jakie czynniki wpływają na trwałość ocieplenia elewacji?

Jakie czynniki wpływają na trwałość ocieplenia elewacji?

Redakcja news Projektowanie przegród poziomych w budownictwie energooszczędnym

Projektowanie przegród poziomych w budownictwie energooszczędnym Projektowanie przegród poziomych w budownictwie energooszczędnym

Projektowanie przegród zewnętrznych budynku w standardzie energooszczędnym wymaga od projektanta znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych...

Projektowanie przegród zewnętrznych budynku w standardzie energooszczędnym wymaga od projektanta znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Książkę z cyklu "Zeszyty projektanta" poświęcono przegrodom poziomym - dachom, stropodachom, podłogom oraz stropom.

Redakcja Etapy ocieplania poddasza - krok po kroku

Etapy ocieplania poddasza - krok po kroku Etapy ocieplania poddasza - krok po kroku

Prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej dachu ma istotne znaczenie w późniejszym użytkowaniu domu. Nie wystarczy tylko zaizolować dach, ale należy również dobrze wykonać wszystkie prace, aby przyniosły...

Prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej dachu ma istotne znaczenie w późniejszym użytkowaniu domu. Nie wystarczy tylko zaizolować dach, ale należy również dobrze wykonać wszystkie prace, aby przyniosły one wymierne efekty, a poniesione nakłady na materiały izolacyjne zwróciły się szybciej dzięki oszczędnościom w kosztach ogrzewania.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

mgr inż. Irena Domska, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Styropian hydrofobowy do izolacji fundamentów

Styropian hydrofobowy do izolacji fundamentów Styropian hydrofobowy do izolacji fundamentów

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.