EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplenie dachu płaskiego – jak profesjonalnie wyremontować stropodach?

TECHNONICOL SP. z o.o. | 2021-04-22

Standardy, jakim podlega budownictwo, są coraz wyższe. Oprócz ekologii i odpowiedzialności za klimat bardzo istotną kwestią jest ekonomia – dobra izolacja budynków po prostu się opłaca. Budynki starszego typu pokryte dachem płaskim zdecydowanie warto modernizować, uwzględniając wymogi prawne i stosując materiały, które zapewnią długoletnie użytkowanie bez konieczności przeprowadzania kosztownych napraw.

treść sponsorowana

Dach płaski – nie tak całkiem płaski

Dachem płaskim nazywamy dach o nachyleniu połaci od 2 do maksymalnie 12º, który pełni dwie funkcje jednocześnie – jest dachem, a także stropem nad ostatnią kondygnacją budynku. Dlatego dach płaski nazywany jest również stropodachem.

Zbudowany z trzech warstw: konstrukcyjnej, izolacyjnej oraz warstwy pokrycia dachowego, które razem tworzą przegrodę hydroizolacyjną, termoizolacyjną, akustyczną i regulującą przepływ pary wodnej, przez lata nie cieszył się dobrą opinią. Obecnie takie rozwiązanie często pojawia się w nowoczesnych projektach architektonicznych.

Co jednak w sytuacji, gdy planujemy remont budynku pokrytego dachem płaskim? Jak ocieplić stropodach np. w domu popularnie zwanym „kostką”, zbudowanym kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu?

O czym warto pamiętać?

Straty ciepła rejestruje się nie tylko poprzez dach, ale również poprzez ściany i fundamenty. Dlatego równie ważne jak ocieplenie dachu płaskiego jest ocieplenie pozostałych elementów konstrukcji budynku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z procesem konwekcji, gorące powietrze unosi się do góry, co sprawia, że straty ciepła przez dach są największe. W związku z tym ocieplenie dachu powinno być działaniem priorytetowym.

Zaznaczmy, że podczas kontaktu nagrzanego powietrza z pomieszczeń wewnętrznych z zimną powierzchnią pokrycia dachowego, zachodzi proces kondensacji. W tej sytuacji woda będzie stopniowo niszczyć konstrukcję dachu i wracać do pomieszczeń użytkowych. Ocieplenie odgrywa również bardzo istotną rolę w tworzeniu korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod dachem.

Remont dachu płaskiego – podstawa

Zanim przystąpimy do remontu, wykwalifikowana ekipa dekarska powinna dokonać oceny stanu pokrycia dachowego.

Kolejny krok to wybór właściwych produktów. Firma TECHNONICOL zapewnia najlepsze kompletne rozwiązania i profesjonalną pomoc już na etapie projektowania.

Materiały TECHNONICOL są wytwarzane z czystych surowców przy użyciu nowoczesnego sprzętu i z dbałością o środowisko naturalne. Firma jest laureatem wielu nagród, m.in. „Produkt Roku 2020” dla wełny mineralnej oraz membrany PVC.

Zaznaczyć należy, że materiały hydroizolacyjne i termoizolacyjne TECHNONICOL są w pełni kompatybilne i mogą być stosowane w różnych systemach. Sprawdź >>

Firma od lat rozwija technologię BIM, dzięki której architekci z łatwością wybiorą niezawodne materiały, spełniające określone parametry techniczne. Praktyczne wykorzystanie kilku z nich opisano poniżej.

Remont dachu płaskiego – pozostawienie pokrycia dachowego

Jeśli na dachu zauważalne są nieliczne zniekształcenia, a termoizolacja nie jest zawilgocona, można pozostawić istniejące pokrycie dachowe, uszczelniając uszkodzone miejsca za pomocą papy podkładowej termozgrzewalnej, np. MIDA BASE PV S4. Następnie cały dach pokrywamy gruntem bitumicznym oraz warstwą hydroizolacji z papy.

Najlepiej sprawdzi się tutaj papa remontowa wierzchniego krycia na osnowie z włókniny poliestrowej z kanałami wentylacyjnymi MIDA REMONT SUPER, która również wentyluje warstwy znajdujące się pod nią. Spodnia warstwa papy MIDA REMONT SUPER pokryta jest kanalikami wentylacyjnymi, ułożonymi naprzemiennie oraz łatwo topliwą folią. Pasy z folii zgrzewają się z podłożem, natomiast pozostałe miejsca są nieprzyklejone i tworząc sieć kanalików zapewniają cyrkulację pary wodnej i wilgoci nagromadzonej w niższych warstwach. Pod papą należy zamontować kominki wentylacyjne – 1 kominek na 40–60 m2. To rozwiązanie zapobiega wykraplaniu się pary wodnej do wewnątrz budynku.

Remont dachu płaskiego – usunięcie pokrycia dachowego

W przypadku uszkodzenia izolacji na całej powierzchni dachu, trzeba całkowicie usunąć stare pokrycie i ułożyć nowe. To samo należy wykonać, jeśli uszkodzona jest termoizolacja. Podłoże musimy oczyścić, wysuszyć, a następnie zabezpieczyć gruntem bitumicznym. Na tak przygotowane podłoże kładziemy paroizolację, np. papę z wkładką aluminiową MIDA STANDARD PV S3, termoizolację z wełny mineralnej oraz hydroizolację.

Eksperci z firmy TECHNONICOL zalecają hydroizolację dwuwarstwową np. z papy podkładowej o wkładce z tkaniny szklanej PRIMAGLAS G200 S4 oraz papy wierzchniego krycia o wkładce poliestrowej np. MIDA TOP PV250 S5. Praktycznym rozwiązaniem jest papa wentylacyjna wierzchniego krycia MIDA REMONT SUPER. Będzie ona dodatkowo wentylowała pokrycie dachowe.

Więcej szczegółowych informacji na temat profesjonalnych rozwiązań dotyczących dachów płaskich na stronie internetowej www.technonicol.pl >>

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują...

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują decyzję o modernizacji. Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, jednak… nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ sama...

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.