EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne domy z drewna: zrównoważony rozwój i estetyka

Dom Mistrza | 2021-11-30
Nowoczesne domy z drewna: zrównoważony rozwój i estetyka

Nowoczesne domy z drewna: zrównoważony rozwój i estetyka

Wraz z pojawieniem się ekologicznego myślenia, coraz chętniej powraca się do materiałów budowlanych używanych przez naszych przodków, takich jak drewno. Nowe technologie używane do obróbki tego naturalnego surowca są coraz częściej stosowane we współczesnym budownictwie. O trwałości i estetyki domów z drewna mówią eksperci Domu Mistrza.

treść sponsorowana

Twórcza swoboda dla rozwiązań architektonicznych

Prawdą jest, że drewno cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje właściwości ekologiczne. Natomiast drewno klejone to jeden z najbardziej nowoczesnych materiałów budowlanych stosowanych do budowy domów z drewna. Produkty z drewna klejonego charakteryzują się bardzo wysoką jakością, ponieważ wady charakterystyczne dla naturalnego drewna są usuwane podczas procesu produkcji. Ponadto, drewno klejone jest również ekologiczne za sprawą naturalnego kleju, który umożliwia drewnu „oddychanie”, jest wodoodporny i zapewnia dodatkową wytrzymałość.

Nowoczesne technologie klejenia drewna umożliwiają wykorzystanie drewna do produkcji wszystkich elementów konstrukcyjnych domu. Drewno klejone ma również dobrą jakość powierzchni. Przed rozpoczęciem procesu klejenia, gałązki są wycinane z drzewa, wady i półfabrykaty są wybierane i dopasowywane do koloru, a nawet faktury, dzięki czemu produkty z drewna klejonego wyglądają jak najbardziej naturalnie. Jedną z podstawowych właściwości drewnianych ścian jest stabilność wymiarów geometrycznych. W przeciwieństwie do zwykłego drewna, drewno klejone nie posiada naprężenia wewnętrznego, dzięki czemu zachowuje swój kształt i wymiary. Według przeprowadzonych badań, wytrzymałość drewna klejonego może być nawet dwukrotnie większa niż w przypadku konwencjonalnego drewna.

Belki klejone są produkowane ze świerku litewskiego i syberyjskiego, sosny, modrzewia, są również bardziej atrakcyjne i nadają ścianom swego rodzaju solidność. Ponadto, domy z drewna klejonego buduje się znacznie szybciej, ponieważ materiał nie potrzebuje czasu, aby osiąść, dzięki czemu można znacznie skrócić czas prac wykończeniowych i budować całoroczne domy drewniane.

Dom z drewna klejonego daje architektom swobodę realizacji szerokiej gamy pomysłów, od rozwiązań architektonicznych wykorzystujących proste konstrukcje, do najbardziej złożonych geometrii konstrukcji, aby dom drewniany wyglądał nowocześnie i niepowtarzalnie.

Opcje uniwersalnego zastosowania

Jeśli chodzi o wzmocnienie ochrony i trwałości konstrukcji z drewna klejonego, producenci takich budynków zalecają, aby do ich pokrywania używać farb ochronnych/wykończeniowych, które dobierane są w oparciu o przeznaczenie domu oraz życzenia klienta. Kolejnym ważnym aspektem, na który zwracają uwagę dostawcy drewnianych budynków, jest wszechobecny mit, że konstrukcje drewniane z drewna klejonego nie są bezpieczne w przypadku pożaru. Eksperci Domu Mistrza zapewniają, że drewno klejone dłużej zachowuje swoją nośność w porównaniu do konstrukcji metalowych. Zalety drewna klejonego to odporność na ogień, wilgoć czy substancje chemiczne. Taki materiał może również pochwalić się różnorodnością rodzajów i kształtu, wytrzymałością, lekkością, oszczędnością, dobrymi właściwościami izolacyjnymi, estetyką oraz ekologią. Ponadto, drewno klejone zapewnia uniwersalne zastosowanie. Dlatego, dom z drewna klejonego jest doskonałym wyborem również w przypadku pożaru.

Nie jest tajemnicą, że klienci często wybierają domy z bali klejonych, ponieważ ich estetyka związana jest z naturalnym pochodzeniem materiału oraz dlatego, że istnieje dużo możliwości adaptacji różnych form i rozwiązań architektonicznych. Co więcej, materiał ten jest przyjazny środowisku, nie emituje szkodliwych substancji wytwarzanych z odnawialnych zasobów naturalnych, zapewniając trwałość i spójność na wszystkich etapach funkcjonowania budynku. Nowoczesne technologie używane do obróbki drewna pozwalają na zastosowanie klejonego drewna w budownictwie indywidualnym nie tylko do budowy domów z bali klejonych, ale także do produkcji wszelkich elementów konstrukcji domów drewnianych: stropów, dachów, słupów czy detali wnętrz.

Produkcja oraz budowa domów z drewna

Dom z drewna składający się z bali klejonych najczęściej ma wykonane ściany ze świerku i sosny. Taki budynek jest nie tylko trwały i ekologiczny (jak wspomniano wcześniej), ale również łatwy w budowie oraz posiada doskonałą termoizolację. W porównaniu do innych materiałów budowlanych, właściwości termiczne belek są korzystniejsze w około 30%.

Zdaniem ekspertów Domu Mistrza, ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na ekologię i naturalność – cały świat powraca do drewna, zarówno projektując wnętrze budynku, jak i całą konstrukcję zewnętrzną. Prawda jest taka, że ten naturalny surowiec nie jest już tylko materiałem do budowy altany czy sauny. Ludzie budują domy z drewna klejonego nawet w bardzo nowoczesnych projektach – w niektórych realizacjach stosuje się również detale do dekoracji wnętrza z drewna klejonego.

Zdaniem ekspertów, drewniane domy z drewna klejonego mają lepszy mikroklimat, ponieważ belka „oddycha”, w pomieszczeniu utrzymany jest niemal idealny poziom wilgotności, co eliminuje potrzebę dodatkowej wentylacji lub nawilżania powietrza. Niewątpliwie, mieszkanie w takim budynku jest korzystne dla każdego z nas, ale najbardziej mogą na tym skorzystać osoby z alergiami lub mające problemy z oddychaniem.

Nowoczesne wnętrze domów z drewna klejonego

Jeszcze kilka lat temu w całej Europie preferowano dom murowany, natomiast dom z drewna (w tym z drewna klejonego) kojarzył się z dawnymi czasami, niezręcznym stylem życia, a nawet biedą. W dzisiejszych czasach, kiedy znane są niezwykłe zalety drewna, pomysł, że domy drewniane nie mogą być tak nowoczesne jak domy murowane, jest uważany za mit. Konstrukcje nośne z drewna klejonego, stosowane uniwersalnie (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), mogą sprawić, że efekt jest niepowtarzalny.

Eksperci Domu Mistrza stanowczo zaprzeczają stwierdzeniu, że belka klejona kojarzy się z ubóstwem, dawnymi czasami i nadaje się tylko na domek letniskowy lub altanę. Według ich opinii nie należy obawiać się konstrukcji drewnianych, ponieważ wnętrze takiego domu może być nowoczesne i tak naprawdę wszystko zależy od wyobraźni właściciela i możliwości wykorzystania wszystkich unikalnych rozwiązań architektonicznych. Na przykład, drewniane ściany nie muszą być łączone tylko z innymi naturalnymi materiałami – kamieniem czy tkaninami z włókien naturalnych. Część ściany można pokryć panelami, które mogą być pomalowane lub w inny sposób udekorowane, aby stworzyć przytulną, domową atmosferę.

Dom z bali klejonych niekoniecznie musi zawierać elementy jedynie w stylu rustykalnym. Można śmiało eksperymentować i wybierać nowoczesne, modne meble i akcesoria. Z racji tego, że ściany domu drewnianego tworzą swoisty klimat przy zachowaniu neutralnych barw, można je łączyć z innymi stonowanymi kolorami i dzięki temu stworzyć nie tylko nowoczesne, ale także przytulne, relaksujące otoczenie, w którym bardzo dobrze się wypoczywa.

Więcej informacji na temat domów z drewna klejonego można znaleźć na stronie: dommistrza.pl

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.