EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Tapeta winylowa – jak uniknąć błędów przy kładzeniu?

tapety na ściany

KBM sp. z o.o. | 2022-02-18
Tapeta na ścianę winylowa – jak uniknąć błędów przy kładzeniu? Hohenberger kolekcja LOVE

Tapeta na ścianę winylowa – jak uniknąć błędów przy kładzeniu? Hohenberger kolekcja LOVE

Tapety w wielkim stylu powróciły do mody! Po wielu perypetiach, bogatej historii, znów są jednym z najchętniej wybieranych sposobów na szybkie, praktyczne i bardzo efektowne ozdabianie ścian. Różnią się od tych, które pamiętamy z czasów PRL-u nie tylko jakością, trwałością, różnorodnością wzorów i motywów, ale również technologią oraz sposobem produkcji. Jednymi z najbardziej popularnych są tapety winylowe. Czym są i jak uniknąć błędów przy ich kładzeniu?

treść sponsorowana

Tapeta winylowa - co to jest?

Tapeta winylowa to nowoczesna wersja tapety której powierzchnia pokryta jest folią PCV nazywaną winylem. Dzięki niemu tapety są trwalsze, bardziej odporne na zmywanie, szorowanie, wilgoć i promienie UV. Łatwiej jest utrzymać je w czystości, zachowują też swój idealny wygląd przez długie lata.

Tapety winylowe spotykamy najczęściej w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to gładkie tapety, które pokryte są cienką warstwą folii winylowej. Drugi rodzaj to nieco grubsze, z gąbczastą strukturą, którą uzyskuje się dzięki pokryciu warstwy papieru spienionym winylem. Takie rozwiązanie pozwala na maskowanie drobnych nierówności ścian. Tapety winylowe występują na różnych podkładach - od papierowego, przez flizelinowe po cięższe, tekstylne.

Tapeta winylowa na flizelinie - gdzie się sprawdzi?

Tapeta winylowa na podłożu flizelinowym jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań aranżacji pomieszczeń. Jaką jednak wybrać? Gładką czy tą ze spienionego winylu?

Gładkie tapety winylowe na flizelinie

Charakteryzują się tym, że są odporne na uszkodzenia, czy wilgoć. Dzięki gładkiej strukturze są bardzo łatwe w utrzymaniu. Mogą więc być doskonałym pomysłem na urządzenie kuchni, łazienki, pokoju dziecka, salonu czy przedpokoju. Są to miejsca, w których zabrudzenia lub wysoka wilgotność mogą pojawiać się znacznie częściej niż w pozostałych częściach domu, czy mieszkania.

Tapety ze spienionego winylu na flizelinie

Takie tapety winylowe są nieco delikatniejsze niż te gładkie, jednak dzięki grubszej, gąbczastej strukturze pozwolą nam na zamaskowanie nierównych ścian. Jeśli więc mamy takie w pomieszczeniu, sam proces przygotowywania podłoża może okazać się dużo krótszy i prostszy. Dodatkowo dzięki swojej strukturze tłumią hałas, więc doskonale sprawdzą się w salonie, przestrzeni, w której pracujemy, pokoju starszego dziecka czy w sypialni.

Błąd 1.: nieprawidłowe przygotowanie ścian do kładzenia tapety winylowej

Jednym z najczęstszych błędów przy tapetowaniu jest nieprawidłowe przygotowanie ściany. Dlaczego to takie ważne? Źle przygotowana ściana może wypijać klej, podczas tapetowania kawałki tynku lub starych warstw farby mogą odpadać, a jeśli będzie bardzo nierówna, będzie to widoczne po położeniu tapety. Co więc należy zrobić?

Ogólna zasada jest taka, że ściana przed tapetowaniem powinna być sucha, czysta, odtłuszczona i gładka. Musimy usunąć stare tapety lub warstwy farby. Jak? Te pierwsze zdejmujemy przy pomocy specjalnego środka do usuwania tapet. W przypadku farby, powinniśmy postępować w zależności od tego, jakiego jest rodzaju. Farby wapienne zmiękczamy wodą i wspomnianym środkiem do usuwania tapet, zmywamy, a po wyschnięciu nakładamy podkład do tapet. Jeśli mamy na ścianie farby olejne, lakiery lub farby dyspersyjne, odtłuszczamy je, po czym gruntujemy podkładem adhezyjnym lub pigmentowym podkładem do tapet. Jeśli na ścianach mamy stary tynk, również musimy go usunąć, oszlifować ścianę i na końcu zagruntować ją.

Błąd 2.: pośpiech w układaniu tapety

Kładzenie tapety to bardzo prosta czynność, jeśli dobrze ją rozplanujemy, a w kolejnych krokach wykażemy się cierpliwością. Pośpiech z pewnością będzie naszym wrogiem i może sprawić, że efekt końcowy okaże się niezadowalający. Każdy krok róbmy bardzo dokładnie i choć na początku zajmie to odrobinę więcej czasu, to długie lata z wybraną, idealnie położoną tapetą, z pewnością nam to wynagrodzą.

Warto nie tylko odpowiednio rozplanować harmonogram zadań, ale przede wszystkim zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia. Dopilnujmy, by nie stosować dostępnych pod ręką substytutów, tylko przed pracami zadbać o warsztat dedykowany specjalnie do tapet. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek, jak np. pęcherzyki powietrza, gdy nierównomiernie rozłożymy klej lub krzywo położone elementy. Co będzie nam potrzebne?

  • Odpowiednio dobrany klej,
  • Wałek lub pędzel do nakładania kleju,
  • Ołówek do rysowania linii na ścianach,
  • Miarka,
  • Wałek, szczotka lub rakla do usuwania pęcherzyków powietrza,
  • Poziomica lub pion murarski,
  • Nożyk do tapet,
  • Drabina.

Błąd 3.: niewłaściwy klej

Właściwy dobór kleju to absolutnie kluczowa sprawa. Jak więc wybrać odpowiedni? Musimy zwrócić uwagę na rodzaj tapety, czyli w naszym przypadku wybieramy taki klej, który producent wskazuje jako klej do tapet winylowych oraz przede wszystkim zwrócić uwagę na gramaturę tapety. Im większa gramatura, tym cięższa jest nasza tapeta, więc by uniknąć osuwania się, odkształceń oraz innych problemów, dobieramy klej, który na pewno utrzyma ją na właściwym miejscu.

Zaufajmy producentowi, który w swojej ofercie ma profesjonalne kleje, ale na tyle proste w użyciu, że może się nimi posłużyć każdy. Ważne, żeby klej był plastyczny (wtedy łatwo się go aplikuje za pomocą wałka lub pędzla), nie chlapał, miał odpowiednią siłę klejenia, równomiernie rozprowadzał się po tapecie i ścianie. Zarówno w przypadku tapet winylowych jak i wszystkich pozostałych warto postawić na profesjonalne i sprawdzone kleje Wallfix®. Doskonale sprawdzą się, w zależności od gramatury tapety:

Kleje gotowe

  • Wallfix® Ultra (do 350 g/m2),
  • Wallfix® Heavy (350 - 620 g/m2),
  • Wallfix® Super Heavy (450 - 820 g/m2),
  • Wallfix® Extreme (do 1200 g/m2).

Kleje w proszku

  • Wallfix® Special,
  • Wallfix® Non-Woven.

Czy tapety winylowe smarujemy klejem?

To, czy smarujemy klejem tapetę winylową czy ścianę zależy od podłoża tapety. W przypadku tapet na podłożu papierowym klej nakładamy na tapetę oraz na ścianę. Jeśli nasza tapeta jest na flizelinie, to klejem smarujemy wyłącznie ścianę, nie tapetę. Klej rozprowadzamy za pomocą szerokiego wałka lub pędzla po odpowiednio przygotowanej wcześniej powierzchni.

Klejenie tapety winylowej krok po kroku

Jak poprawnie położyć tapetę winylową? Oto instrukcja w trzech krokach!

Krok 1. – Planowanie i rysowanie

Dokładnie rozplanujmy naszą pracę, przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia, by nie musieć jej przerywać i tracić czasu na ich szukanie. Następnie wyznaczmy miejsca na ścianie, w których powinna kończyć się tapeta. Przy pomocy poziomicy lub pionu murarskiego i ołówka rysujemy linie, które wyznaczać nam będą kolejne pasy tapety winylowej. Ważne: pamiętajmy, że rozpoczynamy tapetowanie od jednego brzegu pokoju do drugiego (nigdy od środka!). Jeżeli na ścianie znajdują się drzwi lub okno, to od nich powinny odchodzić kolejne części tapety.

Krok 2. – Pierwszy pasek tapety

Koniecznie zapoznaj się z instrukcją tapetowania i zawartymi w niej zaleceniami producenta dotyczącymi konkretnej, posiadanej przez Ciebie tapety. Za pomocą wałka lub pędzla, w zależności od rodzaju podłoża, nanosimy klej na tapetę oraz na ścianę (podłoże papierowe) lub wyłącznie na ścianę (podłoże flizelinowe). Następnie przechodzimy z tapetą pod wyznaczone miejsce na ścianie i kleimy ją od góry. Upewniamy się, że brzegi tapety znajdują się w wyznaczonych wcześniej pionowych liniach (krok 1.), nigdy nie tapetujemy względem linii sufitu, która może być nierówna. Po przyklejeniu górnego fragmentu, wyrównujemy tapetę raklą, wałkiem lub szczotką malarską, po czym przyklejamy kolejną część. Na koniec całość jeszcze raz wygładzamy. Ważne: Jeśli przy suficie lub podłodze pozostanie nam nadmiarowy fragment tapety, ostrożnie i dokładnie odcinamy go nożykiem do tapet.

Krok 3. – Kładziemy kolejne rolki tapety

Kolejne bryty tapety dopasowujemy na styk do poprzedniego i pilnujemy, by przy ich umieszczaniu, nie tworzyły się między nimi żadne nierówności i prześwity.

Pamiętajmy, aby przy wygładzaniu brytów nie naciągać zbyt mocno tapety. Mokra tapeta „podda” się naciąganiu, niestety po wyschnięciu powróci ona do swoich pierwotnych rozmiarów, a na łączeniach brytów powstaną prześwity pomimo tego, że na początku wszystko wyglądało poprawnie.

Podczas montażu oraz min. 24 godziny po położeniu tapet należy unikać przeciągów oraz nadmiernego ogrzewania pomieszczenia. Przeciągi lub zbyt wysoka temperatura przyspieszą znacznie proces wiązania, co w konsekwencji również może doprowadzić do powstawania szpar, prześwitów między brytami.

Podsumowanie

Odpowiednio planując prace, przyklejenie tapety winylowej nie będzie stanowiło większego problemu. Zadbaj o właściwe narzędzia, użyj dobrej jakości kleju oraz zachowaj staranność przy poszczególnych czynnościach. W ten sposób nie tylko unikniesz większości błędów ale uda Ci się samodzielnie osiągnąć profesjonalny efekt na lata.

Artykuł powstał przy współpracy z KBM sp. z o.o. producentem profesjonalnych, wysokiej jakości klejów do tapet marki Wallfix®.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują...

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują decyzję o modernizacji. Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, jednak… nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ sama...

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.