Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Fot. Redakcja
Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?
Termomodernizacja obiektów istniejących jest nie tylko koniecznością ze względu na wymogi prawne i ekologiczne, ale także sposobem na poprawę komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów z nim związanych....
Termomodernizacja obiektów istniejących jest nie tylko koniecznością ze względu na wymogi prawne i ekologiczne, ale także sposobem na poprawę komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów z nim związanych. Często jednak wykonanie termomodernizacji budynku z zastosowaniem tradycyjnych materiałów izolacyjnych okazuje się niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń, jaką dysponujemy na dachu lub tarasie. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem mogą okazać się płyty termoizolacyjne Deck-VQ firmy Recticel,...
Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc...
Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K). W marcu br. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę dotyczącą planu osiągnięcia zeroemisyjności budynków nowo budowanych od 2028 roku i pozostałych do 2050 roku.
Planujesz przeprowadzić termomodernizację budynku? Inwestorzy, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swojego domu i zaoszczędzić, mogą ubiegać się o środki finansowe z rządowych programów wsparcia....
Planujesz przeprowadzić termomodernizację budynku? Inwestorzy, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swojego domu i zaoszczędzić, mogą ubiegać się o środki finansowe z rządowych programów wsparcia. Sprawdź, na jakie dotacje możesz liczyć oraz jakie urządzenia i prace one obejmują. Jak odnaleźć się w gąszczu informacji i policzyć, ile można zyskać? Teraz to proste. Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w „Poradniku dotacji” przygotowanym przez firmę Klima-Therm.
Termomodernizacja - czy to się opłaca?
Pytanie o opłacalność termomodernizacji wydaje się być pytaniem retorycznym. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania pomieszczeń, ale również podniesiemy wartość nieruchomości. Jedno i drugie z pewnością pomoże znaleźć najemcę czy sprzedać nieruchomość.
Aby móc zaplanować skalę oraz obliczyć potencjalną efektywność termomodernizacji, warto rozpocząć od zlecenia fachowcom przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. W ten sposób dowiemy się, które konkretnie części budynku wymagają docieplenia, a gdzie wystarczą prace uszczelniające.
Definicję przedsięwzięcia termomodernizacyjnego podaje ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów (dalej jako u.t.r.), do której m.in. odsyła art. 6 ust. 2 pkt 4 ustawy o efektywności energetycznej. Przepis art. 2 ust. 2 u.t.r. wskazuje, iż przedsięwzięcia termomodernizacyjne są to działania, których przedmiotem jest ulepszenie, a co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków publicznych.
Termomodernizacja od strony prawnej
Regulacje dotyczące obowiązujących wymogów w zakresie robót budowlanych polegających na docieplaniu budynków wielokrotnie się zmieniały. Obecnie, zgodnie z przepisem art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane, wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę, niemniej zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2c Prawa budowlanego docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej będzie to starosta).
Niedokonanie zgłoszenia równoznaczne będzie z samowolą budowlaną, z wszelkimi tego konsekwencjami, również w zakresie opłat legalizacyjnych. Opłaty legalizacyjne dla robót wykonanych bez zgłoszenia do odpowiedniego organu mogą wynosić od 2500 do 5000 zł.
Zgłoszenia będą też wymagać niektóre prace remontowe - np. wymiana pokrycia dachowego, instalacji grzewczej czy wodnej bądź montaż na budynku urządzeń o wysokości ponad 3 m.
Pozwolenia na budowę wymagać będą natomiast także wszelkie przebudowy w obiekcie budowlanym. Z uwagi na mnogość ustawowych reguł i wyjątków, rozstrzygnięcie, które z prac budowlanych przeprowadzanych w ramach termomodernizacji mogą odbywać się bez wiedzy i zgody odpowiednich organów, wymaga każdorazowo indywidualnego zbadania.
Źródło: Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
hubert
hubert, 31.03.2019r., 20:32:39
Dobra termoizolacja jak największej ilości domostw i budynków użyteczności publicznej powinna być ważna dla wszystkich, bo to najprostsza i najskuteczniejsza metoda walki ze smogiem. Aby termoizolacja przynosiła oczekiwane efekty dla portfela i środowiska pamiętać należy o dwóch podstawowych kwestiach: styropian z certyfikatem ITB i poprawne wykonanie ocieplenia=solidna ekipa wykonawcza
cezary
cezary, 01.04.2019r., 21:15:21
Wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB
jacek
jacek, 19.03.2020r., 11:34:50
Styropian to pierwszy krok w kierunku kompleksowej termomodernizacji i konieczny element podczas budowy nowego domu. Jak już wspomniano we wcześniejszych komentarzach żeby ocieplenie było efektywne styropian musi być dobrej jakości a cały system ociepleń poprawnie wykonany.
marcyś
marcyś, 10.04.2020r., 12:21:49
Certyfikat ITB owszem, jest gwarantem wysokiej jakości produkty, tyle że badanie to nie jest obowiązkowe...dlatego tak jak napisał Cezary, warto sprawdzić jeszcze "naszego" producenta styropianu na stronie GUNB'u czy nie zdfarzyła mu się jakaś wpadka.
Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym...
Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym zagadnieniem jest wybór technologii, dobór mocy oraz urządzenia grzewczego w budynku.
Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która...
Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która zapewni we wnętrzu odpowiednią ilość światła oraz komfort przebywania na ostatniej kondygnacji. Jakie rozwiązania w dziedzinie okien dachowych oferuje dziś rynek?
Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...
Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.
Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza,...
Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza, ocieplanie wymaga oczywiście dobudowania konstrukcji podnoszącej grubość dachu po jego zewnętrznej stronie. Z tego powodu trzeba naruszyć pokrycie, a to wymaga takiej organizacji prac, która zagwarantuje szczelność dachu na wypadek wystąpienia opadów.
Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?
Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?
Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna...
Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?
Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a...
Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a zwłaszcza domy jednorodzinne. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest kompleksowa termomodernizacja budynków.
Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne...
Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne systemu, które zależą m.in. od sezonowego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Aby jednak osiągnąć niskie zużycie energii, warto rozważyć możliwość zaprojektowania przegród w standardzie wyższym niż wymagany. Decyzję taką może poprzedzić analiza kosztów ogrzewania, która unaoczni inwestorowi...
Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...
Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.
Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest...
Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest to niemożliwe, np. w obiektach zabytkowych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest aplikacja materiałów termoizolacyjnych od wewnętrznej strony ścian i dachów. A do tego celu świetnie nadają się płyty termoizolacyjne PIR o nazwie Eurothane® G, belgijskiej firmy RECTICEL.
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, na budynkach z utrudnionym dostępem do elewacji czy budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.
Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.
Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.
Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje...
Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje się bardzo bezpieczne i ekologiczne. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ekogroszku, który w destrukcyjny sposób oddziałuje na komin, często z winy użytkowników. Czym i w jaki sposób ogrzewać dom, aby osiągnąć w nim optymalny komfort cieplny?
Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...
Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.
Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają...
Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają na efektywne ocieplanie zarówno budynków nowych, jak i już istniejących. Wygodne narzędzia projektowe umożliwiają szybkie dopasowanie systemów KABE THERM do konstrukcji ścian zewnętrznych i indywidualnych wymagań klienta. Wysokiej jakości, łatwe w aplikacji produkty oraz wydłużona 5-letnia gwarancja...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez branżę.
Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian...
Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkań.
Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.
Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.
Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.
Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.
Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie...
Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła oznaczają wzrost komfortu cieplnego i większe oszczędności energii.
Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, wzrośnie więc znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą...
Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, wzrośnie więc znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą w stronę zeroemisyjności i niskich strat energii, a klimatyzacja zużywa jej sporo. Tym ważniejsza stanie się prawidłowa izolacja tych systemów.
Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły,...
Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły, że szare płyty szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości.
Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania...
Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również na wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.
Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...
Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.
Obawa przed brakiem odporności na działanie wody to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył rozwiązanie tego problemu – płyty PremiumBoard...
Obawa przed brakiem odporności na działanie wody to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył rozwiązanie tego problemu – płyty PremiumBoard MFP, LivingBoard i StyleBoard MDF.RWH, które są nie tylko wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, ale też dzięki temu, że są otwarte dyfuzyjnie – pozwalają także na jej odprowadzenie na zewnątrz.
Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer zaskakuje swoimi znakomitymi parametrami użytkowymi, jakością oraz szerokim wachlarzem zastosowań. Jednak co najbardziej istotne, zalety płyty budowlanej mfp® przekładają...
Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer zaskakuje swoimi znakomitymi parametrami użytkowymi, jakością oraz szerokim wachlarzem zastosowań. Jednak co najbardziej istotne, zalety płyty budowlanej mfp® przekładają się na praktyczne, namacalne korzyści dla użytkowników – m. in. oszczędność energii.
Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...
Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.
Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam przygotowywane są potrawy dla bliskich. W kuchni połączonej z jadalnią spotyka się cała rodzina na pyszny, domowy posiłek....
Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam przygotowywane są potrawy dla bliskich. W kuchni połączonej z jadalnią spotyka się cała rodzina na pyszny, domowy posiłek. Kuchnia to pomieszczenie, w którym powinien panować nieskazitelny porządek, dlatego wybór zlewozmywaka i urządzenie miejsca do zmywania są niezwykle ważne w zapewnieniu wygody podczas korzystania z kuchni. Wbrew pozorom może to wcale nie być takie proste. Co trzeba wiedzieć przed zakupem idealnego...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.