EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Euler Hermes | 2021-06-21
Perspektywy i wyzwania branży budowlanej 

Perspektywy i wyzwania branży budowlanej 

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić portfel zamówień na przyszłe prace. Eksperci Euler Hermes prezentują szanse i zagrożenia w branży budowlanej na najbliższy czas w kontekście jej kondycji finansowej i rozwoju, a także mogących się pojawić nowych wyzwań i możliwości.

treść sponsorowana

Szanse i zagrożenia w branży budowlanej w 2021 roku

Mimo pandemii, jaka zatrzęsła światem w 2020 roku, branża budowlana działała na ogół sprawnie, jeśli chodzi o realizację kontraktów. Budowy nie były zamykane, jak i w innych europejskich krajach. Warto jednak dodać, iż COVID-19 nie pozostał na nią bez wpływu, a najbardziej widoczny był i, nadal jest, w kontekście rotacji pracowników (zakażenia, pracownicy z zagranicy). Konieczne było więc wprowadzenie przez wykonawców wielu zmian organizacyjnych na budowach. W związku z tym część kontraktów została przedłużona średnio od 3 do 6 miesięcy, a w najgorszych przypadkach nawet o rok. Wpływa to obecnie, m.in. od strony zabezpieczania inwestycji, na wolniejsze niż oczekiwano uwalnianie się linii gwarancyjnych (aneksy przedłużają ich wykorzystanie), a co za tym idzie – brak większej pojemności na nowe gwarancje (nie dotyczy to największych firm na rynku). Blokowało to również nakłady samych wykonawców oraz zmniejszało wykorzystanie ich mocy.

 

Realny okres spływu należności hurcie budowlanym

Realny okres spływu należności (dni) w hurcie budowlanym obecnie i za minione 12 miesięcy

Z analiz ekonomistów Euler Hermes w najnowszym raporcie skierowanym do sektora budowlanego (pełen raport do pobrania na witrynie Euler Hermes) wynika, że korekta na rynku w II połowie 2020 roku – mniej zleceń publicznych (m.in. ze strony samorządów) – po pierwsze wpłynęła na rentowność samych wykonawców (vide – wzrost liczby niewypłacalności o 50% w budownictwie w I kwartale 2021 roku). Po drugie, odłożony popyt w warunkach poprawy zwiększy bańkę cenową – podniesie koszty już realizowanych prac (przy nie zawsze działającym rekompensowaniu nieprzewidywalnych zmian cen przez inwestora) oraz rozchwieje rynek materiałów (m.in. cen stali – potencjalna bańka, co przy koniecznych do tworzenia stanach magazynowych oznaczać może duże straty hurtowników i na końcu – producentów po odreagowaniu cen w druga stronę. Na pewno zaś na bieżąco oznacza to większą ekspozycję kredytową – wyższe zaangażowanie (i koszt) finansowy dostawców/producentów materiałów budowlanych

wykres 2

Realny okres spływu należności (dni) producentów art.budowlanych obecnie i za minione 12 miesięcy 

Jak mądrze wykorzystać szansę rozwoju branży budowlanej w 2021 r.?

Jako szansę rozwoju branży budowlanej w 2021 r. ekonomiści z Euler Hermes wskazują odbicie w inwestycjach już nie tylko publicznych, ale także prywatnych firm, a także utrzymujący się ogromny popyt na rynku mieszkaniowym. Na rynku deweloperskim jest bowiem obecnie bardzo „gorąco”. Tylko w marcu tego roku deweloperzy zaczęli budować ponad 17,8 tys. mieszkań, o 63% więcej niż przed rokiem. Zauważalny jest także popyt na usługi remontowe i termomodernizacyjne, co jest efektem nie tylko home office, ale także wzrostu cen energii, który ma postępować – o 40% w ciągu najbliższych kilku lat. Marże (wykonawców) w I kwartale nieznacznie spadły, ale zamówienia rosły, a obroty w większości branż są wyższe niż średnia z ubiegłego roku. Zleceń jest dużo w branży murarskiej, zbrojeniowej i instalacyjnej. Obroty nie rosną jedynie w branży ogrodzeń i podłóg, relatywnie niskie marże mają zaś producenci izolacji i elewacji (~24%).

 

Trudne długi w hurcie budowlanym obecnie

Trudne długi (de facto - straty) w hurcie budowlanym obecnie i za minione 12 miesięcy - % wartości wszystkich należności

Eksperci Eurel Hermes podkreślają, że na wzroście w branży budowlanej można skorzystać, ale trzeba to robić mądrze, zabezpieczając swoje transakcje i mając w pamięci efekty gorączki budowlanej po Euro 2012 (czyli dużej korekty i wielu upadłości w branży budowlanej – wykonawców, a także dostawców materiałów czy firm usługowych). Sektor budowlany to bowiem duże obroty, a więc i potencjalne zyski, ale i znane zagrożenia – długie procesy inwestycyjne to także długie okresy rozliczeń należności, zmiana w międzyczasie warunków cenowych i kondycji wykonawców czy dystrybutorów. Realizowanie przez wykonawców o kontrakt ceną – bieżące wpływy nie zawsze kompensujące koszty, a służące podtrzymaniu bieżącej płynności, spłacie minionych już zobowiązań.

 

straty producentów art. budowlanych

Trudne długi (de facto- straty) producentów art. budowlanych obecnie i za minione 12 miesięcy - % wartości wszystkich należności

Ekonomiści Euler Hermes radzą, aby korzystać na wzroście w bezpieczny sposób, z ryzykiem pod kontrolą i wskazują, że branża budowlana może skorzystać m.in. na:

  • nowej fali inwestycji publicznych (drogownictwo, kolej – z tytułu nie tylko kolejnej perspektywy budżetowej UE, ale także programu odbudowy UE),

  • inwestycjach firm prywatnych (odłożone budowy – nie tylko z powodu COVID-19, ale de facto w kilku ostatnich latach z powodu ostrożności firm na skutek np. reform podatkowych wprowadzanych przez rząd. Spowodowało to obecnie duże zapotrzebowanie na inwestycje odtworzeniowe i kreujące nowe moce produkcyjne – efekt dużej konkurencyjności cenowej polskich producentów, przesuwania łańcuchów dostaw z Dalekiego Wschodu z powrotem do Europy),

  • hossie na rynku mieszkaniowym, na którym ponownie rośnie bańka nie tylko kredytowa, ale i cenowa, co przy często spółkach celowych, wyodrębnionych do prowadzenia konkretnych inwestycji, może utrudnić późniejsze dochodzenie roszczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opracowaniem sytuacji sektora budowlanego w raporcie Euler Hermes

Perspektywy i wyzwania rynkowe na 2021 rok według analizy ekonomistów Euler Hermes:

  • Wyniki finansowe poszczególnych spółek w 2021 r. będą silnie powiązane z wielkością firmy, strukturą portfela zamówień oraz rodzajem prowadzonej działalności.

  • Utrzymane zostaną wysokie nakłady na inwestycje publiczne w sektorach drogowym, kolejowym, energetycznym i hydrotechnicznym, a jednocześnie osłabieniu ulegnie klimat inwestycyjny w samorządach oraz w części segmentu prywatnego.

  • Optymizm branży będzie związany z przyjęciem nowej puli środków unijnych na lata 2021–2027 – wyraźna poprawa sytuacji na rynku spodziewana jest w latach 2022–2023.

  • W segmencie nie mieszkaniowym (inwestycje prywatne) wiele decyzji zamrożono w 2020 i trwa to w 2021 – możliwy jest spadek rynku o ponad 10%.

  • Braki surowca – w tym materiałów drewnopochodnych (rekordowy popyt na tarcicę i pochodne ze strony USA) – wpływają na plany produkcyjne oraz ceny wyrobów (m.in. stolarka drzwiowa) – istnieją obawy pogorszenia konkurencyjności, a nawet kondycji firm.

  • Ceny zakupów w stolarce to blisko 50% wartości technicznego wytworzenia – wzrost cen np. płyt MDF o 70% odczują nie tylko producenci, ale także branża budowlana, remontowa, deweloperzy oraz konsumenci.

  • Wzrost cen rzutuje również na prace infrastrukturalne – w formule „projektuj i buduj” – w br. znacząco wzrosły ceny asfaltu i stali zbrojeniowej, na rentowność wykonawców wpływają też podwyżki cen paliw.

  • Przeszkodą są koszty zatrudnienia oraz wciąż rosnące ceny materiałów.

  • Sytuacja geopolityczna, np. aktualne wydarzenia na Białorusi bardzo mocno wpływają na stronę popytową (mniej inwestycji, deprecjacja waluty, inflacja mocno odbijają się na wynikach firm eksportujących na Białoruś).

  • Wzrost kosztów paliw i pracy większy niż cen sprzętu i narzędzi budowlanych,

co może ulec zmianie w szczycie sezonu. Jeszcze w 2020 r. średnie podwyżki cen materiałów budowlanych były o połowę niższe niż inflacja, która w grudniu wyniosła 2,4% .

  • Poziom trudnych długów producentów materiałów budowlanych w stosunku

do wszystkich ich należności wahał się w przedziale 6,5–8,5% (nieznacznie tylko niżej od średniej rentowności dla produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych).

  • W statystyce niewypłacalności za I kwartał 2021 roku było 48 firm wobec 32

w tym samym okresie ub. rok – wzrost liczby niewypłacalności o 50%. Połowa niewypłacalności to firmy wznoszące budynki, a więc aż połowa to wykonawcy różnych prac specjalistycznych – budowy dróg i autostrad, ale także towarzyszących im instalacji wodno-kanalizacyjnych, oświetleniowo-elektrycznych, rurociągów etc. Są to efekty pewnego spowolnienia budownictwa w drugiej połowie ub. roku, także z powodu pandemii – mimo, iż budownictwa nie dotykał lockdown, to realizacja kontraktów wydłużała się i pociągała za sobą dodatkowe koszty, które rzadko rekompensowane są w całości przez inwestora

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.