EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Domy z bali – czy warto je budować?

Domy z bali – czy warto je budować?

Domy z bali – czy warto je budować?

Wiele osób coraz chętniej podejmuje decyzję budowy domu z bali, aniżeli domów murowanych. Nie chodzi jedynie o niepowtarzalny, urokliwy wygląd, ale również o wiele innych ważnych aspektów technicznych i finansowych. Aktualnie można nawet budować piętrowe konstrukcje całoroczne wraz z podpiwniczeniem, a więc wybór nie ogranicza się jedynie do małego domku letniskowego.

treść sponsorowana

Zastanawiasz się nadal, czy warto budować domy z bali? Podoba Ci się taki „góralski” dom? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o domach z bali, poznać ich charakterystykę oraz zalety jak i wady, koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Czym są domy drewniane budowane z bali?

Dom taki buduje się z bali drewna surowego. Taki budynek obsycha już po wzniesieniu konstrukcji. Drewno, jakiego najczęściej używa się do budowy to:

  • świerk,
  • jodła,
  • sosna.

Jeszcze nie tak dawno temu stawiano na drzewa liściaste, do których zaliczyć można np. dąb. Bale dębowe, z których budowano domy, można zaobserwować np. podczas rozbiórki starych domów drewnianych.

Szczególnie warto wspomnieć o tym, że jeszcze nie tak dawno, domy z bali kojarzono jedynie z małymi domkami letniskowymi. Wypoczynek w takim miejscu dla wielu osób miał naprawdę zbawienny wpływ. Przebywanie tam, mogło przenieść nas w czasie, do miejsca pełnego spokoju czy charakteru. Czasy się zmieniają, w tym przypadku na plus. Otóż od jakiegoś czasu zainteresowanie drewnianymi domami wzrosło i coraz chętniej buduje się całoroczne domy, które są w pełni funkcjonalne. Chociażby dlatego, że można w nich zastosować praktycznie każdy system ogrzewania.

Umiejscowienie danego domu nie jest żadnym warunkiem. Omawiane domy zazwyczaj kojarzą się z górami lub miejscowościami niedaleko położonymi. Jednak aktualnie nie ma żadnych przeszkód, aby wybudować taki dom w każdym regionie kraju. Jedyną sugestią może być to, aby wybrać miejsce w miarę ustronne (uwagi na charakter domu) po to, aby mógł się on wpasować w naturalny krajobraz. Do takich miejsc oczywiście należą wioski, obrzeża miast czy całkowite odludzia. Centrum miasta jest gorszym wyborem, ale nie niemożliwym. Wszystko zależy od przyszłych właścicieli i możliwości technicznych.

Konstrukcja budowy domu z bali

Najczęściej budynki te powstają za sprawą konstrukcji wieńcowej, nazywaną również zrębową lub węglową. Sama metoda polega na układaniu kolejno poziomów długich bali. W narożach ścian powstaje tzw. jaskółczy ogon. Jest to nic innego jak skrzyżowane końcówki belek.

Oczywiście, układając kolejne bale, należy pamiętać na pozostawienie miejsc na okna i drzwi. Kiedy cała konstrukcja jest gotowa, czas na wbicie dybli, które mają za zadanie ją wzmocnić.

Jest również opcja zdecydowania się na bale warstwowe. Chodzi o to, że okładzina wykonana jest z drewna, natomiast wnętrze wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Dobrym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy klasyczny styropian. Stosuje się też bale izolowane pustką powietrzną. Bale te charakteryzują się otworem na całej ich długości.

Budowa domu z bali przebiega stosunkowo szybko, gdyż często wystarcza jedynie 4–5 tygodni. Dużą zaletą jest możliwość rozpoczęcia budowy zimą, gdyż dom ten nie wymaga przeprowadzania prac mokrych z wyłączeniem przygotowania fundamentów. 

Budową efektownych domów z bali zajmuje się firma Rob-Gont, której ofertę i galerię realizacji możesz znaleźć na www.robgont.pl/domy-goralskie/

Co jeszcze warto wiedzieć na temat domu z bali?

Przejdźmy do kwestii dachu. W tej kwestii sprawdzą się bardzo dobrze:

  • dachówka ceramiczna,
  • blachodachówka,
  • gonty bitumiczne,
  • dachówka cementowa.

Wybór należy do inwestora, jednak za najpopularniejszą uważa się dachówkę ceramiczną. Przede wszystkim charakteryzuje ją przystępna cena i korzystny wygląd. Należy zwrócić uwagę na jakość danego materiału. Otóż warto odpuścić sobie zakup najtańszych materiałów z racji ich słabej jakości (dachówki są np. kruche i łamią się podczas montażu, co powoduje dodatkowe koszty).

Ciekawą opcją jest także zastosowanie blachodachówki z kruszywem. Materiał ten jest bardzo zbliżony wizualnie do naturalnego drewna, zatem świetnie wpisuje się w charakter budowli. Cena jednak może być wyższa niż w przypadku dachówki ceramicznej.

Jak wybierać drewno pod budowę domu z bali?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, najlepiej używać drewna surowego. Warto pamiętać, że od momentu postawienia domu do momentu wykończenia go musi minąć trochę czasu, gdyż dom musi osiąść.

Można zdecydować się na zastosowanie bali suszonych o wilgotności jedynie 20%. Jednak również w tym wypadku konstrukcja może pracować i może dojść do pęknięć lub innych uszkodzeń.

Znowu, tak jak zostało wspomniane wcześniej, najlepiej zdecydować się na drewno iglaste (świerk, jodła czy sosna). Świetnym wyborem może być postawienie na sosnę polarną bądź syberyjską. Omawiany rodzaj drewna przesycony jest żywicą i jego pnie posiadają wąskie słoje. Efektem tego jest ogromna trwałość.

Odpowiednie przygotowanie bali pod budowę to kolejna ważna kwestia. Przekrój bali najczęściej powinien być okrągły lub prostokątny. Wysokość natomiast najlepiej jeżeli będzie oscylowała w granicach 15–20 centymetrów.

Jeżeli chodzi o średnicę, powinna ona wynosić od 14 do nawet 50 centymetrów. Najlepsza szerokość to między 6 a 30 centymetrów. Warto zapamiętać, że bale najgrubsze wykorzystuje się do budowy jednowarstwowych ścian – nie trzeba ich wtedy ocieplać.

Ocieplenie

Wiele osób pewnie zastanawia się teraz, czy dom z bali trzeba ocieplać. Otóż najlepiej wykonać ten krok. Szczególnie jeżeli chodzi o stropy, podłogę czy dach. Ściany wykonane z grubych bali często nie muszą być ocieplone. Ważne jednak jest to, że jeżeli drewniany dom z bali nie będzie posiadał ocieplenia, może on stracić nawet do 70% więcej ciepła, aniżeli budynek, który będzie odpowiednio ocieplony.

Ocieplenie można wykonać za pomocą wełny mineralnej, styropianu czy piany poliuretanowej. Sam koszt ocieplenia często będzie zależał od metody. W tym przypadku również ma znaczenie grubość i jakość wybranej przez nas izolacji. Nie wolno także zapominać o wielkości powierzchni, jaką chcemy ocieplić.

Styl – podobny do domów murowanych?

Styl, w jakim powstanie nasz dom z bali jest kwestią indywidualną. Można wybierać naprawdę spośród wielu projektów. Najważniejsze jednak, że każdy dom z bali jest na tyle uniwersalną konstrukcją, że można postawić na dowolność w tym temacie.

Ekologia a dom z bali? Okazuje się, że postawienie na tego typu schronienie wcale nie musi być jednoznaczne z rezygnacją z ekologicznego życia. Wszystko jest kwestią wykończenia i można postawić na takie rozwiązania, które będą odpowiednio ze sobą współgrały.

Wnętrze domu

Wiele osób decyduje się na zastosowanie stylu skandynawskiego. Projekt domu, a raczej wnętrza domu w tym stylu to świetny wybór. Połączenie drewna i elementów betonowych robi wrażenie.

Innym ciekawym motywem przewodnim są szlacheckie dworki. Wnętrze często utrzymane jest w klasycznym stylu. Miejsce w domu z bali znaleźć mogą eleganckie meble, które uzupełnione o pokaźne żyrandole, dywany czy obrazy stworzą niepowtarzalny klimat.

Na koniec wisienka na torcie. Otóż najchętniej projekty domów z drewnianych bali utrzymane są w stylu góralskim. Takowy wyróżnia dbałość o każdy detal. Na ścianach czy filarach można spotkać wiele ciekawych rzeźbionych motywów. Całość dopięta może być typowo góralskimi dodatkami, np. w postaci sztucznych skór. 

Domy drewniane z bali i ich cena – cennik budowy domu z bali

Wiele osób chciałoby dowiedzieć się, jaki jest koszt budowy budynku z bali. Ceny takich domów zależą od wielkości domu i zakresu wykonanej pracy. Często firmy budowlane wyceniają każdy projekt domu indywidualnie.

Wpływ na cenę domu z bali drewnianych ma m.in. to, czy dana budowla ma zostać postawiona jedynie w stanie surowym, czy gotowym do zamieszkania. Ponadto oczywiście na cenę znacząco wpływa powierzchnia użytkowa – to, czy dom będzie parterowy, czy piętrowy oraz gatunek użytego drewna do budowy.

Przybliżoną kwotę możemy uzyskać po konsultacji z wykonawcą i ustaleniu z nim szczegółów. Wejdź na www.robgont.pl i dowiedz się, ile kosztuje dom, który sobie wymarzyłeś.

Drewniane domy z bali – zalety i wady

Do głównych zalet zaliczyć można:

  • krótki czas budowy domu,
  • bardzo dobre parametry termoizolacyjne drewna,
  • szybkie nagrzewanie się domu zimą,
  • panujący w lecie przyjemny chłód w domu,
  • wysoka trwałość i wytrzymałość budynku.

Do głównych wad zaliczyć można:

  • nie wszędzie pasujący styl domu,
  • praca i osiadanie domów przez pierwsze lata,
  • cena, która często jest wyższa od domu murowanego o tej samej powierzchni.

Podsumowanie

Czy domy z bali warto budować? Oczywiście! Są fantastyczną alternatywą dla domów murowanych. Dom, który będzie miał ściany z litego drewna i swoje unikatowe wykończenie, będzie miał swój niebanalny charakter.

Aktualnie domy z bali buduje się w wielu rozmiarach i wersjach, nie tylko jako domki letniskowe, tak jak było dawniej! Warto, by budową domu zajęła się wykwalifikowana firma z doświadczeniem. Określi ona również przybliżony koszt budowy i uwzględni nasze potrzeby. Postaw na zamieszkanie w drewnianym domu z bali już teraz!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.