EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Redakcja | 2012-07-12
Warunki techniczne, jakie musi spełniać ogrodzenie, zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690)
Fot. Plastivan

Warunki techniczne, jakie musi spełniać ogrodzenie, zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690)


Fot. Plastivan

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Zobacz także

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie...

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego odporność. Większość z nich powoduje wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny...

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny i nowoczesny wygląd. Betonowe kształtki można wykorzystać również do tworzenia nietypowych rozwiązań architektonicznych, takich jak barierki balkonów czy tarasów, wstawki ścienne, murki i obrzeża.

SMW Ogrodzenia Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto? Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych....

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych. Nowymi, zyskującymi coraz większą popularność i sympatię użytkowników rozwiązaniami, są bardzo nowoczesne systemy ogrodzeniowe wykonane z blachy giętej.

Mam ogrodzenie, które jest zbudowane tylko na mojej działce, tzn. odsunięte od linii granicznej około 5 cm. Inwestorem tego ogrodzenia jestem ja, a sąsiad nie posiada własnego. Z tego co wiem, na ogrodzenia międzysąsiedzkie nie wymagane jest ani zgłoszenie do nadzoru budowlanego, ani zezwolenie. Zatem wnioskuję, iż nie obowiązują tu żadne przepisy Prawa budowlanego dotyczące budowy opisanego ogrodzenia.

Ogrodzenie jest zbudowane na terenie pochyłym, w najniższym punkcie ma 1,45 cm wysokości i jest ostro zakończone. Wiem, że jest przepis mówiący o wysokości ogrodzenia do 1,80 cm i ostrych zakończeniach, ale nie ma w nim wzmianki o ogrodzeniach międzysąsiedzkich, ponieważ dotyczy on ogrodzeń dróg publicznych i placów zabaw.

Nie ma również w przepisach Prawa budowlanego definicji ostrego zakończenia, dlatego każdy interpretuje to indywidualnie. Jeśli się mylę, to proszę o podanie konkretnych paragrafów z Prawa budowlanego dotyczących ostrego zakończenia ogrodzenia.

Mój problem polega na tym, że sąsiad uważa, iż moje ogrodzenie jest postawione niezgodnie z prawem, bo ma ostre zakończenia. Dodam, że płot stoi już 8 lat i do tej pory sąsiadowi nie przeszkadzał.

Czy nadzór budowlany na wniosek sąsiada ma prawo zainteresować się tym ogrodzeniem i nakazać jego zmianę?

Od czyjej strony mierzy się wysokość ogrodzenia – od strony sąsiada, czy od strony inwestora?

Jeśli ogrodzenie jest usytuowane na terenie pochyłym, to w którym miejscu przęsła mierzy się jego wysokość?
Czytelniczka z Warszawy

Odpowiedź GUNB:

Departament Prawno-Organizacyjny uprzejmie informuje, że do kompetencji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nie należy ocena konkretnego stanu faktycznego. GUNB może jedynie udzielać ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) oraz rozporządzeń wydanych na jej podstawie. Oznacza to, że jeżeli jakiś konkretny przepis z zakresu wyżej wymienionych aktów prawnych budzi wątpliwości, wówczas GUNB udzieli stosownych wyjaśnień.

Jednakże abstrahując od konkretnego stanu faktycznego, GUNB informuje, że zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy – Prawo budowlane, co do zasady, budowa ogrodzeń nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani dokonania zgłoszenia. Jedynie budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (staroście), o czym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane.

Ustawa nie precyzuje, jak należy rozumieć wysokość ogrodzenia, a w szczególności jak należy przeprowadzać jego pomiary. Natomiast stanowisko w tej sprawie zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w wyroku z dnia 28 października 2004 r., sygn. akt: IV SA 1191/03, wskazał, że o zachowaniu wysokości ogrodzenia decyduje wysokość konstrukcji naziemnej tego urządzenia, liczona w najwyższym punkcie ogrodzenia, w tych samych miejscach po jego obu stronach.

Jednocześnie, należy wskazać, że warunki techniczne, jakie musi spełniać ogrodzenie, zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – Dział II „Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej”, Rozdział 9 „Ogrodzenia”, § 41-43.

Zgodnie z brzmieniem § 41 ust. 1 ww. rozporządzenia, ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Ponadto w § 41 ust. 2 ww. rozporządzenia prawodawca wskazuje, że zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów. Powyższe przepisy, zgodnie z § 41 ust. 3 ww. rozporządzenia, nie dotyczą ogrodzeń wewnętrznych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Tym samym § 41 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia odnosi się do wszystkich pozostałych ogrodzeń, w tym również ogrodzeń realizowanych między sąsiadującymi ze sobą działkami. Zaś minimalna wysokość, na której mogą znajdować się ostre zakończenia w takich ogrodzeniach na całej ich długości to 1,8 metra.

plastivan ogrodzenie 2

Fot. Plastivan

Natomiast właściwy do udzielenia szczegółowych wyjaśnień w zakresie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest Departament Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Należy jednocześnie podkreślić, że ostateczna kwalifikacja konkretnego stanu faktycznego w indywidualnych sprawach, należy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty) lub, jeżeli ocena ma nastąpić w trakcie lub po zakończeniu wykonywania robót, organu nadzoru budowlanego, który w oparciu o przepisy ustawy oraz znajomość konkretnego stanu faktycznego jest władny do zajęcia wiążącego stanowiska.

Jeżeli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że stan obiektu budowlanego (w tym również urządzenia budowlanego związanego z obiektem budowlanym) narusza wymagania, wynikające z obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych, i w związku z tym obiekt ten powoduje zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo jest w nieodpowiednim stanie technicznym, stosownie do art. 66 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, ma obowiązek wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w określonym terminie.

W związku z powyższym w przypadku posiadania informacji o wystąpieniu nieprawidłowości w sprawach uregulowanych przepisami ustawy – Prawo budowlane, należy zawiadomić właściwego miejscowo powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który władny jest podjąć działania w przedmiotowym zakresie.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że stosunki cywilnoprawne między właścicielami sąsiednich nieruchomości nie należą do materii Prawa budowlanego.

Tego typu stosunki prawne reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Ewentualne spory wynikające ze stosunków cywilnoprawnych (spory sąsiedzkie) rozstrzygają właściwe sądy powszechne.

Niniejsza odpowiedź nie stanowi oficjalnej wykładni prawa i nie jest wiążąca dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.

Renata Ochman-Berg
Rzecznik Prasowy
Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

 

Komentarze

  • czytelnik czytelnik, 07.08.2013r., 10:37:35 Najlepsze jest ostatnie zdanie. Wszystko co powiedzieliśmy i tak nie ma podstawy prawnej. Tak samo można pogadać sobie z Jankiem pod sklepem z piwem. Do cholery! Tusk natrzepał urzędasów darmozjadów i nawet nie potrafią porządnie zrobić wykładni przepisów dla mediów -> obywateli. Co za kraj!
  • Mona Mona, 18.01.2014r., 19:58:40 Miałam kiedyś konflikt z sąsiadem o ogrodzenie. Niestety skończyło się w sądzie, ale wyszło na moje. Chciałam się odgrodzić niskim ogrodzeniem, a sąsiad protestował bo podobno mu to zasłaniało światło(nieprawda). Jakby ktoś miał taki problem, to polecam się do tego solidnie przygotować: http://www.eporady24.pl/ogrodzenie_spor_sasiedzki,pytania,8,112,8460.html Warto wcześniej wiedzieć jak to wygląda, może to niektórych skłoni też do wstrzymania swoich roszczeń i rozsądnej oceny sytuacji (przydałoby się mojemu sąsiadowi, ale cóż, chciał wojny to ją miał)
  • darek darek, 01.04.2015r., 05:43:55 Widocznie nie ma żadnych regulacji prawnych, nie ma w konstytucji zapisane, ze mozna mieć ogrodzenie takie i takie. Polecam jednak przygotować to ogrodzenie jak najlepiej, zeby było trwałe i długowieczne, czyli pomalowane proszkowo (<a href="http://www.decor.szczecin.pl/" target="_blank">http://www.decor.szczecin.pl/</a>) i zabezpieczone przed korozją.
  • Bartek Bartek, 16.04.2015r., 18:09:10 Przy głośnych sąsiadach warto jest zastosować na ogrodzenie ekrany akustyczne takie jak przy drogach np. bardzo ładne są ekrany drewniane akustyczne <a href="http://ekrany-drewniane.drewnar.pl/" target="_blank">http://ekrany-drewniane.drewnar.pl/</a>
  • PłotBud PłotBud, 12.06.2015r., 10:13:29 PŁOTBUD jest czołową firmą działającą w branży systemowych ogrodzeń posesyjnych i przemysłowych. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości surowców oraz stałej kontroli produkcji staramy się sprostać wymaganiom Klientów oraz gwarantujemy doskonałą jakość oraz wytrzymałość naszych produktów. Wszystkie nasze wyroby jesteśmy w stanie zamontować na terenie całego kraju, posiadamy wykwalifikowane ekipy montażowe, jakość świadczonych przez nas usług potwierdzona jest licznymi referencjami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa zapytania ofertowe udzielając wszelkich możliwych wyjaśnień i sporządzając stosowną wycenę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
  • mira mira, 19.07.2015r., 16:55:33 Witam. Mam problem z sasiadem ,ktory utrudnia mi wymiane ogrodzenia pomiedzy posesjami. Obecne ogrodzenie jest zniszczone (30 lat) , po stronie sasiada sa oparte bramy o te ogrodzenie,co powoduje dalsze niszczenie. Moje pytanie brzmi,czy moge wymienic to ogrodzenie ,ktore popekane jest na ten sam rodzaj (betonowe przesla) ,aby nie stwarzalo zagrozenia zycia,jak to obecne? Zakupilam juz elementy i planuje montaz,ale sasiad nie chce wspolpracowac przy tym projekcie.
  • elf elf, 07.11.2016r., 09:44:10 U mnie stalowe ogrodzenie jest najlepsze, bo zwierzęta nie mają jak wyjsć.
  • Raffal Raffal, 18.11.2016r., 09:39:45 U nas jest ogrodzenie, bo mamy zwierzęta i psy by uciekały więc sąsiad nie miał pretensji i nie robił problemów. Postawiliśmy taki klasyczny płot z gęstymi przęsłami.
  • Hubert Hubert, 19.04.2017r., 20:46:16 A co jeśli sąsiad nie zgadza się na wymianę starego, zagrażającego dzieciom i zwierzętom ogrodzenia?
  • Bogdan Bogdan, 19.04.2017r., 20:47:20 Bardzo dobry artykuł, przydałoby się więcej o podobnej tematyce
  • dorota dorota, 13.12.2017r., 11:16:35 mam ten sam problem chce postawić ogrodzenie z siatki za budynkiem inwentarskim gdyż jest moje sąsiad postawil plot z desek na początku i na końcu sa cegly na scianie jego nie mam widoku w nalblizszym czasie będę chciała tez ocieplić te sciany które od granicy sa postawione 1.40bdynek istnieje od dawna Bylam w tej sprawie u geodezji nie chcą mi nic powiedzieć co mam zrobić a te sąsiedzi sa trudne do zycia za każdym razem wzywalam policje żeby odwalil cegly od sciany nic nie mogą w tej sprawie zdzialac Proszę o pomoc
  • tandeo87 tandeo87, 06.10.2020r., 13:43:42 U nas udało się temat rozwiązać na zasadzie umowy z sąsiadem. Jest spoko gościem, żadnych formalności, kwestia dogadania. Chodziło o jeden krótki odcinek, gdzie nie ma murowanego płotu. Razem zrobiliśmy ogrodzenie siatkowe, żeby psy nam wzajemnie nie przebiegały na posesje. Napinacze do siatki z muntech24 ładnie naciągnęły i jest gitara.

Powiązane

Redakcja Normy prawne dotyczące ogradzania posesji

Normy prawne dotyczące ogradzania posesji Normy prawne dotyczące ogradzania posesji

Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują przepisy prawa budowlanego. Przed wykonaniem ogrodzenia, warto poznac obowiązujące wymagania.

Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują przepisy prawa budowlanego. Przed wykonaniem ogrodzenia, warto poznac obowiązujące wymagania.

Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy?

Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy?

Planujesz budowę? Zastanawiasz się Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Sprawdź, jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć jej teren.

Planujesz budowę? Zastanawiasz się Czy potrzebne jest ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Sprawdź, jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć jej teren.

Agata Grudecka Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Jak odnowić metalowe ogrodzenie? Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja....

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja. Jej brak może bowiem sprawić, że metalowe elementy zaczną korodować i niszczeć. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie odświeżyć metalowe ogrodzenie i jakie preparaty do tego zastosować.

Krystyna Stankiewicz Zanim postawisz ogrodzenie

Zanim postawisz ogrodzenie Zanim postawisz ogrodzenie

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu...

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy.

Redakcja Jak wykonać murowane ogrodzenie

Jak wykonać murowane ogrodzenie Jak wykonać murowane ogrodzenie

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Agata Grudecka Ogrodzenie na miarę

Ogrodzenie na miarę Ogrodzenie na miarę

Zadaniem ogrodzenia jest przede wszystkim wyznaczenie granic działki i ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Ważne jest też, aby współgrało z architekturą domu. Oferta materiałów do budowy ogrodzeń jest...

Zadaniem ogrodzenia jest przede wszystkim wyznaczenie granic działki i ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Ważne jest też, aby współgrało z architekturą domu. Oferta materiałów do budowy ogrodzeń jest bardzo bogata, ograniczona jedynie możliwościami finansowymi oraz gustem inwestora.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Redakcja Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych? Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz...

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz z domem udaną parę.

JONIEC®

JONIEC® JONIEC®

JONIEC® zdobywca tytułu "Jakość Roku 2011" od lat buduje swoją pozycje na rynku ogrodzeń betonowych. "Wyznaczamy nowe granice" - przewodnie motto firmy wyraża całą politykę jej działania. Podstawowym...

JONIEC® zdobywca tytułu "Jakość Roku 2011" od lat buduje swoją pozycje na rynku ogrodzeń betonowych. "Wyznaczamy nowe granice" - przewodnie motto firmy wyraża całą politykę jej działania. Podstawowym celem jest wypracowanie własnych wzorów, produktów o najwyższej światowej jakości. Przykładem tych działań jest całkowicie autorski system ogrodzeniowy GORC. Zdobywa uznanie nie tylko na rynku polskim, lecz również słowackim, litewskim, niemieckim i fińskim. Szereg własnych nowatorskich rozwiązań...

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenia firmy JONIEC

Ogrodzenia firmy JONIEC Ogrodzenia firmy JONIEC

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu...

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu wielu prób produkcji. Efektem było uzyskanie wyrobu o najlepszych cechach technicznych, deklarowanych zgodnie z normą europejską.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Redakcja Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu? Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to...

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Redakcja Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki? Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć...

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Redakcja Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników – krok po kroku Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Redakcja Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej? Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

mgr inż. Karol Kuczyński Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni...

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni i budynków spowodowane przez zamarzającą wodę. Zmniejsza się ponadto prawdopodobieństwo wypadków w wyniku poślizg­nięcia się ludzi na lodzie znajdującym się na nawierzchni. Dodatkowo zapobiega się niekontrolowanym upadkom nawisów śnieżnych z dachów i rynien.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie, które cieszy!

Ogrodzenie, które cieszy! Ogrodzenie, które cieszy!

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że każde ogrodzenie będzie spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że każde ogrodzenie będzie spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Redakcja Jak uniknąć błędów przy układaniu brukowanej nawierzchni

Jak uniknąć błędów przy układaniu brukowanej nawierzchni Jak uniknąć błędów przy układaniu brukowanej nawierzchni

Radzimy, jak poprawnie wykonać prace brukarskie i uniknąć najczęstszych błędów wykonawczych.

Radzimy, jak poprawnie wykonać prace brukarskie i uniknąć najczęstszych błędów wykonawczych.

Redakcja Jak ułożyć ścieżki ze spadkiem? Prawidłowe wykonawstwo

Jak ułożyć ścieżki ze spadkiem? Prawidłowe wykonawstwo Jak ułożyć ścieżki ze spadkiem? Prawidłowe wykonawstwo

Ścieżki, schody i pochylnie układane na terenie o zróżnicowanej wysokości wymagają znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe ścieżki układane na płaskim terenie. Pierwszy krok do estetycznie...

Ścieżki, schody i pochylnie układane na terenie o zróżnicowanej wysokości wymagają znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe ścieżki układane na płaskim terenie. Pierwszy krok do estetycznie i ergonomicznie wykonanych nawierzchni to prawidłowo opracowany projekt, ważne jest także prawidłowe wykonawstwo.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Budowa ogrodzenia - co jest ważne?

Budowa ogrodzenia - co jest ważne? Budowa ogrodzenia - co jest ważne?

Ogrodzenie jest ważnym elementem otaczającego nas świata.Decydując się na budowę ogrodzenia musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Ogrodzenie jest ważnym elementem otaczającego nas świata.Decydując się na budowę ogrodzenia musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Sprawdź, najnowsze trendy dla salonu kąpielowego »

Sprawdź, najnowsze trendy dla salonu kąpielowego » Sprawdź, najnowsze trendy dla salonu kąpielowego »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.