Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

 Redakcja  |  21
Fot. UST-M

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy.

Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

Filtr z odwróconą osmozą zazwyczaj montuje się w szafce pod zlewem kuchennym. Jego sercem jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, która – mówiąc w dużym uproszczeniu – działa na zasadzie bardzo dokładnego sita, wykorzystującego naturalny proces osmozy, czyli przenikania roztworów o większym stężeniu (jedna strona membrany) do miejsc, gdzie występuje mniejsze stężenie (druga strona membrany).

 1. Odwrócona osmoza to najdokładniejsza metoda uzdatniania wody na użytek domowy
  PRAWDA. Podzlewozmywakowy filtr z odwróconą osmozą zatrzymuje około 96% wszystkich substancji, które znajdują się w wodzie, wśród nich nawet te najdrobniejsze. Należy pamiętać, że z upływem czasu dokładność i wydajność filtracji może nieznacznie spaść. Zabrudzenia, nawet te niewielkie, zatykają lub uszkadzają pory błony. Aby zachowała ona swoje właściwości filtrujące, należy regularnie wymieniać wkłady wstępne, zabezpieczające błonę osmotyczną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi i chlorem. Częstotliwość wymiany uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od jakości wody. Przyjmuje się, że należy to robić co 3 do maksymalnie 6 miesięcy.
 2. Wody oczyszczonej odwróconą osmozą nie wolno pić
  FAŁSZ. Uzyskana w procesie filtracji krystalicznie czysta woda na pewno nie zaszkodzi naszemu organizmowi. Aby jednak traktować ją jako główne źródło gaszenia pragnienia, dobrze jest poddać wodę procesowi mineralizacji (Czytaj więcej na ten temat). Proces odwróconej osmozy skutecznie filtruje wszelkie zanieczyszczenia, lecz pozbawia również wodę związków wapnia i magnezu, które odpowiadają za utrzymanie minimalnej twardości wody. Tym samym pijąc ją, nie dostarczamy organizmowi tych ważnych składników mineralnych. Problem ten nie istnieje w przypadku filtrów wyposażonych w mineralizatory, które uzupełniają skład wody o drogocenne elementy.
 3. Odwrócona osmoza usuwa z wody bakterie
  PRAWDA. Pory na półprzepuszczalnej błonie osmotycznej są na tyle małe, że nie przepuszczają nawet mikroorganizmów. Badania, które przeprowadziły certyfikowane laboratoria potwierdzają, że odwrócona osmoza w znacznym stopniu poprawia istotne z punktu widzenia człowieka właściwości fizyczne i chemiczne wody.
 4. Woda oczyszczona odwróconą osmozą jest tym samym co woda destylowana
  FAŁSZ. W procesie destylacji nie chodzi o uzyskanie czystej wody, a jedynie o jej małą przewodność Warto wiedzieć, że odwrócona osmoza usuwa z wody wszystkie zanieczyszczenia, także te ropopochodne. Proces destylacji nie zawsze jest w stanie sobie z nimi poradzić.
 5. Filtry z odwróconą osmozą należy stosować tylko do zimnej wody
  PRAWDA. Temperatura wody filtrowanej tą metodą nie powinna przekraczać 30°C. Zbyt ciepła woda może zaburzyć proces filtrowania lub uszkodzić błonę osmotyczną. Z kolei zbyt niska temperatura, około 4°C, wpływa na obniżenie wydajności filtracji.
 6. Woda oczyszczona odwróconą osmozą to dobre rozwiązanie dla alergików
  PRAWDA. Membrana zatrzymuje występujące w wodzie alergeny i składniki drażniące skórę. Ma to szczególne znaczenie dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia czy np. atopowe zapalenie skóry. Krystalicznie czysta woda nie podrażni też delikatnej skóry najmłodszych. Ponadto smak zupy, herbaty czy kawy przyrządzonej na bazie tak oczyszczonej wody będzie dużo lepszy. Warto w niej także płukać warzywa i owoce.

Ile to kosztuje?

Cena filtra zależy od stopnia jego skomplikowania. Wpływa na nią ilość stopni filtracji, obecność mineralizatora czy antybakteryjnej lampy UV. Najprostszy zestaw można dostać już za około 500 zł. Klasyczny zestaw filtrujący składa się z mechanizmu kilkukrotnie filtrującego wodę, elementów niezbędnych do instalacji urządzenia, mineralizatora oraz podwójnej wylewki, czyli niewielkiego kranu, z którego można czerpać wodę. Cena takiego zestawu to około 600 zł.

EKSPERT RADZI
Poza rdzą, piaskiem i innymi zanieczyszczeniami mechanicznymi, błona zatrzymuje związki metali ciężkich, a także bakterie i wirusy. Czyli wszystko, co sprawia, że woda może być szkodliwa dla naszego zdrowia oraz sprzętu AGD, ma zły smak i zapach czy niewłaściwy kolor. Takiej dokładności nie uzyska się za pomocą standardowych wkładów stosowanych w filtrach. Oczyszczonej wody używa się zazwyczaj w celach gospodarczych – do kąpieli, mycia warzyw i owoców, gotowania zupy, kawy czy herbaty. Jeśli zostanie zmineralizowana, można ją również pić.
Zofia Czechowicz, specjalista ds. jakości z firmy UST-M, produkującej filtry do wody
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

21
mariusz / 12-10-2014, 09:26
Mam w domu zamontowane takie filtry water-star i uważam że jest to coś świetnego. mogę bez problemu pić wodę z kranu która bardziej mi smakuje niż niektóre butelkowane:)
Hydraulik / 07-12-2014, 09:31

Nigdy nie stwierdzono negatywnego wpływu takiej wody na ludzki organizm. To nie prawda, że woda z odwróconej osmozy wypłukuje minerały z naszego organizmu.

Laik / 12-12-2014, 11:34
Hydraulik, a co w przypadku małych dzieci? Czy im również można podawać wodę osmotyczną? Wiele się widzi w internecie informacji na temat tej wody i niektórzy nawet przyrównują ją do wody destylowanej. Co jest prawdą, a co bzdurami pisanymi przez amatorów?
komandos / 23-02-2015, 13:29
Generalnie ja mam zmiękczacz wody firmy global concepts i twierdzę, że nie ma lepszego zmiękczacza. Od razu czuć jakość wody, że jest lepsza. To korzystny zakup też pod względem cenowym.
Antoni / 15-05-2015, 10:35

Widzę, że ktoś wyżej sobie uprawia niezłą reklamę pisząc o zmiękczaczach, choć artykuł dotyczy odwróconej osmozy.

Marcepan / 15-05-2015, 12:48
komandos ma dobre poczucie humoru albo brak umiaru... artykuł o odwróconej osmozie, a ten pisze coś o zmiękczaczach wody... dobre sobie
Andrzej / 21-10-2015, 19:26
Osmoza pod względem czystości wody jest na pewno najlepsza, ale pod względem braku minerałów niestety też. Sztuczna mineralizacja wody nie zastąpi tego co jest w naturze, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest nanofiltracja wody. Ta metoda nie usuwa naturalnych związków mineralnych, a jest tak samo skuteczna jeśli chodzi o pozbycie się z wody niekorzystnych pierwiastków. Ale jak to w Polsce - jesteśmy do tyłu o kilka lat jeśli chodzi o to co jest w normalnym świecie.
topac / 04-11-2016, 14:14

A jak się to sprawdza w warunkach domowych? Warto coś takiego mieć? Czy woda trzymana w ten sposób cały czas będzie w odpowiednim stanie?

Tomasz / 02-02-2017, 19:06
Nie ma lepszego filtra na świecie niz filtr BestWater niestety kosztuje ponad 10 tys zł jest to jedyny fitr na swiecie który uwaga zatrzymuje zanieczyszczenia radioaktywne nie znajdzieci nic lepszego gwarantuje
wuja / 25-03-2017, 15:10

Posiadam zestaw filtracyjny z odwróconą osmozą Morion DWM 101 M.
Zestaw jest bardzo intuicyjny w instalacji. We własnym zakresie założylem przed filtrem wkład z glinki ceramicznej zatrzymujący większość bakteri. W węrzyku przed wylewką zamontowalem wkład Biocera, który podnosi ph +2, obniża ORP (potencjał redukcyjny wody) do około -200mV, mineralizacja jest na poziomie 150-200mg/l, Wapń, Magnez, Sód i Potas.
Serdecznie polecam każdemu kto dba o swoje zdrowie.

   1 / 3    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

omnia  | 
13-07-2020, 17:10
 | 
1
Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl