Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego

 Elektra  |  2
Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego
Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego
Fot. Elektra

W zależności od tego, ile mamy lat, zima może wywoływać zupełnie inne emocje. Dzieciom kojarzy się z zabawami na śniegu, lepieniem bałwana, rzucaniem śnieżkami, lodowiskiem, jednak inaczej odbierają ją osoby dorosłe. Często zaraz po wyjściu z ciepłej pościeli sprawdzamy, ile śniegu napadało w nocy. Przecierając oczy, możemy sobie wyobrażać nieodśnieżone ulice, gigantyczne korki, tańczące auta czy ślizgających się pieszych. Jeśli pada śnieg, przed wyjazdem do pracy musimy najpierw utorować sobie drogę wśród zasp i odśnieżyć podjazd, schody, a także ścieżkę do furtki.

Jednak tak być nie musi.

Rynek oferuje coraz lepsze rozwiązania z zakresu ochrony przeciwoblodzeniowej, a należą do niech m.in. specjalistyczne instalacje:

  • ogrzewania wjazdu do garażu;
  • podgrzewania ciągów komunikacyjnych i schodów;
  • ochrona przeciwoblodzeniowa dachów, rynien i rur spustowych;

ELEKTRA - wiodący polski producent systemów ogrzewania podłogowego już od ćwierć wieku oferuje również systemy ochrony przed śniegiem i lodem. Bazując tych na rozwiązaniach zima może stać się naprawdę urokliwą i bezpieczną porą roku. Dowiedz się więcej >>

Ogrzewanie wjazdu do garażu możemy wykonać na dwa sposoby:

Pierwszy zakłada wykonanie ogrzewania pod całą powierzchnią naszego podjazdu - w tym wypadku możemy wykorzystać przewody grzejne ELEKTRA VCD o mocy od 25W/m. Można je układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostkę brukową, jak i w podjazdach wykonanych z zaprawy betonowej - w warstwę wylewki. Moc jednostkowa na m² powinna w tym wypadku oscylować w granicach 300W/m². Wykonanie instalacji powinniśmy zlecić specjaliście z niezbędnymi uprawnieniami i autoryzacją producenta.
Możliwe jest również wykonanie ogrzewania wyłącznie pod trakcje jezdne naszego auta. Do tego celu możemy użyć gotowych mat grzejnych np.: ELEKTRA SnowTec®. Maty mają szerokość 60 cm, a ich długość zależy od powierzchni - od 2 do 21 m bieżących i od 1,2 do 12,6 m². Podobnie jak przewody grzejne maty SnowTec® układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostkę brukową lub w betonie, jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów

Do instalacji ogrzewania przeciwoblodzeniowego schodów powinniśmy użyć przewodów grzejnych o mocy od 20W/m. Do montażu systemu musimy zatrudnić autoryzowanego instalatora. Przewody układa się na poszczególnych schodkach i płycie spoczynkowej. Istotne jest, aby całość została umieszczona w betonie, a nie tuż pod powierzchnią Sterowanie odbywa się tu podobnie, jak w przypadku ogrzewania podjazdów za pomocą specjalnego termostatu mierzącego temperaturę powietrza. Zastosowanie czujnika wilgotności nie jest w tym miejscu wymogiem koniecznym.

Zimą warto zabezpieczyć rynny i rury spustowe, w przeciwnym wypadku może dojść do ich urwania się i w konsekwencji sporych strat materialnych lub osobowych. Spadające sople mogą również uszkodzić zaparkowany pod domem pojazd lub uderzyć przechodzącą pod nimi osobę.

Ogrzewanie rynien  

Instalacja ogrzewania rynien opiera się na zastosowaniu stałooporowych przewodów grzejnych ELEKTRA VCDR o mocy ok. 20W/m lub przewodów samoregulujących ELEKTRA SelfTec®, które same dostosowują swoją moc do warunków, w których pracują. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących, które ułatwią montaż i zapewnią właściwą pozycję kabla grzejnego. Obydwa typy przewodów zbudowane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Sprawdź rozwiązania firmy Elektra >>

W małych instalacjach opartych na przewodach samoregulujących nie jest wymagane stosowanie regulatora. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość dostosowania mocy do warunków otoczenia, w którym pracują. Oznacza to, że w przypadku spadku temperatury ich moc jednostkowa wzrasta, natomiast gdy temperatura otoczenia podnosi się, moc przewodów maleje. Zjawisko to nosi nazwę samoregulacji. Przewody ELEKTRA SelfTec® mogą z powodzeniem pracować jako zabezpieczenie rur z wodą, siłowników hydraulicznych, zaworów, itp. Sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki 1-20 m (na zamówienie maksymalnie do 80 mb), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewód "zimny" posiada wtyczkę, a znajdująca się w zestawie taśma montażowa znacznie ułatwia jego instalację.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rur

Systemy montowane na rurociągach

Elektra oferuje kilka typów specjalistycznych przewodów do zabezpieczenia przed zamarzaniem rur z wodą. Do samodzielnego montażu doskonale nadają się przewody Elektra FreezeTec® zbudowane na bazie stałooporowego przewodu grzejnego z zintegrowanym termostatem, działającym w zakresie: +3°C - załączanie - +10°C wyłączanie. Termostaty umieszczane są na końcu przewodu grzejnego, mierzą więc temperaturę w miejscu najbardziej narażonym na przemarzanie. Przewody FreezeTec® mają moc 12W/mb i są oferowane w gotowych odcinkach o długości od 2-42 m. Przewody zasilające mają hermetyczne zakończenia i wtyczkę połączeniową ułatwiającą podłączenie do zasilania. W zestawie znajduje się taśma umożliwiająca samodzielny montaż na rurociągu. Do zabezpieczenia rur od zewnątrz możemy również użyć przewodów samoregulujących Elektra SelfTec®.

 

System montowany wewnątrz rur z wodą

W wypadku, gdy dostęp do powierzchni rurociągu jest niemożliwy lub utrudniony, np. znajduje się na nim warstwa izolacji termicznej, a rury przechodzą przez przegrody, możemy skorzystać z przewodu samoregulacyjnego do stosowania wewnątrz rurociągu ELEKTRA SelfTec®DW. Przewód jest dopuszczony do kontaktu z wodą pitną i montowany jest wewnątrz rur za pomocą wpustów hydraulicznych. Czytaj więcej na ten temat >>

Sterowanie

System ochrony przeciwoblodzeniowej jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny, gdy nad jego działaniem czuwa inteligentny regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie regulatorów wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy zarówno np. ELEKTRA ETR2, temperatura, jak i wilgoć sygnalizują opady śniegu, marznącego deszczu oraz występowanie oblodzenia. Regulatory przeznaczone do sterowania większymi systemami są wyposażone w zabezpieczenia o obciążalności 3x16A np. ELEKTRA ETO2.

Niektóre pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych. Przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników do kontroli rynien lub dwóch czujników do kontroli powierzchni i ciągów komunikacyjnych do jednego regulatora, można sterować niezależnie dwoma różnymi strefami. Możliwa jest również kombinacja ww. czujników - sterowanie dwoma różnymi obszarami (np. rynny i zjazd do garażu). Do mniejszych systemów służą regulatory o obciążalności do 16A. Obsługują z reguły tylko jedną strefę. Regulator należy zamontować na tablicy sterującej. Do tablicy doprowadza się przewody zasilające ("zimne") przewodu grzejnego lub maty grzejnej oraz przewody czujników temperatury i wilgoci.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja przeciwoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych, a przy tym jest całkowicie bezobsługowa.

KONTAKT
ELEKTRA

ELEKTRA
ul. K. Kamińskiego 4
05-850 Ożarów Mazowiecki
Telefon: 22 843 32 82

e-mail:
www.elektra.pl

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Eliza56 / 18-10-2018, 14:36
Szkoda że nasza administracja nie pokusiła się o tego typu rozwiązanie nie musiałabym jak co roku tańczyć tango na podjeździe ;)
Felicjan / 29-10-2018, 13:24
przy wyborze tego typu ocieplenia warto zwrócić uwagę na gwarancję, serwis. Jakość i trwałość przewodów oraz sposób monitoringu instalacji.
   1 / 1   

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

dw987624  | 
23-05-2020, 13:38
 | 
1
dw987624  | 
23-05-2020, 13:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl