EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła na propanie R290 – rewolucja czy konieczność?

Fot. Viessmann
 
Fot. Viessmann

 

Każde urządzenie chłodnicze pracujące w obiegu termodynamicznym wykorzystuje czynnik chłodniczy, który pośredniczy w transporcie energii cieplnej między otoczeniem a instalacją w budynku. Niestety, obecnie stosowane czynniki chłodnicze to substancje szkodliwe, wykazujące negatywny wpływ na środowisko i warstwę ozonową. Jednak w ostatnich latach popularnością cieszą się naturalne czynniki chłodnicze o podobnych właściwościach jak klasyczne czynniki, ale mające znikomy wpływ na efekt. Czym są naturalne czynniki chłodnicze oraz jaką rolę w najbliższej przyszłości (zwłaszcza w pompach ciepła) odegra naturalny czynnik propan R290?

Wprowadzone 1 stycznia 2021 r. nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wymusza na architektach i projektantach branżowych stosowanie rozwiązań grzewczych wykorzystujących odnawialne i niskoemisyjne źródła ciepła. Bez wątpienia do takich rozwiązań należą pompy ciepła, których zadaniem jest przenoszenie ciepła z dolnego, niskotemperaturowego źródła ciepła do górnego źródła ciepła o temperaturze wyższej.

W ujęciu teoretycznym pompa ciepła nie produkuje energii cieplnej, tylko ją przenosi między dwoma różnymi ośrodkami temperaturowymi. Proces taki kojarzy się z pompowaniem ciepła z dołu do góry, jednak w jego trakcie występuje dodatkowo podwyższanie temperatury czynnika roboczego. Może być to zrealizowane w wymuszonym obiegu poprzez dostarczenie pracy do napędu sprężarki (pompa sprężarkowa) lub wykorzystanie strumienia ciepła (pompa absorpcyjna).

Choć sam proces działania pompy ciepła jest złożony, nie będziemy go poruszać w poniższym artykule, ale omówimy cel i zasadność działania czynników chłodniczych w takich pompach.

Czym są czynniki chłodnicze?

Podstawowym wyposażeniem pompy ciepła jest sprężarka, zawór rozprężny oraz dwa wymienniki – parownik i skraplacz. W takim układzie pracuje czynnik chłodniczy, który w wyniku sprężania i rozprężania pobiera lub oddaje ciepło.

Niestety, czynniki chłodnicze są substancjami, które w wyniku niekontrolowanego wycieku stanowią zagrożenie dla środowiska. Ich emisja przyczynia się do niszczenia warstwy ozonowej, co w następstwie prowadzi do efektu globalnego ocieplenia. Dlatego polityka Unii Europejskiej w ostatnich latach stała się bardzo restrykcyjna wobec wszystkich czynników chłodniczych. Przykładowo niektóre z nich, tj. freony CFC (chlorofluorowęglowodory) i HCFC (wododorochlorofluorowęglowodory), musiały zostać wycofane z rynku. Na ich miejsce opracowano mniej szkodliwe preparaty, które każdorazowo muszą być użytkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i zasadami bezpieczeństwa.

Zanim przejdę do kwestii naturalnych czynników chłodniczych, których eksploatacja obecnie nie podlega żadnym restrykcjom prawnym, warto przyjrzeć się bliżej wszystkim rodzajom czynników chłodniczych.

Obecnie na rynku czynników chłodniczych wyróżniamy kilka podstawowych grup:

  • CFC (chlorofluorocarbons)  -  chlorofluorowęglowodory (freony)
  • HCFC (hydrochlorofluorocarbons) - wodorochlorofluorowęglowodory (organiczne związki chemiczne z grupy freonów)
  • HFC/HC/NH3 - mieszaniny wodorochlorofluorowęglowodorów, węglowodorów i amoniaku,
  • HFO - fluorowodorów.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, substancje o wysokim potencjale niszczenia warstwy ozonowej zostały wycofane lub są stopniowo usuwane z obiegu. Nawet jeśli urządzenia starego typu nadal działają, korzystając z czynnika chłodniczego CFC, niedozwolone jest ich uzupełnianie tym właśnie materiałem. Miejsce szkodliwych czynników zastępują natomiast preparaty o bliskim zeru lub zerowym wpływie na warstwę ozonową, tj. czynniki syntetyczne. Najpopularniejszy podział czynników chłodniczych przedstawia tabela.

tab pompy ciepla
Tabela: Zestawienie podstawowych grup czynników chłodniczych

Naturalne czynniki chłodnicze – szanse rozwoju

Wycofywanie czynników z grupy CFC i HCFC w krajach rozwiniętych zrodziło wątpliwości: jaki jest najlepszy zamiennik tego czynnika?

Tutaj coraz więcej głosów pada na naturalne czynniki chłodnicze. Są to substancje, które powstały w wyniku procesów naturalnych, posiadające podobne właściwości, co tradycyjne czynniki, ale mające znikomy wpływ na efekt cieplarniany czy warstwę ozonową. Najpopularniejsze z nich to:

  • czynnik R744, wszystkim znany jako zwykły dwutlenek węgla,
  • R717, czyli amoniak,
  • R290 – propan
  • oraz izobutan R600a.
fot1 pompy ciepla

Fot. Viessmann

Przyszłość naturalnych czynników chłodniczych (w tym popularnego R290) jest obecnie tematem numer jeden wśród producentów pomp ciepła. Propan zdecydowanie jest warty uwagi, ponieważ ma doskonałe właściwości termodynamiczne, z tego względu znajduje coraz większe zastosowane w powietrznych pompach ciepła.

Pompa ciepła wykorzystująca propan R290 nie wymaga z kolei rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów – z racji tego, że nie zawiera związków chloru, fluoru i ma zerowy wpływ na środowisko. Ma on bowiem znikomy wpływ na efekt cieplarniany (GWP = zaledwie 3) oraz zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP = 0).

Tymczasem użytkownicy konwencjonalnych pomp ciepła na gazy fluoropochodne, tj, R410A, R32, są zobowiązani do realizowania cyklicznych kontroli szczelności – te z kolei powinny być wykonywane przez uprawnionych instalatorów z certyfikatem. Dodatkowo użytkownicy pomp, które zawierają określoną ilość czynnika chłodniczego, mogą mieć obowiązek rejestracji urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) i prowadzenia dokumentacji w postaci tzw. elektronicznych kart urządzeń.

W najbliższej przyszłości stosowanie czynników chloro- i fluoropodobnych, czyli tzw. f-gazów, będzie wiązało się z coraz większymi zaostrzeniami prawnymi. Tego nie możemy powiedzieć o czynnikach ekologicznych, które swoją sprawnością zaczynają dorównywać konwencjonalnym pompom na gazy fluorowane. Warto dodać, że obecnie w ofercie producentów znajdziemy pompy na propan R290, które bardzo dobrze utrzymują moc grzewczą w niskich temperaturach zewnętrznych, z jednoczesnym zachowaniem wysokiej sprawności. Gwarantują one również komfortową i bezproblemową eksploatację, z racji tego, że w większości przypadków pompy oparte na czynniku R290 to pompy typu ­monoblok.

W odróżnieniu od konstrukcji typu split, pompy ciepła typu monoblok to urządzenia hermetycznie zamknięte. Oznacza to, że wewnętrzne układy zawierające czynnik chłodniczy są w nich zamontowane fabrycznie i producent dokonał w nich próby szczelności. Instalacja monobloków jest możliwa bez uprawnień f-gazowych i nie wymaga okresowych prób szczelności. Z tego względu zainteresowanie tymi urządzeniami może w najbliższej przyszłości rosnąć, zwłaszcza jeśli pojawią się kolejne restrykcje ze strony Unii Europejskiej w sprawie gazów cieplarnianych i ich wpływu na środowisko.

2/2021

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze” Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Program „Moje Ciepło” pozwala uzyskać dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – gruntowych, powietrze/woda i powietrze/powietrze – montowanych w nowych domach, pod warunkiem spełnienia przez budynek standardu...

Program „Moje Ciepło” pozwala uzyskać dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – gruntowych, powietrze/woda i powietrze/powietrze – montowanych w nowych domach, pod warunkiem spełnienia przez budynek standardu energetycznego wyższego niż WT 2021. Program ten promuje budynki o niskich kosztach eksploatacyjnych i w standardzie bezemisyjnym, który za kilka lat będzie obowiązkowy dla wszystkich nowych obiektów. Urządzenia, które mogą być przedmiotem dotacji, muszą spełnić także określone wymagania techniczne.

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania,...

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz programy dofinansowań do nowoczesnych źródeł ciepła powodują, że inwestorzy chętniej instalują pompy ciepła w swoich domach.

Joanna Ryńska Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i...

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i ciepła). Obecność w instalacji magazynu energii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie elektrycznych źródeł ciepła we współpracy z fotowoltaiką.

Columbus Energy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich

Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich

BDR Thermea Poland prezentuje nowe urządzenie marki De Dietrich w segmencie pomp ciepła – pompę powietrze/woda monoblok Modena.

BDR Thermea Poland prezentuje nowe urządzenie marki De Dietrich w segmencie pomp ciepła – pompę powietrze/woda monoblok Modena.

Redakcja Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze Zmiany w programie Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział modyfikację tego popularnego programu. Ma ona uwzględnić m.in. rosnące koszty ogrzewania budynków i w drugiej połowie 2022 r. wprowadzić...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział modyfikację tego popularnego programu. Ma ona uwzględnić m.in. rosnące koszty ogrzewania budynków i w drugiej połowie 2022 r. wprowadzić korzystne dla beneficjentów zmiany.

Armacell Poland Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła

Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła

Pompy ciepła są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań związanych z wykorzystaniem OZE, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym. Dzięki zastosowaniu izolacyjnych produktów Armacell...

Pompy ciepła są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań związanych z wykorzystaniem OZE, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym. Dzięki zastosowaniu izolacyjnych produktów Armacell możemy zwiększyć wydajność, wydłużyć żywotność, jak również wyciszyć odgłosy związane z ich pracą, dzięki czemu mogą być one instalowane nawet w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń użytkowych bez powodowania uciążliwości.

De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki,...

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, oszczędności miejsca, a nawet łatwości montażu. Urządzenie jest dostępne w mocach od 4,5 do 8 kW.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Viessmann Sp. z o.o. Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

REGULUS®-system Wentylator podgrzejnikowy ZEFIR – korzyści z zastosowania

Wentylator podgrzejnikowy ZEFIR – korzyści z zastosowania Wentylator podgrzejnikowy ZEFIR – korzyści z zastosowania

Instalacja niskotemperaturowa z pompą ciepła wymusza inne podejście do kwestii systemu grzewczego, najczęściej inwestorzy decydują się na wymianę grzejników na większe… Nie jest to konieczne.

Instalacja niskotemperaturowa z pompą ciepła wymusza inne podejście do kwestii systemu grzewczego, najczęściej inwestorzy decydują się na wymianę grzejników na większe… Nie jest to konieczne.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

Columbus Energy Projekt nowego domu z OZE

Projekt nowego domu z OZE Projekt nowego domu z OZE

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości...

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości czekających nas rachunków już na etapie rozmów z architektem. Szczegółowy plan standardu energooszczędności całego budynku może, a nawet powinien powstać jeszcze podczas projektowania, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków.

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

REGULUS®-system REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na produkt lepszy, bardziej ekonomiczny, funkcjonalny, ładniejszy, a czasem także modny. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na produkt lepszy, bardziej ekonomiczny, funkcjonalny, ładniejszy, a czasem także modny. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

OZE-BIOMAR S.A. Monoblok vs. split – jaką pompę ciepła wybrać?

Monoblok vs. split – jaką pompę ciepła wybrać? Monoblok vs. split – jaką pompę ciepła wybrać?

Zastosowanie pompy ciepła pozwala na zwielokrotnienie energii cieplnej uzyskanej z 1 kW energii elektrycznej. Na taką inwestycję decydują się przede wszystkim użytkownicy instalacji fotowoltaicznych, zastępujący...

Zastosowanie pompy ciepła pozwala na zwielokrotnienie energii cieplnej uzyskanej z 1 kW energii elektrycznej. Na taką inwestycję decydują się przede wszystkim użytkownicy instalacji fotowoltaicznych, zastępujący kocioł węglowy ekologicznym źródłem ciepła. Przed zakupem pojawia się jednak pytanie, jaki rodzaj pompy ciepła wybrać – monoblok czy split? Wyjaśniamy, czym różnią się oba rodzaje pomp, jakie mają wady i zalety.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków? Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

Redakcja news Viessmann wyróżniony w plebiscycie Superbrands 2021

Viessmann wyróżniony w plebiscycie Superbrands 2021 Viessmann wyróżniony w plebiscycie Superbrands 2021

Viessmann został laureatem tegorocznej edycji Superbrands. To już druga nagroda dla firmy w plebiscycie wyróżniającym najsilniejsze marki biznesowe w Polsce.

Viessmann został laureatem tegorocznej edycji Superbrands. To już druga nagroda dla firmy w plebiscycie wyróżniającym najsilniejsze marki biznesowe w Polsce.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

Redakcja news Imprezy szkoleniowo-integracyjne Viessmann we współpracy z Driving Academy/Roadshow

Imprezy szkoleniowo-integracyjne Viessmann we współpracy z Driving Academy/Roadshow Imprezy szkoleniowo-integracyjne Viessmann we współpracy z Driving Academy/Roadshow

W sierpniu br. firma Viessmann zaprasza swoich pracowników, partnerów oraz instalatorów do uczestnictwa w serii imprez szkoleniowo-integracyjnych promujących i prezentujących nowości produktowe marki....

W sierpniu br. firma Viessmann zaprasza swoich pracowników, partnerów oraz instalatorów do uczestnictwa w serii imprez szkoleniowo-integracyjnych promujących i prezentujących nowości produktowe marki. Dodatkiem będą szkolenia z zasad bezpiecznej jazdy. Profesjonalne szkolenia i treningi odbędą się na torach wyścigowych w całej Polsce.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach

Pompy ciepła w istniejących budynkach Pompy ciepła w istniejących budynkach

Czy pompy ciepła nadają się wyłącznie do budynków nowych lub w pełni termomodernizowanych? Choć informacja taka jest często powtarzana, praktyka wskazuje, że nie można uznać jej za wiarygodną. Ponadto...

Czy pompy ciepła nadają się wyłącznie do budynków nowych lub w pełni termomodernizowanych? Choć informacja taka jest często powtarzana, praktyka wskazuje, że nie można uznać jej za wiarygodną. Ponadto to właśnie istniejące budynki przesądzą o osiągnięciu neutralności klimatycznej systemów grzewczych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Auriga – nowa pompa ciepła od marki Baxi

Auriga – nowa pompa ciepła od marki Baxi Auriga – nowa pompa ciepła od marki Baxi

Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń w sektorze grzewczym. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie propozycje producentów są odpowiedzią na rosnące...

Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń w sektorze grzewczym. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie propozycje producentów są odpowiedzią na rosnące oczekiwania inwestorów, którzy chcą cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem, a także wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej. Nową pompę ciepła Auriga proponuje marka Baxi, należąca do grupy BDR Thermea.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.