EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

LEROY MERLIN | 2023-08-18
Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

Wartość opałowa to kluczowy parametr podczas wyboru źródła ogrzewania budynku. Wysoka kaloryczność oznacza większą wydajność oraz efektywność i odwrotnie – mniejsza wartość opałowa to potrzeba zużycia większej ilości opału. Kaloryczność jest różna w zależności od rodzaju paliwa. Wśród paliw stałych, obok klasycznego węgla i drewna, dużą popularnością cieszy się ekogroszek. To uszlachetniony węgiel przeznaczony do niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem retortowym.

treść sponsorowana

Ekogroszek – charakterystyka paliwa

Polska leży w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym, dlatego sezon grzewczy w Polsce trwa nawet pół roku. Jeżeli budynek nie ma podłączenia do sieci miejskiej, o komfort cieplny należy zadbać samodzielnie. Rosnącą popularnością cieszą się pompy ciepła, zwłaszcza powietrzne. Jednak wciąż najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kotły na paliwa stałe, również piece z podajnikiem retortowym na ekogroszek.

Ekogroszek to paliwo stałe o licznych korzyściach. Jest wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego, ale jest określany jako mniej szkodliwy dla środowiska. Jednocześnie zachowuje dużą efektywność cieplną. To jedno z najbardziej ekonomicznych paliw stałych, jeśli jest spalane w niskoemisyjnych kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym.

Bryłki węgla z przeznaczeniem na ekogroszek wydobywa się ze specjalnych złóż. Proces produkcji można podzielić na kilka etapów.

  1. Selekcjonowanie ziaren z wysokokalorycznych złóż węgla.
  2. Rozdrabnianie bryłek węgla.
  3. Przesiewanie bryłek przez sito – ziarna ekogroszku mają średnicę od 5 do 25 mm.
  4. Czyszczenie węgla wodą w celu wypłukania pyłu węglowego i miału.
  5. Suszenie – wilgotność ekogroszku nie powinna przekraczać 10%, ponieważ opał o podwyższonej wilgotności ma obniżoną kaloryczność oraz sprzyja zapychaniu się i korodowaniu kotła.
  6. Pakowanie ekogroszku do polipropylenowych worków.

Dlaczego warto opalać budynek ekogroszkiem?

Ekogroszek jest uszlachetnionym sortymentem węgla. To paliwo o dużej wydajności, wybierane przez właścicieli zwracających uwagę na wartość opałową oraz świadomych względem ochrony środowiska.

Zalety ekogroszku

O jakości ekogroszku świadczą kluczowe parametry paliwa – kaloryczność, zawartość siarki, popiołu, poziom wilgoci, granulacja oraz spiekalność. To paliwo stałe o licznych zaletach.

  • Wysoka kaloryczność – ekogroszek spala się dłużej w porównaniu z pozostałymi paliwami stałymi. To paliwo wydajne, dlatego kocioł wymaga rzadszego uzupełnienia, a w sezonie grzewczym właściciel musi przygotować mniejsze zapasy.
  • Niska spiekalność – to paliwo o zmniejszonym szlakowaniu, żużlowaniu i koksowaniu. Spiekalność nawet bliska zeru oznacza brak koksu i spieków wpływających niekorzystnie na żywotność kotła.
  • Niska zawartość popiołu – najczęściej w ekogroszku zawiera się do 10% popiołu. W produktach premium jest to nawet do 3%. Dlatego z tony spalonego ekogroszku pozostaje jedynie od 30 do 100 kg popiołu. Tak niska zawartość popiołu oznacza dużo rzadsze czyszczenie kotła i kotłowni.
  • Wygoda i komfort użytkowania – przechowywanie ekogroszku w workach jest łatwiejsze oraz pozwala zachować czystość i porządek w kotłowni. Ogrzewanie budynku tego typu paliwem jest też niemal bezobsługowe. Paliwo spala się w kotłach retortowych z opałem podawanym automatycznie do komory poprzez podajnik ślimakowy.
  • Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – w porównaniu ze zwykłym węglem paliwo w formie ekogroszku jest mniej szkodliwe dla środowiska, ponieważ wydziela mniej pyłów i tlenków siarki. Zawartość siarki w dobrej jakości paliwie nie przekracza 1%.
  • Dłuższa żywotność kotła i przewodów – niska zawartość siarki w ekogroszku wydłuża żywotność kotłów i przewodów kominowych. Piec i elementy instalacji są lepiej chronione przed korozją.
  • Ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – przechowywanie ekogroszku w workach pozwala lepiej chronić opał przed wilgocią oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Przekłada się to na wyższą wartość opałową paliwa.

Do wad opalania budynków ekogroszkiem należy zaliczyć początkowe koszty inwestycji związane z wymianą źródła ciepła na piec retortowy. Szczególnie, że trudno obecnie o dotacje na wymianę pieców na kotły na ekogroszek.

Można natomiast skorzystać z dotacji na zakup kotła na pellet z możliwością spalania ekogroszku. Wysokość dotacji jest różna w zależności od skali inwestycji i programu (m.in. „Czyste Powietrze”, „Stop Smog”, ulga termomodernizacyjna, programy regionalne). W przypadku wyłącznej wymiany kotła dofinansowanie wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wartość opałowa ekogroszku

Rodzaj opału wybierany do ogrzewania budynku musi uwzględniać wartość opałową (kaloryczność) i wilgotność. Paliwo powinno być też możliwie wolne od zanieczyszczeń oraz pozostawiać niewielką ilość popiołu.

Zasada jest prosta: wyższa wartość opałowa to lepsza efektywność. Natomiast nawet najlepszy opał pod względem kaloryczności nie sprawdzi się w ogrzewaniu budynku, jeżeli będzie wilgotny. Oznacza to mniejszą efektywność oraz gorsze spalanie. Mokry opał daje mniej ciepła, a podczas spalania wytwarza dużo zanieczyszczeń, sadzy oraz smoły, które osadzają się na kotle i kominie.

Kaloryczność ekogroszku, węgla, drewna i pelletu

W porównaniu z drewnem i pelletem wciąż to węgiel ma najwyższą wartość opałową (do 29 MJ/kg). Jest to paliwo efektywne cieplnie, natomiast emituje dużo zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego opalanie drewnem lub pelletem jest bardziej ekologiczne.

W przypadku drewna wartość opałowa zależy od gatunku i poziomu wilgotności. Najwyższą kaloryczność ma drewno liściaste (m.in. grab, jesion, dąb, brzoza), najlepiej w formie twardych i jędrnych kawałków bez kory. Jeżeli jest to pellet, zdecydowanie sprawdzi się ten klasy A1 spełniający normy EN Plus lub DIN Plus. Wartość opałowa drewna opałowego wynosi do 18,5 MJ/kg, natomiast pelletu drzewnego – do 20 MJ/kg.

Najefektywniejszym źródłem ciepła wciąż jest węgiel kamienny. Natomiast w odmianie ekogroszek to węgiel starannie selekcjonowany i przygotowany, mniej wilgotny i w dużo mniejszym stopniu zanieczyszczający środowisko. Atutem jest też łatwe przechowywanie ekogroszku oraz wygoda wynikająca ze spalania w kotłach z podajnikiem.

Na pewno ekogroszek nie jest paliwem w pełni ekologicznym. Wciąż to sortyment węgla kamiennego, natomiast znacznie czystszy i mniej szkodliwy dla środowiska od węgla w odmianie kostka czy miał. Największą zaletą ekogroszku, w połączeniu z niewielkim zanieczyszczeniem środowiska, jest wysoka kaloryczność, co oznacza wydajniejsze ogrzewanie budynku. Nie bez znaczenia jest też komfort obsługi pieców retortowych z podajnikami i niewielka ilość pozostawianego popiołu.

Komentarze

Powiązane

LEROY MERLIN Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres?

Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres? Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres?

Rysunek słojów na podłodze w magiczny sposób sprawia, że wnętrze momentalnie zyskuje na charakterze, staje się cieplejsze w odbiorze, bardziej przytulne i przyjazne. Ale jaką podłogę wybrać do różnych...

Rysunek słojów na podłodze w magiczny sposób sprawia, że wnętrze momentalnie zyskuje na charakterze, staje się cieplejsze w odbiorze, bardziej przytulne i przyjazne. Ale jaką podłogę wybrać do różnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu? Tę wykonaną z naturalnego drewna, wykończoną gresem, a może nowoczesne posadzki z laminatów lub winyli? Eksperci Leroy Merlin podpowiadają, czym się kierować przy wyborze materiałów.

LEROY MERLIN Gładź szpachlowa na ścianie – jak uzyskać idealnie gładką powierzchnię?

Gładź szpachlowa na ścianie – jak uzyskać idealnie gładką powierzchnię? Gładź szpachlowa na ścianie – jak uzyskać idealnie gładką powierzchnię?

Gładzie gipsowe to rodzina preparatów przeznaczonych do wykończenia powierzchni ścian i nadawania im gładkiej, przyjemnej w dotyku struktury. Ich użycie sprawia, że pomieszczenia wyglądają estetycznie...

Gładzie gipsowe to rodzina preparatów przeznaczonych do wykończenia powierzchni ścian i nadawania im gładkiej, przyjemnej w dotyku struktury. Ich użycie sprawia, że pomieszczenia wyglądają estetycznie i świeżo, a dodatkowo ściany są przygotowane do dalszych zabiegów, takich jak malowanie lub tapetowanie. Jednak, aby móc uzyskać najlepszy efekt, gładź szpachlowa musi zostać prawidłowo nałożona oraz dokładnie wyszlifowana. Jak zatem przebiega ten proces w praktyce?

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

LEROY MERLIN Jak układać deskę podłogową? Montaż krok po kroku

Jak układać deskę podłogową? Montaż krok po kroku Jak układać deskę podłogową? Montaż krok po kroku

Deska podłogowa to często wybierany materiał do wykończenia posadzki. Jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, a jej wygląd pasuje do większości wnętrz. Nie są to jedyne zalety...

Deska podłogowa to często wybierany materiał do wykończenia posadzki. Jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, a jej wygląd pasuje do większości wnętrz. Nie są to jedyne zalety tego rozwiązania – deska podłogowa jest także stosunkowo łatwa w montażu i bez większego problemu można położyć ją samodzielnie. Wystarczą podstawowe narzędzia oraz trochę wolnego czasu do dyspozycji.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.