EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wycenić dom?

NNV Sp z o.o. | 2024-01-16
Jak wycenić dom? Fot. freepik

Jak wycenić dom? Fot. freepik

Rynek nieruchomości jest dynamiczny, a wartość domów i mieszkań potrafi zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Między innymi dlatego wycena domu to tak złożony proces, wymagający uwzględnienia wielu czynników. Jak podejść do tego wyzwania tak, by osiągnąć precyzyjne i obiektywne wyniki? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa zarówno dla sprzedających, jak i potencjalnych nabywców. Istnieje przynajmniej kilka sposobów na określenie wartości nieruchomości. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

treść sponsorowana

Lokalizacja i otoczenie

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość nieruchomości. Ceny działek i domów różnią się od siebie w zależności od województwa. Dom położony w atrakcyjnej, bezpiecznej okolicy, z dobrym dostępem do infrastruktury miejskiej, zazwyczaj jest wyceniany wyżej.

Do najdroższych nieruchomości wciąż należą domy położone na przedmieściach dużych miast, jak na przykład domy w podwarszawskim Konstancinie, choć trend ten powoli zaczyna się zmieniać. W czasach gdy rodzina bez samochodu to rzadkość, a praca zdalna zyskuje na popularności, odległość od biura traci na znaczeniu. Bardziej poszukiwana staje się zabudowa blisko zieleni w sąsiedztwie szkół, sklepów czy placówek medycznych.

Mówiąc o lokalizacji nie można nie wspomnieć o domach wybudowanych w miejscach atrakcyjnych turystycznie i z potencjałem rekreacyjnym. Zabudowa nad samym jeziorem z widokiem na góry czy blisko morza z pewnością będzie droższa niż dom bez takich atutów. Inwestycja w nieruchomość o potencjale turystycznym może też w przyszłości być wykorzystana w celach komercyjnych.

Istnieją już firmy, które przygotowują dla swoich klientów raporty o interesujących ich działkach. Można dzięki temu poznać odległość domu od ważnych dla nas punktów, dowiedzieć się o ewentualnych wadach parceli oraz potencjale inwestycyjnym okolicy. Tego rodzaju wiedza z pewnością pomoże w wycenie domu.

Stan techniczny i wykończenie domu

Stan techniczny nieruchomości ma znaczący wpływ na jego wartość. Należy dokładnie ocenić kondycję budynku, uwzględniając wiek konstrukcji. Liczą się też materiały, z których powstał budynek, oraz jakość wykończenia. Nowoczesne instalacje, takie jak ogrzewanie podłogowe czy systemy inteligentnego domu mogą podnieść wartość nieruchomości. Warto również zwrócić uwagę na aranżację i stan wykończenia wnętrz. Wielu inwestorów na tym etapie prosi o pomoc specjalistę. Rzeczoznawca budowlany oceni stan zabudowy i może służyć radą w sprawie ewentualnych prac remontowych.

Na wartość domu wpływa oczywiście również jego wyposażenie i standard wykończenia. Nieruchomości premium kuszą profesjonalnymi aranżacjami, jednak ich ceny potrafią zaskoczyć. Wielu sprzedających jeszcze przed wystawieniem domu na sprzedaż inwestuje w remont lub nową aranżację pomieszczeń, by zachęcić kupców i zyskać lepszą cenę. Usługi zwane home stagingiem zyskują na popularności, ponieważ niewielkim kosztem mogą podnieść wartość domu. Z drugiej strony kupcy powinni być ostrożni i dokładnie sprawdzać stan techniczny interesującego ich budynku. Jest to szczególnie ważne, gdy cena jest atrakcyjna, a właściciel niezbyt wylewny.

Powierzchnia użytkowa i co dalej?

Wielkość domu to trzeci z najistotniejszych wyznaczników jego ceny. Duże, przestronne domy z funkcjonalnym rozkładem są bardziej pożądane. Prócz tego każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej podwyższa cenę. Jeśli dom posiada dodatkowe udogodnienia, takie jak garaż, ogród czy taras, znajdzie to odzwierciedlenie w cenie ofertowej. Domy najczęściej sprzedawane są wraz z parcelami, na których stoją. Im więcej przestrzeni kupujemy wraz z domem, tym większą staje się inwestycją.

Znając lokalizację, stan techniczny i wielkość domu, możemy porównać jego cenę z ofertami podobnych nieruchomości w okolicy. Profesjonalne portale z ogłoszeniami takie jak Nieruchomości-online.pl mają bogatą ofertę domów i intuicyjną wyszukiwarkę, która pomoże wyświetlić tylko te ogłoszenia, które nas interesują.

Porównanie ofert podobnych domów w tej samej lokalizacji może dostarczyć cennych informacji o aktualnych trendach cenowych. Historia cen sprzedaży w danym regionie również jest istotna. Czy ceny rosną, czy raczej spadają? Taka analiza pomoże w ustaleniu realistycznej wartości domu oraz jego potencjału inwestycyjnego.

Dokumentacja nieruchomości to fundament prawidłowej wyceny

Nawet najbardziej funkcjonalny dom w świetnej okolicy nie będzie dobrą inwestycją, jeśli jego status prawny będzie niepewny. Kluczowe dla bezpieczeństwa transakcji jest, aby nieruchomość posiadała wszelkie niezbędne pozwolenia i dokumenty.

W przypadku domu do najważniejszych należą akt własności, dokumentacja budowy, a ostatnio też dokument poświadczający klasę energetyczną budynku. Zabudowa powinna mieć również swój plan zagospodarowania przestrzennego. Przed podpisaniem umowy należy także zapoznać się z księgą wieczystą domu.

Formalności mogą okazać się przytłaczające, ale obecnie na rynku wiele biur pośrednictwa oferuje pomoc w sprawdzeniu i wycenie nieruchomości. Współpracują oni z rzeczoznawcami majątkowymi, którzy zawsze szacują cenę dokładniej niż najbardziej nawet zorientowani inwestorzy. Na szczęście dziś nawet osoby bez fachowej wiedzy mogą dokonać wstępnej wyceny czy też określić potencjał inwestycyjny zabudowy. Na wspomnianej już stronie Nieruchochomości-online.pl można znależć wyczerpujące analizy trendów cenowych w segmencie domów. Dotyczą one również konkretnych regionów, dzięki czemu łatwiej dopasować dostępne dane do naszej nieruchomości.

W przypadku nieruchomości wolnostojącej ważne jest również to, czy została ona objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Warto też zainteresować się, czy parcela nie jest zagrożona dużym natężeniem hałasu, zanieczyszczeniem powietrza lub czy nie leży na terenach zalewowych. Tego typu rzeczy nie przychodzą nam zwykle do głowy w czasie pierwszej wizyty w ocenianym domu, jednak na przestrzeni czasu mają ogromne znaczenie.

Różne sposoby na wycenę

Jak widać oszacowanie wartości domu nie jest rzeczą prostą i zależy od wielu czynników. Nie znaczy to oczywiście, że nie można jej dokonać samodzielnie. Jeśli jednak porównywanie ofert i ocenianie domu jest dla nas zbyt pracochłonne, możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Należą do niej nie tylko usługi agencji nieruchomości, ale i konsultacje prawne czy wspomniane wcześniej raporty o stanie zabudowy.

Dzięki tego typu narzędziom wiele osób decyduje się na częściowo samodzielną wycenę, korzystając z wiedzy fachowców. Obojętnie, jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, by nie dokonywać wyceny w pośpiechu, bez gruntownych oględzin zabudowy i poznania jej statusu prawnego.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.