EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

majsteria.pl | 2024-03-19
Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać? fot. Istock

Docieplenie budynku – na czym polega i kiedy warto je wykonać? fot. Istock

Docieplenie to jeden ze sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynku. Prace docieplające, a także m.in. wymiana stolarki okiennej czy unowocześnienie systemu ogrzewania, pozwalają przeprowadzić termomodernizację obiektu. Dzięki temu obniża się zapotrzebowanie na energię niezbędną do utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury w środku. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem docieplania i kiedy należy je przeprowadzać?

treść sponsorowana

Kiedy należy wykonać docieplanie budynku i jak się do tego przygotować?

Docieplenie polega na dołożeniu dodatkowej warstwy termoizolacyjnej do ocieplenia, które zostało położone w trakcie wznoszenia budynku. Jeżeli taki proces był już wcześniej przeprowadzany i ma być wykonany po raz kolejny, to mamy do czynienia z docieplaniem wtórnym. Konieczność docieplenia wynika z tego, że jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stosowano dużo mniej skuteczne rozwiązania, np. cieńsze płyty izolacyjne. W efekcie starsze budynki nie są w stanie zapewnić wystarczającej efektywności energetycznej. Docieplanie budynku należy także wykonać w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia warstwy termoizolacyjnej.

Przed rozpoczęciem prac docieplających należy przeprowadzić inwentaryzację istniejącego ocieplenia – wykonuje ją osoba posiadająca uprawnienia budowlane. W tym celu niezbędna jest analiza dokumentacji technicznej. Następnie wykonywane są tzw. odkrywki. Docieplenie zrobione wcześniej (jeżeli było) oraz pierwotna warstwa ocieplająca zostają wycięte w wybranych miejscach. Dzięki temu można ocenić ich przekrój oraz zgodność z dokumentacją. 

Należy również pamiętać o tym, że docieplanie budynku o wysokości przekraczającej 25 m wymaga uzyskania pozwolenia. W przypadku budowli o wysokości od 12 do 25 m wystarczy samo zgłoszenie. Niższe obiekty można docieplać nawet bez zgłaszania.

Co trzeba uwzględnić w projekcie docieplenia budynku?

Projekt docieplenia budynku składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest ocena aktualnego stanu technicznego, która powstaje na podstawie inwentaryzacji. W skład oceny wchodzą m.in.:

  • rodzaje i parametry tynków oraz farb znajdujących się na ścianach;
  • grubość poszczególnych warstw ocieplenia;
  • sposób ułożenia i mocowania ocieplenia;
  • rodzaj podłoża.

Projekt docieplenia musi oczywiście opisywać też układ warstwy termoizolacyjnej, która ma dopiero zostać położona. Uwzględnia się przy tym m.in. rodzaj materiału i jego grubość, a także rodzaj i grubość warstwy zaprawy klejowej. Oprócz tego niezbędne jest określenie sposobu mocowania docieplenia do podłoża oraz informacja o przewidywanej liczbie łączników mechanicznych. Ponadto w projekcie musi zostać zawarta klasyfikacja ogniowa obejmująca zarówno warunki aktualne, jak i stan zakładany po wykonaniu docieplenia.

Jak przebiega docieplanie budynku?

Docieplanie każdego budynku jest osobnym przypadkiem, dlatego wszystkie szczegóły muszą zostać dopracowane w trakcie przygotowywania projektu. Można jednak opisać w przybliżeniu, jak cały proces powinien przebiegać. Przy sprzyjającej pogodzie profesjonaliści są w stanie docieplić budynek wielkości przeciętnego domu jednorodzinnego w około 2–3 tygodnie. 

Po pierwsze trzeba przygotować podłoże tak, aby było odpowiednio nośne i zwarte, a także oczyszczone, odtłuszczone i suche. Gdy podłoże jest gotowe, należy uzupełnić wszystkie ubytki ocieplenia w ścianach. Jeśli w trakcie prac okaże się, że niektóre płyty izolacyjne są odspojone, trzeba je koniecznie podkleić.

Przed rozpoczęciem docieplania budynku należy także oczyścić elewację z glonów i grzybów przy użyciu odpowiedniego środka. Oczyszczona ściana zostaje następnie zagruntowana, po czym można przystąpić do montażu warstw docieplenia. Płyty izolacyjne mocuje się za pomocą łączników rozporowych oraz warstwy kleju cementowego. 

Klej może zostać użyty na całej powierzchni płyty, ale można także wykorzystać metodę obwodowo-pasmową, która pozwala obniżyć ilość stosowanej zaprawy. Istotne jest wówczas, aby nanieść spoiwo na minimum 40% płyty. Pasy kleju pokrywające fragmenty docieplenia po obwodzie zapewniają lepszą izolację cieplną i wyższą ochronę przeciwpożarową. Wspierają także osadzenie płyt termoizolacyjnych na miejscu. Podstawę mocowania stanowią kotwy z łącznikami rozporowymi.

Jeżeli w trakcie układania docieplenia pojawiają się szczeliny, nie należy wypełniać ich cementem. Powoduje to powstawanie tzw. mostków cieplnych, które obniżają skuteczność izolacji. Zamiast tego należy użyć pianki poliuretanowej. W przypadku większych szczelin należy wyciąć z płyty docieplającej pasek o odpowiednim kształcie i uzupełnić nim ubytek. Dzięki temu docieplenie będzie maksymalnie szczelne i efektywne w utrzymaniu ciepła.

Z efektów docieplania korzysta się przez wiele lat

Podsumowując, docieplanie budynków pozwala zwiększyć ich wydajność energetyczną. To z kolei przekłada się niższe zużycie energii, czyniąc je oszczędniejszymi i bardziej ekologicznymi. Nawet obiekty zbudowane wiele lat temu mogą zostać przystosowane do obecnych standardów. Oczywiście jest to dosyć złożony proces, wymaga przygotowania projektu i zaangażowania osób z odpowiednimi uprawnieniami. Jednak czas poświęcony na przeprowadzanie docieplenia wart jest korzyści, które można czerpać przez wiele kolejnych lat.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.