EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy dalej zwlekać z budową domu? Jak przyjąć w swoim kosztorysie margines bezpieczeństwa?

warta.pl | 2023-11-08
Jak oszacować koszt budowy domu?

Jak oszacować koszt budowy domu?

Budowa domu wiąże się z niemałymi kosztami. Najczęściej taka inwestycja finansowana jest z kredytu budowlano-hipotecznego. W celu jego uzyskania konieczne jest m.in. sporządzenie i złożenie w banku kosztorysu budowy. Warto zatem wiedzieć, czym taki dokument dokładnie jest i jak powinien zostać przygotowany.

treść sponsorowana

Czym jest kosztorys budowy domu?

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że wymagania banku różnią się od siebie w zależności od tego, czy planuje się zaciągnąć kredyt hipoteczny, czy kredyt budowlano-hipoteczny. W przypadku tego drugiego niezbędne jest złożenie kosztorysu budowy domu.

Czym dokładnie jest kosztorys budowlany? To jeden z podstawowych dokumentów prezentujących wszystkie najistotniejsze etapy budowy wraz z ich kosztami. Jego sporządzenie wymaga zarówno wiedzy z zakresu budownictwa, jak i znajomości aktualnych cen materiałów i usług budowlanych. Wszystko po to, aby dokument nie tylko został zaakceptowany przez bank, ale również, aby realnie pozwolił zrealizować inwestycję.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlecenie sporządzenia kosztorysu specjalistom w tym zakresie. Każdy taki dokument składa się z kilku części. To m.in. informacje o planowanych etapach prac, wycenie oraz wstępnym harmonogramie. Jednym z kluczowych punktów kosztorysu jest wycena materiałów budowlanych. Dobrym rozwiązaniem jest od razu dla bezpieczeństwa założyć kilkuprocentowy margines cenowy. Dzięki temu w przypadku wzrostu cen nie trzeba za każdym razem aktualizować kosztorysu.

Co zawiera, a czego nie uwzględnia kosztorys budowlany?

Kosztorys budowy domu uwzględniać musi wszystkie elementy trwale i na stałe połączone z domem. Innymi słowy, zawierać musi całość planowanych prac wraz ze wskazaniem kosztów ich wykonania. Mowa tu m.in. o wykonaniu prac ziemnych, murowaniu przegród, wykonaniu stropów, realizacji konstrukcji i pokrycia dachowego, wykonaniu termoizolacji i hydroizolacji, stolarki okiennej i drzwiowej, prac wykończeniowych i elewacyjnych oraz wszelkich instalacji. Jak zatem widać, kosztorys obejmuje wszelkie elementy stanowiące integralną całość z budowanym domem. Oznacza to, że w kosztorysie nie uwzględnia się sprzętu RTV, AGD czy mebli.

Kto może sporządzić kosztorys budowlany?

Kosztorys budowlany wykonać może sam inwestor lub wynajęty przez niego do tego celu specjalista. Pamiętać jednak trzeba, że przygotowanie takiego dokumentu wymaga bardzo dużej wiedzy. Dlatego często lepszym rozwiązaniem jest, aby kosztorys budowy domu sporządzony został przez osobę z uprawnieniami budowlanymi lub przez uprawnionego kosztorysanta. Jest to rozwiązanie lepsze zwłaszcza wówczas, kiedy kosztorys stanowi załącznik do wniosku o kredyt budowlano-hipoteczny. W takim bowiem przypadku bank ma pewność, że dokument sporządzony został w sposób prawidłowy.

Na co uważać, sporządzając kosztorys budowlany?

Jednym z najczęstszych błędów w kosztorysach budowlanych są niedoszacowania. Dlatego istotne jest, aby dokument zakładał pewien bufor bezpieczeństwa finansowego. Dzięki temu w przypadku wzrostu cen usług i materiałów budowlanych w trakcie prac możliwe będzie wprowadzenie jedynie niewielkiej korekty. To bardzo ważne kwestia, ponieważ jak wskazują dane, ceny usług, a zwłaszcza materiałów budowlanych zmieniają się dziś niezwykle często. Założenie finansowego marginesu bezpieczeństwa jest w związku z tym niemal koniecznością w kosztorysie budowlanym. Można mieć wówczas pewność co do tego, że łączne koszty budowy nie przekroczą wysokości otrzymanego kredytu budowlano-hipotecznego.

Inny często popełniany błąd polega na niewłaściwym rozumieniu pojęcia rzeczy trwale zespolonych z budowanym obiektem. W rezultacie w kosztorysie ujmuje się wydatki, które nie powinny się w nim znaleźć. Przykładem może być zakup mebli czy sprzętu AGD. Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba o ubezpieczeniu Warta.pl, które może okazać się wręcz niezbędne w trakcie budowy domu.

O czym pamiętać przy budowie domu?

Budowa domu to wymagające i drogie przedsięwzięcie. Aby mieć pewność, że wszystkie prace są zrealizowane zgodnie z planem, konieczne jest prawidłowe sporządzenie kosztorysu budowlanego. Warto jednak w przypadku takiego przedsięwzięcia zadbać o dodatkową ochronę. Mowa tu o ubezpieczeniu domu w budowie. To skuteczne ochrona przed skutkami zdarzeń losowych oraz przed kradzieżą z włamaniem. Ubezpieczeniu podlegają m.in. materiały budowlane zgromadzone na terenie budowy lub w domu. Ich zniszczenie lub kradzież zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Posiadając polisę ubezpieczeniową, liczyć można w takim przypadku na odszkodowanie. Jednocześnie eliminuje to problem konieczności wprowadzania zmian w kosztorysie budowlanym w związku z potrzebą zakupu nowych materiałów. Ubezpieczenie domu w budowie od Warta.pl jest zatem korzystnym rozwiązaniem, które bez wątpienia powinno się rozważyć.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.