1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
Produkty

Pokrycia dachowe

Dachówki 
       

Jakie pokrycie dachowe wybrać
Dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówki, blachy trapezowe

Wybierając pokrycie dachowe należy wziąć pod uwagę parametry techniczne materiału oraz aspekty estetyczne. Dachówka czy pokrycie blaszane musi pasować do kolorystyki elewacji oraz komponować się z dachami otaczających budynków a także być zgodne z warunkai zabudowy terenu.
    
Istotne jest również dobranie pokrycia do projektu dachu, tak pod kątem materiału, koloru i wielkości elementów pokrycia. Dla przykładu - dachy o skomplikowanym kształcie dobrze kryć dachówkami o małym formacie. Natomiast dachówki wielkoformatowe doskonale sprawdzą się w przypadku prostych dachów, np. jedno- czy dwuspadowych. W przypadku dachu o małym nachyleniu nalepiej wybrać pokrycie z wyraźną, wysoką falą, które gwarantuje szybki spływ wody w trakcie opadów.

Dachówki ceramiczne

Wśród dachówek ceramicznych najbardziej popularne są: dachówki zakładkowe, mnich-mniszka i karpiówka. Do wyboru - biorąc pod uwagę technologię produkcji, mamy dachówki ceramiczne naturalne, angobowane i glazurowane (szkliwione). Dachówki naturalnej najszybciej ulegają procesom erozji - struktury i koloru. Aby odcienie pokrycia z czasem nie traciły blasku, wysuszone dachówki poddawane są procesowi angobowania. Zabieg angobowania wydobywa głębię barw, a dachówka zyskuje niepowtarzalny połysk.

Gładka powierzchnia angobowanej dachówki sprzyja utrzymaniu czystości na jej powierzchni. Na dachu nie osadza się brud, a wszelkie nieczystości spływają z wodą deszczową. Jeszcze bardziej odporna na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną są dachówki szkliwione.

Dachówki angobowane i glazurowane są odporniejsze na przebarwienia mogące powstać na skutek zalegania na dachu igieł czy liści drzew, dlatego powinni się na nie zdecydować właściciele domów, w których sąsiedztwie rosną wysokie drzewa liściaste, sosny lub modrzewie.

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe wytwarzane są z: piasku kwarcowego, cementu portlandzkiego, pigmentów na bazie tlenków żelaza i wody. Dobrej jakości dachówki powinny odznaczać się małą porowatością betonu. Zmniejsza to ich nasiąkliwość, lepiej chroniąc przed mrozem.

Producenci oferują wiele rodzajów dachówek, wśród których najpopularniejsze są: pojedyncza esówka (jej przekrój poprzeczny przypomina literę S); podwójna esówka (jej linie układają się w kształcie fal), podwójna rzymska (płaska z dwoma zaokrąglonymi wypro-filowaniami); staroniemiecka (z podłużnymi, symetrycznymi żłobieniami, nawiązującymi do tradycyjnych kształtów dachówek ceramicznych), a także dachówki kształtem przypominające podwójną rzymską oraz dachówki w kształcie prostokąta.

Współcześnie produkowane dachówki cementowe są barwione w masie oraz dwukrotnie pokrywane powłoką akrylową. Zapewnia to utrzymanie trwałego i jednolitego koloru. Barwniki – naturalne pigmenty, zawierające tlenki żelaza są odporne na działanie związków zawartych w cemencie, promieni słonecznych i zmiany temperatury, a także nierozpuszczalne w wodzie. Dodatkowo powierzchnia dachówek jest pokryta podwójną warstwą powłoki akrylowej, dzięki której zyskują one estetyczny wygląd i zmniejsza się ich nasiąkliwość. Ponadto powłoka akrylowa zabezpiecza dachówki przed porastaniem mchem i powstawaniem białych wykwitów wapiennych na ich powierzchni.

Blachy dachowe (blachodachówki)

Blachy dachowe są odporne na intensywne opady deszczu i śniegu, silny wiatr, zalegający śnieg, wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV.

Blaszane pokrycia dachowe są płaskie (z blachy miedzianej i cynkowej), trapezowe (wygięcia mają kształt trapezu) lub dachówkowe (wytłoczenia mają kształt dachówki). Producenci stale dążą do wytwarzania wyrobów o jak największej trwałości i wytrzymałości mechanicznej, ciekawych kolorystycznie, chronionych na wiele sposobów przed korozją, promieniami UV i zarysowaniami.

Współcześnie produkowane blachy pokryte są powłokami ochronnymi, które zabezpieczają je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, korozją i zarysowaniem, co znacznie przedłuża ich trwałość. Jest to ponadto pokrycie niepalne i odporne na otwarty ogień. Pokrycia blaszane produkuje się z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowej powlekanej lub aluminiowej powlekanej, a także z miedzi i blachy cynkowo-tytanowej.

Blachami można pokrywać praktycznie wszystkie rodzaje dachów – od bardzo stromych po płaskie. Popularne szczególnie na budynkach jednorodzinnych blachodachówki uzupełniają blachy na tzw. rąbek stojący i trapezowe. Blachy na rąbek stojący to jedna z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie.

Pokrycia blaszane sprawdzają się zwłaszcza na dachach budynków utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Kolorystycznie dopasowane do elewacji wzmocnią nowatorskość projektu, podkreślą jego walory estetyczne i – co ważne – zespolą wszystkie elementy architektury budynku.

Prawidłowe wykonanie pokrycia dachowego jest pracochłonne i wymaga dużej dokładności oraz precyzji. Dlatego prace dekarskie warto zlecić dobrej i sprawdzonej ekipie oraz przestrzegać wszelkich zaleceń producenta, gdyż wszystkie błędy i niedociągnięcia szybko odbiją się na eksploatacji i wyglądzie dachu.

Blachodachówka ToplineL

Blachodachówka ToplineL

Blachodachówka ToplineL
Blacha trapezowa Coverline LTP45

Blacha trapezowa Coverline LTP45

Blachy stalowe z powłoką organiczną (PE, MPE, HBP)
Blacha trapezowa Coverline LTP20

Blacha trapezowa Coverline LTP20

Blachy stalowe z powłoką organiczną (PE, MPE, HBP)
Dachówka cementowa GÖTEBORG

Dachówka cementowa GÖTEBORG

Dachówka cementowa GÖTEBORG
Dachówka cementowa HEIDELBERG

Dachówka cementowa HEIDELBERG

Dachówka cementowa HEIDELBERG
Dachówka cementowa VERONA

Dachówka cementowa VERONA

Dachówka cementowa VERONA
Dachówka ceramiczna HARMONICA

Dachówka ceramiczna HARMONICA

Dachówka ceramiczna HARMONICA
Dachówka ceramiczna VISIO

Dachówka ceramiczna VISIO

Dachówka ceramiczna VISIO
Płaska dachówka ceramiczna SIMPLA

Płaska dachówka ceramiczna SIMPLA

Płaska dachówka ceramiczna SIMPLA

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl