Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

fot. www.freeimages.com
Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba rozpoczętych budów i pozwoleń na budowę.
Zobacz także
Redakcja news Dekarbonizacja budownictwa do 2050 roku – wyzwanie i konieczność

Neutralność klimatyczna to zadanie bardzo ambitne i skomplikowane. W tej drodze każdy z nas, począwszy od deweloperów, inwestorów, architektów, wykonawców, producentów materiałów budowlanych, po uczelnie,...
Neutralność klimatyczna to zadanie bardzo ambitne i skomplikowane. W tej drodze każdy z nas, począwszy od deweloperów, inwestorów, architektów, wykonawców, producentów materiałów budowlanych, po uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, administrację rządową i lokalną – ma swoje zadania i tylko razem, w tej synergii, mamy szansę osiągnąć efekt, do którego dążymy – podkreślała Alicja Kuczera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, podczas debaty eksperckiej otwierającej...
Redakcja news O ile podrożały mieszkania w czasie pandemii?

Do jakiego poziomu doszły ceny nowych mieszkań w największych miastach w Polsce? O ile wzrosły od początku pandemii? Czy nadal będą szły w górę? W których lokalizacjach podrożeją najbardziej? Sondę przeprowadził...
Do jakiego poziomu doszły ceny nowych mieszkań w największych miastach w Polsce? O ile wzrosły od początku pandemii? Czy nadal będą szły w górę? W których lokalizacjach podrożeją najbardziej? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl.
Krystyna Stankiewicz news Ile musimy pracować na metr kwadratowy mieszkania?

Według szacunków HRE Investments na metr kwadratowy mieszkania Polacy muszą pracować średnio 34 dni.
Według szacunków HRE Investments na metr kwadratowy mieszkania Polacy muszą pracować średnio 34 dni.
Mieszkania oddane do użytkowania
W pierwszym półroczu br. łącznie oddano do użytkowania 105,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 10,0 mln m2. Oznacza to wzrost ich liczby, w porównaniu z tym samym okresem 2020 r., o 8,5 tys. (8,8%), a powierzchni użytkowej nowo oddanych mieszkań – o 1,4 mln m2 (16,1%). Przy czym udział deweloperów wyniósł 57,5%, a inwestorów indywidualnych o 6,5%.
Więcej też oddano do użytkowania nowych budynków mieszkalnych, bo 51,5 tys. – wzrost o 24,9% w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Największy zaś udział miały tu domy jednorodzinne, które stanowiły 97,4% wszystkich budynków przekazanych do eksploatacji.
GUS podkreśla, że w budownictwie mieszkaniowym dominowała tradycyjna udoskonalona technologia, którą zastosowano przy budowie 98,5% budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania. A najwięcej powstało nowych „budynków dwukondygnacyjnych (65,6%) i jednokondygnacyjnych (29,3%), w których znalazło się odpowiednio 36,2% i 14,8% ogółu przekazanych do użytku mieszkań. Z kolei w budynkach o trzech i więcej kondygnacjach (5,1% nowych budynków) usytuowanych zostało 49% mieszkań” – czytamy w opracowaniu GUS.
Jeśli zaś chodzi o średnią powierzchnię użytkową nowych mieszkań, to w I półroczu br. wynosiła ona 95 m2 (w pierwszych dwóch kwartałach ub.r. – 89 m2); przy czym w domach jednorodzinnych – 137,7 m2, a w budynkach wielorodzinnych – 52,7 m2. W tych drugich mieszkania indywidualne miały średnio 143,0 m2 powierzchni, a przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 63,2 m2.
91,6% nowych mieszkań zostało podłączonych do sieci wodociągowej, a 77,6% – kanalizacyjnej (pozostałe do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej). Natomiast w gaz z sieci zostało wyposażonych 40,9% mieszkań, a w ciepłą wodę dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 33,6%. Ciepło zaś do 34,1% mieszkań będzie dostarczała centralna sieć grzewcza, a pozostałe zostały wyposażone w indywidualne centralne ogrzewanie (w tym 41,9% w kotły/piece na paliwo gazowe, 17,4% w kotły/piece na paliwo stałe, a 6,6% w pozostałe rodzaje ogrzewania).
Zobacz też: Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem
Średni czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego (od jej rozpoczęcia do oddania do użytkowania) w I połowie br. wzrósł o 3,2 miesiące w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i wynosił 41,6 miesiąca. Przy czym budynki wielorodzinne wznoszono w ponad 2-krotnie krótszym czasie niż jednorodzinne.
Najwięcej nowych mieszkań w I półroczu br. przybyło w województwach: w mazowieckim (18,1% puli krajowej), dolnośląskim (11,3%) i wielkopolskim (11,2%).
Interesujące są również dane dotyczące struktury budownictwa mieszkaniowego. Okazało się, że inwestorzy indywidualni dominowali w województwach: podkarpackim, gdzie oddali do użytkowania 63,2% wszystkich nowych mieszkań, świętokrzyskim (57,4%) i śląskim (57,2%). Z kolei w województwach dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim powstało najwięcej mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem – odpowiednio: 69,4%; 68,5% i 67,5%.
Natomiast wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, uwzględniający liczbę mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, w I półroczu br. wyniósł dla Polski 2,8. Przy czym największe jego wartości odnotowano w województwach: dolnośląskim (4,1), pomorskim (3,8), mazowieckim (3,5), wielkopolskim (3,4) i podlaskim (3,2), a najmniejsze w: świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (po 1,9), śląskim (1,8) i opolskim (1,6).
Rozpoczęte budowy
W pierwszym półroczu tego roku rozpoczęto budowę 144,6 tys. mieszkań, o 44,6 tys. mieszkań (44,6%) więcej niż rok wcześniej. W tej liczbie 60,7% stanowią mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, a 37,5% budują inwestorzy indywidualni. Na pozostałe formy budownictwa (spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) przypada zaledwie 1,8%.
Pozwolenia na budowę
W pierwszym półroczu 2021 r. wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym budowy 171,9 tys. mieszkań, o 49,6 tys. mieszkań (40,5%) więcej niż rok wcześniej. Przy czym 98,4% ma powstać w nowych budynkach mieszkalnych, a pozostałe w nowych budynkach niemieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz w rozbudowywanych i przebudowywanych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Najwięcej (63,7% z podanej liczby) mieszkań ma być budowana na sprzedaż lub wynajem. Inwestorzy indywidualni zamierzają zbudować 35,1%, a pozostałe mają być realizowane w spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej formie budownictwa.
Źródło: GUS